N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/INR · Intian rupia · vuosi 2020 Intian rupian kurssi 2020

Euro vahvistui Intian rupiaa vastaan 11,81 % vuonna 2020

Vuonna 2020 EKP julkaisi Intian rupian viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 84,6392 Intian rupiaa. Kurssi oli korkeimmillaan 90,3975 22.12.2020 ja matalimmillaan 77,2345 19.2.2020. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2020 oli 89,6605.

Keskikurssi 2020
84,6392
Muutos vuoden aikana
▲ +11,81 %
Ylin
90,3975 22.12.2020
Alin
77,2345 19.2.2020

Kurssikehitys

EUR/INR vuonna 2020

257 julkaisua 2.1.2020–31.12.2020.

Näin monta Intian rupiaa eurolla sai vuonna 2020

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2020

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/INR: kuukausien keskikurssit 2020
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu79,134278,417080,517578,905522
Helmikuu77,981877,234579,285079,285020
Maaliskuu82,437480,465084,960082,898522
Huhtikuu82,786981,610883,705081,610820
Toukokuu82,498381,592084,102584,102520
Kesäkuu85,221283,938086,057084,623522
Heinäkuu85,884783,821088,635588,635523
Elokuu88,230987,212589,316087,468521
Syyskuu86,726685,717587,520586,299022
Lokakuu86,589185,827587,548587,111522
Marraskuu87,855386,755588,732288,732221
Joulukuu89,608188,153590,397589,660522
Koko vuosi84,639277,234590,397589,6605257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2020

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/INR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2020
Päivä1 EUR = INR1 INR = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.79,90650,01251−0,35 %
pe 3.1.80,00850,01250+0,13 %
ma 6.1.80,51750,01242+0,64 %
ti 7.1.80,26500,01246−0,31 %
ke 8.1.79,70900,01255−0,69 %
to 9.1.79,16200,01263−0,69 %
pe 10.1.78,69150,01271−0,59 %
ma 13.1.78,82250,01269+0,17 %
ti 14.1.78,72850,01270−0,12 %
ke 15.1.78,88250,01268+0,20 %
to 16.1.79,22100,01262+0,43 %
pe 17.1.78,95670,01267−0,33 %
ma 20.1.78,78400,01269−0,22 %
ti 21.1.79,13450,01264+0,44 %
ke 22.1.78,86650,01268−0,34 %
to 23.1.79,09650,01264+0,29 %
pe 24.1.78,67000,01271−0,54 %
ma 27.1.78,74250,01270+0,09 %
ti 28.1.78,45450,01275−0,37 %
ke 29.1.78,41700,01275−0,05 %
to 30.1.79,01100,01266+0,76 %
pe 31.1.78,90550,01267−0,13 %
Helmikuu
ma 3.2.79,00350,01266+0,12 %
ti 4.2.78,71200,01270−0,37 %
ke 5.2.78,43300,01275−0,35 %
to 6.2.78,28450,01277−0,19 %
pe 7.2.78,36250,01276+0,10 %
ma 10.2.78,10700,01280−0,33 %
ti 11.2.77,69450,01287−0,53 %
ke 12.2.77,83450,01285+0,18 %
to 13.2.77,44950,01291−0,49 %
pe 14.2.77,46600,01291+0,02 %
ma 17.2.77,34200,01293−0,16 %
ti 18.2.77,39000,01292+0,06 %
ke 19.2.77,23450,01295−0,20 %
to 20.2.77,27450,01294+0,05 %
pe 21.2.77,75400,01286+0,62 %
ma 24.2.77,82650,01285+0,09 %
ti 25.2.77,72400,01287−0,13 %
ke 26.2.77,91950,01283+0,25 %
to 27.2.78,53800,01273+0,79 %
pe 28.2.79,28500,01261+0,95 %
Maaliskuu
ma 2.3.80,91700,01236+2,06 %
ti 3.3.81,42900,01228+0,63 %
ke 4.3.81,50250,01227+0,09 %
to 5.3.82,15300,01217+0,80 %
pe 6.3.83,58600,01196+1,74 %
ma 9.3.84,96000,01177+1,64 %
ti 10.3.84,11000,01189−1,00 %
ke 11.3.83,52150,01197−0,70 %
to 12.3.83,46800,01198−0,06 %
pe 13.3.81,87650,01221−1,91 %
ma 16.3.82,80750,01208+1,14 %
ti 17.3.81,56700,01226−1,50 %
ke 18.3.81,13550,01233−0,53 %
to 19.3.81,14000,01232+0,01 %
pe 20.3.80,46500,01243−0,83 %
ma 23.3.82,12550,01218+2,06 %
ti 24.3.82,35800,01214+0,28 %
ke 25.3.82,69900,01209+0,41 %
to 26.3.82,53450,01212−0,20 %
pe 27.3.82,86950,01207+0,41 %
ma 30.3.83,50000,01198+0,76 %
ti 31.3.82,89850,01206−0,72 %
Huhtikuu
ke 1.4.83,60040,01196+0,85 %
to 2.4.83,32600,01200−0,33 %
pe 3.4.82,21600,01216−1,33 %
ma 6.4.82,10600,01218−0,13 %
ti 7.4.82,25200,01216+0,18 %
ke 8.4.82,87300,01207+0,75 %
to 9.4.82,92750,01206+0,07 %
ti 14.4.83,49400,01198+0,68 %
ke 15.4.83,41400,01199−0,10 %
to 16.4.83,70500,01195+0,35 %
pe 17.4.83,05650,01204−0,77 %
ma 20.4.83,14350,01203+0,10 %
ti 21.4.83,37600,01199+0,28 %
ke 22.4.83,16850,01202−0,25 %
to 23.4.81,94000,01220−1,48 %
pe 24.4.82,36600,01214+0,52 %
ma 27.4.82,61950,01210+0,31 %
ti 28.4.82,52200,01212−0,12 %
ke 29.4.82,02150,01219−0,61 %
to 30.4.81,61080,01225−0,50 %
Toukokuu
ma 4.5.82,78700,01208+1,44 %
ti 5.5.82,14350,01217−0,78 %
ke 6.5.81,98150,01220−0,20 %
to 7.5.81,76850,01223−0,26 %
pe 8.5.81,96150,01220+0,24 %
ma 11.5.82,09600,01218+0,16 %
ti 12.5.81,59300,01226−0,61 %
ke 13.5.81,88250,01221+0,35 %
to 14.5.81,59200,01226−0,35 %
pe 15.5.81,98850,01220+0,49 %
ma 18.5.82,14350,01217+0,19 %
ti 19.5.82,85350,01207+0,86 %
ke 20.5.82,86350,01207+0,01 %
to 21.5.83,05450,01204+0,23 %
pe 22.5.82,72650,01209−0,39 %
ma 25.5.82,79250,01208+0,08 %
ti 26.5.82,92700,01206+0,16 %
ke 27.5.83,24500,01201+0,38 %
to 28.5.83,46350,01198+0,26 %
pe 29.5.84,10250,01189+0,77 %
Kesäkuu
ma 1.6.83,93800,01191−0,20 %
ti 2.6.84,03900,01190+0,12 %
ke 3.6.84,50550,01183+0,56 %
to 4.6.84,93200,01177+0,50 %
pe 5.6.85,63000,01168+0,82 %
ma 8.6.85,24100,01173−0,45 %
ti 9.6.85,30850,01172+0,08 %
ke 10.6.85,90300,01164+0,70 %
to 11.6.86,05700,01162+0,18 %
pe 12.6.85,78750,01166−0,31 %
ma 15.6.85,52750,01169−0,30 %
ti 16.6.86,04800,01162+0,61 %
ke 17.6.85,55050,01169−0,58 %
to 18.6.85,67300,01167+0,14 %
pe 19.6.85,35200,01172−0,37 %
ma 22.6.85,25850,01173−0,11 %
ti 23.6.85,43800,01170+0,21 %
ke 24.6.85,32850,01172−0,13 %
to 25.6.84,71200,01180−0,72 %
pe 26.6.84,82150,01179+0,13 %
ma 29.6.85,19200,01174+0,44 %
ti 30.6.84,62350,01182−0,67 %
Heinäkuu
ke 1.7.84,62200,01182±0,00 %
to 2.7.84,35400,01185−0,32 %
pe 3.7.83,82100,01193−0,63 %
ma 6.7.84,45350,01184+0,75 %
ti 7.7.84,46450,01184+0,01 %
ke 8.7.84,64550,01181+0,21 %
to 9.7.85,04550,01176+0,47 %
pe 10.7.84,84100,01179−0,24 %
ma 13.7.85,21600,01173+0,44 %
ti 14.7.85,77250,01166+0,65 %
ke 15.7.85,97100,01163+0,23 %
to 16.7.85,85550,01165−0,13 %
pe 17.7.85,67000,01167−0,22 %
ma 20.7.85,63550,01168−0,04 %
ti 21.7.85,38050,01171−0,30 %
ke 22.7.86,28800,01159+1,06 %
to 23.7.86,57700,01155+0,33 %
pe 24.7.86,86600,01151+0,33 %
ma 27.7.87,88500,01138+1,17 %
ti 28.7.87,71400,01140−0,19 %
ke 29.7.87,69400,01140−0,02 %
to 30.7.87,94000,01137+0,28 %
pe 31.7.88,63550,01128+0,79 %
Elokuu
ma 3.8.88,18050,01134−0,51 %
ti 4.8.88,38050,01131+0,23 %
ke 5.8.88,70900,01127+0,37 %
to 6.8.88,76500,01127+0,06 %
pe 7.8.88,63300,01128−0,15 %
ma 10.8.88,11250,01135−0,59 %
ti 11.8.87,86200,01138−0,28 %
ke 12.8.88,05100,01136+0,22 %
to 13.8.88,56400,01129+0,58 %
pe 14.8.88,46800,01130−0,11 %
ma 17.8.88,68950,01128+0,25 %
ti 18.8.88,87900,01125+0,21 %
ke 19.8.89,31600,01120+0,49 %
to 20.8.88,99200,01124−0,36 %
pe 21.8.88,19800,01134−0,89 %
ma 24.8.87,77200,01139−0,48 %
ti 25.8.87,71650,01140−0,06 %
ke 26.8.87,61300,01141−0,12 %
to 27.8.87,26550,01146−0,40 %
pe 28.8.87,21250,01147−0,06 %
ma 31.8.87,46850,01143+0,29 %
Syyskuu
ti 1.9.87,40850,01144−0,07 %
ke 2.9.86,82250,01152−0,67 %
to 3.9.86,86150,01151+0,04 %
pe 4.9.86,67800,01154−0,21 %
ma 7.9.86,84850,01151+0,20 %
ti 8.9.87,10600,01148+0,30 %
ke 9.9.86,60650,01155−0,57 %
to 10.9.87,03400,01149+0,49 %
pe 11.9.87,24310,01146+0,24 %
ma 14.9.87,34150,01145+0,11 %
ti 15.9.87,52050,01143+0,20 %
ke 16.9.87,26650,01146−0,29 %
to 17.9.86,86100,01151−0,46 %
pe 18.9.87,01400,01149+0,18 %
ma 21.9.86,69500,01153−0,37 %
ti 22.9.86,26200,01159−0,50 %
ke 23.9.85,98450,01163−0,32 %
to 24.9.86,11450,01161+0,15 %
pe 25.9.85,71750,01167−0,46 %
ma 28.9.86,02550,01162+0,36 %
ti 29.9.86,27500,01159+0,29 %
ke 30.9.86,29900,01159+0,03 %
Lokakuu
to 1.10.85,82750,01165−0,55 %
pe 2.10.86,03750,01162+0,24 %
ma 5.10.86,08700,01162+0,06 %
ti 6.10.86,57150,01155+0,56 %
ke 7.10.86,26300,01159−0,36 %
to 8.10.86,18600,01160−0,09 %
pe 9.10.86,19850,01160+0,01 %
ma 12.10.86,47600,01156+0,32 %
ti 13.10.86,42500,01157−0,06 %
ke 14.10.86,09950,01161−0,38 %
to 15.10.85,95100,01163−0,17 %
pe 16.10.86,07150,01162+0,14 %
ma 19.10.86,39450,01157+0,38 %
ti 20.10.86,84650,01151+0,52 %
ke 21.10.87,37450,01144+0,61 %
to 22.10.87,11200,01148−0,30 %
pe 23.10.87,32450,01145+0,24 %
ma 26.10.87,54850,01142+0,26 %
ti 27.10.87,16350,01147−0,44 %
ke 28.10.86,80400,01152−0,41 %
to 29.10.87,08650,01148+0,33 %
pe 30.10.87,11150,01148+0,03 %
Marraskuu
ma 2.11.86,75550,01153−0,41 %
ti 3.11.87,06950,01149+0,36 %
ke 4.11.87,19550,01147+0,14 %
to 5.11.87,74050,01140+0,63 %
pe 6.11.88,00850,01136+0,31 %
ma 9.11.87,63800,01141−0,42 %
ti 10.11.87,66650,01141+0,03 %
ke 11.11.87,56200,01142−0,12 %
to 12.11.88,06600,01136+0,58 %
pe 13.11.88,18600,01134+0,14 %
ma 16.11.88,07950,01135−0,12 %
ti 17.11.88,48250,01130+0,46 %
ke 18.11.88,01100,01136−0,53 %
to 19.11.87,79700,01139−0,24 %
pe 20.11.87,94100,01137+0,16 %
ma 23.11.88,10400,01135+0,19 %
ti 24.11.87,90450,01138−0,23 %
ke 25.11.87,85400,01138−0,06 %
to 26.11.87,86550,01138+0,01 %
pe 27.11.88,30150,01132+0,50 %
ma 30.11.88,73220,01127+0,49 %
Joulukuu
ti 1.12.88,15350,01134−0,65 %
ke 2.12.88,96950,01124+0,93 %
to 3.12.89,70900,01115+0,83 %
pe 4.12.89,67550,01115−0,04 %
ma 7.12.89,62850,01116−0,05 %
ti 8.12.89,20300,01121−0,47 %
ke 9.12.89,21200,01121+0,01 %
to 10.12.89,25150,01120+0,04 %
pe 11.12.89,47050,01118+0,25 %
ma 14.12.89,45050,01118−0,02 %
ti 15.12.89,34000,01119−0,12 %
ke 16.12.89,77300,01114+0,48 %
to 17.12.90,11600,01110+0,38 %
pe 18.12.90,11700,01110±0,00 %
ma 21.12.90,13380,01109+0,02 %
ti 22.12.90,39750,01106+0,29 %
ke 23.12.89,79450,01114−0,67 %
to 24.12.89,68450,01115−0,12 %
ma 28.12.89,81450,01113+0,14 %
ti 29.12.89,94200,01112+0,14 %
ke 30.12.89,88240,01113−0,07 %
to 31.12.89,66050,01115−0,25 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Intian rupian kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026