N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/PHP · Filippiinien peso · vuosi 2026 Filippiinien peson kurssi 2026

Euro on vahvistunut Filippiinien pesoa vastaan 2,71 % vuoden alusta

Vuonna 2026 EKP on tähän mennessä julkaissut Filippiinien peson viitekurssin 213 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 70,4326 Filippiinien pesoa. Kurssi oli korkeimmillaan 72,8150 9.9.2026 ja matalimmillaan 67,8300 25.2.2026. Viimeisin kurssi 30.10.2026 on 71,1430.

Keskikurssi 2026
70,4326
Vuoden alusta
▲ +2,71 %
Ylin
72,8150 9.9.2026
Alin
67,8300 25.2.2026

Kurssikehitys

EUR/PHP vuonna 2026

213 julkaisua 2.1.2026–30.10.2026.

Näin monta Filippiinien pesoa eurolla sai vuonna 2026

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2026

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/PHP: kuukausien keskikurssit 2026
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu69,479268,910070,606070,211021
Helmikuu68,790267,830069,754068,095020
Maaliskuu68,873967,853069,780069,780022
Huhtikuu70,608769,531072,111071,918020
Toukokuu71,649671,061072,152071,694020
Kesäkuu70,462469,395071,916069,911022
Heinäkuu70,335569,878070,667070,367023
Elokuu71,235770,165072,482072,355021
Syyskuu72,097471,022072,815071,204022
Lokakuu70,768870,169071,540071,143022
Vuosi tähän asti70,432667,830072,815071,1430213

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2026

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 213 päivää
EUR/PHP: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2026
Päivä1 EUR = PHP1 PHP = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.68,97500,01450−0,42 %
ma 5.1.68,91000,01451−0,09 %
ti 6.1.69,31700,01443+0,59 %
ke 7.1.69,30500,01443−0,02 %
to 8.1.69,07300,01448−0,33 %
pe 9.1.68,93500,01451−0,20 %
ma 12.1.69,38000,01441+0,65 %
ti 13.1.69,29100,01443−0,13 %
ke 14.1.69,28200,01443−0,01 %
to 15.1.69,18200,01445−0,14 %
pe 16.1.68,99500,01449−0,27 %
ma 19.1.69,13900,01446+0,21 %
ti 20.1.69,52700,01438+0,56 %
ke 21.1.69,53700,01438+0,01 %
to 22.1.69,22700,01445−0,45 %
pe 23.1.69,36800,01442+0,20 %
ma 26.1.70,01700,01428+0,94 %
ti 27.1.70,43400,01420+0,60 %
ke 28.1.70,35300,01421−0,12 %
to 29.1.70,60600,01416+0,36 %
pe 30.1.70,21100,01424−0,56 %
Helmikuu
ma 2.2.69,75400,01434−0,65 %
ti 3.2.69,73200,01434−0,03 %
ke 4.2.69,72100,01434−0,02 %
to 5.2.69,29900,01443−0,61 %
pe 6.2.69,04700,01448−0,36 %
ma 9.2.69,51600,01439+0,68 %
ti 10.2.69,60500,01437+0,13 %
ke 11.2.69,34700,01442−0,37 %
to 12.2.68,89400,01452−0,65 %
pe 13.2.68,63000,01457−0,38 %
ma 16.2.68,72200,01455+0,13 %
ti 17.2.68,39500,01462−0,48 %
ke 18.2.68,55100,01459+0,23 %
to 19.2.68,22500,01466−0,48 %
pe 20.2.68,42800,01461+0,30 %
ma 23.2.67,91300,01472−0,75 %
ti 24.2.68,02700,01470+0,17 %
ke 25.2.67,83000,01474−0,29 %
to 26.2.68,07300,01469+0,36 %
pe 27.2.68,09500,01469+0,03 %
Maaliskuu
ma 2.3.68,13500,01468+0,06 %
ti 3.3.67,85300,01474−0,41 %
ke 4.3.68,11100,01468+0,38 %
to 5.3.68,11000,01468±0,00 %
pe 6.3.68,52500,01459+0,61 %
ma 9.3.68,77900,01454+0,37 %
ti 10.3.68,70300,01456−0,11 %
ke 11.3.68,62200,01457−0,12 %
to 12.3.68,62200,01457±0,00 %
pe 13.3.68,30100,01464−0,47 %
ma 16.3.68,57900,01458+0,41 %
ti 17.3.68,67700,01456+0,14 %
ke 18.3.69,00100,01449+0,47 %
to 19.3.69,11200,01447+0,16 %
pe 20.3.69,18000,01446+0,10 %
ma 23.3.69,16200,01446−0,03 %
ti 24.3.69,39500,01441+0,34 %
ke 25.3.69,62600,01436+0,33 %
to 26.3.69,48200,01439−0,21 %
pe 27.3.69,75200,01434+0,39 %
ma 30.3.69,71800,01434−0,05 %
ti 31.3.69,78000,01433+0,09 %
Huhtikuu
ke 1.4.69,84500,01432+0,09 %
to 2.4.69,86000,01431+0,02 %
ti 7.4.69,62800,01436−0,33 %
ke 8.4.69,53100,01438−0,14 %
to 9.4.69,88300,01431+0,51 %
pe 10.4.70,08800,01427+0,29 %
ma 13.4.70,35600,01421+0,38 %
ti 14.4.70,57800,01417+0,32 %
ke 15.4.70,79400,01413+0,31 %
to 16.4.70,66600,01415−0,18 %
pe 17.4.70,86500,01411+0,28 %
ma 20.4.70,41100,01420−0,64 %
ti 21.4.70,40700,01420−0,01 %
ke 22.4.70,57800,01417+0,24 %
to 23.4.70,65100,01415+0,10 %
pe 24.4.71,03900,01408+0,55 %
ma 27.4.71,38500,01401+0,49 %
ti 28.4.71,58000,01397+0,27 %
ke 29.4.72,11100,01387+0,74 %
to 30.4.71,91800,01390−0,27 %
Toukokuu
ma 4.5.72,12300,01387+0,29 %
ti 5.5.71,99500,01389−0,18 %
ke 6.5.71,46300,01399−0,74 %
to 7.5.71,06100,01407−0,56 %
pe 8.5.71,13600,01406+0,11 %
ma 11.5.71,68300,01395+0,77 %
ti 12.5.72,15200,01386+0,65 %
ke 13.5.71,92500,01390−0,31 %
to 14.5.71,99800,01389+0,10 %
pe 15.5.71,73800,01394−0,36 %
ma 18.5.71,85100,01392+0,16 %
ti 19.5.71,72000,01394−0,18 %
ke 20.5.71,56800,01397−0,21 %
to 21.5.71,44700,01400−0,17 %
pe 22.5.71,45000,01400±0,00 %
ma 25.5.71,35500,01401−0,13 %
ti 26.5.71,60700,01397+0,35 %
ke 27.5.71,51500,01398−0,13 %
to 28.5.71,51000,01398−0,01 %
pe 29.5.71,69400,01395+0,26 %
Kesäkuu
ma 1.6.71,91600,01391+0,31 %
ti 2.6.71,83200,01392−0,12 %
ke 3.6.71,73700,01394−0,13 %
to 4.6.71,68700,01395−0,07 %
pe 5.6.71,53200,01398−0,22 %
ma 8.6.71,19300,01405−0,47 %
ti 9.6.71,15700,01405−0,05 %
ke 10.6.70,83200,01412−0,46 %
to 11.6.70,76000,01413−0,10 %
pe 12.6.70,31500,01422−0,63 %
ma 15.6.70,02800,01428−0,41 %
ti 16.6.69,92500,01430−0,15 %
ke 17.6.70,05400,01427+0,18 %
to 18.6.69,49200,01439−0,80 %
pe 19.6.69,64500,01436+0,22 %
ma 22.6.69,92400,01430+0,40 %
ti 23.6.69,55100,01438−0,53 %
ke 24.6.69,60500,01437+0,08 %
to 25.6.69,39500,01441−0,30 %
pe 26.6.69,89500,01431+0,72 %
ma 29.6.69,78600,01433−0,16 %
ti 30.6.69,91100,01430+0,18 %
Heinäkuu
ke 1.7.70,17000,01425+0,37 %
to 2.7.70,19100,01425+0,03 %
pe 3.7.70,33900,01422+0,21 %
ma 6.7.70,22700,01424−0,16 %
ti 7.7.70,23600,01424+0,01 %
ke 8.7.70,19900,01425−0,05 %
to 9.7.70,43800,01420+0,34 %
pe 10.7.70,37800,01421−0,09 %
ma 13.7.70,34800,01422−0,04 %
ti 14.7.70,36200,01421+0,02 %
ke 15.7.70,36100,01421±0,00 %
to 16.7.70,66700,01415+0,43 %
pe 17.7.70,44100,01420−0,32 %
ma 20.7.70,48000,01419+0,06 %
ti 21.7.70,49600,01419+0,02 %
ke 22.7.70,45900,01419−0,05 %
to 23.7.70,36900,01421−0,13 %
pe 24.7.70,35000,01421−0,03 %
ma 27.7.70,27800,01423−0,10 %
ti 28.7.70,05900,01427−0,31 %
ke 29.7.69,87800,01431−0,26 %
to 30.7.70,62300,01416+1,07 %
pe 31.7.70,36700,01421−0,36 %
Elokuu
ma 3.8.70,27900,01423−0,13 %
ti 4.8.70,24300,01424−0,05 %
ke 5.8.70,19200,01425−0,07 %
to 6.8.70,16500,01425−0,04 %
pe 7.8.70,21000,01424+0,06 %
ma 10.8.70,19700,01425−0,02 %
ti 11.8.70,59900,01416+0,57 %
ke 12.8.70,68100,01415+0,12 %
to 13.8.70,73200,01414+0,07 %
pe 14.8.71,00800,01408+0,39 %
ma 17.8.71,30700,01402+0,42 %
ti 18.8.71,51700,01398+0,29 %
ke 19.8.71,74300,01394+0,32 %
to 20.8.72,10400,01387+0,50 %
pe 21.8.72,13600,01386+0,04 %
ma 24.8.71,98900,01389−0,20 %
ti 25.8.71,97400,01389−0,02 %
ke 26.8.71,95200,01390−0,03 %
to 27.8.72,08500,01387+0,18 %
pe 28.8.72,48200,01380+0,55 %
ma 31.8.72,35500,01382−0,18 %
Syyskuu
ti 1.9.72,35500,01382±0,00 %
ke 2.9.72,41500,01381+0,08 %
to 3.9.72,60500,01377+0,26 %
pe 4.9.72,81200,01373+0,29 %
ma 7.9.72,80100,01374−0,02 %
ti 8.9.72,59700,01377−0,28 %
ke 9.9.72,81500,01373+0,30 %
to 10.9.72,68800,01376−0,17 %
pe 11.9.72,60000,01377−0,12 %
ma 14.9.72,61900,01377+0,03 %
ti 15.9.72,46700,01380−0,21 %
ke 16.9.72,37000,01382−0,13 %
to 17.9.72,00600,01389−0,50 %
pe 18.9.71,97200,01389−0,05 %
ma 21.9.72,15100,01386+0,25 %
ti 22.9.71,60200,01397−0,76 %
ke 23.9.71,37100,01401−0,32 %
to 24.9.71,32800,01402−0,06 %
pe 25.9.71,24400,01404−0,12 %
ma 28.9.71,09900,01406−0,20 %
ti 29.9.71,02200,01408−0,11 %
ke 30.9.71,20400,01404+0,26 %
Lokakuu
to 1.10.70,95000,01409−0,36 %
pe 2.10.70,26500,01423−0,97 %
ma 5.10.70,21900,01424−0,07 %
ti 6.10.70,70200,01414+0,69 %
ke 7.10.70,20300,01424−0,71 %
to 8.10.70,47500,01419+0,39 %
pe 9.10.70,39700,01421−0,11 %
ma 12.10.70,16900,01425−0,32 %
ti 13.10.70,22500,01424+0,08 %
ke 14.10.70,39300,01421+0,24 %
to 15.10.70,69300,01415+0,43 %
pe 16.10.70,85800,01411+0,23 %
ma 19.10.70,71500,01414−0,20 %
ti 20.10.70,80400,01412+0,13 %
ke 21.10.71,12100,01406+0,45 %
to 22.10.71,16200,01405+0,06 %
pe 23.10.71,23500,01404+0,10 %
ma 26.10.71,54000,01398+0,43 %
ti 27.10.71,35300,01401−0,26 %
ke 28.10.71,24000,01404−0,16 %
to 29.10.71,05200,01407−0,26 %
pe 30.10.71,14300,01406+0,13 %

Lataa CSV-tiedostona 213 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Filippiinien peson kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026