N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/HUF · Unkarin forintti · vuosi 1999 Forintin kurssi 1999

Euro vahvistui forinttia vastaan 1,28 % vuonna 1999 (4.1.1999 alkaen)

Vuonna 1999 EKP julkaisi forintin viitekurssin 259 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 252,77 forinttia. Kurssi oli korkeimmillaan 258,95 1.10.1999 ja matalimmillaan 248,35 8.7.1999. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.1999 oli 254,70.

Keskikurssi 1999
252,77
Muutos vuoden aikana
▲ +1,28 %
Ylin
258,95 1.10.1999
Alin
248,35 8.7.1999

Kurssikehitys

EUR/HUF vuonna 1999

259 julkaisua 4.1.1999–30.12.1999.

Näin monta Unkarin forinttia eurolla sai vuonna 1999

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 1999

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/HUF: kuukausien keskikurssit 1999
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu250,79249,20255,01249,2420
Helmikuu250,30248,64253,91253,9120
Maaliskuu253,64250,34256,11254,8223
Huhtikuu252,37249,49254,82250,5222
Toukokuu250,21249,50251,55249,6421
Kesäkuu249,35248,41250,55249,6422
Heinäkuu250,43248,35253,61253,5622
Elokuu253,52252,64254,47253,8922
Syyskuu255,28253,67257,69257,6922
Lokakuu257,63255,32258,95255,3221
Marraskuu254,96253,58256,19254,1522
Joulukuu254,37253,15255,08254,7022
Koko vuosi252,77248,35258,95254,70259

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 1999

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 259 päivää
EUR/HUF: EKP:n päivittäiset viitekurssit 1999
Päivä1 EUR = HUF1 HUF = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.251,480,003976–
ti 5.1.250,800,003987−0,27 %
ke 6.1.250,670,003989−0,05 %
to 7.1.250,090,003999−0,23 %
pe 8.1.250,150,003998+0,02 %
ma 11.1.249,700,004005−0,18 %
ti 12.1.249,200,004013−0,20 %
ke 13.1.255,010,003921+2,33 %
to 14.1.253,840,003939−0,46 %
pe 15.1.253,340,003947−0,20 %
ma 18.1.250,780,003988−1,01 %
ti 19.1.250,640,003990−0,06 %
ke 20.1.249,990,004000−0,26 %
to 21.1.250,170,003997+0,07 %
pe 22.1.250,160,003997±0,00 %
ma 25.1.250,470,003992+0,12 %
ti 26.1.250,690,003989+0,09 %
ke 27.1.250,080,003999−0,24 %
to 28.1.249,340,004011−0,30 %
pe 29.1.249,240,004012−0,04 %
Helmikuu
ma 1.2.248,970,004017−0,11 %
ti 2.2.248,990,004016+0,01 %
ke 3.2.249,000,004016±0,00 %
to 4.2.248,770,004020−0,09 %
pe 5.2.248,910,004018+0,06 %
ma 8.2.248,640,004022−0,11 %
ti 9.2.249,750,004004+0,45 %
ke 10.2.251,050,003983+0,52 %
to 11.2.249,640,004006−0,56 %
pe 12.2.249,320,004011−0,13 %
ma 15.2.249,660,004005+0,14 %
ti 16.2.249,560,004007−0,04 %
ke 17.2.251,090,003983+0,61 %
to 18.2.252,060,003967+0,39 %
pe 19.2.251,880,003970−0,07 %
ma 22.2.250,120,003998−0,70 %
ti 23.2.249,900,004002−0,09 %
ke 24.2.252,230,003965+0,93 %
to 25.2.252,560,003959+0,13 %
pe 26.2.253,910,003938+0,53 %
Maaliskuu
ma 1.3.254,530,003929+0,24 %
ti 2.3.252,140,003966−0,94 %
ke 3.3.254,020,003937+0,75 %
to 4.3.254,620,003927+0,24 %
pe 5.3.253,160,003950−0,57 %
ma 8.3.250,510,003992−1,05 %
ti 9.3.250,340,003995−0,07 %
ke 10.3.252,830,003955+0,99 %
to 11.3.252,870,003955+0,02 %
pe 12.3.253,340,003947+0,19 %
ma 15.3.253,460,003945+0,05 %
ti 16.3.253,660,003942+0,08 %
ke 17.3.253,810,003940+0,06 %
to 18.3.254,600,003928+0,31 %
pe 19.3.253,640,003943−0,38 %
ma 22.3.253,250,003949−0,15 %
ti 23.3.254,120,003935+0,34 %
ke 24.3.256,110,003905+0,78 %
to 25.3.255,250,003918−0,34 %
pe 26.3.253,900,003939−0,53 %
ma 29.3.253,960,003938+0,02 %
ti 30.3.254,890,003923+0,37 %
ke 31.3.254,820,003924−0,03 %
Huhtikuu
to 1.4.254,410,003931−0,16 %
pe 2.4.253,970,003937−0,17 %
ma 5.4.253,300,003948−0,26 %
ti 6.4.253,160,003950−0,06 %
ke 7.4.254,120,003935+0,38 %
to 8.4.253,530,003944−0,23 %
pe 9.4.253,330,003947−0,08 %
ma 12.4.254,820,003924+0,59 %
ti 13.4.253,690,003942−0,44 %
ke 14.4.253,670,003942−0,01 %
to 15.4.253,650,003942−0,01 %
pe 16.4.252,680,003958−0,38 %
ma 19.4.251,520,003976−0,46 %
ti 20.4.251,270,003980−0,10 %
ke 21.4.250,210,003997−0,42 %
to 22.4.249,490,004008−0,29 %
pe 23.4.251,600,003975+0,85 %
ma 26.4.250,700,003989−0,36 %
ti 27.4.250,740,003988+0,02 %
ke 28.4.251,270,003980+0,21 %
to 29.4.250,580,003991−0,27 %
pe 30.4.250,520,003992−0,02 %
Toukokuu
ma 3.5.250,020,004000−0,20 %
ti 4.5.249,500,004008−0,21 %
ke 5.5.250,190,003997+0,28 %
to 6.5.250,600,003990+0,16 %
pe 7.5.251,550,003975+0,38 %
ma 10.5.250,480,003992−0,43 %
ti 11.5.249,780,004004−0,28 %
ke 12.5.250,060,003999+0,11 %
to 13.5.249,990,004000−0,03 %
pe 14.5.250,270,003996+0,11 %
ma 17.5.250,460,003993+0,08 %
ti 18.5.250,280,003996−0,07 %
ke 19.5.249,730,004004−0,22 %
to 20.5.250,050,003999+0,13 %
pe 21.5.250,090,003999+0,02 %
ma 24.5.250,280,003996+0,08 %
ti 25.5.250,970,003985+0,28 %
ke 26.5.250,430,003993−0,22 %
to 27.5.249,930,004001−0,20 %
pe 28.5.250,120,003998+0,08 %
ma 31.5.249,640,004006−0,19 %
Kesäkuu
ti 1.6.249,200,004013−0,18 %
ke 2.6.248,620,004022−0,23 %
to 3.6.248,780,004020+0,06 %
pe 4.6.248,410,004026−0,15 %
ma 7.6.248,550,004023+0,06 %
ti 8.6.248,940,004017+0,16 %
ke 9.6.249,590,004007+0,26 %
to 10.6.249,800,004003+0,08 %
pe 11.6.249,830,004003+0,01 %
ma 14.6.249,870,004002+0,02 %
ti 15.6.249,800,004003−0,03 %
ke 16.6.249,070,004015−0,29 %
to 17.6.249,220,004013+0,06 %
pe 18.6.249,550,004007+0,13 %
ma 21.6.249,320,004011−0,09 %
ti 22.6.249,130,004014−0,08 %
ke 23.6.248,570,004023−0,22 %
to 24.6.249,480,004008+0,37 %
pe 25.6.250,550,003991+0,43 %
ma 28.6.249,990,004000−0,22 %
ti 29.6.249,870,004002−0,05 %
ke 30.6.249,640,004006−0,09 %
Heinäkuu
to 1.7.249,300,004011−0,14 %
pe 2.7.249,120,004014−0,07 %
ma 5.7.249,080,004015−0,02 %
ti 6.7.248,970,004017−0,04 %
ke 7.7.249,060,004015+0,04 %
to 8.7.248,350,004027−0,29 %
pe 9.7.249,180,004013+0,33 %
ma 12.7.248,680,004021−0,20 %
ti 13.7.249,080,004015+0,16 %
ke 14.7.248,960,004017−0,05 %
to 15.7.249,340,004011+0,15 %
pe 16.7.249,420,004009+0,03 %
ma 19.7.249,010,004016−0,16 %
ti 20.7.250,920,003985+0,77 %
ke 21.7.251,350,003979+0,17 %
to 22.7.251,820,003971+0,19 %
pe 23.7.251,790,003972−0,01 %
ma 26.7.253,610,003943+0,72 %
ti 27.7.252,820,003955−0,31 %
ke 28.7.252,710,003957−0,04 %
to 29.7.253,340,003947+0,25 %
pe 30.7.253,560,003944+0,09 %
Elokuu
ma 2.8.253,320,003948−0,09 %
ti 3.8.253,270,003948−0,02 %
ke 4.8.253,880,003939+0,24 %
to 5.8.254,470,003930+0,23 %
pe 6.8.254,150,003935−0,13 %
ma 9.8.253,970,003937−0,07 %
ti 10.8.254,190,003934+0,09 %
ke 11.8.253,680,003942−0,20 %
to 12.8.253,680,003942±0,00 %
pe 13.8.253,990,003937+0,12 %
ma 16.8.253,130,003951−0,34 %
ti 17.8.252,960,003953−0,07 %
ke 18.8.253,140,003950+0,07 %
to 19.8.253,130,003951±0,00 %
pe 20.8.254,200,003934+0,42 %
ma 23.8.253,810,003940−0,15 %
ti 24.8.253,160,003950−0,26 %
ke 25.8.252,640,003958−0,21 %
to 26.8.252,910,003954+0,11 %
pe 27.8.252,940,003954+0,01 %
ma 30.8.252,990,003953+0,02 %
ti 31.8.253,890,003939+0,36 %
Syyskuu
ke 1.9.254,260,003933+0,15 %
to 2.9.255,660,003911+0,55 %
pe 3.9.255,850,003909+0,07 %
ma 6.9.256,250,003902+0,16 %
ti 7.9.255,120,003920−0,44 %
ke 8.9.255,040,003921−0,03 %
to 9.9.254,930,003923−0,04 %
pe 10.9.254,510,003929−0,16 %
ma 13.9.254,030,003937−0,19 %
ti 14.9.253,670,003942−0,14 %
ke 15.9.254,570,003928+0,35 %
to 16.9.254,780,003925+0,08 %
pe 17.9.255,330,003917+0,22 %
ma 20.9.255,010,003921−0,13 %
ti 21.9.254,510,003929−0,20 %
ke 22.9.255,290,003917+0,31 %
to 23.9.255,590,003913+0,12 %
pe 24.9.255,990,003906+0,16 %
ma 27.9.254,970,003922−0,40 %
ti 28.9.256,130,003904+0,45 %
ke 29.9.256,890,003893+0,30 %
to 30.9.257,690,003881+0,31 %
Lokakuu
pe 1.10.258,950,003862+0,49 %
ma 4.10.258,230,003873−0,28 %
ti 5.10.257,780,003879−0,17 %
ke 6.10.258,080,003875+0,12 %
to 7.10.258,190,003873+0,04 %
pe 8.10.257,390,003885−0,31 %
ma 11.10.257,010,003891−0,15 %
ti 12.10.256,670,003896−0,13 %
ke 13.10.258,170,003873+0,58 %
to 14.10.257,840,003878−0,13 %
pe 15.10.258,540,003868+0,27 %
ma 18.10.258,590,003867+0,02 %
ti 19.10.258,580,003867±0,00 %
ke 20.10.257,700,003880−0,34 %
to 21.10.257,770,003879+0,03 %
pe 22.10.257,720,003880−0,02 %
ma 25.10.257,620,003882−0,04 %
ti 26.10.257,770,003879+0,06 %
ke 27.10.256,130,003904−0,64 %
to 28.10.256,240,003903+0,04 %
pe 29.10.255,320,003917−0,36 %
Marraskuu
ma 1.11.256,190,003903+0,34 %
ti 2.11.255,710,003911−0,19 %
ke 3.11.255,660,003911−0,02 %
to 4.11.255,680,003911+0,01 %
pe 5.11.255,130,003920−0,22 %
ma 8.11.255,160,003919+0,01 %
ti 9.11.255,370,003916+0,08 %
ke 10.11.255,200,003918−0,07 %
to 11.11.255,370,003916+0,07 %
pe 12.11.254,620,003927−0,29 %
ma 15.11.254,690,003926+0,03 %
ti 16.11.254,910,003923+0,09 %
ke 17.11.255,490,003914+0,23 %
to 18.11.255,350,003916−0,05 %
pe 19.11.254,640,003927−0,28 %
ma 22.11.254,940,003922+0,12 %
ti 23.11.255,020,003921+0,03 %
ke 24.11.254,280,003933−0,29 %
to 25.11.254,250,003933−0,01 %
pe 26.11.253,580,003944−0,26 %
ma 29.11.253,830,003940+0,10 %
ti 30.11.254,150,003935+0,13 %
Joulukuu
ke 1.12.254,350,003932+0,08 %
to 2.12.253,710,003942−0,25 %
pe 3.12.253,150,003950−0,22 %
ma 6.12.254,410,003931+0,50 %
ti 7.12.254,900,003923+0,19 %
ke 8.12.254,780,003925−0,05 %
to 9.12.254,550,003929−0,09 %
pe 10.12.254,280,003933−0,11 %
ma 13.12.254,210,003934−0,03 %
ti 14.12.253,610,003943−0,24 %
ke 15.12.253,550,003944−0,02 %
to 16.12.254,600,003928+0,41 %
pe 17.12.254,510,003929−0,04 %
ma 20.12.254,250,003933−0,10 %
ti 21.12.254,210,003934−0,02 %
ke 22.12.254,210,003934±0,00 %
to 23.12.254,500,003929+0,11 %
pe 24.12.254,860,003924+0,14 %
ma 27.12.255,080,003920+0,09 %
ti 28.12.254,990,003922−0,04 %
ke 29.12.254,630,003927−0,14 %
to 30.12.254,700,003926+0,03 %

Lataa CSV-tiedostona 259 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Forintin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026