N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ISK · Islannin kruunu · vuosi 2024 Islannin kruunun kurssi 2024

Euro heikkeni Islannin kruunua vastaan 4,39 % vuonna 2024

Vuonna 2024 EKP julkaisi Islannin kruunun viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 149,31 Islannin kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 153,50 3.9.2024 ja matalimmillaan 143,90 30.12.2024. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2024 oli 143,90.

Keskikurssi 2024
149,31
Muutos vuoden aikana
▼ −4,39 %
Ylin
153,50 3.9.2024
Alin
143,90 30.12.2024

Kurssikehitys

EUR/ISK vuonna 2024

256 julkaisua 2.1.2024–31.12.2024.

Näin monta Islannin kruunua eurolla sai vuonna 2024

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2024

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ISK: kuukausien keskikurssit 2024
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu149,43147,90150,70148,3022
Helmikuu148,68148,10149,50149,3021
Maaliskuu149,04148,50150,30150,3020
Huhtikuu150,35150,10150,70150,3021
Toukokuu150,00148,90150,50149,1022
Kesäkuu149,36148,90149,90148,9020
Heinäkuu149,43148,90150,10149,9023
Elokuu151,84149,90153,10152,9022
Syyskuu152,21150,50153,50150,7021
Lokakuu149,07148,50149,90148,9023
Marraskuu146,72144,30149,10145,7021
Joulukuu145,24143,90145,90143,9020
Koko vuosi149,31143,90153,50143,90256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2024

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/ISK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2024
Päivä1 EUR = ISK1 ISK = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.150,700,006636+0,13 %
ke 3.1.150,700,006636±0,00 %
to 4.1.150,500,006645−0,13 %
pe 5.1.150,500,006645±0,00 %
ma 8.1.150,700,006636+0,13 %
ti 9.1.150,500,006645−0,13 %
ke 10.1.150,100,006662−0,27 %
to 11.1.150,100,006662±0,00 %
pe 12.1.150,100,006662±0,00 %
ma 15.1.149,700,006680−0,27 %
ti 16.1.149,300,006698−0,27 %
ke 17.1.149,500,006689+0,13 %
to 18.1.149,500,006689±0,00 %
pe 19.1.148,900,006716−0,40 %
ma 22.1.148,500,006734−0,27 %
ti 23.1.148,700,006725+0,13 %
ke 24.1.147,900,006761−0,54 %
to 25.1.148,100,006752+0,14 %
pe 26.1.148,300,006743+0,14 %
ma 29.1.148,500,006734+0,13 %
ti 30.1.148,300,006743−0,13 %
ke 31.1.148,300,006743±0,00 %
Helmikuu
to 1.2.148,300,006743±0,00 %
pe 2.2.148,300,006743±0,00 %
ma 5.2.148,100,006752−0,13 %
ti 6.2.148,100,006752±0,00 %
ke 7.2.148,300,006743+0,14 %
to 8.2.149,500,006689+0,81 %
pe 9.2.148,100,006752−0,94 %
ma 12.2.148,300,006743+0,14 %
ti 13.2.148,700,006725+0,27 %
ke 14.2.148,700,006725±0,00 %
to 15.2.148,700,006725±0,00 %
pe 16.2.149,100,006707+0,27 %
ma 19.2.148,700,006725−0,27 %
ti 20.2.148,300,006743−0,27 %
ke 21.2.148,500,006734+0,13 %
to 22.2.148,900,006716+0,27 %
pe 23.2.148,500,006734−0,27 %
ma 26.2.149,300,006698+0,54 %
ti 27.2.149,300,006698±0,00 %
ke 28.2.149,300,006698±0,00 %
to 29.2.149,300,006698±0,00 %
Maaliskuu
pe 1.3.149,500,006689+0,13 %
ma 4.3.149,500,006689±0,00 %
ti 5.3.149,100,006707−0,27 %
ke 6.3.148,900,006716−0,13 %
to 7.3.148,500,006734−0,27 %
pe 8.3.149,300,006698+0,54 %
ma 11.3.148,900,006716−0,27 %
ti 12.3.148,700,006725−0,13 %
ke 13.3.148,500,006734−0,13 %
to 14.3.148,500,006734±0,00 %
pe 15.3.148,900,006716+0,27 %
ma 18.3.148,900,006716±0,00 %
ti 19.3.148,900,006716±0,00 %
ke 20.3.148,500,006734−0,27 %
to 21.3.148,700,006725+0,13 %
pe 22.3.148,900,006716+0,13 %
ma 25.3.149,100,006707+0,13 %
ti 26.3.149,300,006698+0,13 %
ke 27.3.149,900,006671+0,40 %
to 28.3.150,300,006653+0,27 %
Huhtikuu
ti 2.4.150,100,006662−0,13 %
ke 3.4.150,100,006662±0,00 %
to 4.4.150,300,006653+0,13 %
pe 5.4.150,300,006653±0,00 %
ma 8.4.150,300,006653±0,00 %
ti 9.4.150,300,006653±0,00 %
ke 10.4.150,700,006636+0,27 %
to 11.4.150,300,006653−0,27 %
pe 12.4.150,500,006645+0,13 %
ma 15.4.150,700,006636+0,13 %
ti 16.4.150,700,006636±0,00 %
ke 17.4.150,500,006645−0,13 %
to 18.4.150,300,006653−0,13 %
pe 19.4.150,300,006653±0,00 %
ma 22.4.150,300,006653±0,00 %
ti 23.4.150,300,006653±0,00 %
ke 24.4.150,300,006653±0,00 %
to 25.4.150,100,006662−0,13 %
pe 26.4.150,300,006653+0,13 %
ma 29.4.150,300,006653±0,00 %
ti 30.4.150,300,006653±0,00 %
Toukokuu
to 2.5.150,100,006662−0,13 %
pe 3.5.150,300,006653+0,13 %
ma 6.5.150,300,006653±0,00 %
ti 7.5.150,300,006653±0,00 %
ke 8.5.150,100,006662−0,13 %
to 9.5.150,300,006653+0,13 %
pe 10.5.150,300,006653±0,00 %
ma 13.5.150,300,006653±0,00 %
ti 14.5.150,500,006645+0,13 %
ke 15.5.150,300,006653−0,13 %
to 16.5.150,300,006653±0,00 %
pe 17.5.150,300,006653±0,00 %
ma 20.5.150,300,006653±0,00 %
ti 21.5.150,100,006662−0,13 %
ke 22.5.150,100,006662±0,00 %
to 23.5.150,100,006662±0,00 %
pe 24.5.149,900,006671−0,13 %
ma 27.5.149,700,006680−0,13 %
ti 28.5.149,300,006698−0,27 %
ke 29.5.149,100,006707−0,13 %
to 30.5.148,900,006716−0,13 %
pe 31.5.149,100,006707+0,13 %
Kesäkuu
ma 3.6.149,500,006689+0,27 %
ti 4.6.149,900,006671+0,27 %
ke 5.6.149,500,006689−0,27 %
to 6.6.149,700,006680+0,13 %
pe 7.6.149,900,006671+0,13 %
ma 10.6.149,700,006680−0,13 %
ti 11.6.149,500,006689−0,13 %
ke 12.6.149,500,006689±0,00 %
to 13.6.149,300,006698−0,13 %
pe 14.6.149,100,006707−0,13 %
ma 17.6.149,500,006689+0,27 %
ti 18.6.149,300,006698−0,13 %
ke 19.6.149,300,006698±0,00 %
to 20.6.149,300,006698±0,00 %
pe 21.6.149,100,006707−0,13 %
ma 24.6.149,100,006707±0,00 %
ti 25.6.149,100,006707±0,00 %
ke 26.6.149,100,006707±0,00 %
to 27.6.148,900,006716−0,13 %
pe 28.6.148,900,006716±0,00 %
Heinäkuu
ma 1.7.148,900,006716±0,00 %
ti 2.7.149,300,006698+0,27 %
ke 3.7.149,100,006707−0,13 %
to 4.7.149,100,006707±0,00 %
pe 5.7.149,300,006698+0,13 %
ma 8.7.149,300,006698±0,00 %
ti 9.7.149,100,006707−0,13 %
ke 10.7.149,100,006707±0,00 %
to 11.7.149,300,006698+0,13 %
pe 12.7.149,300,006698±0,00 %
ma 15.7.149,300,006698±0,00 %
ti 16.7.149,300,006698±0,00 %
ke 17.7.149,300,006698±0,00 %
to 18.7.149,500,006689+0,13 %
pe 19.7.149,700,006680+0,13 %
ma 22.7.150,100,006662+0,27 %
ti 23.7.149,700,006680−0,27 %
ke 24.7.149,700,006680±0,00 %
to 25.7.149,500,006689−0,13 %
pe 26.7.149,700,006680+0,13 %
ma 29.7.149,900,006671+0,13 %
ti 30.7.149,500,006689−0,27 %
ke 31.7.149,900,006671+0,27 %
Elokuu
to 1.8.149,900,006671±0,00 %
pe 2.8.150,500,006645+0,40 %
ma 5.8.150,500,006645±0,00 %
ti 6.8.150,700,006636+0,13 %
ke 7.8.150,900,006627+0,13 %
to 8.8.151,100,006618+0,13 %
pe 9.8.151,100,006618±0,00 %
ma 12.8.151,100,006618±0,00 %
ti 13.8.151,100,006618±0,00 %
ke 14.8.152,100,006575+0,66 %
to 15.8.152,100,006575±0,00 %
pe 16.8.152,900,006540+0,53 %
ma 19.8.151,900,006583−0,65 %
ti 20.8.152,100,006575+0,13 %
ke 21.8.152,700,006549+0,39 %
to 22.8.152,300,006566−0,26 %
pe 23.8.152,300,006566±0,00 %
ma 26.8.153,100,006532+0,53 %
ti 27.8.153,100,006532±0,00 %
ke 28.8.153,100,006532±0,00 %
to 29.8.152,900,006540−0,13 %
pe 30.8.152,900,006540±0,00 %
Syyskuu
ma 2.9.153,100,006532+0,13 %
ti 3.9.153,500,006515+0,26 %
ke 4.9.153,500,006515±0,00 %
to 5.9.153,500,006515±0,00 %
pe 6.9.153,300,006523−0,13 %
ma 9.9.152,300,006566−0,65 %
ti 10.9.152,300,006566±0,00 %
ke 11.9.152,700,006549+0,26 %
to 12.9.152,300,006566−0,26 %
pe 13.9.152,300,006566±0,00 %
ma 16.9.152,500,006557+0,13 %
ti 17.9.152,300,006566−0,13 %
ke 18.9.152,300,006566±0,00 %
to 19.9.152,500,006557+0,13 %
pe 20.9.152,300,006566−0,13 %
ma 23.9.151,700,006592−0,39 %
ti 24.9.151,700,006592±0,00 %
ke 25.9.150,500,006645−0,79 %
to 26.9.150,500,006645±0,00 %
pe 27.9.150,700,006636+0,13 %
ma 30.9.150,700,006636±0,00 %
Lokakuu
ti 1.10.149,900,006671−0,53 %
ke 2.10.149,900,006671±0,00 %
to 3.10.149,300,006698−0,40 %
pe 4.10.149,100,006707−0,13 %
ma 7.10.148,500,006734−0,40 %
ti 8.10.148,500,006734±0,00 %
ke 9.10.148,700,006725+0,13 %
to 10.10.148,500,006734−0,13 %
pe 11.10.149,100,006707+0,40 %
ma 14.10.149,300,006698+0,13 %
ti 15.10.149,300,006698±0,00 %
ke 16.10.149,500,006689+0,13 %
to 17.10.149,100,006707−0,27 %
pe 18.10.149,100,006707±0,00 %
ma 21.10.149,300,006698+0,13 %
ti 22.10.149,300,006698±0,00 %
ke 23.10.149,300,006698±0,00 %
to 24.10.148,700,006725−0,40 %
pe 25.10.149,100,006707+0,27 %
ma 28.10.149,100,006707±0,00 %
ti 29.10.148,700,006725−0,27 %
ke 30.10.148,500,006734−0,13 %
to 31.10.148,900,006716+0,27 %
Marraskuu
pe 1.11.149,100,006707+0,13 %
ma 4.11.148,900,006716−0,13 %
ti 5.11.148,900,006716±0,00 %
ke 6.11.148,300,006743−0,40 %
to 7.11.148,300,006743±0,00 %
pe 8.11.148,700,006725+0,27 %
ma 11.11.148,300,006743−0,27 %
ti 12.11.147,900,006761−0,27 %
ke 13.11.147,900,006761±0,00 %
to 14.11.146,300,006835−1,08 %
pe 15.11.145,700,006863−0,41 %
ma 18.11.144,300,006930−0,96 %
ti 19.11.145,300,006882+0,69 %
ke 20.11.145,500,006873+0,14 %
to 21.11.145,900,006854+0,27 %
pe 22.11.145,700,006863−0,14 %
ma 25.11.145,300,006882−0,27 %
ti 26.11.145,300,006882±0,00 %
ke 27.11.144,700,006911−0,41 %
to 28.11.145,100,006892+0,28 %
pe 29.11.145,700,006863+0,41 %
Joulukuu
ma 2.12.145,900,006854+0,14 %
ti 3.12.145,700,006863−0,14 %
ke 4.12.145,300,006882−0,27 %
to 5.12.145,500,006873+0,14 %
pe 6.12.145,700,006863+0,14 %
ma 9.12.145,900,006854+0,14 %
ti 10.12.145,900,006854±0,00 %
ke 11.12.145,900,006854±0,00 %
to 12.12.145,900,006854±0,00 %
pe 13.12.145,900,006854±0,00 %
ma 16.12.145,100,006892−0,55 %
ti 17.12.144,700,006911−0,28 %
ke 18.12.144,900,006901+0,14 %
to 19.12.144,700,006911−0,14 %
pe 20.12.144,700,006911±0,00 %
ma 23.12.145,100,006892+0,28 %
ti 24.12.145,100,006892±0,00 %
pe 27.12.145,100,006892±0,00 %
ma 30.12.143,900,006949−0,83 %
ti 31.12.143,900,006949±0,00 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Islannin kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2018
  12. 2019
  13. 2020
  14. 2021
  15. 2022
  16. 2023
  17. 2024
  18. 2025
  19. 2026