N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/USD · Yhdysvaltain dollari · vuosi 2016 Dollarin kurssi 2016

Euro heikkeni dollaria vastaan 3,18 % vuonna 2016

Vuonna 2016 EKP julkaisi dollarin viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,1069 dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,1569 3.5.2016 ja matalimmillaan 1,0364 20.12.2016. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2016 oli 1,0541.

Keskikurssi 2016
1,1069
Muutos vuoden aikana
▼ −3,18 %
Ylin
1,1569 3.5.2016
Alin
1,0364 20.12.2016

Kurssikehitys

EUR/USD vuonna 2016

257 julkaisua 4.1.2016–30.12.2016.

Näin monta Yhdysvaltain dollaria eurolla sai vuonna 2016

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2016

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/USD: kuukausien keskikurssit 2016
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,08601,07421,09201,092020
Helmikuu1,10931,08841,13471,088821
Maaliskuu1,11001,08561,13851,138521
Huhtikuu1,13391,12521,14321,140321
Toukokuu1,13111,11391,15691,115422
Kesäkuu1,12291,09981,13891,110222
Heinäkuu1,10691,09821,11571,111321
Elokuu1,12121,10781,13391,113223
Syyskuu1,12121,11461,12961,116122
Lokakuu1,10261,08721,12361,094621
Marraskuu1,07991,05481,10951,063522
Joulukuu1,05431,03641,07621,054121
Koko vuosi1,10691,03641,15691,0541257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2016

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/USD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2016
Päivä1 EUR = USD1 USD = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.1,08980,9176+0,10 %
ti 5.1.1,07460,9306−1,39 %
ke 6.1.1,07420,9309−0,04 %
to 7.1.1,08680,9201+1,17 %
pe 8.1.1,08610,9207−0,06 %
ma 11.1.1,08880,9184+0,25 %
ti 12.1.1,08360,9228−0,48 %
ke 13.1.1,08160,9246−0,18 %
to 14.1.1,08930,9180+0,71 %
pe 15.1.1,09140,9163+0,19 %
ma 18.1.1,08920,9181−0,20 %
ti 19.1.1,08680,9201−0,22 %
ke 20.1.1,09070,9168+0,36 %
to 21.1.1,08930,9180−0,13 %
pe 22.1.1,08080,9252−0,78 %
ma 25.1.1,08150,9246+0,06 %
ti 26.1.1,08370,9228+0,20 %
ke 27.1.1,08880,9184+0,47 %
to 28.1.1,09030,9172+0,14 %
pe 29.1.1,09200,9158+0,16 %
Helmikuu
ma 1.2.1,08840,9188−0,33 %
ti 2.2.1,09190,9158+0,32 %
ke 3.2.1,09330,9147+0,13 %
to 4.2.1,12060,8924+2,50 %
pe 5.2.1,12020,8927−0,04 %
ma 8.2.1,11010,9008−0,90 %
ti 9.2.1,12360,8900+1,22 %
ke 10.2.1,12570,8883+0,19 %
to 11.2.1,13470,8813+0,80 %
pe 12.2.1,12750,8869−0,63 %
ma 15.2.1,11800,8945−0,84 %
ti 16.2.1,11660,8956−0,13 %
ke 17.2.1,11360,8980−0,27 %
to 18.2.1,10840,9022−0,47 %
pe 19.2.1,10960,9012+0,11 %
ma 22.2.1,10260,9069−0,63 %
ti 23.2.1,10020,9089−0,22 %
ke 24.2.1,09810,9107−0,19 %
to 25.2.1,10270,9069+0,42 %
pe 26.2.1,10060,9086−0,19 %
ma 29.2.1,08880,9184−1,07 %
Maaliskuu
ti 1.3.1,08720,9198−0,15 %
ke 2.3.1,08560,9211−0,15 %
to 3.3.1,09010,9173+0,41 %
pe 4.3.1,09700,9116+0,63 %
ma 7.3.1,09530,9130−0,15 %
ti 8.3.1,10280,9068+0,68 %
ke 9.3.1,09730,9113−0,50 %
to 10.3.1,08570,9211−1,06 %
pe 11.3.1,10900,9017+2,15 %
ma 14.3.1,11190,8994+0,26 %
ti 15.3.1,11090,9002−0,09 %
ke 16.3.1,10640,9038−0,41 %
to 17.3.1,13110,8841+2,23 %
pe 18.3.1,12790,8866−0,28 %
ma 21.3.1,12710,8872−0,07 %
ti 22.3.1,12120,8919−0,52 %
ke 23.3.1,11710,8952−0,37 %
to 24.3.1,11540,8965−0,15 %
ti 29.3.1,11940,8933+0,36 %
ke 30.3.1,13240,8831+1,16 %
to 31.3.1,13850,8783+0,54 %
Huhtikuu
pe 1.4.1,14320,8747+0,41 %
ma 4.4.1,13800,8787−0,45 %
ti 5.4.1,13670,8797−0,11 %
ke 6.4.1,13360,8821−0,27 %
to 7.4.1,13640,8800+0,25 %
pe 8.4.1,13630,8800−0,01 %
ma 11.4.1,13900,8780+0,24 %
ti 12.4.1,13960,8775+0,05 %
ke 13.4.1,12980,8851−0,86 %
to 14.4.1,12520,8887−0,41 %
pe 15.4.1,12840,8862+0,28 %
ma 18.4.1,13060,8845+0,19 %
ti 19.4.1,13430,8816+0,33 %
ke 20.4.1,13790,8788+0,32 %
to 21.4.1,13550,8807−0,21 %
pe 22.4.1,12630,8879−0,81 %
ma 25.4.1,12640,8878+0,01 %
ti 26.4.1,12870,8860+0,20 %
ke 27.4.1,13030,8847+0,14 %
to 28.4.1,13580,8804+0,49 %
pe 29.4.1,14030,8770+0,40 %
Toukokuu
ma 2.5.1,14930,8701+0,79 %
ti 3.5.1,15690,8644+0,66 %
ke 4.5.1,15050,8692−0,55 %
to 5.5.1,14390,8742−0,57 %
pe 6.5.1,14270,8751−0,10 %
ma 9.5.1,13950,8776−0,28 %
ti 10.5.1,13750,8791−0,18 %
ke 11.5.1,14090,8765+0,30 %
to 12.5.1,13890,8780−0,18 %
pe 13.5.1,13480,8812−0,36 %
ma 16.5.1,13240,8831−0,21 %
ti 17.5.1,13180,8835−0,05 %
ke 18.5.1,12790,8866−0,34 %
to 19.5.1,11970,8931−0,73 %
pe 20.5.1,12190,8913+0,20 %
ma 23.5.1,12150,8917−0,04 %
ti 24.5.1,11680,8954−0,42 %
ke 25.5.1,11460,8972−0,20 %
to 26.5.1,11680,8954+0,20 %
pe 27.5.1,11680,8954±0,00 %
ma 30.5.1,11390,8977−0,26 %
ti 31.5.1,11540,8965+0,13 %
Kesäkuu
ke 1.6.1,11740,8949+0,18 %
to 2.6.1,11880,8938+0,13 %
pe 3.6.1,11540,8965−0,30 %
ma 6.6.1,13490,8811+1,75 %
ti 7.6.1,13480,8812−0,01 %
ke 8.6.1,13780,8789+0,26 %
to 9.6.1,13430,8816−0,31 %
pe 10.6.1,13040,8846−0,34 %
ma 13.6.1,12680,8875−0,32 %
ti 14.6.1,12250,8909−0,38 %
ke 15.6.1,12300,8905+0,04 %
to 16.6.1,11740,8949−0,50 %
pe 17.6.1,12540,8886+0,72 %
ma 20.6.1,13320,8825+0,69 %
ti 21.6.1,13140,8839−0,16 %
ke 22.6.1,12830,8863−0,27 %
to 23.6.1,13890,8780+0,94 %
pe 24.6.1,10660,9037−2,84 %
ma 27.6.1,09980,9093−0,61 %
ti 28.6.1,10730,9031+0,68 %
ke 29.6.1,10900,9017+0,15 %
to 30.6.1,11020,9007+0,11 %
Heinäkuu
pe 1.7.1,11350,8981+0,30 %
ma 4.7.1,11380,8978+0,03 %
ti 5.7.1,11460,8972+0,07 %
ke 6.7.1,10690,9034−0,69 %
to 7.7.1,10800,9025+0,10 %
pe 8.7.1,10700,9033−0,09 %
ma 11.7.1,10490,9051−0,19 %
ti 12.7.1,10920,9016+0,39 %
ke 13.7.1,10720,9032−0,18 %
to 14.7.1,11570,8963+0,77 %
pe 15.7.1,11280,8986−0,26 %
ma 18.7.1,10530,9047−0,67 %
ti 19.7.1,10350,9062−0,16 %
ke 20.7.1,10130,9080−0,20 %
to 21.7.1,10150,9079+0,02 %
pe 22.7.1,10140,9079−0,01 %
ma 25.7.1,09820,9106−0,29 %
ti 26.7.1,09970,9093+0,14 %
ke 27.7.1,09910,9098−0,05 %
to 28.7.1,10900,9017+0,90 %
pe 29.7.1,11130,8998+0,21 %
Elokuu
ma 1.8.1,11640,8957+0,46 %
ti 2.8.1,11930,8934+0,26 %
ke 3.8.1,12000,8929+0,06 %
to 4.8.1,11360,8980−0,57 %
pe 5.8.1,11560,8964+0,18 %
ma 8.8.1,10870,9020−0,62 %
ti 9.8.1,10780,9027−0,08 %
ke 10.8.1,11840,8941+0,96 %
to 11.8.1,11530,8966−0,28 %
pe 12.8.1,11580,8962+0,04 %
ma 15.8.1,11800,8945+0,20 %
ti 16.8.1,12950,8853+1,03 %
ke 17.8.1,12760,8868−0,17 %
to 18.8.1,13210,8833+0,40 %
pe 19.8.1,13260,8829+0,04 %
ma 22.8.1,13060,8845−0,18 %
ti 23.8.1,13390,8819+0,29 %
ke 24.8.1,12680,8875−0,63 %
to 25.8.1,12900,8857+0,20 %
pe 26.8.1,12900,8857±0,00 %
ma 29.8.1,11700,8953−1,06 %
ti 30.8.1,11680,8954−0,02 %
ke 31.8.1,11320,8983−0,32 %
Syyskuu
to 1.9.1,11460,8972+0,13 %
pe 2.9.1,11930,8934+0,42 %
ma 5.9.1,11560,8964−0,33 %
ti 6.9.1,11590,8961+0,03 %
ke 7.9.1,12370,8899+0,70 %
to 8.9.1,12960,8853+0,53 %
pe 9.9.1,12680,8875−0,25 %
ma 12.9.1,12260,8908−0,37 %
ti 13.9.1,12470,8891+0,19 %
ke 14.9.1,12180,8914−0,26 %
to 15.9.1,12540,8886+0,32 %
pe 16.9.1,12260,8908−0,25 %
ma 19.9.1,11650,8957−0,54 %
ti 20.9.1,11840,8941+0,17 %
ke 21.9.1,11500,8969−0,30 %
to 22.9.1,12380,8898+0,79 %
pe 23.9.1,12140,8917−0,21 %
ma 26.9.1,12620,8879+0,43 %
ti 27.9.1,12200,8913−0,37 %
ke 28.9.1,12250,8909+0,04 %
to 29.9.1,12210,8912−0,04 %
pe 30.9.1,11610,8960−0,53 %
Lokakuu
ma 3.10.1,12360,8900+0,67 %
ti 4.10.1,11610,8960−0,67 %
ke 5.10.1,12110,8920+0,45 %
to 6.10.1,11850,8941−0,23 %
pe 7.10.1,11400,8977−0,40 %
ma 10.10.1,11600,8961+0,18 %
ti 11.10.1,10790,9026−0,73 %
ke 12.10.1,10200,9074−0,53 %
to 13.10.1,10380,9060+0,16 %
pe 14.10.1,10020,9089−0,33 %
ma 17.10.1,09940,9096−0,07 %
ti 18.10.1,09930,9097−0,01 %
ke 19.10.1,09790,9108−0,13 %
to 20.10.1,09800,9107+0,01 %
pe 21.10.1,08860,9186−0,86 %
ma 24.10.1,08910,9182+0,05 %
ti 25.10.1,08720,9198−0,17 %
ke 26.10.1,09250,9153+0,49 %
to 27.10.1,09270,9152+0,02 %
pe 28.10.1,09220,9156−0,05 %
ma 31.10.1,09460,9136+0,22 %
Marraskuu
ti 1.11.1,10250,9070+0,72 %
ke 2.11.1,10950,9013+0,63 %
to 3.11.1,10640,9038−0,28 %
pe 4.11.1,10930,9015+0,26 %
ma 7.11.1,10620,9040−0,28 %
ti 8.11.1,10380,9060−0,22 %
ke 9.11.1,10220,9073−0,14 %
to 10.11.1,08950,9179−1,15 %
pe 11.11.1,09040,9171+0,08 %
ma 14.11.1,07770,9279−1,16 %
ti 15.11.1,07650,9289−0,11 %
ke 16.11.1,07020,9344−0,59 %
to 17.11.1,07170,9331+0,14 %
pe 18.11.1,06290,9408−0,82 %
ma 21.11.1,06310,9406+0,02 %
ti 22.11.1,06170,9419−0,13 %
ke 23.11.1,06020,9432−0,14 %
to 24.11.1,05480,9480−0,51 %
pe 25.11.1,05920,9441+0,42 %
ma 28.11.1,05880,9445−0,04 %
ti 29.11.1,05760,9455−0,11 %
ke 30.11.1,06350,9403+0,56 %
Joulukuu
to 1.12.1,06270,9410−0,08 %
pe 2.12.1,06420,9397+0,14 %
ma 5.12.1,07020,9344+0,56 %
ti 6.12.1,07340,9316+0,30 %
ke 7.12.1,07300,9320−0,04 %
to 8.12.1,07620,9292+0,30 %
pe 9.12.1,05590,9471−1,89 %
ma 12.12.1,05960,9438+0,35 %
ti 13.12.1,06100,9425+0,13 %
ke 14.12.1,06440,9395+0,32 %
to 15.12.1,04190,9598−2,11 %
pe 16.12.1,04390,9579+0,19 %
ma 19.12.1,04220,9595−0,16 %
ti 20.12.1,03640,9649−0,56 %
ke 21.12.1,04210,9596+0,55 %
to 22.12.1,04440,9575+0,22 %
pe 23.12.1,04460,9573+0,02 %
ti 27.12.1,04450,9574−0,01 %
ke 28.12.1,04010,9614−0,42 %
to 29.12.1,04530,9567+0,50 %
pe 30.12.1,05410,9487+0,84 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026