N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/USD · Yhdysvaltain dollari · vuosi 2023 Dollarin kurssi 2023

Euro vahvistui dollaria vastaan 3,60 % vuonna 2023

Vuonna 2023 EKP julkaisi dollarin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,0813 dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,1255 18.7.2023 ja matalimmillaan 1,0469 3.10.2023. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2023 oli 1,1050.

Keskikurssi 2023
1,0813
Muutos vuoden aikana
▲ +3,60 %
Ylin
1,1255 18.7.2023
Alin
1,0469 3.10.2023

Kurssikehitys

EUR/USD vuonna 2023

255 julkaisua 2.1.2023–29.12.2023.

Näin monta Yhdysvaltain dollaria eurolla sai vuonna 2023

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2023

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/USD: kuukausien keskikurssit 2023
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,07691,05001,09031,083322
Helmikuu1,07151,05541,09881,061920
Maaliskuu1,07061,05451,08861,087523
Huhtikuu1,09681,08701,10571,098118
Toukokuu1,08681,06831,10741,068322
Kesäkuu1,08401,06831,09851,086622
Heinäkuu1,10581,08791,12551,102321
Elokuu1,09091,08031,10191,086823
Syyskuu1,06841,05361,08441,059421
Lokakuu1,05631,04691,06321,061922
Marraskuu1,08081,05371,09851,093122
Joulukuu1,09031,07571,11141,105019
Koko vuosi1,08131,04691,12551,1050255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2023

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/USD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2023
Päivä1 EUR = USD1 USD = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.1,06830,9361+0,16 %
ti 3.1.1,05450,9483−1,29 %
ke 4.1.1,05990,9435+0,51 %
to 5.1.1,06010,9433+0,02 %
pe 6.1.1,05000,9524−0,95 %
ma 9.1.1,06960,9349+1,87 %
ti 10.1.1,07230,9326+0,25 %
ke 11.1.1,07470,9305+0,22 %
to 12.1.1,07720,9283+0,23 %
pe 13.1.1,08140,9247+0,39 %
ma 16.1.1,08120,9249−0,02 %
ti 17.1.1,08430,9223+0,29 %
ke 18.1.1,08390,9226−0,04 %
to 19.1.1,08150,9246−0,22 %
pe 20.1.1,08260,9237+0,10 %
ma 23.1.1,08710,9199+0,42 %
ti 24.1.1,08580,9210−0,12 %
ke 25.1.1,08780,9193+0,18 %
to 26.1.1,08950,9179+0,16 %
pe 27.1.1,08650,9204−0,28 %
ma 30.1.1,09030,9172+0,35 %
ti 31.1.1,08330,9231−0,64 %
Helmikuu
ke 1.2.1,08940,9179+0,56 %
to 2.2.1,09880,9101+0,86 %
pe 3.2.1,09370,9143−0,46 %
ma 6.2.1,07760,9280−1,47 %
ti 7.2.1,07000,9346−0,71 %
ke 8.2.1,07350,9315+0,33 %
to 9.2.1,07710,9284+0,34 %
pe 10.2.1,06900,9355−0,75 %
ma 13.2.1,06860,9358−0,04 %
ti 14.2.1,07590,9295+0,68 %
ke 15.2.1,07000,9346−0,55 %
to 16.2.1,07000,9346±0,00 %
pe 17.2.1,06250,9412−0,70 %
ma 20.2.1,06740,9369+0,46 %
ti 21.2.1,06640,9377−0,09 %
ke 22.2.1,06440,9395−0,19 %
to 23.2.1,06160,9420−0,26 %
pe 24.2.1,05700,9461−0,43 %
ma 27.2.1,05540,9475−0,15 %
ti 28.2.1,06190,9417+0,62 %
Maaliskuu
ke 1.3.1,06840,9360+0,61 %
to 2.3.1,06050,9430−0,74 %
pe 3.3.1,06150,9421+0,09 %
ma 6.3.1,06460,9393+0,29 %
ti 7.3.1,06650,9376+0,18 %
ke 8.3.1,05450,9483−1,13 %
to 9.3.1,05540,9475+0,09 %
pe 10.3.1,05860,9446+0,30 %
ma 13.3.1,07060,9341+1,13 %
ti 14.3.1,07370,9314+0,29 %
ke 15.3.1,05490,9480−1,75 %
to 16.3.1,05950,9438+0,44 %
pe 17.3.1,06230,9414+0,26 %
ma 20.3.1,07170,9331+0,88 %
ti 21.3.1,07760,9280+0,55 %
ke 22.3.1,07850,9272+0,08 %
to 23.3.1,08790,9192+0,87 %
pe 24.3.1,07450,9307−1,23 %
ma 27.3.1,07730,9282+0,26 %
ti 28.3.1,08410,9224+0,63 %
ke 29.3.1,08470,9219+0,06 %
to 30.3.1,08860,9186+0,36 %
pe 31.3.1,08750,9195−0,10 %
Huhtikuu
ma 3.4.1,08700,9200−0,05 %
ti 4.4.1,09010,9173+0,29 %
ke 5.4.1,09400,9141+0,36 %
to 6.4.1,09150,9162−0,23 %
ti 11.4.1,09050,9170−0,09 %
ke 12.4.1,09220,9156+0,16 %
to 13.4.1,10150,9079+0,85 %
pe 14.4.1,10570,9044+0,38 %
ma 17.4.1,09810,9107−0,69 %
ti 18.4.1,09720,9114−0,08 %
ke 19.4.1,09330,9147−0,36 %
to 20.4.1,09440,9137+0,10 %
pe 21.4.1,09780,9109+0,31 %
ma 24.4.1,10020,9089+0,22 %
ti 25.4.1,10220,9073+0,18 %
ke 26.4.1,10390,9059+0,15 %
to 27.4.1,10420,9056+0,03 %
pe 28.4.1,09810,9107−0,55 %
Toukokuu
ti 2.5.1,09650,9120−0,15 %
ke 3.5.1,10430,9056+0,71 %
to 4.5.1,10740,9030+0,28 %
pe 5.5.1,10140,9079−0,54 %
ma 8.5.1,10370,9060+0,21 %
ti 9.5.1,09590,9125−0,71 %
ke 10.5.1,09500,9132−0,08 %
to 11.5.1,09300,9149−0,18 %
pe 12.5.1,08920,9181−0,35 %
ma 15.5.1,08760,9195−0,15 %
ti 16.5.1,08810,9190+0,05 %
ke 17.5.1,08290,9234−0,48 %
to 18.5.1,08130,9248−0,15 %
pe 19.5.1,08080,9252−0,05 %
ma 22.5.1,08220,9240+0,13 %
ti 23.5.1,07790,9277−0,40 %
ke 24.5.1,07850,9272+0,06 %
to 25.5.1,07350,9315−0,46 %
pe 26.5.1,07510,9301+0,15 %
ma 29.5.1,07150,9333−0,33 %
ti 30.5.1,07440,9308+0,27 %
ke 31.5.1,06830,9361−0,57 %
Kesäkuu
to 1.6.1,06970,9348+0,13 %
pe 2.6.1,07630,9291+0,62 %
ma 5.6.1,06900,9355−0,68 %
ti 6.6.1,06830,9361−0,07 %
ke 7.6.1,07170,9331+0,32 %
to 8.6.1,07370,9314+0,19 %
pe 9.6.1,07800,9276+0,40 %
ma 12.6.1,07650,9289−0,14 %
ti 13.6.1,07930,9265+0,26 %
ke 14.6.1,08090,9252+0,15 %
to 15.6.1,08190,9243+0,09 %
pe 16.6.1,09660,9119+1,36 %
ma 19.6.1,09220,9156−0,40 %
ti 20.6.1,09330,9147+0,10 %
ke 21.6.1,09230,9155−0,09 %
to 22.6.1,09850,9103+0,57 %
pe 23.6.1,08840,9188−0,92 %
ma 26.6.1,09180,9159+0,31 %
ti 27.6.1,09510,9132+0,30 %
ke 28.6.1,09380,9142−0,12 %
to 29.6.1,09380,9142±0,00 %
pe 30.6.1,08660,9203−0,66 %
Heinäkuu
ma 3.7.1,08990,9175+0,30 %
ti 4.7.1,08950,9179−0,04 %
ke 5.7.1,08790,9192−0,15 %
to 6.7.1,08990,9175+0,18 %
pe 7.7.1,08880,9184−0,10 %
ma 10.7.1,09560,9127+0,62 %
ti 11.7.1,09890,9100+0,30 %
ke 12.7.1,10220,9073+0,30 %
to 13.7.1,11820,8943+1,45 %
pe 14.7.1,12210,8912+0,35 %
ma 17.7.1,12300,8905+0,08 %
ti 18.7.1,12550,8885+0,22 %
ke 19.7.1,12220,8911−0,29 %
to 20.7.1,11970,8931−0,22 %
pe 21.7.1,11230,8990−0,66 %
ma 24.7.1,10960,9012−0,24 %
ti 25.7.1,10510,9049−0,41 %
ke 26.7.1,10590,9042+0,07 %
to 27.7.1,11250,8989+0,60 %
pe 28.7.1,10100,9083−1,03 %
ma 31.7.1,10230,9072+0,12 %
Elokuu
ti 1.8.1,09700,9116−0,48 %
ke 2.8.1,09850,9103+0,14 %
to 3.8.1,09320,9147−0,48 %
pe 4.8.1,09460,9136+0,13 %
ma 7.8.1,09840,9104+0,35 %
ti 8.8.1,09440,9137−0,36 %
ke 9.8.1,09680,9117+0,22 %
to 10.8.1,10190,9075+0,46 %
pe 11.8.1,10040,9088−0,14 %
ma 14.8.1,09300,9149−0,67 %
ti 15.8.1,09260,9152−0,04 %
ke 16.8.1,09160,9161−0,09 %
to 17.8.1,09000,9174−0,15 %
pe 18.8.1,08670,9202−0,30 %
ma 21.8.1,09080,9168+0,38 %
ti 22.8.1,08870,9185−0,19 %
ke 23.8.1,08050,9255−0,75 %
to 24.8.1,08400,9225+0,32 %
pe 25.8.1,08080,9252−0,30 %
ma 28.8.1,08080,9252±0,00 %
ti 29.8.1,08030,9257−0,05 %
ke 30.8.1,08860,9186+0,77 %
to 31.8.1,08680,9201−0,17 %
Syyskuu
pe 1.9.1,08440,9222−0,22 %
ma 4.9.1,08010,9258−0,40 %
ti 5.9.1,07310,9319−0,65 %
ke 6.9.1,07450,9307+0,13 %
to 7.9.1,07100,9337−0,33 %
pe 8.9.1,07040,9342−0,06 %
ma 11.9.1,07240,9325+0,19 %
ti 12.9.1,07130,9334−0,10 %
ke 13.9.1,07330,9317+0,19 %
to 14.9.1,07300,9320−0,03 %
pe 15.9.1,06580,9383−0,67 %
ma 18.9.1,06630,9378+0,05 %
ti 19.9.1,07130,9334+0,47 %
ke 20.9.1,07020,9344−0,10 %
to 21.9.1,06350,9403−0,63 %
pe 22.9.1,06470,9392+0,11 %
ma 25.9.1,06330,9405−0,13 %
ti 26.9.1,06050,9430−0,26 %
ke 27.9.1,05360,9491−0,65 %
to 28.9.1,05390,9489+0,03 %
pe 29.9.1,05940,9439+0,52 %
Lokakuu
ma 2.10.1,05300,9497−0,60 %
ti 3.10.1,04690,9552−0,58 %
ke 4.10.1,04970,9527+0,27 %
to 5.10.1,05260,9500+0,28 %
pe 6.10.1,05630,9467+0,35 %
ma 9.10.1,05310,9496−0,30 %
ti 10.10.1,05820,9450+0,48 %
ke 11.10.1,06040,9430+0,21 %
to 12.10.1,06190,9417+0,14 %
pe 13.10.1,05240,9502−0,89 %
ma 16.10.1,05380,9489+0,13 %
ti 17.10.1,05690,9462+0,29 %
ke 18.10.1,05650,9465−0,04 %
to 19.10.1,05580,9471−0,07 %
pe 20.10.1,05910,9442+0,31 %
ma 23.10.1,05970,9437+0,06 %
ti 24.10.1,06320,9406+0,33 %
ke 25.10.1,05760,9455−0,53 %
to 26.10.1,05400,9488−0,34 %
pe 27.10.1,05410,9487+0,01 %
ma 30.10.1,06050,9430+0,61 %
ti 31.10.1,06190,9417+0,13 %
Marraskuu
ke 1.11.1,05370,9490−0,77 %
to 2.11.1,06610,9380+1,18 %
pe 3.11.1,07020,9344+0,38 %
ma 6.11.1,07410,9310+0,36 %
ti 7.11.1,06860,9358−0,51 %
ke 8.11.1,06710,9371−0,14 %
to 9.11.1,06910,9354+0,19 %
pe 10.11.1,06830,9361−0,07 %
ma 13.11.1,06700,9372−0,12 %
ti 14.11.1,07240,9325+0,51 %
ke 15.11.1,08680,9201+1,34 %
to 16.11.1,08490,9217−0,17 %
pe 17.11.1,08720,9198+0,21 %
ma 20.11.1,09280,9151+0,52 %
ti 21.11.1,09550,9128+0,25 %
ke 22.11.1,09110,9165−0,40 %
to 23.11.1,09000,9174−0,10 %
pe 24.11.1,09160,9161+0,15 %
ma 27.11.1,09510,9132+0,32 %
ti 28.11.1,09490,9133−0,02 %
ke 29.11.1,09850,9103+0,33 %
to 30.11.1,09310,9148−0,49 %
Joulukuu
pe 1.12.1,08750,9195−0,51 %
ma 4.12.1,08680,9201−0,06 %
ti 5.12.1,08170,9245−0,47 %
ke 6.12.1,07780,9278−0,36 %
to 7.12.1,07710,9284−0,06 %
pe 8.12.1,07770,9279+0,06 %
ma 11.12.1,07570,9296−0,19 %
ti 12.12.1,08040,9256+0,44 %
ke 13.12.1,07870,9270−0,16 %
to 14.12.1,09190,9158+1,22 %
pe 15.12.1,09460,9136+0,25 %
ma 18.12.1,09180,9159−0,26 %
ti 19.12.1,09620,9122+0,40 %
ke 20.12.1,09440,9137−0,16 %
to 21.12.1,09830,9105+0,36 %
pe 22.12.1,10230,9072+0,36 %
ke 27.12.1,10650,9038+0,38 %
to 28.12.1,11140,8998+0,44 %
pe 29.12.1,10500,9050−0,58 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026