N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/INR · Intian rupia · vuosi 2023 Intian rupian kurssi 2023

Euro vahvistui Intian rupiaa vastaan 4,23 % vuonna 2023

Vuonna 2023 EKP julkaisi Intian rupian viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 89,3001 Intian rupiaa. Kurssi oli korkeimmillaan 92,4490 28.12.2023 ja matalimmillaan 86,4210 8.3.2023. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2023 oli 91,9045.

Keskikurssi 2023
89,3001
Muutos vuoden aikana
▲ +4,23 %
Ylin
92,4490 28.12.2023
Alin
86,4210 8.3.2023

Kurssikehitys

EUR/INR vuonna 2023

255 julkaisua 2.1.2023–29.12.2023.

Näin monta Intian rupiaa eurolla sai vuonna 2023

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2023

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/INR: kuukausien keskikurssit 2023
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu88,144186,910388,888588,636022
Helmikuu88,500487,336090,301587,720520
Maaliskuu88,115986,421089,481089,399523
Huhtikuu89,931189,365590,359589,855518
Toukokuu89,460288,340090,549588,340022
Kesäkuu89,113488,207090,030089,206522
Heinäkuu90,839589,322592,333590,669021
Elokuu90,351889,304091,098389,929323
Syyskuu88,737287,639589,697088,016521
Lokakuu87,893787,117588,419588,419522
Marraskuu90,010287,752591,528091,114322
Joulukuu90,800989,679892,449091,904519
Koko vuosi89,300186,421092,449091,9045255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2023

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/INR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2023
Päivä1 EUR = INR1 INR = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.88,42600,01131+0,29 %
ti 3.1.87,40950,01144−1,15 %
ke 4.1.87,79100,01139+0,44 %
to 5.1.87,47550,01143−0,36 %
pe 6.1.86,91030,01151−0,65 %
ma 9.1.88,07800,01135+1,34 %
ti 10.1.87,70300,01140−0,43 %
ke 11.1.87,81200,01139+0,12 %
to 12.1.87,78300,01139−0,03 %
pe 13.1.88,09600,01135+0,36 %
ma 16.1.88,27950,01133+0,21 %
ti 17.1.88,57700,01129+0,34 %
ke 18.1.88,14200,01135−0,49 %
to 19.1.88,04600,01136−0,11 %
pe 20.1.87,81700,01139−0,26 %
ma 23.1.88,45200,01131+0,72 %
ti 24.1.88,62350,01128+0,19 %
ke 25.1.88,72580,01127+0,12 %
to 26.1.88,82550,01126+0,11 %
pe 27.1.88,67200,01128−0,17 %
ma 30.1.88,88850,01125+0,24 %
ti 31.1.88,63600,01128−0,28 %
Helmikuu
ke 1.2.89,10600,01122+0,53 %
to 2.2.90,30150,01107+1,34 %
pe 3.2.89,59200,01116−0,79 %
ma 6.2.89,09220,01122−0,56 %
ti 7.2.88,50960,01130−0,65 %
ke 8.2.88,59400,01129+0,10 %
to 9.2.88,89050,01125+0,33 %
pe 10.2.88,24750,01133−0,72 %
ma 13.2.88,39500,01131+0,17 %
ti 14.2.89,12270,01122+0,82 %
ke 15.2.88,64150,01128−0,54 %
to 16.2.88,45740,01130−0,21 %
pe 17.2.88,02100,01136−0,49 %
ma 20.2.88,30600,01132+0,32 %
ti 21.2.88,28350,01133−0,03 %
ke 22.2.88,23800,01133−0,05 %
to 23.2.87,66950,01141−0,64 %
pe 24.2.87,48450,01143−0,21 %
ma 27.2.87,33600,01145−0,17 %
ti 28.2.87,72050,01140+0,44 %
Maaliskuu
ke 1.3.88,08480,01135+0,42 %
to 2.3.87,53650,01142−0,62 %
pe 3.3.86,91850,01151−0,71 %
ma 6.3.87,14450,01148+0,26 %
ti 7.3.87,26250,01146+0,14 %
ke 8.3.86,42100,01157−0,96 %
to 9.3.86,62150,01154+0,23 %
pe 10.3.86,93750,01150+0,36 %
ma 13.3.88,04600,01136+1,28 %
ti 14.3.88,43100,01131+0,44 %
ke 15.3.87,31250,01145−1,26 %
to 16.3.87,72980,01140+0,48 %
pe 17.3.87,78700,01139+0,07 %
ma 20.3.88,49000,01130+0,80 %
ti 21.3.89,03080,01123+0,61 %
ke 22.3.89,08000,01123+0,06 %
to 23.3.89,48100,01118+0,45 %
pe 24.3.88,56500,01129−1,02 %
ma 27.3.88,66720,01128+0,12 %
ti 28.3.89,06400,01123+0,45 %
ke 29.3.89,29850,01120+0,26 %
to 30.3.89,35750,01119+0,07 %
pe 31.3.89,39950,01119+0,05 %
Huhtikuu
ma 3.4.89,47100,01118+0,08 %
ti 4.4.89,59000,01116+0,13 %
ke 5.4.89,72150,01115+0,15 %
to 6.4.89,36550,01119−0,40 %
ti 11.4.89,52050,01117+0,17 %
ke 12.4.89,68750,01115+0,19 %
to 13.4.90,16650,01109+0,53 %
pe 14.4.90,35950,01107+0,21 %
ma 17.4.90,06070,01110−0,33 %
ti 18.4.89,99550,01111−0,07 %
ke 19.4.89,89850,01112−0,11 %
to 20.4.89,93650,01112+0,04 %
pe 21.4.90,10900,01110+0,19 %
ma 24.4.90,12550,01110+0,02 %
ti 25.4.90,33100,01107+0,23 %
ke 26.4.90,24650,01108−0,09 %
to 27.4.90,31850,01107+0,08 %
pe 28.4.89,85550,01113−0,51 %
Toukokuu
ti 2.5.89,75150,01114−0,12 %
ke 3.5.90,34650,01107+0,66 %
to 4.5.90,54950,01104+0,22 %
pe 5.5.90,00100,01111−0,61 %
ma 8.5.90,27750,01108+0,31 %
ti 9.5.89,94950,01112−0,36 %
ke 10.5.89,81850,01113−0,15 %
to 11.5.89,69050,01115−0,14 %
pe 12.5.89,52000,01117−0,19 %
ma 15.5.89,49900,01117−0,02 %
ti 16.5.89,46550,01118−0,04 %
ke 17.5.89,18780,01121−0,31 %
to 18.5.89,29150,01120+0,12 %
pe 19.5.89,42150,01118+0,15 %
ma 22.5.89,67100,01115+0,28 %
ti 23.5.89,26750,01120−0,45 %
ke 24.5.89,14730,01122−0,13 %
to 25.5.88,80550,01126−0,38 %
pe 26.5.88,80490,01126±0,00 %
ma 29.5.88,52000,01130−0,32 %
ti 30.5.88,79850,01126+0,31 %
ke 31.5.88,34000,01132−0,52 %
Kesäkuu
to 1.6.88,20700,01134−0,15 %
pe 2.6.88,63800,01128+0,49 %
ma 5.6.88,32550,01132−0,35 %
ti 6.6.88,22950,01133−0,11 %
ke 7.6.88,41600,01131+0,21 %
to 8.6.88,61700,01128+0,23 %
pe 9.6.88,89000,01125+0,31 %
ma 12.6.88,73300,01127−0,18 %
ti 13.6.88,86300,01125+0,15 %
ke 14.6.88,69450,01127−0,19 %
to 15.6.88,98250,01124+0,32 %
pe 16.6.89,79530,01114+0,91 %
ma 19.6.89,51250,01117−0,31 %
ti 20.6.89,75250,01114+0,27 %
ke 21.6.89,57650,01116−0,20 %
to 22.6.90,03000,01111+0,51 %
pe 23.6.89,22050,01121−0,90 %
ma 26.6.89,55650,01117+0,38 %
ti 27.6.89,79450,01114+0,27 %
ke 28.6.89,74650,01114−0,05 %
to 29.6.89,70650,01115−0,04 %
pe 30.6.89,20650,01121−0,56 %
Heinäkuu
ma 3.7.89,32250,01120+0,13 %
ti 4.7.89,35800,01119+0,04 %
ke 5.7.89,51750,01117+0,18 %
to 6.7.89,84900,01113+0,37 %
pe 7.7.90,04650,01111+0,22 %
ma 10.7.90,49850,01105+0,50 %
ti 11.7.90,56550,01104+0,07 %
ke 12.7.90,71730,01102+0,17 %
to 13.7.91,79350,01089+1,19 %
pe 14.7.92,19850,01085+0,44 %
ma 17.7.92,10730,01086−0,10 %
ti 18.7.92,33350,01083+0,25 %
ke 19.7.92,10950,01086−0,24 %
to 20.7.91,78100,01090−0,36 %
pe 21.7.91,17500,01097−0,66 %
ma 24.7.90,78000,01102−0,43 %
ti 25.7.90,44450,01106−0,37 %
ke 26.7.90,72310,01102+0,31 %
to 27.7.91,13850,01097+0,46 %
pe 28.7.90,50100,01105−0,70 %
ma 31.7.90,66900,01103+0,19 %
Elokuu
ti 1.8.90,25550,01108−0,46 %
ke 2.8.90,67500,01103+0,46 %
to 3.8.90,49650,01105−0,20 %
pe 4.8.90,73000,01102+0,26 %
ma 7.8.90,87380,01100+0,16 %
ti 8.8.90,66140,01103−0,23 %
ke 9.8.90,87950,01100+0,24 %
to 10.8.91,09830,01098+0,24 %
pe 11.8.91,09700,01098±0,00 %
ma 14.8.90,81800,01101−0,31 %
ti 15.8.91,06150,01098+0,27 %
ke 16.8.90,84350,01101−0,24 %
to 17.8.90,49950,01105−0,38 %
pe 18.8.90,28250,01108−0,24 %
ma 21.8.90,66150,01103+0,42 %
ti 22.8.90,32200,01107−0,37 %
ke 23.8.89,32580,01119−1,10 %
to 24.8.89,51950,01117+0,22 %
pe 25.8.89,30400,01120−0,24 %
ma 28.8.89,30400,01120±0,00 %
ti 29.8.89,43350,01118+0,15 %
ke 30.8.90,01880,01111+0,65 %
to 31.8.89,92930,01112−0,10 %
Syyskuu
pe 1.9.89,69700,01115−0,26 %
ma 4.9.89,30450,01120−0,44 %
ti 5.9.89,09650,01122−0,23 %
ke 6.9.89,34100,01119+0,27 %
to 7.9.89,09550,01122−0,27 %
pe 8.9.88,86100,01125−0,26 %
ma 11.9.88,97350,01124+0,13 %
ti 12.9.88,82600,01126−0,17 %
ke 13.9.89,08050,01123+0,29 %
to 14.9.89,05300,01123−0,03 %
pe 15.9.88,61500,01128−0,49 %
ma 18.9.88,82950,01126+0,24 %
ti 19.9.89,14380,01122+0,35 %
ke 20.9.88,91230,01125−0,26 %
to 21.9.88,37180,01132−0,61 %
pe 22.9.88,29750,01133−0,08 %
ma 25.9.88,37700,01132+0,09 %
ti 26.9.88,29950,01133−0,09 %
ke 27.9.87,65050,01141−0,73 %
to 28.9.87,63950,01141−0,01 %
pe 29.9.88,01650,01136+0,43 %
Lokakuu
ma 2.10.87,57500,01142−0,50 %
ti 3.10.87,11750,01148−0,52 %
ke 4.10.87,39750,01144+0,32 %
to 5.10.87,62700,01141+0,26 %
pe 6.10.87,83400,01139+0,24 %
ma 9.10.87,72050,01140−0,13 %
ti 10.10.88,08450,01135+0,41 %
ke 11.10.88,19800,01134+0,13 %
to 12.10.88,39250,01131+0,22 %
pe 13.10.87,63400,01141−0,86 %
ma 16.10.87,73150,01140+0,11 %
ti 17.10.87,95850,01137+0,26 %
ke 18.10.87,95400,01137−0,01 %
to 19.10.87,87000,01138−0,10 %
pe 20.10.87,98300,01137+0,13 %
ma 23.10.88,10100,01135+0,13 %
ti 24.10.88,30580,01132+0,23 %
ke 25.10.87,96650,01137−0,38 %
to 26.10.87,73550,01140−0,26 %
pe 27.10.87,75100,01140+0,02 %
ma 30.10.88,30500,01132+0,63 %
ti 31.10.88,41950,01131+0,13 %
Marraskuu
ke 1.11.87,75250,01140−0,75 %
to 2.11.88,70400,01127+1,08 %
pe 3.11.89,05450,01123+0,40 %
ma 6.11.89,39600,01119+0,38 %
ti 7.11.88,97650,01124−0,47 %
ke 8.11.88,87600,01125−0,11 %
to 9.11.89,05300,01123+0,20 %
pe 10.11.88,98030,01124−0,08 %
ma 13.11.88,84400,01126−0,15 %
ti 14.11.89,19580,01121+0,40 %
ke 15.11.90,29370,01107+1,23 %
to 16.11.90,31450,01107+0,02 %
pe 17.11.90,50650,01105+0,21 %
ma 20.11.91,10600,01098+0,66 %
ti 21.11.91,24250,01096+0,15 %
ke 22.11.90,90300,01100−0,37 %
to 23.11.90,81500,01101−0,10 %
pe 24.11.91,03900,01098+0,25 %
ma 27.11.91,27430,01096+0,26 %
ti 28.11.91,25500,01096−0,02 %
ke 29.11.91,52800,01093+0,30 %
to 30.11.91,11430,01098−0,45 %
Joulukuu
pe 1.12.90,61250,01104−0,55 %
ma 4.12.90,62000,01104+0,01 %
ti 5.12.90,18850,01109−0,48 %
ke 6.12.89,82750,01113−0,40 %
to 7.12.89,79400,01114−0,04 %
pe 8.12.89,88750,01113+0,10 %
ma 11.12.89,67980,01115−0,23 %
ti 12.12.90,07650,01110+0,44 %
ke 13.12.89,96350,01112−0,13 %
to 14.12.90,99300,01099+1,14 %
pe 15.12.90,94100,01100−0,06 %
ma 18.12.90,79000,01101−0,17 %
ti 19.12.91,18350,01097+0,43 %
ke 20.12.91,05950,01098−0,14 %
to 21.12.91,43350,01094+0,41 %
pe 22.12.91,62800,01091+0,21 %
ke 27.12.92,18600,01085+0,61 %
to 28.12.92,44900,01082+0,29 %
pe 29.12.91,90450,01088−0,59 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Intian rupian kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026