N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/HUF · Unkarin forintti · vuosi 2000 Forintin kurssi 2000

Euro vahvistui forinttia vastaan 4,04 % vuonna 2000

Vuonna 2000 EKP julkaisi forintin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 260,04 forinttia. Kurssi oli korkeimmillaan 265,59 27.12.2000 ja matalimmillaan 254,45 6.1.2000. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2000 oli 265,00.

Keskikurssi 2000
260,04
Muutos vuoden aikana
▲ +4,04 %
Ylin
265,59 27.12.2000
Alin
254,45 6.1.2000

Kurssikehitys

EUR/HUF vuonna 2000

255 julkaisua 3.1.2000–29.12.2000.

Näin monta Unkarin forinttia eurolla sai vuonna 2000

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2000

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/HUF: kuukausien keskikurssit 2000
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu254,91254,45255,36255,3621
Helmikuu256,12255,42257,81256,8121
Maaliskuu257,08256,00258,38258,3823
Huhtikuu258,44257,87259,15258,4518
Toukokuu259,03258,21260,00259,2322
Kesäkuu259,73259,20260,15260,1522
Heinäkuu260,22259,85260,51260,5121
Elokuu260,88260,45261,36261,3623
Syyskuu262,35261,34263,93263,7521
Lokakuu262,91262,49263,84263,2422
Marraskuu264,09262,90264,97264,8722
Joulukuu264,95264,36265,59265,0019
Koko vuosi260,04254,45265,59265,00255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2000

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/HUF: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2000
Päivä1 EUR = HUF1 HUF = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.254,530,003929−0,07 %
ti 4.1.254,520,003929±0,00 %
ke 5.1.254,510,003929±0,00 %
to 6.1.254,450,003930−0,02 %
pe 7.1.254,630,003927+0,07 %
ma 10.1.254,690,003926+0,02 %
ti 11.1.254,720,003926+0,01 %
ke 12.1.254,780,003925+0,02 %
to 13.1.254,790,003925±0,00 %
pe 14.1.255,010,003921+0,09 %
ma 17.1.254,910,003923−0,04 %
ti 18.1.254,940,003922+0,01 %
ke 19.1.254,990,003922+0,02 %
to 20.1.255,080,003920+0,04 %
pe 21.1.255,120,003920+0,02 %
ma 24.1.255,120,003920±0,00 %
ti 25.1.255,150,003919+0,01 %
ke 26.1.255,180,003919+0,01 %
to 27.1.255,300,003917+0,05 %
pe 28.1.255,330,003917+0,01 %
ma 31.1.255,360,003916+0,01 %
Helmikuu
ti 1.2.255,420,003915+0,02 %
ke 2.2.255,450,003915+0,01 %
to 3.2.255,590,003913+0,05 %
pe 4.2.255,610,003912+0,01 %
ma 7.2.255,580,003913−0,01 %
ti 8.2.255,610,003912+0,01 %
ke 9.2.255,660,003911+0,02 %
to 10.2.255,750,003910+0,04 %
pe 11.2.255,780,003910+0,01 %
ma 14.2.255,810,003909+0,01 %
ti 15.2.255,850,003909+0,02 %
ke 16.2.255,890,003908+0,02 %
to 17.2.256,020,003906+0,05 %
pe 18.2.256,010,003906±0,00 %
ma 21.2.256,730,003895+0,28 %
ti 22.2.257,810,003879+0,42 %
ke 23.2.257,300,003887−0,20 %
to 24.2.256,450,003899−0,33 %
pe 25.2.256,710,003895+0,10 %
ma 28.2.256,780,003894+0,03 %
ti 29.2.256,810,003894+0,01 %
Maaliskuu
ke 1.3.256,490,003899−0,12 %
to 2.3.256,550,003898+0,02 %
pe 3.3.256,550,003898±0,00 %
ma 6.3.256,570,003898+0,01 %
ti 7.3.256,610,003897+0,02 %
ke 8.3.256,640,003897+0,01 %
to 9.3.256,830,003894+0,07 %
pe 10.3.256,960,003892+0,05 %
ma 13.3.257,240,003887+0,11 %
ti 14.3.257,410,003885+0,07 %
ke 15.3.257,400,003885±0,00 %
to 16.3.256,990,003891−0,16 %
pe 17.3.256,940,003892−0,02 %
ma 20.3.256,000,003906−0,37 %
ti 21.3.257,070,003890+0,42 %
ke 22.3.256,850,003893−0,09 %
to 23.3.257,210,003888+0,14 %
pe 24.3.257,440,003884+0,09 %
ma 27.3.257,000,003891−0,17 %
ti 28.3.257,640,003881+0,25 %
ke 29.3.257,970,003876+0,13 %
to 30.3.258,010,003876+0,02 %
pe 31.3.258,380,003870+0,14 %
Huhtikuu
ma 3.4.258,470,003869+0,03 %
ti 4.4.258,490,003869+0,01 %
ke 5.4.258,910,003862+0,16 %
to 6.4.258,930,003862+0,01 %
pe 7.4.259,140,003859+0,08 %
ma 10.4.258,250,003872−0,34 %
ti 11.4.258,320,003871+0,03 %
ke 12.4.258,250,003872−0,03 %
to 13.4.257,940,003877−0,12 %
pe 14.4.257,870,003878−0,03 %
ma 17.4.258,950,003862+0,42 %
ti 18.4.259,150,003859+0,08 %
ke 19.4.258,510,003868−0,25 %
to 20.4.258,080,003875−0,17 %
ti 25.4.258,020,003876−0,02 %
ke 26.4.258,050,003875+0,01 %
to 27.4.258,230,003873+0,07 %
pe 28.4.258,450,003869+0,09 %
Toukokuu
ti 2.5.258,210,003873−0,09 %
ke 3.5.258,260,003872+0,02 %
to 4.5.258,360,003871+0,04 %
pe 5.5.258,330,003871−0,01 %
ma 8.5.258,400,003870+0,03 %
ti 9.5.258,350,003871−0,02 %
ke 10.5.258,400,003870+0,02 %
to 11.5.258,550,003868+0,06 %
pe 12.5.258,710,003865+0,06 %
ma 15.5.259,350,003856+0,25 %
ti 16.5.258,800,003864−0,21 %
ke 17.5.258,750,003865−0,02 %
to 18.5.258,890,003863+0,05 %
pe 19.5.259,440,003854+0,21 %
ma 22.5.259,640,003851+0,08 %
ti 23.5.260,000,003846+0,14 %
ke 24.5.259,650,003851−0,13 %
to 25.5.259,930,003847+0,11 %
pe 26.5.259,870,003848−0,02 %
ma 29.5.259,980,003846+0,04 %
ti 30.5.259,580,003852−0,15 %
ke 31.5.259,230,003858−0,13 %
Kesäkuu
to 1.6.259,290,003857+0,02 %
pe 2.6.259,400,003855+0,04 %
ma 5.6.259,200,003858−0,08 %
ti 6.6.259,450,003854+0,10 %
ke 7.6.259,500,003854+0,02 %
to 8.6.259,550,003853+0,02 %
pe 9.6.259,540,003853±0,00 %
ma 12.6.259,500,003854−0,02 %
ti 13.6.259,850,003848+0,13 %
ke 14.6.259,740,003850−0,04 %
to 15.6.259,690,003851−0,02 %
pe 16.6.259,740,003850+0,02 %
ma 19.6.259,830,003849+0,03 %
ti 20.6.259,890,003848+0,02 %
ke 21.6.259,850,003848−0,02 %
to 22.6.259,990,003846+0,05 %
pe 23.6.259,900,003848−0,03 %
ma 26.6.259,850,003848−0,02 %
ti 27.6.259,910,003847+0,02 %
ke 28.6.260,110,003845+0,08 %
to 29.6.260,080,003845−0,01 %
pe 30.6.260,150,003844+0,03 %
Heinäkuu
ma 3.7.260,220,003843+0,03 %
ti 4.7.259,850,003848−0,14 %
ke 5.7.260,070,003845+0,08 %
to 6.7.260,170,003844+0,04 %
pe 7.7.260,130,003844−0,02 %
ma 10.7.260,160,003844+0,01 %
ti 11.7.260,230,003843+0,03 %
ke 12.7.260,140,003844−0,03 %
to 13.7.260,190,003843+0,02 %
pe 14.7.260,130,003844−0,02 %
ma 17.7.260,090,003845−0,02 %
ti 18.7.260,120,003844+0,01 %
ke 19.7.260,160,003844+0,02 %
to 20.7.260,230,003843+0,03 %
pe 21.7.260,300,003842+0,03 %
ma 24.7.260,310,003842±0,00 %
ti 25.7.260,300,003842±0,00 %
ke 26.7.260,310,003842±0,00 %
to 27.7.260,470,003839+0,06 %
pe 28.7.260,450,003840−0,01 %
ma 31.7.260,510,003839+0,02 %
Elokuu
ti 1.8.260,450,003840−0,02 %
ke 2.8.260,510,003839+0,02 %
to 3.8.260,550,003838+0,02 %
pe 4.8.260,600,003837+0,02 %
ma 7.8.260,630,003837+0,01 %
ti 8.8.260,640,003837±0,00 %
ke 9.8.260,680,003836+0,02 %
to 10.8.260,770,003835+0,03 %
pe 11.8.260,770,003835±0,00 %
ma 14.8.260,850,003834+0,03 %
ti 15.8.260,850,003834±0,00 %
ke 16.8.260,950,003832+0,04 %
to 17.8.260,910,003833−0,02 %
pe 18.8.260,940,003832+0,01 %
ma 21.8.260,950,003832±0,00 %
ti 22.8.260,980,003832+0,01 %
ke 23.8.261,050,003831+0,03 %
to 24.8.261,100,003830+0,02 %
pe 25.8.261,130,003830+0,01 %
ma 28.8.261,190,003829+0,02 %
ti 29.8.261,180,003829±0,00 %
ke 30.8.261,230,003828+0,02 %
to 31.8.261,360,003826+0,05 %
Syyskuu
pe 1.9.261,340,003826−0,01 %
ma 4.9.261,500,003824+0,06 %
ti 5.9.261,670,003822+0,07 %
ke 6.9.261,870,003819+0,08 %
to 7.9.261,870,003819±0,00 %
pe 8.9.261,920,003818+0,02 %
ma 11.9.261,880,003819−0,02 %
ti 12.9.261,790,003820−0,03 %
ke 13.9.261,550,003823−0,09 %
to 14.9.261,850,003819+0,11 %
pe 15.9.261,830,003819−0,01 %
ma 18.9.262,190,003814+0,14 %
ti 19.9.262,400,003811+0,08 %
ke 20.9.262,340,003812−0,02 %
to 21.9.262,800,003805+0,18 %
pe 22.9.263,060,003801+0,10 %
ma 25.9.263,010,003802−0,02 %
ti 26.9.263,270,003798+0,10 %
ke 27.9.263,470,003795+0,08 %
to 28.9.263,930,003789+0,17 %
pe 29.9.263,750,003791−0,07 %
Lokakuu
ma 2.10.263,840,003790+0,03 %
ti 3.10.263,270,003798−0,22 %
ke 4.10.263,180,003800−0,03 %
to 5.10.262,870,003804−0,12 %
pe 6.10.262,550,003809−0,12 %
ma 9.10.262,550,003809±0,00 %
ti 10.10.262,490,003810−0,02 %
ke 11.10.262,840,003805+0,13 %
to 12.10.262,840,003805±0,00 %
pe 13.10.262,950,003803+0,04 %
ma 16.10.263,250,003799+0,11 %
ti 17.10.262,730,003806−0,20 %
ke 18.10.263,020,003802+0,11 %
to 19.10.262,620,003808−0,15 %
pe 20.10.262,630,003808±0,00 %
ma 23.10.262,640,003807±0,00 %
ti 24.10.262,610,003808−0,01 %
ke 25.10.262,650,003807+0,02 %
to 26.10.262,850,003804+0,08 %
pe 27.10.263,150,003800+0,11 %
ma 30.10.263,360,003797+0,08 %
ti 31.10.263,240,003799−0,05 %
Marraskuu
ke 1.11.262,900,003804−0,13 %
to 2.11.263,280,003798+0,14 %
pe 3.11.263,990,003788+0,27 %
ma 6.11.263,990,003788±0,00 %
ti 7.11.263,880,003790−0,04 %
ke 8.11.263,930,003789+0,02 %
to 9.11.264,010,003788+0,03 %
pe 10.11.264,050,003787+0,02 %
ma 13.11.264,140,003786+0,03 %
ti 14.11.263,950,003789−0,07 %
ke 15.11.263,510,003795−0,17 %
to 16.11.263,610,003793+0,04 %
pe 17.11.264,070,003787+0,17 %
ma 20.11.264,060,003787±0,00 %
ti 21.11.264,390,003782+0,12 %
ke 22.11.264,200,003785−0,07 %
to 23.11.264,420,003782+0,08 %
pe 24.11.264,460,003781+0,02 %
ma 27.11.264,520,003780+0,02 %
ti 28.11.264,800,003776+0,11 %
ke 29.11.264,970,003774+0,06 %
to 30.11.264,870,003775−0,04 %
Joulukuu
pe 1.12.265,000,003774+0,05 %
ma 4.12.265,170,003771+0,06 %
ti 5.12.265,180,003771±0,00 %
ke 6.12.265,050,003773−0,05 %
to 7.12.265,220,003770+0,06 %
pe 8.12.265,250,003770+0,01 %
ma 11.12.265,310,003769+0,02 %
ti 12.12.265,230,003770−0,03 %
ke 13.12.264,900,003775−0,12 %
to 14.12.264,720,003778−0,07 %
pe 15.12.264,580,003780−0,05 %
ma 18.12.264,570,003780±0,00 %
ti 19.12.264,490,003781−0,03 %
ke 20.12.264,360,003783−0,05 %
to 21.12.264,450,003781+0,03 %
pe 22.12.264,810,003776+0,14 %
ke 27.12.265,590,003765+0,29 %
to 28.12.265,100,003772−0,18 %
pe 29.12.265,000,003774−0,04 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Forintin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026