N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/DKK · Tanskan kruunu · vuosi 2020 Tanskan kruunun kurssi 2020

Euro heikkeni Tanskan kruunua vastaan 0,41 % vuonna 2020

Vuonna 2020 EKP julkaisi Tanskan kruunun viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 7,4542 Tanskan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 7,4732 6.1.2020 ja matalimmillaan 7,4361 28.12.2020. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2020 oli 7,4409.

Keskikurssi 2020
7,4542
Muutos vuoden aikana
▼ −0,41 %
Ylin
7,4732 6.1.2020
Alin
7,4361 28.12.2020

Kurssikehitys

EUR/DKK vuonna 2020

257 julkaisua 2.1.2020–31.12.2020.

Näin monta Tanskan kruunua eurolla sai vuonna 2020

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2020

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/DKK: kuukausien keskikurssit 2020
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu7,47297,47197,47327,473122
Helmikuu7,47137,46817,47297,472320
Maaliskuu7,47037,46067,47327,467422
Huhtikuu7,46177,45707,46897,458420
Toukokuu7,45777,45427,46227,454220
Kesäkuu7,45487,45237,45687,452622
Heinäkuu7,44677,44267,45287,444223
Elokuu7,44607,44237,45087,443921
Syyskuu7,44187,43967,44657,446222
Lokakuu7,44247,44007,44667,446622
Marraskuu7,44597,44127,45167,441221
Joulukuu7,44127,43617,44417,440922
Koko vuosi7,45427,43617,47327,4409257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2020

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/DKK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2020
Päivä1 EUR = DKK1 DKK = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.7,47190,1338+0,01 %
pe 3.1.7,47310,1338+0,02 %
ma 6.1.7,47320,1338±0,00 %
ti 7.1.7,47310,1338±0,00 %
ke 8.1.7,47310,1338±0,00 %
to 9.1.7,47310,1338±0,00 %
pe 10.1.7,47310,1338±0,00 %
ma 13.1.7,47320,1338±0,00 %
ti 14.1.7,47310,1338±0,00 %
ke 15.1.7,47270,1338−0,01 %
to 16.1.7,47290,1338±0,00 %
pe 17.1.7,47290,1338±0,00 %
ma 20.1.7,47260,1338±0,00 %
ti 21.1.7,47250,1338±0,00 %
ke 22.1.7,47290,1338+0,01 %
to 23.1.7,47320,1338±0,00 %
pe 24.1.7,47300,1338±0,00 %
ma 27.1.7,47280,1338±0,00 %
ti 28.1.7,47280,1338±0,00 %
ke 29.1.7,47280,1338±0,00 %
to 30.1.7,47290,1338±0,00 %
pe 31.1.7,47310,1338±0,00 %
Helmikuu
ma 3.2.7,47290,1338±0,00 %
ti 4.2.7,47290,1338±0,00 %
ke 5.2.7,47280,1338±0,00 %
to 6.2.7,47250,1338±0,00 %
pe 7.2.7,47240,1338±0,00 %
ma 10.2.7,47240,1338±0,00 %
ti 11.2.7,47210,1338±0,00 %
ke 12.2.7,47180,1338±0,00 %
to 13.2.7,47210,1338±0,00 %
pe 14.2.7,47130,1338−0,01 %
ma 17.2.7,47010,1339−0,02 %
ti 18.2.7,47020,1339±0,00 %
ke 19.2.7,46930,1339−0,01 %
to 20.2.7,46810,1339−0,02 %
pe 21.2.7,47020,1339+0,03 %
ma 24.2.7,46990,1339±0,00 %
ti 25.2.7,47010,1339±0,00 %
ke 26.2.7,47100,1339+0,01 %
to 27.2.7,47250,1338+0,02 %
pe 28.2.7,47230,1338±0,00 %
Maaliskuu
ma 2.3.7,47300,1338+0,01 %
ti 3.3.7,47300,1338±0,00 %
ke 4.3.7,47270,1338±0,00 %
to 5.3.7,47120,1338−0,02 %
pe 6.3.7,46970,1339−0,02 %
ma 9.3.7,46950,1339±0,00 %
ti 10.3.7,47140,1338+0,03 %
ke 11.3.7,47260,1338+0,02 %
to 12.3.7,47270,1338±0,00 %
pe 13.3.7,47320,1338+0,01 %
ma 16.3.7,47310,1338±0,00 %
ti 17.3.7,47320,1338±0,00 %
ke 18.3.7,47320,1338±0,00 %
to 19.3.7,47310,1338±0,00 %
pe 20.3.7,46910,1339−0,05 %
ma 23.3.7,47060,1339+0,02 %
ti 24.3.7,46690,1339−0,05 %
ke 25.3.7,46820,1339+0,02 %
to 26.3.7,46590,1339−0,03 %
pe 27.3.7,46060,1340−0,07 %
ma 30.3.7,46670,1339+0,08 %
ti 31.3.7,46740,1339+0,01 %
Huhtikuu
ke 1.4.7,46420,1340−0,04 %
to 2.4.7,46610,1339+0,03 %
pe 3.4.7,46890,1339+0,04 %
ma 6.4.7,46600,1339−0,04 %
ti 7.4.7,46750,1339+0,02 %
ke 8.4.7,46400,1340−0,05 %
to 9.4.7,46570,1339+0,02 %
ti 14.4.7,46230,1340−0,05 %
ke 15.4.7,46370,1340+0,02 %
to 16.4.7,46190,1340−0,02 %
pe 17.4.7,46030,1340−0,02 %
ma 20.4.7,45840,1341−0,03 %
ti 21.4.7,45820,1341±0,00 %
ke 22.4.7,45890,1341+0,01 %
to 23.4.7,45770,1341−0,02 %
pe 24.4.7,45770,1341±0,00 %
ma 27.4.7,45910,1341+0,02 %
ti 28.4.7,45700,1341−0,03 %
ke 29.4.7,45710,1341±0,00 %
to 30.4.7,45840,1341+0,02 %
Toukokuu
ma 4.5.7,46220,1340+0,05 %
ti 5.5.7,46120,1340−0,01 %
ke 6.5.7,46180,1340+0,01 %
to 7.5.7,46050,1340−0,02 %
pe 8.5.7,45980,1341−0,01 %
ma 11.5.7,45950,1341±0,00 %
ti 12.5.7,45770,1341−0,02 %
ke 13.5.7,45560,1341−0,03 %
to 14.5.7,45730,1341+0,02 %
pe 15.5.7,45760,1341±0,00 %
ma 18.5.7,45480,1341−0,04 %
ti 19.5.7,45620,1341+0,02 %
ke 20.5.7,45650,1341±0,00 %
to 21.5.7,45630,1341±0,00 %
pe 22.5.7,45780,1341+0,02 %
ma 25.5.7,45680,1341−0,01 %
ti 26.5.7,45580,1341−0,01 %
ke 27.5.7,45830,1341+0,03 %
to 28.5.7,45440,1341−0,05 %
pe 29.5.7,45420,1342±0,00 %
Kesäkuu
ma 1.6.7,45490,1341+0,01 %
ti 2.6.7,45410,1342−0,01 %
ke 3.6.7,45470,1341+0,01 %
to 4.6.7,45570,1341+0,01 %
pe 5.6.7,45640,1341+0,01 %
ma 8.6.7,45550,1341−0,01 %
ti 9.6.7,45680,1341+0,02 %
ke 10.6.7,45530,1341−0,02 %
to 11.6.7,45490,1341−0,01 %
pe 12.6.7,45510,1341±0,00 %
ma 15.6.7,45590,1341+0,01 %
ti 16.6.7,45610,1341±0,00 %
ke 17.6.7,45600,1341±0,00 %
to 18.6.7,45560,1341−0,01 %
pe 19.6.7,45540,1341±0,00 %
ma 22.6.7,45430,1342−0,01 %
ti 23.6.7,45370,1342−0,01 %
ke 24.6.7,45300,1342−0,01 %
to 25.6.7,45340,1342+0,01 %
pe 26.6.7,45230,1342−0,01 %
ma 29.6.7,45310,1342+0,01 %
ti 30.6.7,45260,1342−0,01 %
Heinäkuu
ke 1.7.7,45280,1342±0,00 %
to 2.7.7,45060,1342−0,03 %
pe 3.7.7,45160,1342+0,01 %
ma 6.7.7,45160,1342±0,00 %
ti 7.7.7,45220,1342+0,01 %
ke 8.7.7,44930,1342−0,04 %
to 9.7.7,45030,1342+0,01 %
pe 10.7.7,44830,1343−0,03 %
ma 13.7.7,44480,1343−0,05 %
ti 14.7.7,44470,1343±0,00 %
ke 15.7.7,44650,1343+0,02 %
to 16.7.7,44520,1343−0,02 %
pe 17.7.7,44530,1343±0,00 %
ma 20.7.7,44800,1343+0,04 %
ti 21.7.7,44490,1343−0,04 %
ke 22.7.7,44420,1343−0,01 %
to 23.7.7,44290,1344−0,02 %
pe 24.7.7,44380,1343+0,01 %
ma 27.7.7,44360,1343±0,00 %
ti 28.7.7,44290,1344−0,01 %
ke 29.7.7,44270,1344±0,00 %
to 30.7.7,44260,1344±0,00 %
pe 31.7.7,44420,1343+0,02 %
Elokuu
ma 3.8.7,44660,1343+0,03 %
ti 4.8.7,44620,1343−0,01 %
ke 5.8.7,45080,1342+0,06 %
to 6.8.7,45000,1342−0,01 %
pe 7.8.7,44830,1343−0,02 %
ma 10.8.7,44790,1343−0,01 %
ti 11.8.7,44690,1343−0,01 %
ke 12.8.7,44720,1343±0,00 %
to 13.8.7,44740,1343±0,00 %
pe 14.8.7,44700,1343−0,01 %
ma 17.8.7,44700,1343±0,00 %
ti 18.8.7,44660,1343−0,01 %
ke 19.8.7,44530,1343−0,02 %
to 20.8.7,44510,1343±0,00 %
pe 21.8.7,44410,1343−0,01 %
ma 24.8.7,44350,1343−0,01 %
ti 25.8.7,44230,1344−0,02 %
ke 26.8.7,44390,1343+0,02 %
to 27.8.7,44290,1344−0,01 %
pe 28.8.7,44390,1343+0,01 %
ma 31.8.7,44390,1343±0,00 %
Syyskuu
ti 1.9.7,44340,1343−0,01 %
ke 2.9.7,44120,1344−0,03 %
to 3.9.7,44010,1344−0,01 %
pe 4.9.7,44030,1344±0,00 %
ma 7.9.7,44110,1344+0,01 %
ti 8.9.7,44070,1344−0,01 %
ke 9.9.7,44030,1344−0,01 %
to 10.9.7,44040,1344±0,00 %
pe 11.9.7,44020,1344±0,00 %
ma 14.9.7,43980,1344−0,01 %
ti 15.9.7,43960,1344±0,00 %
ke 16.9.7,43960,1344±0,00 %
to 17.9.7,43960,1344±0,00 %
pe 18.9.7,44030,1344+0,01 %
ma 21.9.7,44080,1344+0,01 %
ti 22.9.7,44170,1344+0,01 %
ke 23.9.7,44290,1344+0,02 %
to 24.9.7,44250,1344−0,01 %
pe 25.9.7,44650,1343+0,05 %
ma 28.9.7,44590,1343−0,01 %
ti 29.9.7,44610,1343±0,00 %
ke 30.9.7,44620,1343±0,00 %
Lokakuu
to 1.10.7,44210,1344−0,06 %
pe 2.10.7,44140,1344−0,01 %
ma 5.10.7,44000,1344−0,02 %
ti 6.10.7,44080,1344+0,01 %
ke 7.10.7,44210,1344+0,02 %
to 8.10.7,44230,1344±0,00 %
pe 9.10.7,44220,1344±0,00 %
ma 12.10.7,44300,1344+0,01 %
ti 13.10.7,44320,1344±0,00 %
ke 14.10.7,44390,1343+0,01 %
to 15.10.7,44290,1344−0,01 %
pe 16.10.7,44200,1344−0,01 %
ma 19.10.7,44100,1344−0,01 %
ti 20.10.7,44250,1344+0,02 %
ke 21.10.7,44320,1344+0,01 %
to 22.10.7,44090,1344−0,03 %
pe 23.10.7,44070,1344±0,00 %
ma 26.10.7,44120,1344+0,01 %
ti 27.10.7,44060,1344−0,01 %
ke 28.10.7,44350,1343+0,04 %
to 29.10.7,44620,1343+0,04 %
pe 30.10.7,44660,1343+0,01 %
Marraskuu
ma 2.11.7,44550,1343−0,01 %
ti 3.11.7,44620,1343+0,01 %
ke 4.11.7,44660,1343+0,01 %
to 5.11.7,44670,1343±0,00 %
pe 6.11.7,44930,1342+0,03 %
ma 9.11.7,44760,1343−0,02 %
ti 10.11.7,44450,1343−0,04 %
ke 11.11.7,44320,1344−0,02 %
to 12.11.7,44590,1343+0,04 %
pe 13.11.7,44680,1343+0,01 %
ma 16.11.7,44800,1343+0,02 %
ti 17.11.7,44800,1343±0,00 %
ke 18.11.7,45160,1342+0,05 %
to 19.11.7,44980,1342−0,02 %
pe 20.11.7,44890,1342−0,01 %
ma 23.11.7,44720,1343−0,02 %
ti 24.11.7,44240,1344−0,06 %
ke 25.11.7,44190,1344−0,01 %
to 26.11.7,44200,1344±0,00 %
pe 27.11.7,44150,1344−0,01 %
ma 30.11.7,44120,1344±0,00 %
Joulukuu
ti 1.12.7,44410,1343+0,04 %
ke 2.12.7,44380,1343±0,00 %
to 3.12.7,44390,1343±0,00 %
pe 4.12.7,44290,1344−0,01 %
ma 7.12.7,44330,1343+0,01 %
ti 8.12.7,44360,1343±0,00 %
ke 9.12.7,44290,1344−0,01 %
to 10.12.7,44230,1344−0,01 %
pe 11.12.7,44290,1344+0,01 %
ma 14.12.7,44210,1344−0,01 %
ti 15.12.7,44270,1344+0,01 %
ke 16.12.7,44150,1344−0,02 %
to 17.12.7,43980,1344−0,02 %
pe 18.12.7,43930,1344−0,01 %
ma 21.12.7,44010,1344+0,01 %
ti 22.12.7,44010,1344±0,00 %
ke 23.12.7,43800,1344−0,03 %
to 24.12.7,43890,1344+0,01 %
ma 28.12.7,43610,1345−0,04 %
ti 29.12.7,43820,1344+0,03 %
ke 30.12.7,43930,1344+0,01 %
to 31.12.7,44090,1344+0,02 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Tanskan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026