N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/USD · Yhdysvaltain dollari · vuosi 2007 Dollarin kurssi 2007

Euro vahvistui dollaria vastaan 11,78 % vuonna 2007

Vuonna 2007 EKP julkaisi dollarin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,3705 dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,4874 27.11.2007 ja matalimmillaan 1,2893 12.1.2007. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2007 oli 1,4721.

Keskikurssi 2007
1,3705
Muutos vuoden aikana
▲ +11,78 %
Ylin
1,4874 27.11.2007
Alin
1,2893 12.1.2007

Kurssikehitys

EUR/USD vuonna 2007

255 julkaisua 2.1.2007–31.12.2007.

Näin monta Yhdysvaltain dollaria eurolla sai vuonna 2007

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2007

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/USD: kuukausien keskikurssit 2007
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,29991,28931,32701,295422
Helmikuu1,30741,29251,32301,321120
Maaliskuu1,32421,30831,33521,331822
Huhtikuu1,35161,33521,36491,360519
Toukokuu1,35111,34201,36151,345322
Kesäkuu1,34191,32871,35321,350521
Heinäkuu1,37161,35881,38331,370722
Elokuu1,36221,34051,38181,370523
Syyskuu1,38961,35801,41801,417920
Lokakuu1,42271,40371,44471,444723
Marraskuu1,46841,44231,48741,476122
Joulukuu1,45701,43491,47411,472119
Koko vuosi1,37051,28931,48741,4721255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2007

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/USD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2007
Päivä1 EUR = USD1 USD = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.1,32700,7536+0,76 %
ke 3.1.1,32310,7558−0,29 %
to 4.1.1,31060,7630−0,94 %
pe 5.1.1,30840,7643−0,17 %
ma 8.1.1,30060,7689−0,60 %
ti 9.1.1,30180,7682+0,09 %
ke 10.1.1,29880,7699−0,23 %
to 11.1.1,29840,7702−0,03 %
pe 12.1.1,28930,7756−0,70 %
ma 15.1.1,29410,7727+0,37 %
ti 16.1.1,29530,7720+0,09 %
ke 17.1.1,29090,7747−0,34 %
to 18.1.1,29220,7739+0,10 %
pe 19.1.1,29580,7717+0,28 %
ma 22.1.1,29360,7730−0,17 %
ti 23.1.1,30400,7669+0,80 %
ke 24.1.1,30050,7689−0,27 %
to 25.1.1,29780,7705−0,21 %
pe 26.1.1,29010,7751−0,59 %
ma 29.1.1,29210,7739+0,16 %
ti 30.1.1,29720,7709+0,39 %
ke 31.1.1,29540,7720−0,14 %
Helmikuu
to 1.2.1,30200,7680+0,51 %
pe 2.2.1,30200,7680±0,00 %
ma 5.2.1,29250,7737−0,73 %
ti 6.2.1,29550,7719+0,23 %
ke 7.2.1,29870,7700+0,25 %
to 8.2.1,29910,7698+0,03 %
pe 9.2.1,30070,7688+0,12 %
ma 12.2.1,29560,7718−0,39 %
ti 13.2.1,30220,7679+0,51 %
ke 14.2.1,30820,7644+0,46 %
to 15.2.1,31370,7612+0,42 %
pe 16.2.1,31190,7623−0,14 %
ma 19.2.1,31320,7615+0,10 %
ti 20.2.1,31450,7607+0,10 %
ke 21.2.1,31450,7607±0,00 %
to 22.2.1,31060,7630−0,30 %
pe 23.2.1,31340,7614+0,21 %
ma 26.2.1,31600,7599+0,20 %
ti 27.2.1,32300,7559+0,53 %
ke 28.2.1,32110,7569−0,14 %
Maaliskuu
to 1.3.1,32250,7561+0,11 %
pe 2.3.1,31630,7597−0,47 %
ma 5.3.1,30830,7644−0,61 %
ti 6.3.1,31000,7634+0,13 %
ke 7.3.1,31350,7613+0,27 %
to 8.3.1,31520,7603+0,13 %
pe 9.3.1,31550,7602+0,02 %
ma 12.3.1,31560,7601+0,01 %
ti 13.3.1,32180,7565+0,47 %
ke 14.3.1,31830,7586−0,26 %
to 15.3.1,32260,7561+0,33 %
pe 16.3.1,33250,7505+0,75 %
ma 19.3.1,33030,7517−0,17 %
ti 20.3.1,32960,7521−0,05 %
ke 21.3.1,32930,7523−0,02 %
to 22.3.1,33510,7490+0,44 %
pe 23.3.1,33270,7504−0,18 %
ma 26.3.1,32650,7539−0,47 %
ti 27.3.1,33470,7492+0,62 %
ke 28.3.1,33480,7492+0,01 %
to 29.3.1,33520,7490+0,03 %
pe 30.3.1,33180,7509−0,25 %
Huhtikuu
ma 2.4.1,33660,7482+0,36 %
ti 3.4.1,33580,7486−0,06 %
ke 4.4.1,33520,7490−0,04 %
to 5.4.1,33730,7478+0,16 %
ti 10.4.1,34260,7448+0,40 %
ke 11.4.1,34180,7453−0,06 %
to 12.4.1,34670,7426+0,37 %
pe 13.4.1,35320,7390+0,48 %
ma 16.4.1,35500,7380+0,13 %
ti 17.4.1,35490,7381−0,01 %
ke 18.4.1,35770,7365+0,21 %
to 19.4.1,36010,7352+0,18 %
pe 20.4.1,36060,7350+0,04 %
ma 23.4.1,35570,7376−0,36 %
ti 24.4.1,35820,7363+0,18 %
ke 25.4.1,36490,7327+0,49 %
to 26.4.1,35960,7355−0,39 %
pe 27.4.1,36430,7330+0,35 %
ma 30.4.1,36050,7350−0,28 %
Toukokuu
ke 2.5.1,35880,7359−0,12 %
to 3.5.1,36130,7346+0,18 %
pe 4.5.1,35610,7374−0,38 %
ma 7.5.1,36150,7345+0,40 %
ti 8.5.1,35580,7376−0,42 %
ke 9.5.1,35350,7388−0,17 %
to 10.5.1,35270,7393−0,06 %
pe 11.5.1,34860,7415−0,30 %
ma 14.5.1,35490,7381+0,47 %
ti 15.5.1,35380,7387−0,08 %
ke 16.5.1,35740,7367+0,27 %
to 17.5.1,35160,7399−0,43 %
pe 18.5.1,34770,7420−0,29 %
ma 21.5.1,34440,7438−0,24 %
ti 22.5.1,34540,7433+0,07 %
ke 23.5.1,34900,7413+0,27 %
to 24.5.1,34480,7436−0,31 %
pe 25.5.1,34410,7440−0,05 %
ma 28.5.1,34530,7433+0,09 %
ti 29.5.1,35090,7402+0,42 %
ke 30.5.1,34200,7452−0,66 %
to 31.5.1,34530,7433+0,25 %
Kesäkuu
pe 1.6.1,34360,7443−0,13 %
ma 4.6.1,34820,7417+0,34 %
ti 5.6.1,35320,7390+0,37 %
ke 6.6.1,35130,7400−0,14 %
to 7.6.1,34700,7424−0,32 %
pe 8.6.1,33490,7491−0,90 %
ma 11.6.1,33550,7488+0,04 %
ti 12.6.1,33450,7493−0,07 %
ke 13.6.1,32870,7526−0,43 %
to 14.6.1,33040,7517+0,13 %
pe 15.6.1,33140,7511+0,08 %
ma 18.6.1,34040,7460+0,68 %
ti 19.6.1,34030,7461−0,01 %
ke 20.6.1,34270,7448+0,18 %
to 21.6.1,33970,7464−0,22 %
pe 22.6.1,34410,7440+0,33 %
ma 25.6.1,34610,7429+0,15 %
ti 26.6.1,34600,7429−0,01 %
ke 27.6.1,34380,7442−0,16 %
to 28.6.1,34670,7426+0,22 %
pe 29.6.1,35050,7405+0,28 %
Heinäkuu
ma 2.7.1,35880,7359+0,61 %
ti 3.7.1,36010,7352+0,10 %
ke 4.7.1,36180,7343+0,12 %
to 5.7.1,36400,7331+0,16 %
pe 6.7.1,35960,7355−0,32 %
ma 9.7.1,36210,7342+0,18 %
ti 10.7.1,36660,7317+0,33 %
ke 11.7.1,37530,7271+0,64 %
to 12.7.1,37880,7253+0,25 %
pe 13.7.1,37820,7256−0,04 %
ma 16.7.1,37810,7256−0,01 %
ti 17.7.1,37710,7262−0,07 %
ke 18.7.1,37790,7257+0,06 %
to 19.7.1,38200,7236+0,30 %
pe 20.7.1,38030,7245−0,12 %
ma 23.7.1,38210,7235+0,13 %
ti 24.7.1,38330,7229+0,09 %
ke 25.7.1,37430,7276−0,65 %
to 26.7.1,37220,7288−0,15 %
pe 27.7.1,36510,7325−0,52 %
ma 30.7.1,36590,7321+0,06 %
ti 31.7.1,37070,7296+0,35 %
Elokuu
ke 1.8.1,36630,7319−0,32 %
to 2.8.1,36640,7319+0,01 %
pe 3.8.1,36940,7302+0,22 %
ma 6.8.1,38180,7237+0,91 %
ti 7.8.1,37940,7250−0,17 %
ke 8.8.1,37940,7250±0,00 %
to 9.8.1,37290,7284−0,47 %
pe 10.8.1,36500,7326−0,58 %
ma 13.8.1,36510,7325+0,01 %
ti 14.8.1,35910,7358−0,44 %
ke 15.8.1,34760,7421−0,85 %
to 16.8.1,34050,7460−0,53 %
pe 17.8.1,34540,7433+0,37 %
ma 20.8.1,34760,7421+0,16 %
ti 21.8.1,35080,7403+0,24 %
ke 22.8.1,34930,7411−0,11 %
to 23.8.1,35740,7367+0,60 %
pe 24.8.1,36150,7345+0,30 %
ma 27.8.1,36580,7322+0,32 %
ti 28.8.1,36640,7319+0,04 %
ke 29.8.1,36310,7336−0,24 %
to 30.8.1,36100,7348−0,15 %
pe 31.8.1,37050,7297+0,70 %
Syyskuu
ma 3.9.1,36320,7336−0,53 %
ti 4.9.1,35800,7364−0,38 %
ke 5.9.1,35880,7359+0,06 %
to 6.9.1,36690,7316+0,60 %
pe 7.9.1,36960,7301+0,20 %
ma 10.9.1,37950,7249+0,72 %
ti 11.9.1,38240,7234+0,21 %
ke 12.9.1,38850,7202+0,44 %
to 13.9.1,38970,7196+0,09 %
pe 14.9.1,38600,7215−0,27 %
ma 17.9.1,38770,7206+0,12 %
ti 18.9.1,38670,7211−0,07 %
ke 19.9.1,39750,7156+0,78 %
to 20.9.1,40300,7128+0,39 %
pe 21.9.1,40490,7118+0,14 %
ma 24.9.1,41130,7086+0,46 %
ti 25.9.1,41060,7089−0,05 %
ke 26.9.1,41270,7079+0,15 %
to 27.9.1,41800,7052+0,38 %
pe 28.9.1,41790,7053−0,01 %
Lokakuu
ma 1.10.1,42320,7026+0,37 %
ti 2.10.1,41650,7060−0,47 %
ke 3.10.1,41950,7045+0,21 %
to 4.10.1,41090,7088−0,61 %
pe 5.10.1,41360,7074+0,19 %
ma 8.10.1,40890,7098−0,33 %
ti 9.10.1,40370,7124−0,37 %
ke 10.10.1,41460,7069+0,78 %
to 11.10.1,41990,7043+0,37 %
pe 12.10.1,41730,7056−0,18 %
ma 15.10.1,42260,7029+0,37 %
ti 16.10.1,41500,7067−0,53 %
ke 17.10.1,42000,7042+0,35 %
to 18.10.1,42990,6993+0,70 %
pe 19.10.1,42880,6999−0,08 %
ma 22.10.1,41660,7059−0,85 %
ti 23.10.1,42540,7016+0,62 %
ke 24.10.1,42300,7027−0,17 %
to 25.10.1,43090,6989+0,56 %
pe 26.10.1,43840,6952+0,52 %
ma 29.10.1,43910,6949+0,05 %
ti 30.10.1,44070,6941+0,11 %
ke 31.10.1,44470,6922+0,28 %
Marraskuu
to 1.11.1,44230,6933−0,17 %
pe 2.11.1,44790,6907+0,39 %
ma 5.11.1,44880,6902+0,06 %
ti 6.11.1,45470,6874+0,41 %
ke 7.11.1,47220,6793+1,20 %
to 8.11.1,46660,6818−0,38 %
pe 9.11.1,46830,6811+0,12 %
ma 12.11.1,45790,6859−0,71 %
ti 13.11.1,46070,6846+0,19 %
ke 14.11.1,47000,6803+0,64 %
to 15.11.1,46390,6831−0,41 %
pe 16.11.1,46510,6825+0,08 %
ma 19.11.1,46540,6824+0,02 %
ti 20.11.1,47850,6764+0,89 %
ke 21.11.1,48140,6750+0,20 %
to 22.11.1,48290,6744+0,10 %
pe 23.11.1,48090,6753−0,13 %
ma 26.11.1,48450,6736+0,24 %
ti 27.11.1,48740,6723+0,20 %
ke 28.11.1,47470,6781−0,85 %
to 29.11.1,47380,6785−0,06 %
pe 30.11.1,47610,6775+0,16 %
Joulukuu
ma 3.12.1,46660,6818−0,64 %
ti 4.12.1,47410,6784+0,51 %
ke 5.12.1,47200,6793−0,14 %
to 6.12.1,45540,6871−1,13 %
pe 7.12.1,46490,6826+0,65 %
ma 10.12.1,47180,6794+0,47 %
ti 11.12.1,46720,6816−0,31 %
ke 12.12.1,46750,6814+0,02 %
to 13.12.1,46830,6811+0,05 %
pe 14.12.1,45090,6892−1,19 %
ma 17.12.1,43930,6948−0,80 %
ti 18.12.1,44160,6937+0,16 %
ke 19.12.1,43850,6952−0,22 %
to 20.12.1,43490,6969−0,25 %
pe 21.12.1,43800,6954+0,22 %
ma 24.12.1,43980,6945+0,13 %
to 27.12.1,45160,6889+0,82 %
pe 28.12.1,46920,6806+1,21 %
ma 31.12.1,47210,6793+0,20 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026