N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/USD · Yhdysvaltain dollari · vuosi 2021 Dollarin kurssi 2021

Euro heikkeni dollaria vastaan 7,70 % vuonna 2021

Vuonna 2021 EKP julkaisi dollarin viitekurssin 258 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,1827 dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,2338 6.1.2021 ja matalimmillaan 1,1206 24.11.2021. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2021 oli 1,1326.

Keskikurssi 2021
1,1827
Muutos vuoden aikana
▼ −7,70 %
Ylin
1,2338 6.1.2021
Alin
1,1206 24.11.2021

Kurssikehitys

EUR/USD vuonna 2021

258 julkaisua 4.1.2021–31.12.2021.

Näin monta Yhdysvaltain dollaria eurolla sai vuonna 2021

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2021

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/USD: kuukausien keskikurssit 2021
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,21711,20641,23381,213620
Helmikuu1,20981,19831,22251,212120
Maaliskuu1,18991,17251,20531,172523
Huhtikuu1,19791,17461,21291,208220
Toukokuu1,21461,20051,22641,220121
Kesäkuu1,20471,18841,22251,188422
Heinäkuu1,18221,17661,18911,189122
Elokuu1,17721,16711,18861,183422
Syyskuu1,17701,15791,18721,157922
Lokakuu1,16011,15421,16551,164521
Marraskuu1,14141,12061,16031,136322
Joulukuu1,13041,12561,13391,132623
Koko vuosi1,18271,12061,23381,1326258

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2021

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 258 päivää
EUR/USD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2021
Päivä1 EUR = USD1 USD = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.1,22960,8133+0,20 %
ti 5.1.1,22710,8149−0,20 %
ke 6.1.1,23380,8105+0,55 %
to 7.1.1,22760,8146−0,50 %
pe 8.1.1,22500,8163−0,21 %
ma 11.1.1,21630,8222−0,71 %
ti 12.1.1,21610,8223−0,02 %
ke 13.1.1,21660,8220+0,04 %
to 14.1.1,21240,8248−0,35 %
pe 15.1.1,21230,8249−0,01 %
ma 18.1.1,20640,8289−0,49 %
ti 19.1.1,21320,8243+0,56 %
ke 20.1.1,21010,8264−0,26 %
to 21.1.1,21580,8225+0,47 %
pe 22.1.1,21580,8225±0,00 %
ma 25.1.1,21520,8229−0,05 %
ti 26.1.1,21430,8235−0,07 %
ke 27.1.1,21140,8255−0,24 %
to 28.1.1,20910,8271−0,19 %
pe 29.1.1,21360,8240+0,37 %
Helmikuu
ma 1.2.1,20840,8275−0,43 %
ti 2.2.1,20440,8303−0,33 %
ke 3.2.1,20170,8322−0,22 %
to 4.2.1,19960,8336−0,17 %
pe 5.2.1,19830,8345−0,11 %
ma 8.2.1,20250,8316+0,35 %
ti 9.2.1,21040,8262+0,66 %
ke 10.2.1,21270,8246+0,19 %
to 11.2.1,21470,8232+0,16 %
pe 12.2.1,21080,8259−0,32 %
ma 15.2.1,21290,8245+0,17 %
ti 16.2.1,21430,8235+0,12 %
ke 17.2.1,20600,8292−0,68 %
to 18.2.1,20840,8275+0,20 %
pe 19.2.1,21390,8238+0,46 %
ma 22.2.1,21330,8242−0,05 %
ti 23.2.1,21430,8235+0,08 %
ke 24.2.1,21460,8233+0,02 %
to 25.2.1,22250,8180+0,65 %
pe 26.2.1,21210,8250−0,85 %
Maaliskuu
ma 1.3.1,20530,8297−0,56 %
ti 2.3.1,20280,8314−0,21 %
ke 3.3.1,20480,8300+0,17 %
to 4.3.1,20340,8310−0,12 %
pe 5.3.1,19380,8377−0,80 %
ma 8.3.1,18660,8427−0,60 %
ti 9.3.1,18940,8408+0,24 %
ke 10.3.1,18920,8409−0,02 %
to 11.3.1,19690,8355+0,65 %
pe 12.3.1,19330,8380−0,30 %
ma 15.3.1,19200,8389−0,11 %
ti 16.3.1,19260,8385+0,05 %
ke 17.3.1,19070,8398−0,16 %
to 18.3.1,19120,8395+0,04 %
pe 19.3.1,18910,8410−0,18 %
ma 22.3.1,19260,8385+0,29 %
ti 23.3.1,18830,8415−0,36 %
ke 24.3.1,18250,8457−0,49 %
to 25.3.1,18020,8473−0,19 %
pe 26.3.1,17820,8488−0,17 %
ma 29.3.1,17840,8486+0,02 %
ti 30.3.1,17410,8517−0,36 %
ke 31.3.1,17250,8529−0,14 %
Huhtikuu
to 1.4.1,17460,8514+0,18 %
ti 6.4.1,18120,8466+0,56 %
ke 7.4.1,18840,8415+0,61 %
to 8.4.1,18730,8422−0,09 %
pe 9.4.1,18880,8412+0,13 %
ma 12.4.1,19040,8401+0,13 %
ti 13.4.1,18960,8406−0,07 %
ke 14.4.1,19640,8358+0,57 %
to 15.4.1,19700,8354+0,05 %
pe 16.4.1,19860,8343+0,13 %
ma 19.4.1,20350,8309+0,41 %
ti 20.4.1,20510,8298+0,13 %
ke 21.4.1,20070,8328−0,37 %
to 22.4.1,20460,8302+0,32 %
pe 23.4.1,20660,8288+0,17 %
ma 26.4.1,20850,8275+0,16 %
ti 27.4.1,20880,8273+0,02 %
ke 28.4.1,20700,8285−0,15 %
to 29.4.1,21290,8245+0,49 %
pe 30.4.1,20820,8277−0,39 %
Toukokuu
ma 3.5.1,20440,8303−0,31 %
ti 4.5.1,20210,8319−0,19 %
ke 5.5.1,20050,8330−0,13 %
to 6.5.1,20600,8292+0,46 %
pe 7.5.1,20590,8293−0,01 %
ma 10.5.1,21690,8218+0,91 %
ti 11.5.1,21700,8217+0,01 %
ke 12.5.1,21180,8252−0,43 %
to 13.5.1,20810,8277−0,31 %
pe 14.5.1,21230,8249+0,35 %
ma 17.5.1,21430,8235+0,16 %
ti 18.5.1,22220,8182+0,65 %
ke 19.5.1,22120,8189−0,08 %
to 20.5.1,22030,8195−0,07 %
pe 21.5.1,21880,8205−0,12 %
ma 24.5.1,22120,8189+0,20 %
ti 25.5.1,22640,8154+0,43 %
ke 26.5.1,22290,8177−0,29 %
to 27.5.1,21980,8198−0,25 %
pe 28.5.1,21420,8236−0,46 %
ma 31.5.1,22010,8196+0,49 %
Kesäkuu
ti 1.6.1,22250,8180+0,20 %
ke 2.6.1,21860,8206−0,32 %
to 3.6.1,21870,8205+0,01 %
pe 4.6.1,21170,8253−0,57 %
ma 7.6.1,21620,8222+0,37 %
ti 8.6.1,21820,8209+0,16 %
ke 9.6.1,21950,8200+0,11 %
to 10.6.1,21740,8214−0,17 %
pe 11.6.1,21250,8247−0,40 %
ma 14.6.1,21120,8256−0,11 %
ti 15.6.1,21080,8259−0,03 %
ke 16.6.1,21240,8248+0,13 %
to 17.6.1,19370,8377−1,54 %
pe 18.6.1,18980,8405−0,33 %
ma 21.6.1,18910,8410−0,06 %
ti 22.6.1,18940,8408+0,03 %
ke 23.6.1,19510,8368+0,48 %
to 24.6.1,19360,8378−0,13 %
pe 25.6.1,19500,8368+0,12 %
ma 28.6.1,19100,8396−0,33 %
ti 29.6.1,18880,8412−0,18 %
ke 30.6.1,18840,8415−0,03 %
Heinäkuu
to 1.7.1,18840,8415±0,00 %
pe 2.7.1,18230,8458−0,51 %
ma 5.7.1,18660,8427+0,36 %
ti 6.7.1,18380,8447−0,24 %
ke 7.7.1,18310,8452−0,06 %
to 8.7.1,18380,8447+0,06 %
pe 9.7.1,18580,8433+0,17 %
ma 12.7.1,18520,8437−0,05 %
ti 13.7.1,18440,8443−0,07 %
ke 14.7.1,18120,8466−0,27 %
to 15.7.1,18090,8468−0,03 %
pe 16.7.1,18020,8473−0,06 %
ma 19.7.1,17660,8499−0,31 %
ti 20.7.1,17750,8493+0,08 %
ke 21.7.1,17720,8495−0,03 %
to 22.7.1,17750,8493+0,03 %
pe 23.7.1,17670,8498−0,07 %
ma 26.7.1,17870,8484+0,17 %
ti 27.7.1,18100,8467+0,20 %
ke 28.7.1,18070,8470−0,03 %
to 29.7.1,18730,8422+0,56 %
pe 30.7.1,18910,8410+0,15 %
Elokuu
ma 2.8.1,18860,8413−0,04 %
ti 3.8.1,18850,8414−0,01 %
ke 4.8.1,18610,8431−0,20 %
to 5.8.1,18500,8439−0,09 %
pe 6.8.1,18070,8470−0,36 %
ma 9.8.1,17610,8503−0,39 %
ti 10.8.1,17220,8531−0,33 %
ke 11.8.1,17180,8534−0,03 %
to 12.8.1,17390,8519+0,18 %
pe 13.8.1,17650,8500+0,22 %
ma 16.8.1,17720,8495+0,06 %
ti 17.8.1,17670,8498−0,04 %
ke 18.8.1,17230,8530−0,37 %
to 19.8.1,16960,8550−0,23 %
pe 20.8.1,16710,8568−0,21 %
ma 23.8.1,17180,8534+0,40 %
ti 24.8.1,17400,8518+0,19 %
ke 25.8.1,17360,8521−0,03 %
to 26.8.1,17670,8498+0,26 %
pe 27.8.1,17610,8503−0,05 %
ma 30.8.1,18010,8474+0,34 %
ti 31.8.1,18340,8450+0,28 %
Syyskuu
ke 1.9.1,18170,8462−0,14 %
to 2.9.1,18460,8442+0,25 %
pe 3.9.1,18720,8423+0,22 %
ma 6.9.1,18640,8429−0,07 %
ti 7.9.1,18600,8432−0,03 %
ke 8.9.1,18270,8455−0,28 %
to 9.9.1,18380,8447+0,09 %
pe 10.9.1,18410,8445+0,03 %
ma 13.9.1,17800,8489−0,52 %
ti 14.9.1,18140,8465+0,29 %
ke 15.9.1,18240,8457+0,08 %
to 16.9.1,17630,8501−0,52 %
pe 17.9.1,17800,8489+0,14 %
ma 20.9.1,17110,8539−0,59 %
ti 21.9.1,17380,8519+0,23 %
ke 22.9.1,17290,8526−0,08 %
to 23.9.1,17150,8536−0,12 %
pe 24.9.1,17190,8533+0,03 %
ma 27.9.1,16980,8548−0,18 %
ti 28.9.1,16780,8563−0,17 %
ke 29.9.1,16540,8581−0,21 %
to 30.9.1,15790,8636−0,64 %
Lokakuu
pe 1.10.1,16000,8621+0,18 %
ma 4.10.1,16360,8594+0,31 %
ti 5.10.1,16020,8619−0,29 %
ke 6.10.1,15420,8664−0,52 %
to 7.10.1,15620,8649+0,17 %
pe 8.10.1,15690,8644+0,06 %
ma 11.10.1,15740,8640+0,04 %
ti 12.10.1,15550,8654−0,16 %
ke 13.10.1,15620,8649+0,06 %
to 14.10.1,16020,8619+0,35 %
pe 15.10.1,16020,8619±0,00 %
ma 18.10.1,16040,8618+0,02 %
ti 19.10.1,16550,8580+0,44 %
ke 20.10.1,16230,8604−0,27 %
to 21.10.1,16370,8593+0,12 %
pe 22.10.1,16300,8598−0,06 %
ma 25.10.1,16030,8618−0,23 %
ti 26.10.1,16180,8607+0,13 %
ke 27.10.1,16170,8608−0,01 %
to 28.10.1,15930,8626−0,21 %
pe 29.10.1,16450,8587+0,45 %
Marraskuu
ma 1.11.1,15780,8637−0,58 %
ti 2.11.1,16030,8618+0,22 %
ke 3.11.1,15780,8637−0,22 %
to 4.11.1,15690,8644−0,08 %
pe 5.11.1,15190,8681−0,43 %
ma 8.11.1,15790,8636+0,52 %
ti 9.11.1,15770,8638−0,02 %
ke 10.11.1,15580,8652−0,16 %
to 11.11.1,14600,8726−0,85 %
pe 12.11.1,14480,8735−0,10 %
ma 15.11.1,14440,8738−0,03 %
ti 16.11.1,13680,8797−0,66 %
ke 17.11.1,13160,8837−0,46 %
to 18.11.1,13450,8814+0,26 %
pe 19.11.1,12710,8872−0,65 %
ma 22.11.1,12780,8867+0,06 %
ti 23.11.1,12590,8882−0,17 %
ke 24.11.1,12060,8924−0,47 %
to 25.11.1,12230,8910+0,15 %
pe 26.11.1,12910,8857+0,61 %
ma 29.11.1,12760,8868−0,13 %
ti 30.11.1,13630,8800+0,77 %
Joulukuu
ke 1.12.1,13140,8839−0,43 %
to 2.12.1,13390,8819+0,22 %
pe 3.12.1,12910,8857−0,42 %
ma 6.12.1,12870,8860−0,04 %
ti 7.12.1,12560,8884−0,27 %
ke 8.12.1,12990,8850+0,38 %
to 9.12.1,13110,8841+0,11 %
pe 10.12.1,12730,8871−0,34 %
ma 13.12.1,12780,8867+0,04 %
ti 14.12.1,13090,8843+0,27 %
ke 15.12.1,12620,8879−0,42 %
to 16.12.1,13360,8821+0,66 %
pe 17.12.1,13300,8826−0,05 %
ma 20.12.1,12730,8871−0,50 %
ti 21.12.1,12950,8853+0,20 %
ke 22.12.1,13010,8849+0,05 %
to 23.12.1,13100,8842+0,08 %
pe 24.12.1,13170,8836+0,06 %
ma 27.12.1,13120,8840−0,04 %
ti 28.12.1,13310,8825+0,17 %
ke 29.12.1,13030,8847−0,25 %
to 30.12.1,13340,8823+0,27 %
pe 31.12.1,13260,8829−0,07 %

Lataa CSV-tiedostona 258 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026