N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ISK · Islannin kruunu · vuosi 2000 Islannin kruunun kurssi 2000

Euro vahvistui Islannin kruunua vastaan 8,20 % vuonna 2000

Vuonna 2000 EKP julkaisi Islannin kruunun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 72,5849 Islannin kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 78,8000 29.12.2000 ja matalimmillaan 68,0700 3.5.2000. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2000 oli 78,8000.

Keskikurssi 2000
72,5849
Muutos vuoden aikana
▲ +8,20 %
Ylin
78,8000 29.12.2000
Alin
68,0700 3.5.2000

Kurssikehitys

EUR/ISK vuonna 2000

255 julkaisua 3.1.2000–29.12.2000.

Näin monta Islannin kruunua eurolla sai vuonna 2000

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2000

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ISK: kuukausien keskikurssit 2000
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu73,390072,160074,750072,160021
Helmikuu71,943870,900072,790071,200021
Maaliskuu71,032670,350071,390070,350023
Huhtikuu70,008968,570070,750068,570018
Toukokuu69,362368,070070,730070,420022
Kesäkuu72,264170,490073,500073,100022
Heinäkuu73,462972,670075,050072,670021
Elokuu72,411771,930072,880072,200023
Syyskuu72,420571,770073,590072,920021
Lokakuu72,829572,080073,570073,300022
Marraskuu74,887773,400075,980075,840022
Joulukuu77,297475,990078,800078,800019
Koko vuosi72,584968,070078,800078,8000255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2000

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/ISK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2000
Päivä1 EUR = ISK1 ISK = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.73,03000,01369+0,27 %
ti 4.1.73,92000,01353+1,22 %
ke 5.1.74,30000,01346+0,51 %
to 6.1.74,75000,01338+0,61 %
pe 7.1.74,19000,01348−0,75 %
ma 10.1.74,00000,01351−0,26 %
ti 11.1.74,21000,01348+0,28 %
ke 12.1.73,90000,01353−0,42 %
to 13.1.73,82000,01355−0,11 %
pe 14.1.73,69000,01357−0,18 %
ma 17.1.73,11000,01368−0,79 %
ti 18.1.73,12000,01368+0,01 %
ke 19.1.73,33000,01364+0,29 %
to 20.1.73,09000,01368−0,33 %
pe 21.1.73,00000,01370−0,12 %
ma 24.1.72,90000,01372−0,14 %
ti 25.1.72,88000,01372−0,03 %
ke 26.1.72,97000,01370+0,12 %
to 27.1.72,58000,01378−0,53 %
pe 28.1.72,24000,01384−0,47 %
ma 31.1.72,16000,01386−0,11 %
Helmikuu
ti 1.2.71,65000,01396−0,71 %
ke 2.2.72,04000,01388+0,54 %
to 3.2.72,14000,01386+0,14 %
pe 4.2.72,54000,01379+0,55 %
ma 7.2.72,56000,01378+0,03 %
ti 8.2.72,62000,01377+0,08 %
ke 9.2.72,79000,01374+0,23 %
to 10.2.72,55000,01378−0,33 %
pe 11.2.72,24000,01384−0,43 %
ma 14.2.72,15000,01386−0,12 %
ti 15.2.71,27000,01403−1,22 %
ke 16.2.71,41000,01400+0,20 %
to 17.2.71,71000,01395+0,42 %
pe 18.2.71,44000,01400−0,38 %
ma 21.2.71,63000,01396+0,27 %
ti 22.2.72,26000,01384+0,88 %
ke 23.2.72,33000,01383+0,10 %
to 24.2.71,80000,01393−0,73 %
pe 25.2.71,59000,01397−0,29 %
ma 28.2.70,90000,01410−0,96 %
ti 29.2.71,20000,01404+0,42 %
Maaliskuu
ke 1.3.70,90000,01410−0,42 %
to 2.3.71,15000,01405+0,35 %
pe 3.3.70,89000,01411−0,37 %
ma 6.3.71,19000,01405+0,42 %
ti 7.3.71,08000,01407−0,15 %
ke 8.3.70,98000,01409−0,14 %
to 9.3.71,05000,01407+0,10 %
pe 10.3.70,89000,01411−0,23 %
ma 13.3.71,27000,01403+0,54 %
ti 14.3.71,00000,01408−0,38 %
ke 15.3.71,12000,01406+0,17 %
to 16.3.71,18000,01405+0,08 %
pe 17.3.71,14000,01406−0,06 %
ma 20.3.71,39000,01401+0,35 %
ti 21.3.71,32000,01402−0,10 %
ke 22.3.71,20000,01404−0,17 %
to 23.3.71,15000,01405−0,07 %
pe 24.3.71,29000,01403+0,20 %
ma 27.3.71,15000,01405−0,20 %
ti 28.3.70,94000,01410−0,30 %
ke 29.3.70,69000,01415−0,35 %
to 30.3.70,43000,01420−0,37 %
pe 31.3.70,35000,01421−0,11 %
Huhtikuu
ma 3.4.70,28000,01423−0,10 %
ti 4.4.70,28000,01423±0,00 %
ke 5.4.70,75000,01413+0,67 %
to 6.4.70,58000,01417−0,24 %
pe 7.4.70,48000,01419−0,14 %
ma 10.4.70,51000,01418+0,04 %
ti 11.4.70,63000,01416+0,17 %
ke 12.4.70,46000,01419−0,24 %
to 13.4.70,15000,01426−0,44 %
pe 14.4.70,22000,01424+0,10 %
ma 17.4.70,35000,01421+0,19 %
ti 18.4.70,09000,01427−0,37 %
ke 19.4.69,95000,01430−0,20 %
to 20.4.69,55000,01438−0,57 %
ti 25.4.69,31000,01443−0,35 %
ke 26.4.69,02000,01449−0,42 %
to 27.4.68,98000,01450−0,06 %
pe 28.4.68,57000,01458−0,59 %
Toukokuu
ti 2.5.69,02000,01449+0,66 %
ke 3.5.68,07000,01469−1,38 %
to 4.5.68,37000,01463+0,44 %
pe 5.5.68,58000,01458+0,31 %
ma 8.5.68,92000,01451+0,50 %
ti 9.5.69,03000,01449+0,16 %
ke 10.5.69,42000,01441+0,56 %
to 11.5.69,61000,01437+0,27 %
pe 12.5.69,22000,01445−0,56 %
ma 15.5.69,55000,01438+0,48 %
ti 16.5.69,33000,01442−0,32 %
ke 17.5.68,94000,01451−0,56 %
to 18.5.69,02000,01449+0,12 %
pe 19.5.68,78000,01454−0,35 %
ma 22.5.69,21000,01445+0,63 %
ti 23.5.69,78000,01433+0,82 %
ke 24.5.69,83000,01432+0,07 %
to 25.5.69,54000,01438−0,42 %
pe 26.5.70,10000,01427+0,81 %
ma 29.5.70,50000,01418+0,57 %
ti 30.5.70,73000,01414+0,33 %
ke 31.5.70,42000,01420−0,44 %
Kesäkuu
to 1.6.70,49000,01419+0,10 %
pe 2.6.70,64000,01416+0,21 %
ma 5.6.70,94000,01410+0,42 %
ti 6.6.71,52000,01398+0,82 %
ke 7.6.71,99000,01389+0,66 %
to 8.6.72,30000,01383+0,43 %
pe 9.6.71,90000,01391−0,55 %
ma 12.6.71,86000,01392−0,06 %
ti 13.6.72,19000,01385+0,46 %
ke 14.6.72,85000,01373+0,91 %
to 15.6.72,72000,01375−0,18 %
pe 16.6.72,92000,01371+0,28 %
ma 19.6.72,87000,01372−0,07 %
ti 20.6.72,61000,01377−0,36 %
ke 21.6.72,42000,01381−0,26 %
to 22.6.72,53000,01379+0,15 %
pe 23.6.73,50000,01361+1,34 %
ma 26.6.72,23000,01384−1,73 %
ti 27.6.72,69000,01376+0,64 %
ke 28.6.72,69000,01376±0,00 %
to 29.6.72,85000,01373+0,22 %
pe 30.6.73,10000,01368+0,34 %
Heinäkuu
ma 3.7.72,93000,01371−0,23 %
ti 4.7.73,01000,01370+0,11 %
ke 5.7.73,26000,01365+0,34 %
to 6.7.73,41000,01362+0,20 %
pe 7.7.73,10000,01368−0,42 %
ma 10.7.73,13000,01367+0,04 %
ti 11.7.73,21000,01366+0,11 %
ke 12.7.73,38000,01363+0,23 %
to 13.7.74,29000,01346+1,24 %
pe 14.7.75,05000,01332+1,02 %
ma 17.7.74,47000,01343−0,77 %
ti 18.7.74,14000,01349−0,44 %
ke 19.7.73,39000,01363−1,01 %
to 20.7.73,12000,01368−0,37 %
pe 21.7.73,60000,01359+0,66 %
ma 24.7.73,49000,01361−0,15 %
ti 25.7.73,67000,01357+0,24 %
ke 26.7.73,68000,01357+0,01 %
to 27.7.73,03000,01369−0,88 %
pe 28.7.72,69000,01376−0,47 %
ma 31.7.72,67000,01376−0,03 %
Elokuu
ti 1.8.72,51000,01379−0,22 %
ke 2.8.71,93000,01390−0,80 %
to 3.8.72,34000,01382+0,57 %
pe 4.8.72,79000,01374+0,62 %
ma 7.8.72,57000,01378−0,30 %
ti 8.8.72,71000,01375+0,19 %
ke 9.8.72,13000,01386−0,80 %
to 10.8.72,20000,01385+0,10 %
pe 11.8.72,79000,01374+0,82 %
ma 14.8.72,24000,01384−0,76 %
ti 15.8.72,68000,01376+0,61 %
ke 16.8.72,49000,01380−0,26 %
to 17.8.72,79000,01374+0,41 %
pe 18.8.72,88000,01372+0,12 %
ma 21.8.72,48000,01380−0,55 %
ti 22.8.72,07000,01388−0,57 %
ke 23.8.71,96000,01390−0,15 %
to 24.8.72,43000,01381+0,65 %
pe 25.8.72,30000,01383−0,18 %
ma 28.8.72,32000,01383+0,03 %
ti 29.8.72,42000,01381+0,14 %
ke 30.8.72,24000,01384−0,25 %
to 31.8.72,20000,01385−0,06 %
Syyskuu
pe 1.9.72,06000,01388−0,19 %
ma 4.9.72,54000,01379+0,67 %
ti 5.9.72,21000,01385−0,45 %
ke 6.9.72,14000,01386−0,10 %
to 7.9.71,83000,01392−0,43 %
pe 8.9.72,25000,01384+0,58 %
ma 11.9.71,77000,01393−0,66 %
ti 12.9.71,95000,01390+0,25 %
ke 13.9.72,22000,01385+0,38 %
to 14.9.72,41000,01381+0,26 %
pe 15.9.72,20000,01385−0,29 %
ma 18.9.72,02000,01389−0,25 %
ti 19.9.72,38000,01382+0,50 %
ke 20.9.71,97000,01389−0,57 %
to 21.9.71,97000,01389±0,00 %
pe 22.9.73,59000,01359+2,25 %
ma 25.9.73,07000,01369−0,71 %
ti 26.9.72,98000,01370−0,12 %
ke 27.9.73,12000,01368+0,19 %
to 28.9.73,23000,01366+0,15 %
pe 29.9.72,92000,01371−0,42 %
Lokakuu
ma 2.10.72,96000,01371+0,05 %
ti 3.10.73,05000,01369+0,12 %
ke 4.10.72,89000,01372−0,22 %
to 5.10.73,25000,01365+0,49 %
pe 6.10.73,10000,01368−0,20 %
ma 9.10.73,10000,01368±0,00 %
ti 10.10.72,97000,01370−0,18 %
ke 11.10.73,11000,01368+0,19 %
to 12.10.72,81000,01373−0,41 %
pe 13.10.72,73000,01375−0,11 %
ma 16.10.72,41000,01381−0,44 %
ti 17.10.72,54000,01379+0,18 %
ke 18.10.72,63000,01377+0,12 %
to 19.10.72,31000,01383−0,44 %
pe 20.10.72,59000,01378+0,39 %
ma 23.10.72,08000,01387−0,70 %
ti 24.10.72,39000,01381+0,43 %
ke 25.10.72,36000,01382−0,04 %
to 26.10.72,70000,01376+0,47 %
pe 27.10.73,40000,01362+0,96 %
ma 30.10.73,57000,01359+0,23 %
ti 31.10.73,30000,01364−0,37 %
Marraskuu
ke 1.11.73,40000,01362+0,14 %
to 2.11.73,65000,01358+0,34 %
pe 3.11.74,25000,01347+0,81 %
ma 6.11.74,06000,01350−0,26 %
ti 7.11.74,16000,01348+0,14 %
ke 8.11.74,45000,01343+0,39 %
to 9.11.74,39000,01344−0,08 %
pe 10.11.75,04000,01333+0,87 %
ma 13.11.75,05000,01332+0,01 %
ti 14.11.74,93000,01335−0,16 %
ke 15.11.75,07000,01332+0,19 %
to 16.11.75,29000,01328+0,29 %
pe 17.11.75,23000,01329−0,08 %
ma 20.11.75,14000,01331−0,12 %
ti 21.11.75,98000,01316+1,12 %
ke 22.11.75,71000,01321−0,36 %
to 23.11.75,97000,01316+0,34 %
pe 24.11.74,76000,01338−1,59 %
ma 27.11.74,17000,01348−0,79 %
ti 28.11.75,33000,01327+1,56 %
ke 29.11.75,66000,01322+0,44 %
to 30.11.75,84000,01319+0,24 %
Joulukuu
pe 1.12.75,99000,01316+0,20 %
ma 4.12.76,67000,01304+0,89 %
ti 5.12.76,42000,01309−0,33 %
ke 6.12.76,72000,01303+0,39 %
to 7.12.77,22000,01295+0,65 %
pe 8.12.77,10000,01297−0,16 %
ma 11.12.76,76000,01303−0,44 %
ti 12.12.76,42000,01309−0,44 %
ke 13.12.76,44000,01308+0,03 %
to 14.12.76,88000,01301+0,58 %
pe 15.12.77,50000,01290+0,81 %
ma 18.12.77,34000,01293−0,21 %
ti 19.12.77,22000,01295−0,16 %
ke 20.12.77,70000,01287+0,62 %
to 21.12.78,03000,01282+0,42 %
pe 22.12.78,16000,01279+0,17 %
ke 27.12.78,60000,01272+0,56 %
to 28.12.78,68000,01271+0,10 %
pe 29.12.78,80000,01269+0,15 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Islannin kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2018
  12. 2019
  13. 2020
  14. 2021
  15. 2022
  16. 2023
  17. 2024
  18. 2025
  19. 2026