N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/INR · Intian rupia · vuosi 2025 Intian rupian kurssi 2025

Euro vahvistui Intian rupiaa vastaan 18,74 % vuonna 2025

Vuonna 2025 EKP julkaisi Intian rupian viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 98,5239 Intian rupiaa. Kurssi oli korkeimmillaan 107,069 16.12.2025 ja matalimmillaan 88,3335 3.1.2025. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2025 oli 105,5965.

Keskikurssi 2025
98,5239
Muutos vuoden aikana
▲ +18,74 %
Ylin
107,069 16.12.2025
Alin
88,3335 3.1.2025

Kurssikehitys

EUR/INR vuonna 2025

255 julkaisua 2.1.2025–31.12.2025.

Näin monta Intian rupiaa eurolla sai vuonna 2025

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2025

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/INR: kuukausien keskikurssit 2025
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu89,341888,333590,880089,994522
Helmikuu90,634689,451391,519890,971020
Maaliskuu93,498591,353095,145592,395521
Huhtikuu95,972392,362097,834896,136020
Toukokuu96,142794,242097,229597,024821
Kesäkuu98,978297,4915100,5605100,560521
Heinäkuu100,6099,6725101,563100,29523
Elokuu101,8499,7900102,8035102,803521
Syyskuu103,60102,5795104,6918104,254822
Lokakuu102,84101,8109104,2798102,50723
Marraskuu102,71101,867103,5815103,490520
Joulukuu105,41104,2823107,069105,596521
Koko vuosi98,523988,3335107,069105,5965255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2025

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/INR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2025
Päivä1 EUR = INR1 INR = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.88,50700,01130−0,48 %
pe 3.1.88,33350,01132−0,20 %
ma 6.1.89,26050,01120+1,05 %
ti 7.1.89,11200,01122−0,17 %
ke 8.1.88,35200,01132−0,85 %
to 9.1.88,47400,01130+0,14 %
pe 10.1.88,62650,01128+0,17 %
ma 13.1.88,41650,01131−0,24 %
ti 14.1.88,69250,01127+0,31 %
ke 15.1.89,01450,01123+0,36 %
to 16.1.88,94300,01124−0,08 %
pe 17.1.89,19800,01121+0,29 %
ma 20.1.89,27350,01120+0,08 %
ti 21.1.89,68600,01115+0,46 %
ke 22.1.90,20900,01109+0,58 %
to 23.1.89,92850,01112−0,31 %
pe 24.1.90,33000,01107+0,45 %
ma 27.1.90,88000,01100+0,61 %
ti 28.1.90,19550,01109−0,75 %
ke 29.1.89,99450,01111−0,22 %
to 30.1.90,09700,01110+0,11 %
pe 31.1.89,99450,01111−0,11 %
Helmikuu
ma 3.2.89,45130,01118−0,60 %
ti 4.2.90,01100,01111+0,63 %
ke 5.2.91,05950,01098+1,16 %
to 6.2.90,76000,01102−0,33 %
pe 7.2.90,81350,01101+0,06 %
ma 10.2.90,27400,01108−0,59 %
ti 11.2.89,54800,01117−0,80 %
ke 12.2.90,10100,01110+0,62 %
to 13.2.90,37710,01106+0,31 %
pe 14.2.90,81000,01101+0,48 %
ma 17.2.90,99200,01099+0,20 %
ti 18.2.90,85000,01101−0,16 %
ke 19.2.90,64200,01103−0,23 %
to 20.2.90,42600,01106−0,24 %
pe 21.2.90,65980,01103+0,26 %
ma 24.2.90,76630,01102+0,12 %
ti 25.2.91,51980,01093+0,83 %
ke 26.2.91,34950,01095−0,19 %
to 27.2.91,31100,01095−0,04 %
pe 28.2.90,97100,01099−0,37 %
Maaliskuu
ma 3.3.91,35300,01095+0,42 %
ti 4.3.91,99030,01087+0,70 %
ke 5.3.93,08730,01074+1,19 %
to 6.3.94,00800,01064+0,99 %
pe 7.3.94,44350,01059+0,46 %
ma 10.3.94,69380,01056+0,27 %
ti 11.3.95,14550,01051+0,48 %
ke 12.3.94,92750,01053−0,23 %
to 13.3.94,27000,01061−0,69 %
pe 14.3.94,66550,01056+0,42 %
ma 17.3.94,63100,01057−0,04 %
ti 18.3.94,50450,01058−0,13 %
ke 19.3.94,06050,01063−0,47 %
to 20.3.93,55100,01069−0,54 %
pe 21.3.93,14000,01074−0,44 %
ma 24.3.92,61950,01080−0,56 %
ti 25.3.92,77280,01078+0,17 %
ke 26.3.92,40140,01082−0,40 %
to 27.3.92,46200,01082+0,07 %
pe 28.3.92,34600,01083−0,13 %
ma 31.3.92,39550,01082+0,05 %
Huhtikuu
ti 1.4.92,38400,01082−0,01 %
ke 2.4.92,36200,01083−0,02 %
to 3.4.94,63250,01057+2,46 %
pe 4.4.94,42600,01059−0,22 %
ma 7.4.94,05900,01063−0,39 %
ti 8.4.94,41250,01059+0,38 %
ke 9.4.95,73300,01045+1,40 %
to 10.4.95,48400,01047−0,26 %
pe 11.4.97,68500,01024+2,31 %
ma 14.4.97,83480,01022+0,15 %
ti 15.4.97,25570,01028−0,59 %
ke 16.4.97,25950,01028±0,00 %
to 17.4.97,01850,01031−0,25 %
ti 22.4.97,78500,01023+0,79 %
ke 23.4.97,48380,01026−0,31 %
to 24.4.97,07930,01030−0,41 %
pe 25.4.97,02050,01031−0,06 %
ma 28.4.96,57250,01035−0,46 %
ti 29.4.96,82270,01033+0,26 %
ke 30.4.96,13600,01040−0,71 %
Toukokuu
pe 2.5.95,62210,01046−0,53 %
ma 5.5.95,61550,01046−0,01 %
ti 6.5.95,55850,01046−0,06 %
ke 7.5.96,29250,01039+0,77 %
to 8.5.96,59200,01035+0,31 %
pe 9.5.96,07550,01041−0,53 %
ma 12.5.94,24200,01061−1,91 %
ti 13.5.94,82900,01055+0,62 %
ke 14.5.95,75580,01044+0,98 %
to 15.5.95,64700,01046−0,11 %
pe 16.5.95,82000,01044+0,18 %
ma 19.5.96,21750,01039+0,41 %
ti 20.5.96,18400,01040−0,03 %
ke 21.5.96,86750,01032+0,71 %
to 22.5.97,22950,01028+0,37 %
pe 23.5.96,55200,01036−0,70 %
ma 26.5.96,83900,01033+0,30 %
ti 27.5.96,97850,01031+0,14 %
ke 28.5.96,63750,01035−0,35 %
to 29.5.96,41730,01037−0,23 %
pe 30.5.97,02480,01031+0,63 %
Kesäkuu
ma 2.6.97,49950,01026+0,49 %
ti 3.6.97,49150,01026−0,01 %
ke 4.6.97,77900,01023+0,29 %
to 5.6.98,04000,01020+0,27 %
pe 6.6.97,83600,01022−0,21 %
ma 9.6.97,74400,01023−0,09 %
ti 10.6.97,80690,01022+0,06 %
ke 11.6.97,79600,01023−0,01 %
to 12.6.99,17180,01008+1,41 %
pe 13.6.99,11000,01009−0,06 %
ma 16.6.99,57850,01004+0,47 %
ti 17.6.99,77700,01002+0,20 %
ke 18.6.99,45600,01005−0,32 %
to 19.6.99,55850,01004+0,10 %
pe 20.6.99,73750,01003+0,18 %
ma 23.6.99,53500,01005−0,20 %
ti 24.6.99,85170,01001+0,32 %
ke 25.6.99,85900,01001+0,01 %
to 26.6.100,2760,009972+0,42 %
pe 27.6.100,0780,009992−0,20 %
ma 30.6.100,56050,009944+0,48 %
Heinäkuu
ti 1.7.101,05250,009896+0,49 %
ke 2.7.100,70050,009930−0,35 %
to 3.7.100,59150,009941−0,11 %
pe 4.7.100,4980,009950−0,09 %
ma 7.7.100,77650,009923+0,28 %
ti 8.7.100,38950,009961−0,38 %
ke 9.7.100,270,009973−0,12 %
to 10.7.100,41950,009958+0,15 %
pe 11.7.100,2660,009973−0,15 %
ma 14.7.100,5360,009947+0,27 %
ti 15.7.100,16050,009984−0,37 %
ke 16.7.99,77350,01002−0,39 %
to 17.7.99,67250,01003−0,10 %
pe 18.7.100,3510,009965+0,68 %
ma 21.7.100,6660,009934+0,31 %
ti 22.7.101,10910,009890+0,44 %
ke 23.7.101,33750,009868+0,23 %
to 24.7.101,5630,009846+0,22 %
pe 25.7.101,4240,009860−0,14 %
ma 28.7.101,03550,009898−0,38 %
ti 29.7.100,1630,009984−0,86 %
ke 30.7.100,8480,009916+0,68 %
to 31.7.100,2950,009971−0,55 %
Elokuu
pe 1.8.99,79000,01002−0,50 %
ma 4.8.101,37450,009864+1,59 %
ti 5.8.101,34950,009867−0,02 %
ke 6.8.101,79350,009824+0,44 %
to 7.8.101,87150,009816+0,08 %
pe 8.8.102,06050,009798+0,19 %
ma 11.8.101,96950,009807−0,09 %
ti 12.8.101,79130,009824−0,17 %
ke 13.8.102,41050,009765+0,61 %
to 14.8.102,3710,009768−0,04 %
pe 15.8.102,2250,009782−0,14 %
ma 18.8.101,99850,009804−0,22 %
ti 19.8.101,73580,009829−0,26 %
ke 20.8.101,43050,009859−0,30 %
to 21.8.101,5660,009846+0,13 %
pe 22.8.101,6130,009841+0,05 %
ma 25.8.102,41850,009764+0,79 %
ti 26.8.102,1270,009792−0,28 %
ke 27.8.101,7390,009829−0,38 %
to 28.8.102,25350,009780+0,51 %
pe 29.8.102,80350,009727+0,54 %
Syyskuu
ma 1.9.103,32250,009678+0,50 %
ti 2.9.102,57950,009749−0,72 %
ke 3.9.102,5820,009748±0,00 %
to 4.9.102,62550,009744+0,04 %
pe 5.9.103,2210,009688+0,58 %
ma 8.9.103,24550,009686+0,02 %
ti 9.9.103,54650,009657+0,29 %
ke 10.9.103,16250,009693−0,37 %
to 11.9.103,3310,009678+0,16 %
pe 12.9.103,43880,009668+0,10 %
ma 15.9.103,71450,009642+0,27 %
ti 16.9.103,96150,009619+0,24 %
ke 17.9.103,98950,009616+0,03 %
to 18.9.104,13350,009603+0,14 %
pe 19.9.103,4650,009665−0,64 %
ma 22.9.103,9980,009616+0,52 %
ti 23.9.104,69180,009552+0,67 %
ke 24.9.104,28450,009589−0,39 %
to 25.9.104,11150,009605−0,17 %
pe 26.9.103,54950,009657−0,54 %
ma 29.9.104,04230,009611+0,48 %
ti 30.9.104,25480,009592+0,20 %
Lokakuu
ke 1.10.104,0220,009613−0,22 %
to 2.10.104,27980,009590+0,25 %
pe 3.10.104,1830,009598−0,09 %
ma 6.10.103,6780,009645−0,48 %
ti 7.10.103,54250,009658−0,13 %
ke 8.10.103,19750,009690−0,33 %
to 9.10.103,10250,009699−0,09 %
pe 10.10.102,62030,009745−0,47 %
ma 13.10.102,6060,009746−0,01 %
ti 14.10.102,58280,009748−0,02 %
ke 15.10.102,34150,009771−0,24 %
to 16.10.102,42650,009763+0,08 %
pe 17.10.102,7870,009729+0,35 %
ma 20.10.102,45150,009761−0,33 %
ti 21.10.102,10730,009794−0,34 %
ke 22.10.102,44520,009761+0,33 %
to 23.10.101,81090,009822−0,62 %
pe 24.10.101,9580,009808+0,14 %
ma 27.10.102,7170,009735+0,74 %
ti 28.10.102,71080,009736−0,01 %
ke 29.10.102,6660,009740−0,04 %
to 30.10.102,46880,009759−0,19 %
pe 31.10.102,5070,009755+0,04 %
Marraskuu
ma 3.11.102,21450,009783−0,29 %
ti 4.11.101,93550,009810−0,27 %
ke 5.11.101,8670,009817−0,07 %
to 6.11.102,15250,009789+0,28 %
pe 7.11.102,5180,009754+0,36 %
ma 10.11.102,6110,009746+0,09 %
ti 11.11.102,430,009763−0,18 %
ke 12.11.102,56750,009750+0,13 %
to 13.11.103,04750,009704+0,47 %
pe 14.11.103,28650,009682+0,23 %
ma 17.11.102,71950,009735−0,55 %
ti 18.11.102,6440,009742−0,07 %
ke 19.11.102,51450,009755−0,13 %
to 20.11.102,1440,009790−0,36 %
pe 21.11.103,26280,009684+1,10 %
ma 24.11.102,9140,009717−0,34 %
ti 25.11.103,03430,009706+0,12 %
ke 26.11.103,26650,009684+0,23 %
to 27.11.103,58150,009654+0,31 %
pe 28.11.103,49050,009663−0,09 %
Joulukuu
ma 1.12.104,28230,009589+0,77 %
ti 2.12.104,47050,009572+0,18 %
ke 3.12.105,20750,009505+0,71 %
to 4.12.104,8430,009538−0,35 %
pe 5.12.104,7330,009548−0,10 %
ma 8.12.104,9450,009529+0,20 %
ti 9.12.104,550,009565−0,38 %
ke 10.12.104,60080,009560+0,05 %
to 11.12.105,80050,009452+1,15 %
pe 12.12.106,19550,009417+0,37 %
ma 15.12.106,6530,009376+0,43 %
ti 16.12.107,0690,009340+0,39 %
ke 17.12.105,92750,009440−1,07 %
to 18.12.105,77850,009454−0,14 %
pe 19.12.105,0540,009519−0,68 %
ma 22.12.105,290,009498+0,22 %
ti 23.12.105,54790,009474+0,24 %
ke 24.12.105,77550,009454+0,22 %
ma 29.12.105,7760,009454±0,00 %
ti 30.12.105,580,009471−0,19 %
ke 31.12.105,59650,009470+0,02 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Intian rupian kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026