N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/HUF · Unkarin forintti · vuosi 2021 Forintin kurssi 2021

Euro vahvistui forinttia vastaan 1,46 % vuonna 2021

Vuonna 2021 EKP julkaisi forintin viitekurssin 258 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 358,52 forinttia. Kurssi oli korkeimmillaan 370,91 23.11.2021 ja matalimmillaan 345,82 3.6.2021. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2021 oli 369,19.

Keskikurssi 2021
358,52
Muutos vuoden aikana
▲ +1,46 %
Ylin
370,91 23.11.2021
Alin
345,82 3.6.2021

Kurssikehitys

EUR/HUF vuonna 2021

258 julkaisua 4.1.2021–31.12.2021.

Näin monta Unkarin forinttia eurolla sai vuonna 2021

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2021

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/HUF: kuukausien keskikurssit 2021
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu359,19357,33361,32358,3920
Helmikuu358,15355,51361,43361,4320
Maaliskuu365,61362,32368,18363,2723
Huhtikuu360,58356,43363,52359,8620
Toukokuu353,65347,47360,31347,6121
Kesäkuu349,94345,82355,41351,6822
Heinäkuu357,26351,53361,65357,2022
Elokuu351,84348,30356,01348,8022
Syyskuu352,51347,03360,19360,1922
Lokakuu360,82355,90365,84360,0021
Marraskuu364,50358,88370,91365,6822
Joulukuu367,50362,44370,82369,1923
Koko vuosi358,52345,82370,91369,19258

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2021

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 258 päivää
EUR/HUF: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2021
Päivä1 EUR = HUF1 HUF = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.361,320,002768−0,71 %
ti 5.1.360,270,002776−0,29 %
ke 6.1.357,860,002794−0,67 %
to 7.1.357,790,002795−0,02 %
pe 8.1.359,620,002781+0,51 %
ma 11.1.360,700,002772+0,30 %
ti 12.1.359,660,002780−0,29 %
ke 13.1.360,250,002776+0,16 %
to 14.1.359,570,002781−0,19 %
pe 15.1.359,990,002778+0,12 %
ma 18.1.360,390,002775+0,11 %
ti 19.1.358,520,002789−0,52 %
ke 20.1.357,380,002798−0,32 %
to 21.1.357,380,002798±0,00 %
pe 22.1.357,610,002796+0,06 %
ma 25.1.357,330,002799−0,08 %
ti 26.1.358,610,002789+0,36 %
ke 27.1.360,900,002771+0,64 %
to 28.1.360,340,002775−0,16 %
pe 29.1.358,390,002790−0,54 %
Helmikuu
ma 1.2.356,350,002806−0,57 %
ti 2.2.355,700,002811−0,18 %
ke 3.2.355,510,002813−0,05 %
to 4.2.355,590,002812+0,02 %
pe 5.2.356,580,002804+0,28 %
ma 8.2.358,330,002791+0,49 %
ti 9.2.358,880,002786+0,15 %
ke 10.2.357,530,002797−0,38 %
to 11.2.357,180,002800−0,10 %
pe 12.2.358,870,002787+0,47 %
ma 15.2.358,150,002792−0,20 %
ti 16.2.358,510,002789+0,10 %
ke 17.2.359,030,002785+0,15 %
to 18.2.358,730,002788−0,08 %
pe 19.2.358,500,002789−0,06 %
ma 22.2.359,090,002785+0,16 %
ti 23.2.359,140,002784+0,01 %
ke 24.2.359,740,002780+0,17 %
to 25.2.360,180,002776+0,12 %
pe 26.2.361,430,002767+0,35 %
Maaliskuu
ma 1.3.362,860,002756+0,40 %
ti 2.3.363,700,002750+0,23 %
ke 3.3.363,750,002749+0,01 %
to 4.3.364,530,002743+0,21 %
pe 5.3.366,290,002730+0,48 %
ma 8.3.367,190,002723+0,25 %
ti 9.3.366,830,002726−0,10 %
ke 10.3.367,480,002721+0,18 %
to 11.3.365,880,002733−0,44 %
pe 12.3.366,180,002731+0,08 %
ma 15.3.367,630,002720+0,40 %
ti 16.3.367,300,002723−0,09 %
ke 17.3.367,740,002719+0,12 %
to 18.3.368,180,002716+0,12 %
pe 19.3.367,940,002718−0,07 %
ma 22.3.366,900,002726−0,28 %
ti 23.3.366,510,002728−0,11 %
ke 24.3.364,930,002740−0,43 %
to 25.3.364,780,002741−0,04 %
pe 26.3.363,580,002750−0,33 %
ma 29.3.362,320,002760−0,35 %
ti 30.3.363,300,002753+0,27 %
ke 31.3.363,270,002753−0,01 %
Huhtikuu
to 1.4.361,840,002764−0,39 %
ti 6.4.360,310,002775−0,42 %
ke 7.4.359,680,002780−0,17 %
to 8.4.358,650,002788−0,29 %
pe 9.4.357,970,002794−0,19 %
ma 12.4.356,430,002806−0,43 %
ti 13.4.359,440,002782+0,84 %
ke 14.4.358,610,002789−0,23 %
to 15.4.358,930,002786+0,09 %
pe 16.4.361,100,002769+0,60 %
ma 19.4.360,230,002776−0,24 %
ti 20.4.361,110,002769+0,24 %
ke 21.4.362,300,002760+0,33 %
to 22.4.363,520,002751+0,34 %
pe 23.4.363,470,002751−0,01 %
ma 26.4.363,300,002753−0,05 %
ti 27.4.362,770,002757−0,15 %
ke 28.4.361,750,002764−0,28 %
to 29.4.360,390,002775−0,38 %
pe 30.4.359,860,002779−0,15 %
Toukokuu
ma 3.5.359,940,002778+0,02 %
ti 4.5.360,310,002775+0,10 %
ke 5.5.359,650,002780−0,18 %
to 6.5.358,180,002792−0,41 %
pe 7.5.358,010,002793−0,05 %
ma 10.5.357,260,002799−0,21 %
ti 11.5.358,340,002791+0,30 %
ke 12.5.357,400,002798−0,26 %
to 13.5.357,130,002800−0,08 %
pe 14.5.355,520,002813−0,45 %
ma 17.5.352,900,002834−0,74 %
ti 18.5.350,500,002853−0,68 %
ke 19.5.350,850,002850+0,10 %
to 20.5.350,600,002852−0,07 %
pe 21.5.349,110,002864−0,42 %
ma 24.5.347,470,002878−0,47 %
ti 25.5.348,860,002866+0,40 %
ke 26.5.350,560,002853+0,49 %
to 27.5.348,540,002869−0,58 %
pe 28.5.347,850,002875−0,20 %
ma 31.5.347,610,002877−0,07 %
Kesäkuu
ti 1.6.346,460,002886−0,33 %
ke 2.6.346,060,002890−0,12 %
to 3.6.345,820,002892−0,07 %
pe 4.6.346,560,002886+0,21 %
ma 7.6.345,910,002891−0,19 %
ti 8.6.347,860,002875+0,56 %
ke 9.6.347,190,002880−0,19 %
to 10.6.346,140,002889−0,30 %
pe 11.6.346,240,002888+0,03 %
ma 14.6.351,140,002848+1,42 %
ti 15.6.352,080,002840+0,27 %
ke 16.6.351,670,002844−0,12 %
to 17.6.354,300,002822+0,75 %
pe 18.6.355,410,002814+0,31 %
ma 21.6.354,110,002824−0,37 %
ti 22.6.355,160,002816+0,30 %
ke 23.6.349,340,002863−1,64 %
to 24.6.350,520,002853+0,34 %
pe 25.6.351,880,002842+0,39 %
ma 28.6.351,980,002841+0,03 %
ti 29.6.351,110,002848−0,25 %
ke 30.6.351,680,002843+0,16 %
Heinäkuu
to 1.7.351,860,002842+0,05 %
pe 2.7.352,100,002840+0,07 %
ma 5.7.351,530,002845−0,16 %
ti 6.7.353,400,002830+0,53 %
ke 7.7.355,570,002812+0,61 %
to 8.7.358,570,002789+0,84 %
pe 9.7.355,100,002816−0,97 %
ma 12.7.355,380,002814+0,08 %
ti 13.7.356,670,002804+0,36 %
ke 14.7.358,080,002793+0,40 %
to 15.7.359,450,002782+0,38 %
pe 16.7.359,730,002780+0,08 %
ma 19.7.359,480,002782−0,07 %
ti 20.7.359,450,002782−0,01 %
ke 21.7.360,200,002776+0,21 %
to 22.7.357,870,002794−0,65 %
pe 23.7.359,130,002785+0,35 %
ma 26.7.361,650,002765+0,70 %
ti 27.7.359,430,002782−0,61 %
ke 28.7.359,720,002780+0,08 %
to 29.7.358,080,002793−0,46 %
pe 30.7.357,200,002800−0,25 %
Elokuu
ma 2.8.356,010,002809−0,33 %
ti 3.8.354,590,002820−0,40 %
ke 4.8.354,240,002823−0,10 %
to 5.8.353,950,002825−0,08 %
pe 6.8.352,720,002835−0,35 %
ma 9.8.353,870,002826+0,33 %
ti 10.8.352,860,002834−0,29 %
ke 11.8.354,840,002818+0,56 %
to 12.8.353,250,002831−0,45 %
pe 13.8.353,030,002833−0,06 %
ma 16.8.351,890,002842−0,32 %
ti 17.8.351,150,002848−0,21 %
ke 18.8.350,520,002853−0,18 %
to 19.8.350,980,002849+0,13 %
pe 20.8.350,920,002850−0,02 %
ma 23.8.350,130,002856−0,23 %
ti 24.8.349,690,002860−0,13 %
ke 25.8.348,760,002867−0,27 %
to 26.8.349,180,002864+0,12 %
pe 27.8.350,870,002850+0,48 %
ma 30.8.348,300,002871−0,73 %
ti 31.8.348,800,002867+0,14 %
Syyskuu
ke 1.9.348,030,002873−0,22 %
to 2.9.347,850,002875−0,05 %
pe 3.9.348,400,002870+0,16 %
ma 6.9.347,030,002882−0,39 %
ti 7.9.348,590,002869+0,45 %
ke 8.9.350,140,002856+0,44 %
to 9.9.350,880,002850+0,21 %
pe 10.9.349,880,002858−0,28 %
ma 13.9.349,580,002861−0,09 %
ti 14.9.350,050,002857+0,13 %
ke 15.9.348,860,002866−0,34 %
to 16.9.350,190,002856+0,38 %
pe 17.9.351,490,002845+0,37 %
ma 20.9.353,970,002825+0,71 %
ti 21.9.354,630,002820+0,19 %
ke 22.9.355,280,002815+0,18 %
to 23.9.356,150,002808+0,24 %
pe 24.9.356,990,002801+0,24 %
ma 27.9.358,130,002792+0,32 %
ti 28.9.359,390,002782+0,35 %
ke 29.9.359,600,002781+0,06 %
to 30.9.360,190,002776+0,16 %
Lokakuu
pe 1.10.358,160,002792−0,56 %
ma 4.10.355,900,002810−0,63 %
ti 5.10.356,900,002802+0,28 %
ke 6.10.359,430,002782+0,71 %
to 7.10.358,160,002792−0,35 %
pe 8.10.360,190,002776+0,57 %
ma 11.10.360,700,002772+0,14 %
ti 12.10.359,910,002778−0,22 %
ke 13.10.360,200,002776+0,08 %
to 14.10.359,000,002786−0,33 %
pe 15.10.359,710,002780+0,20 %
ma 18.10.361,350,002767+0,46 %
ti 19.10.360,640,002773−0,20 %
ke 20.10.361,590,002766+0,26 %
to 21.10.363,390,002752+0,50 %
pe 22.10.363,520,002751+0,04 %
ma 25.10.365,840,002733+0,64 %
ti 26.10.365,290,002738−0,15 %
ke 27.10.364,050,002747−0,34 %
to 28.10.363,330,002752−0,20 %
pe 29.10.360,000,002778−0,92 %
Marraskuu
ma 1.11.360,480,002774+0,13 %
ti 2.11.359,350,002783−0,31 %
ke 3.11.358,880,002786−0,13 %
to 4.11.359,860,002779+0,27 %
pe 5.11.359,500,002782−0,10 %
ma 8.11.359,760,002780+0,07 %
ti 9.11.360,990,002770+0,34 %
ke 10.11.362,150,002761+0,32 %
to 11.11.364,800,002741+0,73 %
pe 12.11.366,150,002731+0,37 %
ma 15.11.365,980,002732−0,05 %
ti 16.11.366,350,002730+0,10 %
ke 17.11.364,730,002742−0,44 %
to 18.11.363,690,002750−0,29 %
pe 19.11.367,800,002719+1,13 %
ma 22.11.369,120,002709+0,36 %
ti 23.11.370,910,002696+0,48 %
ke 24.11.369,150,002709−0,47 %
to 25.11.366,610,002728−0,69 %
pe 26.11.368,560,002713+0,53 %
ma 29.11.368,580,002713+0,01 %
ti 30.11.365,680,002735−0,79 %
Joulukuu
ke 1.12.363,780,002749−0,52 %
to 2.12.362,440,002759−0,37 %
pe 3.12.363,860,002748+0,39 %
ma 6.12.364,430,002744+0,16 %
ti 7.12.365,880,002733+0,40 %
ke 8.12.368,130,002716+0,61 %
to 9.12.365,810,002734−0,63 %
pe 10.12.365,580,002735−0,06 %
ma 13.12.367,070,002724+0,41 %
ti 14.12.366,850,002726−0,06 %
ke 15.12.369,090,002709+0,61 %
to 16.12.369,240,002708+0,04 %
pe 17.12.367,570,002721−0,45 %
ma 20.12.366,690,002727−0,24 %
ti 21.12.368,000,002717+0,36 %
ke 22.12.368,540,002713+0,15 %
to 23.12.369,840,002704+0,35 %
pe 24.12.370,820,002697+0,26 %
ma 27.12.370,220,002701−0,16 %
ti 28.12.369,080,002709−0,31 %
ke 29.12.370,220,002701+0,31 %
to 30.12.370,150,002702−0,02 %
pe 31.12.369,190,002709−0,26 %

Lataa CSV-tiedostona 258 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Forintin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026