N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/USD · Yhdysvaltain dollari · vuosi 2008 Dollarin kurssi 2008

Euro heikkeni dollaria vastaan 5,46 % vuonna 2008

Vuonna 2008 EKP julkaisi dollarin viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,4708 dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,5990 15.7.2008 ja matalimmillaan 1,2460 27.10.2008. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2008 oli 1,3917.

Keskikurssi 2008
1,4708
Muutos vuoden aikana
▼ −5,46 %
Ylin
1,5990 15.7.2008
Alin
1,2460 27.10.2008

Kurssikehitys

EUR/USD vuonna 2008

256 julkaisua 2.1.2008–31.12.2008.

Näin monta Yhdysvaltain dollaria eurolla sai vuonna 2008

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2008

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/USD: kuukausien keskikurssit 2008
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,47181,44821,48951,487022
Helmikuu1,47481,45131,51671,516721
Maaliskuu1,55271,51961,58121,581219
Huhtikuu1,57511,55261,59401,554022
Toukokuu1,55571,53471,57611,550821
Kesäkuu1,55531,53361,57841,576421
Heinäkuu1,57701,55891,59901,561123
Elokuu1,49751,45981,55741,473521
Syyskuu1,43691,39341,47311,430322
Lokakuu1,33221,24601,40811,275723
Marraskuu1,27321,25251,29351,272720
Joulukuu1,34491,26081,46161,391721
Koko vuosi1,47081,24601,59901,3917256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2008

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/USD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2008
Päivä1 EUR = USD1 USD = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.1,46880,6808−0,22 %
to 3.1.1,47530,6778+0,44 %
pe 4.1.1,47270,6790−0,18 %
ma 7.1.1,47230,6792−0,03 %
ti 8.1.1,47050,6800−0,12 %
ke 9.1.1,46800,6812−0,17 %
to 10.1.1,46620,6820−0,12 %
pe 11.1.1,47920,6760+0,89 %
ma 14.1.1,48950,6714+0,70 %
ti 15.1.1,48860,6718−0,06 %
ke 16.1.1,47920,6760−0,63 %
to 17.1.1,46910,6807−0,68 %
pe 18.1.1,46740,6815−0,12 %
ma 21.1.1,44820,6905−1,31 %
ti 22.1.1,44940,6899+0,08 %
ke 23.1.1,45740,6862+0,55 %
to 24.1.1,46630,6820+0,61 %
pe 25.1.1,47050,6800+0,29 %
ma 28.1.1,47550,6777+0,34 %
ti 29.1.1,47730,6769+0,12 %
ke 30.1.1,48100,6752+0,25 %
to 31.1.1,48700,6725+0,41 %
Helmikuu
pe 1.2.1,48890,6716+0,13 %
ma 4.2.1,48290,6744−0,40 %
ti 5.2.1,46880,6808−0,95 %
ke 6.2.1,46210,6839−0,46 %
to 7.2.1,45690,6864−0,36 %
pe 8.2.1,45130,6890−0,38 %
ma 11.2.1,45420,6877+0,20 %
ti 12.2.1,45380,6879−0,03 %
ke 13.2.1,45860,6856+0,33 %
to 14.2.1,46260,6837+0,27 %
pe 15.2.1,46740,6815+0,33 %
ma 18.2.1,46360,6832−0,26 %
ti 19.2.1,47420,6783+0,72 %
ke 20.2.1,46560,6823−0,58 %
to 21.2.1,47360,6786+0,55 %
pe 22.2.1,48480,6735+0,76 %
ma 25.2.1,48170,6749−0,21 %
ti 26.2.1,48740,6723+0,38 %
ke 27.2.1,50440,6647+1,14 %
to 28.2.1,51210,6613+0,51 %
pe 29.2.1,51670,6593+0,30 %
Maaliskuu
ma 3.3.1,52030,6578+0,24 %
ti 4.3.1,52060,6576+0,02 %
ke 5.3.1,51960,6581−0,07 %
to 6.3.1,53190,6528+0,81 %
pe 7.3.1,54170,6486+0,64 %
ma 10.3.1,53400,6519−0,50 %
ti 11.3.1,53790,6502+0,25 %
ke 12.3.1,54770,6461+0,64 %
to 13.3.1,55770,6420+0,65 %
pe 14.3.1,55610,6426−0,10 %
ma 17.3.1,57700,6341+1,34 %
ti 18.3.1,57710,6341+0,01 %
ke 19.3.1,56920,6373−0,50 %
to 20.3.1,54230,6484−1,71 %
ti 25.3.1,55690,6423+0,95 %
ke 26.3.1,57100,6365+0,91 %
to 27.3.1,57860,6335+0,48 %
pe 28.3.1,57960,6331+0,06 %
ma 31.3.1,58120,6324+0,10 %
Huhtikuu
ti 1.4.1,56600,6386−0,96 %
ke 2.4.1,56320,6397−0,18 %
to 3.4.1,55260,6441−0,68 %
pe 4.4.1,57220,6361+1,26 %
ma 7.4.1,56930,6372−0,18 %
ti 8.4.1,56940,6372+0,01 %
ke 9.4.1,57260,6359+0,20 %
to 10.4.1,58750,6299+0,95 %
pe 11.4.1,58330,6316−0,26 %
ma 14.4.1,58690,6302+0,23 %
ti 15.4.1,58280,6318−0,26 %
ke 16.4.1,59280,6278+0,63 %
to 17.4.1,58720,6300−0,35 %
pe 18.4.1,57800,6337−0,58 %
ma 21.4.1,58980,6290+0,75 %
ti 22.4.1,59310,6277+0,21 %
ke 23.4.1,59400,6274+0,06 %
to 24.4.1,57690,6342−1,07 %
pe 25.4.1,55960,6412−1,10 %
ma 28.4.1,56280,6399+0,21 %
ti 29.4.1,55710,6422−0,36 %
ke 30.4.1,55400,6435−0,20 %
Toukokuu
pe 2.5.1,54580,6469−0,53 %
ma 5.5.1,54600,6468+0,01 %
ti 6.5.1,55280,6440+0,44 %
ke 7.5.1,54300,6481−0,63 %
to 8.5.1,53470,6516−0,54 %
pe 9.5.1,54580,6469+0,72 %
ma 12.5.1,54300,6481−0,18 %
ti 13.5.1,54730,6463+0,28 %
ke 14.5.1,54390,6477−0,22 %
to 15.5.1,54740,6462+0,23 %
pe 16.5.1,54980,6452+0,16 %
ma 19.5.1,55770,6420+0,51 %
ti 20.5.1,56390,6394+0,40 %
ke 21.5.1,57530,6348+0,73 %
to 22.5.1,57550,6347+0,01 %
pe 23.5.1,57420,6352−0,08 %
ma 26.5.1,57610,6345+0,12 %
ti 27.5.1,57600,6345−0,01 %
ke 28.5.1,56560,6387−0,66 %
to 29.5.1,55510,6430−0,67 %
pe 30.5.1,55080,6448−0,28 %
Kesäkuu
ma 2.6.1,55210,6443+0,08 %
ti 3.6.1,55930,6413+0,46 %
ke 4.6.1,54660,6466−0,81 %
to 5.6.1,54020,6493−0,41 %
pe 6.6.1,55970,6411+1,27 %
ma 9.6.1,57840,6336+1,20 %
ti 10.6.1,55260,6441−1,63 %
ke 11.6.1,55150,6445−0,07 %
to 12.6.1,54170,6486−0,63 %
pe 13.6.1,53360,6521−0,53 %
ma 16.6.1,54590,6469+0,80 %
ti 17.6.1,54770,6461+0,12 %
ke 18.6.1,54930,6455+0,10 %
to 19.6.1,54810,6460−0,08 %
pe 20.6.1,56100,6406+0,83 %
ma 23.6.1,55210,6443−0,57 %
ti 24.6.1,55680,6423+0,30 %
ke 25.6.1,55990,6411+0,20 %
to 26.6.1,57310,6357+0,85 %
pe 27.6.1,57480,6350+0,11 %
ma 30.6.1,57640,6344+0,10 %
Heinäkuu
ti 1.7.1,57750,6339+0,07 %
ke 2.7.1,58060,6327+0,20 %
to 3.7.1,58850,6295+0,50 %
pe 4.7.1,56710,6381−1,35 %
ma 7.7.1,56510,6389−0,13 %
ti 8.7.1,56870,6375+0,23 %
ke 9.7.1,57150,6363+0,18 %
to 10.7.1,57080,6366−0,04 %
pe 11.7.1,58350,6315+0,81 %
ma 14.7.1,58470,6310+0,08 %
ti 15.7.1,59900,6254+0,90 %
ke 16.7.1,58880,6294−0,64 %
to 17.7.1,58490,6310−0,25 %
pe 18.7.1,58160,6323−0,21 %
ma 21.7.1,58580,6306+0,27 %
ti 22.7.1,59190,6282+0,38 %
ke 23.7.1,57410,6353−1,12 %
to 24.7.1,56770,6379−0,41 %
pe 25.7.1,57340,6356+0,36 %
ma 28.7.1,57460,6351+0,08 %
ti 29.7.1,57050,6367−0,26 %
ke 30.7.1,55890,6415−0,74 %
to 31.7.1,56110,6406+0,14 %
Elokuu
pe 1.8.1,55740,6421−0,24 %
ma 4.8.1,55660,6424−0,05 %
ti 5.8.1,54870,6457−0,51 %
ke 6.8.1,54780,6461−0,06 %
to 7.8.1,54710,6464−0,05 %
pe 8.8.1,50740,6634−2,57 %
ma 11.8.1,50120,6661−0,41 %
ti 12.8.1,49070,6708−0,70 %
ke 13.8.1,49030,6710−0,03 %
to 14.8.1,49070,6708+0,03 %
pe 15.8.1,47290,6789−1,19 %
ma 18.8.1,47040,6801−0,17 %
ti 19.8.1,46770,6813−0,18 %
ke 20.8.1,47340,6787+0,39 %
to 21.8.1,48140,6750+0,54 %
pe 22.8.1,48080,6753−0,04 %
ma 25.8.1,47670,6772−0,28 %
ti 26.8.1,45980,6850−1,14 %
ke 27.8.1,47670,6772+1,16 %
to 28.8.1,47710,6770+0,03 %
pe 29.8.1,47350,6787−0,24 %
Syyskuu
ma 1.9.1,46210,6839−0,77 %
ti 2.9.1,45160,6889−0,72 %
ke 3.9.1,44410,6925−0,52 %
to 4.9.1,44880,6902+0,33 %
pe 5.9.1,42470,7019−1,66 %
ma 8.9.1,42140,7035−0,23 %
ti 9.9.1,41440,7070−0,49 %
ke 10.9.1,40940,7095−0,35 %
to 11.9.1,39340,7177−1,14 %
pe 12.9.1,40660,7109+0,95 %
ma 15.9.1,41510,7067+0,60 %
ti 16.9.1,42670,7009+0,82 %
ke 17.9.1,42240,7030−0,30 %
to 18.9.1,45020,6896+1,95 %
pe 19.9.1,42360,7024−1,83 %
ma 22.9.1,45710,6863+2,35 %
ti 23.9.1,47310,6788+1,10 %
ke 24.9.1,46900,6807−0,28 %
to 25.9.1,47000,6803+0,07 %
pe 26.9.1,46400,6831−0,41 %
ma 29.9.1,43490,6969−1,99 %
ti 30.9.1,43030,6992−0,32 %
Lokakuu
ke 1.10.1,40810,7102−1,55 %
to 2.10.1,39030,7193−1,26 %
pe 3.10.1,38340,7229−0,50 %
ma 6.10.1,36340,7335−1,45 %
ti 7.10.1,36320,7336−0,01 %
ke 8.10.1,37310,7283+0,73 %
to 9.10.1,36820,7309−0,36 %
pe 10.10.1,35790,7364−0,75 %
ma 13.10.1,36390,7332+0,44 %
ti 14.10.1,37520,7272+0,83 %
ke 15.10.1,36250,7339−0,92 %
to 16.10.1,35070,7404−0,87 %
pe 17.10.1,34040,7460−0,76 %
ma 20.10.1,34240,7449+0,15 %
ti 21.10.1,31840,7585−1,79 %
ke 22.10.1,28430,7786−2,59 %
to 23.10.1,28100,7806−0,26 %
pe 24.10.1,25960,7939−1,67 %
ma 27.10.1,24600,8026−1,08 %
ti 28.10.1,25260,7983+0,53 %
ke 29.10.1,27700,7831+1,95 %
to 30.10.1,30350,7672+2,08 %
pe 31.10.1,27570,7839−2,13 %
Marraskuu
ma 3.11.1,28220,7799+0,51 %
ti 4.11.1,28200,7800−0,02 %
ke 5.11.1,28700,7770+0,39 %
to 6.11.1,27700,7831−0,78 %
pe 7.11.1,27560,7839−0,11 %
ma 10.11.1,28910,7757+1,06 %
ti 11.11.1,27470,7845−1,12 %
ke 12.11.1,25300,7981−1,70 %
to 13.11.1,25250,7984−0,04 %
pe 14.11.1,26750,7890+1,20 %
ma 17.11.1,26600,7899−0,12 %
ti 18.11.1,26530,7903−0,06 %
ke 19.11.1,26340,7915−0,15 %
to 20.11.1,25420,7973−0,73 %
pe 21.11.1,26020,7935+0,48 %
ma 24.11.1,27730,7829+1,36 %
ti 25.11.1,28110,7806+0,30 %
ke 26.11.1,29350,7731+0,97 %
to 27.11.1,29000,7752−0,27 %
pe 28.11.1,27270,7857−1,34 %
Joulukuu
ma 1.12.1,26080,7931−0,94 %
ti 2.12.1,26970,7876+0,71 %
ke 3.12.1,26230,7922−0,58 %
to 4.12.1,26200,7924−0,02 %
pe 5.12.1,26650,7896+0,36 %
ma 8.12.1,28540,7780+1,49 %
ti 9.12.1,28380,7789−0,12 %
ke 10.12.1,29250,7737+0,68 %
to 11.12.1,32150,7567+2,24 %
pe 12.12.1,33400,7496+0,95 %
ma 15.12.1,35100,7402+1,27 %
ti 16.12.1,36900,7305+1,33 %
ke 17.12.1,40590,7113+2,70 %
to 18.12.1,46160,6842+3,96 %
pe 19.12.1,39400,7174−4,63 %
ma 22.12.1,39700,7158+0,22 %
ti 23.12.1,39780,7154+0,06 %
ke 24.12.1,40050,7140+0,19 %
ma 29.12.1,42700,7008+1,89 %
ti 30.12.1,40980,7093−1,21 %
ke 31.12.1,39170,7185−1,28 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026