N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/DKK · Tanskan kruunu · vuosi 2026 Tanskan kruunun kurssi 2026

Euro on vahvistunut Tanskan kruunua vastaan 0,06 % vuoden alusta

Vuonna 2026 EKP on tähän mennessä julkaissut Tanskan kruunun viitekurssin 213 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 7,4733 Tanskan kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 7,4759 18.8.2026 ja matalimmillaan 7,4662 5.2.2026. Viimeisin kurssi 30.10.2026 on 7,4735.

Keskikurssi 2026
7,4733
Vuoden alusta
▲ +0,06 %
Ylin
7,4759 18.8.2026
Alin
7,4662 5.2.2026

Kurssikehitys

EUR/DKK vuonna 2026

213 julkaisua 2.1.2026–30.10.2026.

Näin monta Tanskan kruunua eurolla sai vuonna 2026

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2026

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/DKK: kuukausien keskikurssit 2026
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu7,47037,46667,47277,467421
Helmikuu7,47027,46627,47197,471820
Maaliskuu7,47177,47047,47307,473022
Huhtikuu7,47287,47167,47357,471620
Toukokuu7,47287,47197,47387,473120
Kesäkuu7,47447,47377,47557,474422
Heinäkuu7,47527,47457,47577,475223
Elokuu7,47557,47477,47597,475121
Syyskuu7,47527,47467,47567,475522
Lokakuu7,47467,47357,47587,473522
Vuosi tähän asti7,47337,46627,47597,4735213

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2026

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 213 päivää
EUR/DKK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2026
Päivä1 EUR = DKK1 DKK = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.7,46940,1339+0,01 %
ma 5.1.7,46950,1339±0,00 %
ti 6.1.7,47270,1338+0,04 %
ke 7.1.7,47250,1338±0,00 %
to 8.1.7,47200,1338−0,01 %
pe 9.1.7,47240,1338+0,01 %
ma 12.1.7,47220,1338±0,00 %
ti 13.1.7,47260,1338+0,01 %
ke 14.1.7,47230,1338±0,00 %
to 15.1.7,47210,1338±0,00 %
pe 16.1.7,47120,1338−0,01 %
ma 19.1.7,47170,1338+0,01 %
ti 20.1.7,47080,1339−0,01 %
ke 21.1.7,47050,1339±0,00 %
to 22.1.7,46880,1339−0,02 %
pe 23.1.7,46860,1339±0,00 %
ma 26.1.7,46780,1339−0,01 %
ti 27.1.7,46770,1339±0,00 %
ke 28.1.7,46660,1339−0,01 %
to 29.1.7,46680,1339±0,00 %
pe 30.1.7,46740,1339+0,01 %
Helmikuu
ma 2.2.7,46910,1339+0,02 %
ti 3.2.7,46870,1339−0,01 %
ke 4.2.7,46730,1339−0,02 %
to 5.2.7,46620,1339−0,01 %
pe 6.2.7,46720,1339+0,01 %
ma 9.2.7,46920,1339+0,03 %
ti 10.2.7,47150,1338+0,03 %
ke 11.2.7,46980,1339−0,02 %
to 12.2.7,47120,1338+0,02 %
pe 13.2.7,47090,1339±0,00 %
ma 16.2.7,47070,1339±0,00 %
ti 17.2.7,47060,1339±0,00 %
ke 18.2.7,47140,1338+0,01 %
to 19.2.7,47170,1338±0,00 %
pe 20.2.7,47160,1338±0,00 %
ma 23.2.7,47070,1339−0,01 %
ti 24.2.7,47120,1338+0,01 %
ke 25.2.7,47130,1338±0,00 %
to 26.2.7,47190,1338+0,01 %
pe 27.2.7,47180,1338±0,00 %
Maaliskuu
ma 2.3.7,47120,1338−0,01 %
ti 3.3.7,47040,1339−0,01 %
ke 4.3.7,47150,1338+0,01 %
to 5.3.7,47160,1338±0,00 %
pe 6.3.7,47080,1339−0,01 %
ma 9.3.7,47080,1339±0,00 %
ti 10.3.7,47130,1338+0,01 %
ke 11.3.7,47180,1338+0,01 %
to 12.3.7,47220,1338+0,01 %
pe 13.3.7,47260,1338+0,01 %
ma 16.3.7,47200,1338−0,01 %
ti 17.3.7,47180,1338±0,00 %
ke 18.3.7,47200,1338±0,00 %
to 19.3.7,47160,1338−0,01 %
pe 20.3.7,47120,1338−0,01 %
ma 23.3.7,47170,1338+0,01 %
ti 24.3.7,47110,1338−0,01 %
ke 25.3.7,47170,1338+0,01 %
to 26.3.7,47200,1338±0,00 %
pe 27.3.7,47210,1338±0,00 %
ma 30.3.7,47270,1338+0,01 %
ti 31.3.7,47300,1338±0,00 %
Huhtikuu
ke 1.4.7,47260,1338−0,01 %
to 2.4.7,47220,1338−0,01 %
ti 7.4.7,47250,1338±0,00 %
ke 8.4.7,47280,1338±0,00 %
to 9.4.7,47280,1338±0,00 %
pe 10.4.7,47270,1338±0,00 %
ma 13.4.7,47270,1338±0,00 %
ti 14.4.7,47260,1338±0,00 %
ke 15.4.7,47300,1338+0,01 %
to 16.4.7,47310,1338±0,00 %
pe 17.4.7,47340,1338±0,00 %
ma 20.4.7,47340,1338±0,00 %
ti 21.4.7,47340,1338±0,00 %
ke 22.4.7,47350,1338±0,00 %
to 23.4.7,47300,1338−0,01 %
pe 24.4.7,47300,1338±0,00 %
ma 27.4.7,47260,1338−0,01 %
ti 28.4.7,47230,1338±0,00 %
ke 29.4.7,47270,1338+0,01 %
to 30.4.7,47160,1338−0,01 %
Toukokuu
ma 4.5.7,47250,1338+0,01 %
ti 5.5.7,47280,1338±0,00 %
ke 6.5.7,47250,1338±0,00 %
to 7.5.7,47260,1338±0,00 %
pe 8.5.7,47260,1338±0,00 %
ma 11.5.7,47260,1338±0,00 %
ti 12.5.7,47290,1338±0,00 %
ke 13.5.7,47380,1338+0,01 %
to 14.5.7,47290,1338−0,01 %
pe 15.5.7,47280,1338±0,00 %
ma 18.5.7,47330,1338+0,01 %
ti 19.5.7,47310,1338±0,00 %
ke 20.5.7,47320,1338±0,00 %
to 21.5.7,47300,1338±0,00 %
pe 22.5.7,47310,1338±0,00 %
ma 25.5.7,47190,1338−0,02 %
ti 26.5.7,47210,1338±0,00 %
ke 27.5.7,47260,1338+0,01 %
to 28.5.7,47290,1338±0,00 %
pe 29.5.7,47310,1338±0,00 %
Kesäkuu
ma 1.6.7,47370,1338+0,01 %
ti 2.6.7,47400,1338±0,00 %
ke 3.6.7,47390,1338±0,00 %
to 4.6.7,47420,1338±0,00 %
pe 5.6.7,47430,1338±0,00 %
ma 8.6.7,47400,1338±0,00 %
ti 9.6.7,47420,1338±0,00 %
ke 10.6.7,47450,1338±0,00 %
to 11.6.7,47430,1338±0,00 %
pe 12.6.7,47440,1338±0,00 %
ma 15.6.7,47400,1338−0,01 %
ti 16.6.7,47470,1338+0,01 %
ke 17.6.7,47490,1338±0,00 %
to 18.6.7,47470,1338±0,00 %
pe 19.6.7,47460,1338±0,00 %
ma 22.6.7,47470,1338±0,00 %
ti 23.6.7,47490,1338±0,00 %
ke 24.6.7,47550,1338+0,01 %
to 25.6.7,47450,1338−0,01 %
pe 26.6.7,47460,1338±0,00 %
ma 29.6.7,47450,1338±0,00 %
ti 30.6.7,47440,1338±0,00 %
Heinäkuu
ke 1.7.7,47450,1338±0,00 %
to 2.7.7,47470,1338±0,00 %
pe 3.7.7,47460,1338±0,00 %
ma 6.7.7,47480,1338±0,00 %
ti 7.7.7,47460,1338±0,00 %
ke 8.7.7,47540,1338+0,01 %
to 9.7.7,47530,1338±0,00 %
pe 10.7.7,47510,1338±0,00 %
ma 13.7.7,47500,1338±0,00 %
ti 14.7.7,47530,1338±0,00 %
ke 15.7.7,47540,1338±0,00 %
to 16.7.7,47530,1338±0,00 %
pe 17.7.7,47560,1338±0,00 %
ma 20.7.7,47560,1338±0,00 %
ti 21.7.7,47560,1338±0,00 %
ke 22.7.7,47570,1338±0,00 %
to 23.7.7,47570,1338±0,00 %
pe 24.7.7,47560,1338±0,00 %
ma 27.7.7,47520,1338−0,01 %
ti 28.7.7,47520,1338±0,00 %
ke 29.7.7,47480,1338−0,01 %
to 30.7.7,47490,1338±0,00 %
pe 31.7.7,47520,1338±0,00 %
Elokuu
ma 3.8.7,47490,1338±0,00 %
ti 4.8.7,47540,1338+0,01 %
ke 5.8.7,47530,1338±0,00 %
to 6.8.7,47550,1338±0,00 %
pe 7.8.7,47560,1338±0,00 %
ma 10.8.7,47580,1338±0,00 %
ti 11.8.7,47570,1338±0,00 %
ke 12.8.7,47580,1338±0,00 %
to 13.8.7,47570,1338±0,00 %
pe 14.8.7,47570,1338±0,00 %
ma 17.8.7,47580,1338±0,00 %
ti 18.8.7,47590,1338±0,00 %
ke 19.8.7,47590,1338±0,00 %
to 20.8.7,47580,1338±0,00 %
pe 21.8.7,47580,1338±0,00 %
ma 24.8.7,47570,1338±0,00 %
ti 25.8.7,47530,1338−0,01 %
ke 26.8.7,47570,1338+0,01 %
to 27.8.7,47470,1338−0,01 %
pe 28.8.7,47480,1338±0,00 %
ma 31.8.7,47510,1338±0,00 %
Syyskuu
ti 1.9.7,47480,1338±0,00 %
ke 2.9.7,47500,1338±0,00 %
to 3.9.7,47460,1338−0,01 %
pe 4.9.7,47470,1338±0,00 %
ma 7.9.7,47460,1338±0,00 %
ti 8.9.7,47480,1338±0,00 %
ke 9.9.7,47480,1338±0,00 %
to 10.9.7,47510,1338±0,00 %
pe 11.9.7,47480,1338±0,00 %
ma 14.9.7,47530,1338+0,01 %
ti 15.9.7,47520,1338±0,00 %
ke 16.9.7,47550,1338±0,00 %
to 17.9.7,47530,1338±0,00 %
pe 18.9.7,47540,1338±0,00 %
ma 21.9.7,47550,1338±0,00 %
ti 22.9.7,47560,1338±0,00 %
ke 23.9.7,47560,1338±0,00 %
to 24.9.7,47560,1338±0,00 %
pe 25.9.7,47550,1338±0,00 %
ma 28.9.7,47520,1338±0,00 %
ti 29.9.7,47540,1338±0,00 %
ke 30.9.7,47550,1338±0,00 %
Lokakuu
to 1.10.7,47580,1338±0,00 %
pe 2.10.7,47360,1338−0,03 %
ma 5.10.7,47450,1338+0,01 %
ti 6.10.7,47470,1338±0,00 %
ke 7.10.7,47450,1338±0,00 %
to 8.10.7,47390,1338−0,01 %
pe 9.10.7,47510,1338+0,02 %
ma 12.10.7,47480,1338±0,00 %
ti 13.10.7,47530,1338+0,01 %
ke 14.10.7,47540,1338±0,00 %
to 15.10.7,47500,1338−0,01 %
pe 16.10.7,47480,1338±0,00 %
ma 19.10.7,47470,1338±0,00 %
ti 20.10.7,47460,1338±0,00 %
ke 21.10.7,47460,1338±0,00 %
to 22.10.7,47470,1338±0,00 %
pe 23.10.7,47480,1338±0,00 %
ma 26.10.7,47470,1338±0,00 %
ti 27.10.7,47420,1338−0,01 %
ke 28.10.7,47410,1338±0,00 %
to 29.10.7,47360,1338−0,01 %
pe 30.10.7,47350,1338±0,00 %

Lataa CSV-tiedostona 213 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Tanskan kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026