N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/USD · Yhdysvaltain dollari · vuosi 1999 Dollarin kurssi 1999

Euro heikkeni dollaria vastaan 14,78 % vuonna 1999 (4.1.1999 alkaen)

Vuonna 1999 EKP julkaisi dollarin viitekurssin 259 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,0658 dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,1790 5.1.1999 ja matalimmillaan 1,0015 3.12.1999. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.1999 oli 1,0046.

Keskikurssi 1999
1,0658
Muutos vuoden aikana
▼ −14,78 %
Ylin
1,1790 5.1.1999
Alin
1,0015 3.12.1999

Kurssikehitys

EUR/USD vuonna 1999

259 julkaisua 4.1.1999–30.12.1999.

Näin monta Yhdysvaltain dollaria eurolla sai vuonna 1999

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 1999

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/USD: kuukausien keskikurssit 1999
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,16081,13841,17901,138420
Helmikuu1,12081,09691,13421,101820
Maaliskuu1,08831,06921,10121,074223
Huhtikuu1,07041,05811,08671,059722
Toukokuu1,06281,04561,07991,045621
Kesäkuu1,03781,02801,04741,032822
Heinäkuu1,03531,01241,06981,069422
Elokuu1,06041,04331,07911,057322
Syyskuu1,05011,03421,06821,066522
Lokakuu1,07061,04531,08691,045321
Marraskuu1,03381,00771,05721,009722
Joulukuu1,01101,00151,02391,004622
Koko vuosi1,06581,00151,17901,0046259

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 1999

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 259 päivää
EUR/USD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 1999
Päivä1 EUR = USD1 USD = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.1,17890,8482–
ti 5.1.1,17900,8482+0,01 %
ke 6.1.1,17430,8516−0,40 %
to 7.1.1,16320,8597−0,95 %
pe 8.1.1,16590,8577+0,23 %
ma 11.1.1,15690,8644−0,77 %
ti 12.1.1,15200,8681−0,42 %
ke 13.1.1,17440,8515+1,94 %
to 14.1.1,16530,8581−0,77 %
pe 15.1.1,16260,8601−0,23 %
ma 18.1.1,16120,8612−0,12 %
ti 19.1.1,16160,8609+0,03 %
ke 20.1.1,15750,8639−0,35 %
to 21.1.1,15720,8642−0,03 %
pe 22.1.1,15670,8645−0,04 %
ma 25.1.1,15840,8633+0,15 %
ti 26.1.1,15820,8634−0,02 %
ke 27.1.1,15290,8674−0,46 %
to 28.1.1,14100,8764−1,03 %
pe 29.1.1,13840,8784−0,23 %
Helmikuu
ma 1.2.1,13380,8820−0,40 %
ti 2.2.1,13370,8821−0,01 %
ke 3.2.1,13370,8821±0,00 %
to 4.2.1,12630,8879−0,65 %
pe 5.2.1,12920,8856+0,26 %
ma 8.2.1,12460,8892−0,41 %
ti 9.2.1,13330,8824+0,77 %
ke 10.2.1,13420,8817+0,08 %
to 11.2.1,13120,8840−0,26 %
pe 12.2.1,12440,8894−0,60 %
ma 15.2.1,12380,8898−0,05 %
ti 16.2.1,11760,8948−0,55 %
ke 17.2.1,12530,8887+0,69 %
to 18.2.1,12320,8903−0,19 %
pe 19.2.1,11630,8958−0,61 %
ma 22.2.1,09920,9098−1,53 %
ti 23.2.1,09690,9117−0,21 %
ke 24.2.1,10370,9060+0,62 %
to 25.2.1,10310,9065−0,05 %
pe 26.2.1,10180,9076−0,12 %
Maaliskuu
ma 1.3.1,09860,9102−0,29 %
ti 2.3.1,08870,9185−0,90 %
ke 3.3.1,08990,9175+0,11 %
to 4.3.1,08660,9203−0,30 %
pe 5.3.1,08340,9230−0,29 %
ma 8.3.1,09080,9168+0,68 %
ti 9.3.1,08630,9206−0,41 %
ke 10.3.1,09530,9130+0,83 %
to 11.3.1,08910,9182−0,57 %
pe 12.3.1,09320,9147+0,38 %
ma 15.3.1,09490,9133+0,16 %
ti 16.3.1,09010,9173−0,44 %
ke 17.3.1,09660,9119+0,60 %
to 18.3.1,10120,9081+0,42 %
pe 19.3.1,09150,9162−0,88 %
ma 22.3.1,08640,9205−0,47 %
ti 23.3.1,08960,9178+0,29 %
ke 24.3.1,09280,9151+0,29 %
to 25.3.1,08980,9176−0,27 %
pe 26.3.1,08150,9246−0,76 %
ma 29.3.1,06920,9353−1,14 %
ti 30.3.1,07110,9336+0,18 %
ke 31.3.1,07420,9309+0,29 %
Huhtikuu
to 1.4.1,07720,9283+0,28 %
pe 2.4.1,07720,9283±0,00 %
ma 5.4.1,07520,9301−0,19 %
ti 6.4.1,07260,9323−0,24 %
ke 7.4.1,08120,9249+0,80 %
to 8.4.1,08180,9244+0,06 %
pe 9.4.1,07780,9278−0,37 %
ma 12.4.1,08670,9202+0,83 %
ti 13.4.1,07650,9289−0,94 %
ke 14.4.1,07870,9270+0,20 %
to 15.4.1,07860,9271−0,01 %
pe 16.4.1,06680,9374−1,09 %
ma 19.4.1,06360,9402−0,30 %
ti 20.4.1,06460,9393+0,09 %
ke 21.4.1,05860,9446−0,56 %
to 22.4.1,05810,9451−0,05 %
pe 23.4.1,06340,9404+0,50 %
ma 26.4.1,06140,9422−0,19 %
ti 27.4.1,06300,9407+0,15 %
ke 28.4.1,06660,9376+0,34 %
to 29.4.1,06040,9430−0,58 %
pe 30.4.1,05970,9437−0,07 %
Toukokuu
ma 3.5.1,05890,9444−0,08 %
ti 4.5.1,05640,9466−0,24 %
ke 5.5.1,06670,9375+0,98 %
to 6.5.1,07990,9260+1,24 %
pe 7.5.1,07860,9271−0,12 %
ma 10.5.1,07350,9315−0,47 %
ti 11.5.1,07320,9318−0,03 %
ke 12.5.1,06450,9394−0,81 %
to 13.5.1,06220,9414−0,22 %
pe 14.5.1,06760,9367+0,51 %
ma 17.5.1,06850,9359+0,08 %
ti 18.5.1,06900,9355+0,05 %
ke 19.5.1,06340,9404−0,52 %
to 20.5.1,06390,9399+0,05 %
pe 21.5.1,05720,9459−0,63 %
ma 24.5.1,05850,9447+0,12 %
ti 25.5.1,06270,9410+0,40 %
ke 26.5.1,05350,9492−0,87 %
to 27.5.1,04730,9548−0,59 %
pe 28.5.1,04790,9543+0,06 %
ma 31.5.1,04560,9564−0,22 %
Kesäkuu
ti 1.6.1,04340,9584−0,21 %
ke 2.6.1,03820,9632−0,50 %
to 3.6.1,03820,9632±0,00 %
pe 4.6.1,03150,9695−0,65 %
ma 7.6.1,03160,9694+0,01 %
ti 8.6.1,03850,9629+0,67 %
ke 9.6.1,04660,9555+0,78 %
to 10.6.1,04740,9547+0,08 %
pe 11.6.1,04740,9547±0,00 %
ma 14.6.1,04370,9581−0,35 %
ti 15.6.1,03920,9623−0,43 %
ke 16.6.1,03450,9667−0,45 %
to 17.6.1,03400,9671−0,05 %
pe 18.6.1,03880,9626+0,46 %
ma 21.6.1,03390,9672−0,47 %
ti 22.6.1,03130,9696−0,25 %
ke 23.6.1,02800,9728−0,32 %
to 24.6.1,03210,9689+0,40 %
pe 25.6.1,04430,9576+1,18 %
ma 28.6.1,03880,9626−0,53 %
ti 29.6.1,03640,9649−0,23 %
ke 30.6.1,03280,9682−0,35 %
Heinäkuu
to 1.7.1,02640,9743−0,62 %
pe 2.7.1,02410,9765−0,22 %
ma 5.7.1,02320,9773−0,09 %
ti 6.7.1,02210,9784−0,11 %
ke 7.7.1,02220,9783+0,01 %
to 8.7.1,01820,9821−0,39 %
pe 9.7.1,02040,9800+0,22 %
ma 12.7.1,01240,9878−0,78 %
ti 13.7.1,01830,9820+0,58 %
ke 14.7.1,01680,9835−0,15 %
to 15.7.1,02010,9803+0,32 %
pe 16.7.1,02020,9802+0,01 %
ma 19.7.1,01460,9856−0,55 %
ti 20.7.1,04100,9606+2,60 %
ke 21.7.1,04620,9558+0,50 %
to 22.7.1,04990,9525+0,35 %
pe 23.7.1,04960,9527−0,03 %
ma 26.7.1,06980,9348+1,92 %
ti 27.7.1,06270,9410−0,66 %
ke 28.7.1,06030,9431−0,23 %
to 29.7.1,06800,9363+0,73 %
pe 30.7.1,06940,9351+0,13 %
Elokuu
ma 2.8.1,06650,9376−0,27 %
ti 3.8.1,06450,9394−0,19 %
ke 4.8.1,07610,9293+1,09 %
to 5.8.1,07910,9267+0,28 %
pe 6.8.1,07400,9311−0,47 %
ma 9.8.1,07050,9341−0,33 %
ti 10.8.1,07370,9314+0,30 %
ke 11.8.1,06680,9374−0,64 %
to 12.8.1,06380,9400−0,28 %
pe 13.8.1,06670,9375+0,27 %
ma 16.8.1,05530,9476−1,07 %
ti 17.8.1,05270,9499−0,25 %
ke 18.8.1,05170,9508−0,09 %
to 19.8.1,05170,9508±0,00 %
pe 20.8.1,06670,9375+1,43 %
ma 23.8.1,06060,9429−0,57 %
ti 24.8.1,05120,9513−0,89 %
ke 25.8.1,04330,9585−0,75 %
to 26.8.1,04520,9568+0,18 %
pe 27.8.1,04500,9569−0,02 %
ma 30.8.1,04540,9566+0,04 %
ti 31.8.1,05730,9458+1,14 %
Syyskuu
ke 1.9.1,06130,9422+0,38 %
to 2.9.1,06620,9379+0,46 %
pe 3.9.1,06820,9362+0,19 %
ma 6.9.1,05940,9439−0,82 %
ti 7.9.1,05650,9465−0,27 %
ke 8.9.1,06130,9422+0,45 %
to 9.9.1,05920,9441−0,20 %
pe 10.9.1,05200,9506−0,68 %
ma 13.9.1,03420,9669−1,69 %
ti 14.9.1,03620,9651+0,19 %
ke 15.9.1,03690,9644+0,07 %
to 16.9.1,03720,9641+0,03 %
pe 17.9.1,03970,9618+0,24 %
ma 20.9.1,04060,9610+0,09 %
ti 21.9.1,03880,9626−0,17 %
ke 22.9.1,05090,9516+1,16 %
to 23.9.1,04300,9588−0,75 %
pe 24.9.1,04760,9546+0,44 %
ma 27.9.1,04140,9602−0,59 %
ti 28.9.1,04830,9539+0,66 %
ke 29.9.1,05630,9467+0,76 %
to 30.9.1,06650,9376+0,97 %
Lokakuu
pe 1.10.1,07280,9321+0,59 %
ma 4.10.1,07190,9329−0,08 %
ti 5.10.1,06860,9358−0,31 %
ke 6.10.1,07370,9314+0,48 %
to 7.10.1,07290,9321−0,07 %
pe 8.10.1,06570,9384−0,67 %
ma 11.10.1,06310,9406−0,24 %
ti 12.10.1,06680,9374+0,35 %
ke 13.10.1,07780,9278+1,03 %
to 14.10.1,07580,9295−0,19 %
pe 15.10.1,08690,9200+1,03 %
ma 18.10.1,08680,9201−0,01 %
ti 19.10.1,08180,9244−0,46 %
ke 20.10.1,07770,9279−0,38 %
to 21.10.1,07970,9262+0,19 %
pe 22.10.1,07580,9295−0,36 %
ma 25.10.1,06830,9361−0,70 %
ti 26.10.1,06330,9405−0,47 %
ke 27.10.1,05520,9477−0,76 %
to 28.10.1,05340,9493−0,17 %
pe 29.10.1,04530,9567−0,77 %
Marraskuu
ma 1.11.1,05720,9459+1,14 %
ti 2.11.1,05070,9517−0,61 %
ke 3.11.1,04910,9532−0,15 %
to 4.11.1,05040,9520+0,12 %
pe 5.11.1,04080,9608−0,91 %
ma 8.11.1,04050,9611−0,03 %
ti 9.11.1,04240,9593+0,18 %
ke 10.11.1,04020,9614−0,21 %
to 11.11.1,04060,9610+0,04 %
pe 12.11.1,03080,9701−0,94 %
ma 15.11.1,03010,9708−0,07 %
ti 16.11.1,03360,9675+0,34 %
ke 17.11.1,04080,9608+0,70 %
to 18.11.1,03800,9634−0,27 %
pe 19.11.1,02790,9729−0,97 %
ma 22.11.1,03110,9698+0,31 %
ti 23.11.1,03150,9695+0,04 %
ke 24.11.1,02150,9790−0,97 %
to 25.11.1,01940,9810−0,21 %
pe 26.11.1,01010,9900−0,91 %
ma 29.11.1,00770,9924−0,24 %
ti 30.11.1,00970,9904+0,20 %
Joulukuu
ke 1.12.1,00910,9910−0,06 %
to 2.12.1,00570,9943−0,34 %
pe 3.12.1,00150,9985−0,42 %
ma 6.12.1,01820,9821+1,67 %
ti 7.12.1,02390,9767+0,56 %
ke 8.12.1,02360,9769−0,03 %
to 9.12.1,01750,9828−0,60 %
pe 10.12.1,01410,9861−0,33 %
ma 13.12.1,01280,9874−0,13 %
ti 14.12.1,00380,9962−0,89 %
ke 15.12.1,00210,9979−0,17 %
to 16.12.1,01460,9856+1,25 %
pe 17.12.1,01280,9874−0,18 %
ma 20.12.1,00960,9905−0,32 %
ti 21.12.1,00840,9917−0,12 %
ke 22.12.1,00740,9927−0,10 %
to 23.12.1,00890,9912+0,15 %
pe 24.12.1,01420,9860+0,53 %
ma 27.12.1,01340,9868−0,08 %
ti 28.12.1,00890,9912−0,44 %
ke 29.12.1,00720,9929−0,17 %
to 30.12.1,00460,9954−0,26 %

Lataa CSV-tiedostona 259 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026