N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/HUF · Unkarin forintti · vuosi 2026 Forintin kurssi 2026

Euro on heikentynyt forinttia vastaan 4,89 % vuoden alusta

Vuonna 2026 EKP on tähän mennessä julkaissut forintin viitekurssin 213 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 368,58 forinttia. Kurssi oli korkeimmillaan 396,38 9.3.2026 ja matalimmillaan 349,53 16.6.2026. Viimeisin kurssi 30.10.2026 on 366,33.

Keskikurssi 2026
368,58
Vuoden alusta
▼ −4,89 %
Ylin
396,38 9.3.2026
Alin
349,53 16.6.2026

Kurssikehitys

EUR/HUF vuonna 2026

213 julkaisua 2.1.2026–30.10.2026.

Näin monta Unkarin forinttia eurolla sai vuonna 2026

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2026

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/HUF: kuukausien keskikurssit 2026
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu384,18380,60386,95380,7021
Helmikuu378,61375,20381,20376,6320
Maaliskuu389,19381,70396,38384,8822
Huhtikuu368,96362,15383,93364,8520
Toukokuu358,23353,69363,33353,6920
Kesäkuu353,94349,53356,58356,3022
Heinäkuu359,47353,10364,45364,2523
Elokuu363,38360,18365,10364,3521
Syyskuu364,93361,58368,20366,2022
Lokakuu365,77363,08369,18366,3322
Vuosi tähän asti368,58349,53396,38366,33213

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2026

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 213 päivää
EUR/HUF: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2026
Päivä1 EUR = HUF1 HUF = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.383,580,002607−0,41 %
ma 5.1.384,550,002600+0,25 %
ti 6.1.385,030,002597+0,12 %
ke 7.1.384,980,002598−0,01 %
to 8.1.384,750,002599−0,06 %
pe 9.1.386,030,002590+0,33 %
ma 12.1.386,850,002585+0,21 %
ti 13.1.386,750,002586−0,03 %
ke 14.1.386,950,002584+0,05 %
to 15.1.385,650,002593−0,34 %
pe 16.1.385,330,002595−0,08 %
ma 19.1.386,150,002590+0,21 %
ti 20.1.385,850,002592−0,08 %
ke 21.1.385,650,002593−0,05 %
to 22.1.382,700,002613−0,76 %
pe 23.1.382,150,002617−0,14 %
ma 26.1.381,850,002619−0,08 %
ti 27.1.380,600,002627−0,33 %
ke 28.1.380,900,002625+0,08 %
to 29.1.380,730,002627−0,04 %
pe 30.1.380,700,002627−0,01 %
Helmikuu
ma 2.2.381,200,002623+0,13 %
ti 3.2.380,400,002629−0,21 %
ke 4.2.380,380,002629−0,01 %
to 5.2.379,650,002634−0,19 %
pe 6.2.377,950,002646−0,45 %
ma 9.2.377,080,002652−0,23 %
ti 10.2.377,950,002646+0,23 %
ke 11.2.379,030,002638+0,29 %
to 12.2.379,880,002632+0,22 %
pe 13.2.379,080,002638−0,21 %
ma 16.2.377,130,002652−0,51 %
ti 17.2.378,430,002642+0,34 %
ke 18.2.378,230,002644−0,05 %
to 19.2.379,730,002633+0,40 %
pe 20.2.379,650,002634−0,02 %
ma 23.2.379,650,002634±0,00 %
ti 24.2.379,000,002639−0,17 %
ke 25.2.375,880,002660−0,82 %
to 26.2.375,200,002665−0,18 %
pe 27.2.376,630,002655+0,38 %
Maaliskuu
ma 2.3.381,700,002620+1,35 %
ti 3.3.387,890,002578+1,62 %
ke 4.3.384,330,002602−0,92 %
to 5.3.387,550,002580+0,84 %
pe 6.3.393,400,002542+1,51 %
ma 9.3.396,380,002523+0,76 %
ti 10.3.385,830,002592−2,66 %
ke 11.3.387,830,002578+0,52 %
to 12.3.387,540,002580−0,07 %
pe 13.3.391,480,002554+1,02 %
ma 16.3.390,230,002563−0,32 %
ti 17.3.388,330,002575−0,49 %
ke 18.3.392,830,002546+1,16 %
to 19.3.394,300,002536+0,37 %
pe 20.3.392,480,002548−0,46 %
ma 23.3.388,450,002574−1,03 %
ti 24.3.389,880,002565+0,37 %
ke 25.3.389,180,002570−0,18 %
to 26.3.388,350,002575−0,21 %
pe 27.3.389,730,002566+0,36 %
ma 30.3.389,530,002567−0,05 %
ti 31.3.384,880,002598−1,19 %
Huhtikuu
ke 1.4.381,900,002618−0,77 %
to 2.4.383,930,002605+0,53 %
ti 7.4.382,300,002616−0,42 %
ke 8.4.375,630,002662−1,74 %
to 9.4.377,080,002652+0,39 %
pe 10.4.377,200,002651+0,03 %
ma 13.4.366,900,002726−2,73 %
ti 14.4.363,850,002748−0,83 %
ke 15.4.364,880,002741+0,28 %
to 16.4.364,550,002743−0,09 %
pe 17.4.362,700,002757−0,51 %
ma 20.4.362,480,002759−0,06 %
ti 21.4.362,150,002761−0,09 %
ke 22.4.365,540,002736+0,94 %
to 23.4.364,890,002741−0,18 %
pe 24.4.365,500,002736+0,17 %
ma 27.4.363,680,002750−0,50 %
ti 28.4.365,300,002737+0,45 %
ke 29.4.363,880,002748−0,39 %
to 30.4.364,850,002741+0,27 %
Toukokuu
ma 4.5.363,330,002752−0,42 %
ti 5.5.362,830,002756−0,14 %
ke 6.5.359,150,002784−1,01 %
to 7.5.355,850,002810−0,92 %
pe 8.5.356,150,002808+0,08 %
ma 11.5.356,030,002809−0,03 %
ti 12.5.357,230,002799+0,34 %
ke 13.5.358,700,002788+0,41 %
to 14.5.357,430,002798−0,35 %
pe 15.5.359,780,002779+0,66 %
ma 18.5.361,080,002769+0,36 %
ti 19.5.360,650,002773−0,12 %
ke 20.5.361,300,002768+0,18 %
to 21.5.360,530,002774−0,21 %
pe 22.5.359,080,002785−0,40 %
ma 25.5.356,350,002806−0,76 %
ti 26.5.355,350,002814−0,28 %
ke 27.5.354,830,002818−0,15 %
to 28.5.355,280,002815+0,13 %
pe 29.5.353,690,002827−0,45 %
Kesäkuu
ma 1.6.354,800,002818+0,31 %
ti 2.6.354,530,002821−0,08 %
ke 3.6.354,850,002818+0,09 %
to 4.6.354,330,002822−0,15 %
pe 5.6.354,150,002824−0,05 %
ma 8.6.355,550,002813+0,40 %
ti 9.6.355,330,002814−0,06 %
ke 10.6.356,580,002804+0,35 %
to 11.6.355,100,002816−0,42 %
pe 12.6.352,880,002834−0,63 %
ma 15.6.350,480,002853−0,68 %
ti 16.6.349,530,002861−0,27 %
ke 17.6.349,680,002860+0,04 %
to 18.6.352,800,002834+0,89 %
pe 19.6.352,680,002835−0,03 %
ma 22.6.352,330,002838−0,10 %
ti 23.6.354,580,002820+0,64 %
ke 24.6.356,180,002808+0,45 %
to 25.6.355,530,002813−0,18 %
pe 26.6.354,130,002824−0,39 %
ma 29.6.354,330,002822+0,06 %
ti 30.6.356,300,002807+0,56 %
Heinäkuu
ke 1.7.355,830,002810−0,13 %
to 2.7.355,980,002809+0,04 %
pe 3.7.353,100,002832−0,81 %
ma 6.7.353,500,002829+0,11 %
ti 7.7.353,900,002826+0,11 %
ke 8.7.358,000,002793+1,16 %
to 9.7.357,800,002795−0,06 %
pe 10.7.356,400,002806−0,39 %
ma 13.7.356,780,002803+0,11 %
ti 14.7.361,330,002768+1,28 %
ke 15.7.359,650,002780−0,46 %
to 16.7.361,050,002770+0,39 %
pe 17.7.363,530,002751+0,69 %
ma 20.7.361,350,002767−0,60 %
ti 21.7.360,400,002775−0,26 %
ke 22.7.363,900,002748+0,97 %
to 23.7.364,450,002744+0,15 %
pe 24.7.361,880,002763−0,71 %
ma 27.7.359,780,002779−0,58 %
ti 28.7.360,900,002771+0,31 %
ke 29.7.362,180,002761+0,35 %
to 30.7.361,830,002764−0,10 %
pe 31.7.364,250,002745+0,67 %
Elokuu
ma 3.8.363,980,002747−0,07 %
ti 4.8.362,300,002760−0,46 %
ke 5.8.362,080,002762−0,06 %
to 6.8.363,750,002749+0,46 %
pe 7.8.364,500,002743+0,21 %
ma 10.8.363,650,002750−0,23 %
ti 11.8.364,450,002744+0,22 %
ke 12.8.364,100,002746−0,10 %
to 13.8.362,850,002756−0,34 %
pe 14.8.362,580,002758−0,07 %
ma 17.8.361,930,002763−0,18 %
ti 18.8.364,300,002745+0,65 %
ke 19.8.364,580,002743+0,08 %
to 20.8.365,100,002739+0,14 %
pe 21.8.362,780,002756−0,64 %
ma 24.8.362,550,002758−0,06 %
ti 25.8.362,280,002760−0,07 %
ke 26.8.360,180,002776−0,58 %
to 27.8.363,950,002748+1,05 %
pe 28.8.364,790,002741+0,23 %
ma 31.8.364,350,002745−0,12 %
Syyskuu
ti 1.9.366,710,002727+0,65 %
ke 2.9.368,200,002716+0,41 %
to 3.9.367,430,002722−0,21 %
pe 4.9.363,280,002753−1,13 %
ma 7.9.363,200,002753−0,02 %
ti 8.9.363,950,002748+0,21 %
ke 9.9.363,950,002748±0,00 %
to 10.9.364,750,002742+0,22 %
pe 11.9.364,450,002744−0,08 %
ma 14.9.365,330,002737+0,24 %
ti 15.9.366,030,002732+0,19 %
ke 16.9.364,450,002744−0,43 %
to 17.9.362,980,002755−0,40 %
pe 18.9.364,280,002745+0,36 %
ma 21.9.362,400,002759−0,52 %
ti 22.9.361,580,002766−0,23 %
ke 23.9.364,290,002745+0,75 %
to 24.9.366,150,002731+0,51 %
pe 25.9.365,280,002738−0,24 %
ma 28.9.367,100,002724+0,50 %
ti 29.9.366,380,002729−0,20 %
ke 30.9.366,200,002731−0,05 %
Lokakuu
to 1.10.367,180,002723+0,27 %
pe 2.10.369,180,002709+0,54 %
ma 5.10.367,800,002719−0,37 %
ti 6.10.364,950,002740−0,77 %
ke 7.10.366,750,002727+0,49 %
to 8.10.366,250,002730−0,14 %
pe 9.10.365,080,002739−0,32 %
ma 12.10.365,130,002739+0,01 %
ti 13.10.364,310,002745−0,22 %
ke 14.10.363,300,002753−0,28 %
to 15.10.363,600,002750+0,08 %
pe 16.10.363,080,002754−0,14 %
ma 19.10.363,400,002752+0,09 %
ti 20.10.364,680,002742+0,35 %
ke 21.10.365,000,002740+0,09 %
to 22.10.366,430,002729+0,39 %
pe 23.10.366,730,002727+0,08 %
ma 26.10.367,450,002721+0,20 %
ti 27.10.367,480,002721+0,01 %
ke 28.10.366,880,002726−0,16 %
to 29.10.365,950,002733−0,25 %
pe 30.10.366,330,002730+0,10 %

Lataa CSV-tiedostona 213 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Forintin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026