N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/USD · Yhdysvaltain dollari · vuosi 2002 Dollarin kurssi 2002

Euro vahvistui dollaria vastaan 18,99 % vuonna 2002

Vuonna 2002 EKP julkaisi dollarin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 0,9456 dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,0487 31.12.2002 ja matalimmillaan 0,8578 28.1.2002. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2002 oli 1,0487.

Keskikurssi 2002
0,9456
Muutos vuoden aikana
▲ +18,99 %
Ylin
1,0487 31.12.2002
Alin
0,8578 28.1.2002

Kurssikehitys

EUR/USD vuonna 2002

255 julkaisua 2.1.2002–31.12.2002.

Näin monta Yhdysvaltain dollaria eurolla sai vuonna 2002

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2002

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/USD: kuukausien keskikurssit 2002
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu0,88330,85780,90380,863722
Helmikuu0,87000,86320,87940,865120
Maaliskuu0,87580,86490,88530,872420
Huhtikuu0,88580,87630,90380,900821
Toukokuu0,91700,90300,93870,938722
Kesäkuu0,95540,93130,99750,997520
Heinäkuu0,99220,97251,01460,978323
Elokuu0,97780,96870,98730,983322
Syyskuu0,98080,96490,99750,986021
Lokakuu0,98110,97350,98900,986423
Marraskuu1,00140,99051,01260,992721
Joulukuu1,01830,98711,04871,048720
Koko vuosi0,94560,85781,04871,0487255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2002

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/USD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2002
Päivä1 EUR = USD1 USD = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.0,90381,1064+2,55 %
to 3.1.0,90361,1067−0,02 %
pe 4.1.0,89541,1168−0,91 %
ma 7.1.0,89051,1230−0,55 %
ti 8.1.0,89091,1225+0,04 %
ke 9.1.0,89211,1210+0,13 %
to 10.1.0,89091,1225−0,13 %
pe 11.1.0,89191,1212+0,11 %
ma 14.1.0,89271,1202+0,09 %
ti 15.1.0,89221,1208−0,06 %
ke 16.1.0,88171,1342−1,18 %
to 17.1.0,88191,1339+0,02 %
pe 18.1.0,88101,1351−0,10 %
ma 21.1.0,88401,1312+0,34 %
ti 22.1.0,88301,1325−0,11 %
ke 23.1.0,88561,1292+0,29 %
to 24.1.0,87671,1406−1,00 %
pe 25.1.0,86631,1543−1,19 %
ma 28.1.0,85781,1658−0,98 %
ti 29.1.0,86241,1596+0,54 %
ke 30.1.0,86421,1571+0,21 %
to 31.1.0,86371,1578−0,06 %
Helmikuu
pe 1.2.0,86321,1585−0,06 %
ma 4.2.0,86441,1569+0,14 %
ti 5.2.0,86831,1517+0,45 %
ke 6.2.0,86641,1542−0,22 %
to 7.2.0,86641,1542±0,00 %
pe 8.2.0,87401,1442+0,88 %
ma 11.2.0,87941,1371+0,62 %
ti 12.2.0,87531,1425−0,47 %
ke 13.2.0,87311,1453−0,25 %
to 14.2.0,86931,1504−0,44 %
pe 15.2.0,87051,1488+0,14 %
ma 18.2.0,87151,1474+0,11 %
ti 19.2.0,86921,1505−0,26 %
ke 20.2.0,87431,1438+0,59 %
to 21.2.0,87011,1493−0,48 %
pe 22.2.0,87471,1432+0,53 %
ma 25.2.0,87241,1463−0,26 %
ti 26.2.0,86821,1518−0,48 %
ke 27.2.0,86491,1562−0,38 %
to 28.2.0,86511,1559+0,02 %
Maaliskuu
pe 1.3.0,86791,1522+0,32 %
ma 4.3.0,86491,1562−0,35 %
ti 5.3.0,86821,1518+0,38 %
ke 6.3.0,87121,1478+0,35 %
to 7.3.0,87641,1410+0,60 %
pe 8.3.0,87971,1368+0,38 %
ma 11.3.0,87411,1440−0,64 %
ti 12.3.0,87331,1451−0,09 %
ke 13.3.0,87341,1450+0,01 %
to 14.3.0,88031,1360+0,79 %
pe 15.3.0,88531,1296+0,57 %
ma 18.3.0,87921,1374−0,69 %
ti 19.3.0,88291,1326+0,42 %
ke 20.3.0,88141,1346−0,17 %
to 21.3.0,88171,1342+0,03 %
pe 22.3.0,87951,1370−0,25 %
ma 25.3.0,87591,1417−0,41 %
ti 26.3.0,87371,1446−0,25 %
ke 27.3.0,87461,1434+0,10 %
to 28.3.0,87241,1463−0,25 %
Huhtikuu
ti 2.4.0,87861,1382+0,71 %
ke 3.4.0,88031,1360+0,19 %
to 4.4.0,88181,1340+0,17 %
pe 5.4.0,87861,1382−0,36 %
ma 8.4.0,87781,1392−0,09 %
ti 9.4.0,87631,1412−0,17 %
ke 10.4.0,87981,1366+0,40 %
to 11.4.0,87941,1371−0,05 %
pe 12.4.0,88031,1360+0,10 %
ma 15.4.0,88021,1361−0,01 %
ti 16.4.0,88031,1360+0,01 %
ke 17.4.0,88801,1261+0,87 %
to 18.4.0,88951,1242+0,17 %
pe 19.4.0,88861,1254−0,10 %
ma 22.4.0,88821,1259−0,05 %
ti 23.4.0,88721,1271−0,11 %
ke 24.4.0,88921,1246+0,23 %
to 25.4.0,89691,1150+0,87 %
pe 26.4.0,89711,1147+0,02 %
ma 29.4.0,90381,1064+0,75 %
ti 30.4.0,90081,1101−0,33 %
Toukokuu
to 2.5.0,90321,1072+0,27 %
pe 3.5.0,90831,1010+0,56 %
ma 6.5.0,91441,0936+0,67 %
ti 7.5.0,91251,0959−0,21 %
ke 8.5.0,90881,1004−0,41 %
to 9.5.0,90611,1036−0,30 %
pe 10.5.0,91181,0967+0,63 %
ma 13.5.0,91181,0967±0,00 %
ti 14.5.0,90621,1035−0,61 %
ke 15.5.0,90301,1074−0,35 %
to 16.5.0,91241,0960+1,04 %
pe 17.5.0,91521,0927+0,31 %
ma 20.5.0,92021,0867+0,55 %
ti 21.5.0,92131,0854+0,12 %
ke 22.5.0,92601,0799+0,51 %
to 23.5.0,92131,0854−0,51 %
pe 24.5.0,91881,0884−0,27 %
ma 27.5.0,91901,0881+0,02 %
ti 28.5.0,92551,0805+0,71 %
ke 29.5.0,93201,0730+0,70 %
to 30.5.0,93751,0667+0,59 %
pe 31.5.0,93871,0653+0,13 %
Kesäkuu
ma 3.6.0,93131,0738−0,79 %
ti 4.6.0,94351,0599+1,31 %
ke 5.6.0,93711,0671−0,68 %
to 6.6.0,93861,0654+0,16 %
pe 7.6.0,94521,0580+0,70 %
ma 10.6.0,94591,0572+0,07 %
ti 11.6.0,94171,0619−0,44 %
ke 12.6.0,94521,0580+0,37 %
to 13.6.0,94171,0619−0,37 %
pe 14.6.0,94781,0551+0,65 %
ma 17.6.0,94261,0609−0,55 %
ti 18.6.0,94841,0544+0,62 %
ke 19.6.0,95611,0459+0,81 %
to 20.6.0,95921,0425+0,32 %
pe 21.6.0,96361,0378+0,46 %
ma 24.6.0,97811,0224+1,50 %
ti 25.6.0,97121,0297−0,71 %
ke 26.6.0,99171,0084+2,11 %
to 27.6.0,98241,0179−0,94 %
pe 28.6.0,99751,0025+1,54 %
Heinäkuu
ma 1.7.0,99131,0088−0,62 %
ti 2.7.0,98381,0165−0,76 %
ke 3.7.0,97801,0225−0,59 %
to 4.7.0,97901,0215+0,10 %
pe 5.7.0,97251,0283−0,66 %
ma 8.7.0,98281,0175+1,06 %
ti 9.7.0,99301,0070+1,04 %
ke 10.7.0,98981,0103−0,32 %
to 11.7.0,98361,0167−0,63 %
pe 12.7.0,98731,0129+0,38 %
ma 15.7.1,00240,9976+1,53 %
ti 16.7.1,01270,9875+1,03 %
ke 17.7.1,00640,9936−0,62 %
to 18.7.1,00580,9942−0,06 %
pe 19.7.1,01460,9856+0,87 %
ma 22.7.1,00860,9915−0,59 %
ti 23.7.0,99101,0091−1,74 %
ke 24.7.0,99151,0086+0,05 %
to 25.7.1,00140,9986+1,00 %
pe 26.7.1,00080,9992−0,06 %
ma 29.7.0,98211,0182−1,87 %
ti 30.7.0,98351,0168+0,14 %
ke 31.7.0,97831,0222−0,53 %
Elokuu
to 1.8.0,97601,0246−0,24 %
pe 2.8.0,98731,0129+1,16 %
ma 5.8.0,98361,0167−0,37 %
ti 6.8.0,96891,0321−1,49 %
ke 7.8.0,96981,0311+0,09 %
to 8.8.0,96871,0323−0,11 %
pe 9.8.0,97291,0279+0,43 %
ma 12.8.0,97801,0225+0,52 %
ti 13.8.0,97991,0205+0,19 %
ke 14.8.0,98571,0145+0,59 %
to 15.8.0,97771,0228−0,81 %
pe 16.8.0,98251,0178+0,49 %
ma 19.8.0,97991,0205−0,26 %
ti 20.8.0,97921,0212−0,07 %
ke 21.8.0,97621,0244−0,31 %
to 22.8.0,97701,0235+0,08 %
pe 23.8.0,96971,0312−0,75 %
ma 26.8.0,97011,0308+0,04 %
ti 27.8.0,97741,0231+0,75 %
ke 28.8.0,98261,0177+0,53 %
to 29.8.0,98431,0160+0,17 %
pe 30.8.0,98331,0170−0,10 %
Syyskuu
ma 2.9.0,98211,0182−0,12 %
ti 3.9.0,99101,0091+0,91 %
ke 4.9.0,99471,0053+0,37 %
to 5.9.0,99751,0025+0,28 %
pe 6.9.0,99181,0083−0,57 %
ma 9.9.0,97941,0210−1,25 %
ti 10.9.0,97601,0246−0,35 %
ke 11.9.0,97491,0257−0,11 %
to 12.9.0,97571,0249+0,08 %
pe 13.9.0,98101,0194+0,54 %
ma 16.9.0,96831,0327−1,29 %
ti 17.9.0,96491,0364−0,35 %
ke 18.9.0,97251,0283+0,79 %
to 19.9.0,98141,0190+0,92 %
pe 20.9.0,97901,0215−0,24 %
ma 23.9.0,98311,0172+0,42 %
ti 24.9.0,98281,0175−0,03 %
ke 25.9.0,97711,0234−0,58 %
to 26.9.0,97961,0208+0,26 %
pe 27.9.0,97791,0226−0,17 %
ma 30.9.0,98601,0142+0,83 %
Lokakuu
ti 1.10.0,98611,0141+0,01 %
ke 2.10.0,98351,0168−0,26 %
to 3.10.0,98901,0111+0,56 %
pe 4.10.0,98651,0137−0,25 %
ma 7.10.0,98081,0196−0,58 %
ti 8.10.0,98001,0204−0,08 %
ke 9.10.0,98141,0190+0,14 %
to 10.10.0,98751,0127+0,62 %
pe 11.10.0,98571,0145−0,18 %
ma 14.10.0,98731,0129+0,16 %
ti 15.10.0,98101,0194−0,64 %
ke 16.10.0,98231,0180+0,13 %
to 17.10.0,97631,0243−0,61 %
pe 18.10.0,97351,0272−0,29 %
ma 21.10.0,97481,0259+0,13 %
ti 22.10.0,97681,0238+0,21 %
ke 23.10.0,97751,0230+0,07 %
to 24.10.0,97381,0269−0,38 %
pe 25.10.0,97631,0243+0,26 %
ma 28.10.0,97451,0262−0,18 %
ti 29.10.0,98201,0183+0,77 %
ke 30.10.0,98251,0178+0,05 %
to 31.10.0,98641,0138+0,40 %
Marraskuu
pe 1.11.0,99741,0026+1,12 %
ma 4.11.0,99441,0056−0,30 %
ti 5.11.1,00240,9976+0,80 %
ke 6.11.0,99551,0045−0,69 %
to 7.11.1,00130,9987+0,58 %
pe 8.11.1,01070,9894+0,94 %
ma 11.11.1,01260,9876+0,19 %
ti 12.11.1,00810,9920−0,44 %
ke 13.11.1,00680,9932−0,13 %
to 14.11.1,00950,9906+0,27 %
pe 15.11.1,00290,9971−0,65 %
ma 18.11.1,00650,9935+0,36 %
ti 19.11.1,01250,9877+0,60 %
ke 20.11.1,00190,9981−1,05 %
to 21.11.1,00340,9966+0,15 %
pe 22.11.1,00240,9976−0,10 %
ma 25.11.0,99051,0096−1,19 %
ti 26.11.0,99101,0091+0,05 %
ke 27.11.0,99271,0074+0,17 %
to 28.11.0,99341,0066+0,07 %
pe 29.11.0,99271,0074−0,07 %
Joulukuu
ma 2.12.0,98711,0131−0,56 %
ti 3.12.0,99671,0033+0,97 %
ke 4.12.1,00180,9982+0,51 %
to 5.12.0,99911,0009−0,27 %
pe 6.12.1,00060,9994+0,15 %
ma 9.12.1,00930,9908+0,87 %
ti 10.12.1,01110,9890+0,18 %
ke 11.12.1,00670,9933−0,44 %
to 12.12.1,01560,9846+0,88 %
pe 13.12.1,02210,9784+0,64 %
ma 16.12.1,02120,9792−0,09 %
ti 17.12.1,03070,9702+0,93 %
ke 18.12.1,02400,9766−0,65 %
to 19.12.1,02730,9734+0,32 %
pe 20.12.1,02550,9751−0,18 %
ma 23.12.1,02820,9726+0,26 %
ti 24.12.1,02960,9713+0,14 %
pe 27.12.1,03760,9638+0,78 %
ma 30.12.1,04220,9595+0,44 %
ti 31.12.1,04870,9536+0,62 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026