N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/USD · Yhdysvaltain dollari · vuosi 2011 Dollarin kurssi 2011

Euro heikkeni dollaria vastaan 3,17 % vuonna 2011

Vuonna 2011 EKP julkaisi dollarin viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,3920 dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,4882 4.5.2011 ja matalimmillaan 1,2889 29.12.2011. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2011 oli 1,2939.

Keskikurssi 2011
1,3920
Muutos vuoden aikana
▼ −3,17 %
Ylin
1,4882 4.5.2011
Alin
1,2889 29.12.2011

Kurssikehitys

EUR/USD vuonna 2011

257 julkaisua 3.1.2011–30.12.2011.

Näin monta Yhdysvaltain dollaria eurolla sai vuonna 2011

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2011

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/USD: kuukausien keskikurssit 2011
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,33601,29031,37161,369221
Helmikuu1,36491,34401,38341,383420
Maaliskuu1,39991,37731,42111,420723
Huhtikuu1,44421,41411,48601,486019
Toukokuu1,43491,40201,48821,438522
Kesäkuu1,43881,40881,46521,445322
Heinäkuu1,42641,39751,45001,426021
Elokuu1,43431,41431,44871,445023
Syyskuu1,37701,34301,42851,350322
Lokakuu1,37061,31811,41601,400121
Marraskuu1,35561,32291,38091,341822
Joulukuu1,31791,28891,35111,293921
Koko vuosi1,39201,28891,48821,2939257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2011

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/USD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2011
Päivä1 EUR = USD1 USD = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.1,33480,7492−0,10 %
ti 4.1.1,34210,7451+0,55 %
ke 5.1.1,32130,7568−1,55 %
to 6.1.1,30910,7639−0,92 %
pe 7.1.1,29610,7715−0,99 %
ma 10.1.1,29030,7750−0,45 %
ti 11.1.1,29480,7723+0,35 %
ke 12.1.1,29730,7708+0,19 %
to 13.1.1,31990,7576+1,74 %
pe 14.1.1,33490,7491+1,14 %
ma 17.1.1,33110,7513−0,28 %
ti 18.1.1,33710,7479+0,45 %
ke 19.1.1,35060,7404+1,01 %
to 20.1.1,34720,7423−0,25 %
pe 21.1.1,35210,7396+0,36 %
ma 24.1.1,35710,7369+0,37 %
ti 25.1.1,35960,7355+0,18 %
ke 26.1.1,36810,7309+0,63 %
to 27.1.1,37160,7291+0,26 %
pe 28.1.1,37100,7294−0,04 %
ma 31.1.1,36920,7304−0,13 %
Helmikuu
ti 1.2.1,37550,7270+0,46 %
ke 2.2.1,38030,7245+0,35 %
to 3.2.1,37450,7275−0,42 %
pe 4.2.1,36310,7336−0,83 %
ma 7.2.1,35530,7378−0,57 %
ti 8.2.1,36350,7334+0,61 %
ke 9.2.1,36470,7328+0,09 %
to 10.2.1,36040,7351−0,32 %
pe 11.2.1,35240,7394−0,59 %
ma 14.2.1,34400,7440−0,62 %
ti 15.2.1,35100,7402+0,52 %
ke 16.2.1,35100,7402±0,00 %
to 17.2.1,35600,7375+0,37 %
pe 18.2.1,36270,7338+0,49 %
ma 21.2.1,36680,7316+0,30 %
ti 22.2.1,36670,7317−0,01 %
ke 23.2.1,37310,7283+0,47 %
to 24.2.1,37730,7261+0,31 %
pe 25.2.1,37620,7266−0,08 %
ma 28.2.1,38340,7229+0,52 %
Maaliskuu
ti 1.3.1,38250,7233−0,07 %
ke 2.3.1,38090,7242−0,12 %
to 3.3.1,38500,7220+0,30 %
pe 4.3.1,39570,7165+0,77 %
ma 7.3.1,40280,7129+0,51 %
ti 8.3.1,38980,7195−0,93 %
ke 9.3.1,39280,7180+0,22 %
to 10.3.1,38170,7237−0,80 %
pe 11.3.1,37730,7261−0,32 %
ma 14.3.1,39480,7169+1,27 %
ti 15.3.1,38840,7203−0,46 %
ke 16.3.1,39510,7168+0,48 %
to 17.3.1,40040,7141+0,38 %
pe 18.3.1,41300,7077+0,90 %
ma 21.3.1,41940,7045+0,45 %
ti 22.3.1,42110,7037+0,12 %
ke 23.3.1,41360,7074−0,53 %
to 24.3.1,41280,7078−0,06 %
pe 25.3.1,41150,7085−0,09 %
ma 28.3.1,40320,7127−0,59 %
ti 29.3.1,40660,7109+0,24 %
ke 30.3.1,40900,7097+0,17 %
to 31.3.1,42070,7039+0,83 %
Huhtikuu
pe 1.4.1,41410,7072−0,46 %
ma 4.4.1,42400,7022+0,70 %
ti 5.4.1,41660,7059−0,52 %
ke 6.4.1,43000,6993+0,95 %
to 7.4.1,42830,7001−0,12 %
pe 8.4.1,44010,6944+0,83 %
ma 11.4.1,44340,6928+0,23 %
ti 12.4.1,44700,6911+0,25 %
ke 13.4.1,44930,6900+0,16 %
to 14.4.1,44010,6944−0,63 %
pe 15.4.1,44500,6920+0,34 %
ma 18.4.1,42750,7005−1,21 %
ti 19.4.1,43020,6992+0,19 %
ke 20.4.1,45150,6889+1,49 %
to 21.4.1,45840,6857+0,48 %
ti 26.4.1,46170,6841+0,23 %
ke 27.4.1,46680,6818+0,35 %
to 28.4.1,47940,6759+0,86 %
pe 29.4.1,48600,6729+0,45 %
Toukokuu
ma 2.5.1,48370,6740−0,15 %
ti 3.5.1,47800,6766−0,38 %
ke 4.5.1,48820,6720+0,69 %
to 5.5.1,48140,6750−0,46 %
pe 6.5.1,45010,6896−2,11 %
ma 9.5.1,43970,6946−0,72 %
ti 10.5.1,43580,6965−0,27 %
ke 11.5.1,43570,6965−0,01 %
to 12.5.1,41530,7066−1,42 %
pe 13.5.1,42800,7003+0,90 %
ma 16.5.1,41430,7071−0,96 %
ti 17.5.1,41710,7057+0,20 %
ke 18.5.1,42270,7029+0,40 %
to 19.5.1,42650,7010+0,27 %
pe 20.5.1,42370,7024−0,20 %
ma 23.5.1,40200,7133−1,52 %
ti 24.5.1,40890,7098+0,49 %
ke 25.5.1,40690,7108−0,14 %
to 26.5.1,41680,7058+0,70 %
pe 27.5.1,42650,7010+0,68 %
ma 30.5.1,42720,7007+0,05 %
ti 31.5.1,43850,6952+0,79 %
Kesäkuu
ke 1.6.1,44080,6941+0,16 %
to 2.6.1,44600,6916+0,36 %
pe 3.6.1,44880,6902+0,19 %
ma 6.6.1,45960,6851+0,75 %
ti 7.6.1,46520,6825+0,38 %
ke 8.6.1,46080,6846−0,30 %
to 9.6.1,46140,6843+0,04 %
pe 10.6.1,44860,6903−0,88 %
ma 13.6.1,43540,6967−0,91 %
ti 14.6.1,44480,6921+0,65 %
ke 15.6.1,42920,6997−1,08 %
to 16.6.1,40880,7098−1,43 %
pe 17.6.1,42700,7008+1,29 %
ma 20.6.1,42350,7025−0,25 %
ti 21.6.1,43730,6957+0,97 %
ke 22.6.1,43970,6946+0,17 %
to 23.6.1,42120,7036−1,28 %
pe 24.6.1,42200,7032+0,06 %
ma 27.6.1,42050,7040−0,11 %
ti 28.6.1,42610,7012+0,39 %
ke 29.6.1,44250,6932+1,15 %
to 30.6.1,44530,6919+0,19 %
Heinäkuu
pe 1.7.1,44880,6902+0,24 %
ma 4.7.1,45000,6897+0,08 %
ti 5.7.1,44610,6915−0,27 %
ke 6.7.1,43180,6984−0,99 %
to 7.7.1,42470,7019−0,50 %
pe 8.7.1,42420,7021−0,04 %
ma 11.7.1,40560,7114−1,31 %
ti 12.7.1,39750,7156−0,58 %
ke 13.7.1,40730,7106+0,70 %
to 14.7.1,42020,7041+0,92 %
pe 15.7.1,41460,7069−0,39 %
ma 18.7.1,40450,7120−0,71 %
ti 19.7.1,41600,7062+0,82 %
ke 20.7.1,42070,7039+0,33 %
to 21.7.1,42220,7031+0,11 %
pe 22.7.1,43910,6949+1,19 %
ma 25.7.1,43800,6954−0,08 %
ti 26.7.1,44710,6910+0,63 %
ke 27.7.1,44460,6922−0,17 %
to 28.7.1,42600,7013−1,29 %
pe 29.7.1,42600,7013±0,00 %
Elokuu
ma 1.8.1,44150,6937+1,09 %
ti 2.8.1,41700,7057−1,70 %
ke 3.8.1,43000,6993+0,92 %
to 4.8.1,42290,7028−0,50 %
pe 5.8.1,41550,7065−0,52 %
ma 8.8.1,42250,7030+0,49 %
ti 9.8.1,42670,7009+0,30 %
ke 10.8.1,43670,6960+0,70 %
to 11.8.1,41430,7071−1,56 %
pe 12.8.1,42500,7018+0,76 %
ma 15.8.1,43090,6989+0,41 %
ti 16.8.1,43600,6964+0,36 %
ke 17.8.1,44770,6908+0,81 %
to 18.8.1,43690,6959−0,75 %
pe 19.8.1,43850,6952+0,11 %
ma 22.8.1,44130,6938+0,19 %
ti 23.8.1,44620,6915+0,34 %
ke 24.8.1,44330,6929−0,20 %
to 25.8.1,44240,6933−0,06 %
pe 26.8.1,44020,6943−0,15 %
ma 29.8.1,44870,6903+0,59 %
ti 30.8.1,44020,6943−0,59 %
ke 31.8.1,44500,6920+0,33 %
Syyskuu
to 1.9.1,42850,7000−1,14 %
pe 2.9.1,42550,7015−0,21 %
ma 5.9.1,41260,7079−0,90 %
ti 6.9.1,40990,7093−0,19 %
ke 7.9.1,40360,7125−0,45 %
to 8.9.1,40440,7120+0,06 %
pe 9.9.1,38170,7237−1,62 %
ma 12.9.1,36560,7323−1,17 %
ti 13.9.1,36450,7329−0,08 %
ke 14.9.1,37290,7284+0,62 %
to 15.9.1,37950,7249+0,48 %
pe 16.9.1,37600,7267−0,25 %
ma 19.9.1,36410,7331−0,86 %
ti 20.9.1,37100,7294+0,51 %
ke 21.9.1,36360,7334−0,54 %
to 22.9.1,34480,7436−1,38 %
pe 23.9.1,34300,7446−0,13 %
ma 26.9.1,35000,7407+0,52 %
ti 27.9.1,35790,7364+0,59 %
ke 28.9.1,36310,7336+0,38 %
to 29.9.1,36150,7345−0,12 %
pe 30.9.1,35030,7406−0,82 %
Lokakuu
ma 3.10.1,33270,7504−1,30 %
ti 4.10.1,31810,7587−1,10 %
ke 5.10.1,33370,7498+1,18 %
to 6.10.1,32690,7536−0,51 %
pe 7.10.1,34340,7444+1,24 %
ma 10.10.1,35930,7357+1,18 %
ti 11.10.1,36070,7349+0,10 %
ke 12.10.1,37660,7264+1,17 %
to 13.10.1,37270,7285−0,28 %
pe 14.10.1,38070,7243+0,58 %
ma 17.10.1,37760,7259−0,22 %
ti 18.10.1,36760,7312−0,73 %
ke 19.10.1,38280,7232+1,11 %
to 20.10.1,38070,7243−0,15 %
pe 21.10.1,37980,7247−0,07 %
ma 24.10.1,38560,7217+0,42 %
ti 25.10.1,39180,7185+0,45 %
ke 26.10.1,39270,7180+0,06 %
to 27.10.1,40380,7124+0,80 %
pe 28.10.1,41600,7062+0,87 %
ma 31.10.1,40010,7142−1,12 %
Marraskuu
ti 1.11.1,36270,7338−2,67 %
ke 2.11.1,38090,7242+1,34 %
to 3.11.1,37730,7261−0,26 %
pe 4.11.1,37730,7261±0,00 %
ma 7.11.1,37420,7277−0,23 %
ti 8.11.1,37880,7253+0,33 %
ke 9.11.1,36330,7335−1,12 %
to 10.11.1,36160,7344−0,12 %
pe 11.11.1,36500,7326+0,25 %
ma 14.11.1,36590,7321+0,07 %
ti 15.11.1,35320,7390−0,93 %
ke 16.11.1,34840,7416−0,35 %
to 17.11.1,34800,7418−0,03 %
pe 18.11.1,35760,7366+0,71 %
ma 21.11.1,34580,7431−0,87 %
ti 22.11.1,35350,7388+0,57 %
ke 23.11.1,33870,7470−1,09 %
to 24.11.1,33730,7478−0,10 %
pe 25.11.1,32290,7559−1,08 %
ma 28.11.1,33480,7492+0,90 %
ti 29.11.1,33360,7499−0,09 %
ke 30.11.1,34180,7453+0,61 %
Joulukuu
to 1.12.1,34920,7412+0,55 %
pe 2.12.1,35110,7401+0,14 %
ma 5.12.1,34420,7439−0,51 %
ti 6.12.1,33940,7466−0,36 %
ke 7.12.1,33770,7476−0,13 %
to 8.12.1,34100,7457+0,25 %
pe 9.12.1,33840,7472−0,19 %
ma 12.12.1,32510,7547−0,99 %
ti 13.12.1,31810,7587−0,53 %
ke 14.12.1,29930,7696−1,43 %
to 15.12.1,30190,7681+0,20 %
pe 16.12.1,30640,7655+0,35 %
ma 19.12.1,30390,7669−0,19 %
ti 20.12.1,30740,7649+0,27 %
ke 21.12.1,30540,7660−0,15 %
to 22.12.1,30470,7665−0,05 %
pe 23.12.1,30570,7659+0,08 %
ti 27.12.1,30690,7652+0,09 %
ke 28.12.1,30740,7649+0,04 %
to 29.12.1,28890,7759−1,42 %
pe 30.12.1,29390,7729+0,39 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026