N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ISK · Islannin kruunu · vuosi 2006 Islannin kruunun kurssi 2006

Euro vahvistui Islannin kruunua vastaan 24,89 % vuonna 2006

Vuonna 2006 EKP julkaisi Islannin kruunun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 87,7573 Islannin kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 97,5100 20.4.2006 ja matalimmillaan 73,7500 9.1.2006. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2006 oli 93,1300.

Keskikurssi 2006
87,7573
Muutos vuoden aikana
▲ +24,89 %
Ylin
97,5100 20.4.2006
Alin
73,7500 9.1.2006

Kurssikehitys

EUR/ISK vuonna 2006

255 julkaisua 2.1.2006–29.12.2006.

Näin monta Islannin kruunua eurolla sai vuonna 2006

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2006

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ISK: kuukausien keskikurssit 2006
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu74,581873,750075,730075,730022
Helmikuu76,572574,970080,480077,780020
Maaliskuu83,737077,330087,800086,060023
Huhtikuu91,940687,730097,510093,810018
Toukokuu91,693689,120093,970092,330022
Kesäkuu94,376491,740097,010097,010022
Heinäkuu94,331091,540096,580092,920021
Elokuu90,083088,640092,510088,920023
Syyskuu89,311088,220091,060088,670021
Lokakuu86,288284,760089,070086,370022
Marraskuu89,293286,330092,600090,150022
Joulukuu91,593289,920094,470093,130019
Koko vuosi87,757373,750097,510093,1300255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2006

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/ISK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2006
Päivä1 EUR = ISK1 ISK = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.74,64000,01340+0,09 %
ti 3.1.74,40000,01344−0,32 %
ke 4.1.74,72000,01338+0,43 %
to 5.1.74,85000,01336+0,17 %
pe 6.1.74,15000,01349−0,94 %
ma 9.1.73,75000,01356−0,54 %
ti 10.1.73,92000,01353+0,23 %
ke 11.1.74,03000,01351+0,15 %
to 12.1.73,81000,01355−0,30 %
pe 13.1.74,01000,01351+0,27 %
ma 16.1.74,14000,01349+0,18 %
ti 17.1.74,10000,01350−0,05 %
ke 18.1.74,61000,01340+0,69 %
to 19.1.74,80000,01337+0,25 %
pe 20.1.74,41000,01344−0,52 %
ma 23.1.75,06000,01332+0,87 %
ti 24.1.75,35000,01327+0,39 %
ke 25.1.75,13000,01331−0,29 %
to 26.1.74,86000,01336−0,36 %
pe 27.1.75,29000,01328+0,57 %
ma 30.1.75,04000,01333−0,33 %
ti 31.1.75,73000,01320+0,92 %
Helmikuu
ke 1.2.76,00000,01316+0,36 %
to 2.2.76,34000,01310+0,45 %
pe 3.2.75,96000,01316−0,50 %
ma 6.2.75,57000,01323−0,51 %
ti 7.2.75,09000,01332−0,64 %
ke 8.2.74,97000,01334−0,16 %
to 9.2.75,26000,01329+0,39 %
pe 10.2.75,74000,01320+0,64 %
ma 13.2.76,02000,01315+0,37 %
ti 14.2.76,04000,01315+0,03 %
ke 15.2.75,92000,01317−0,16 %
to 16.2.75,66000,01322−0,34 %
pe 17.2.75,42000,01326−0,32 %
ma 20.2.75,42000,01326±0,00 %
ti 21.2.77,02000,01298+2,12 %
ke 22.2.80,48000,01243+4,49 %
to 23.2.79,32000,01261−1,44 %
pe 24.2.78,82000,01269−0,63 %
ma 27.2.78,62000,01272−0,25 %
ti 28.2.77,78000,01286−1,07 %
Maaliskuu
ke 1.3.77,33000,01293−0,58 %
to 2.3.78,78000,01269+1,88 %
pe 3.3.79,11000,01264+0,42 %
ma 6.3.79,51000,01258+0,51 %
ti 7.3.79,53000,01257+0,03 %
ke 8.3.82,13000,01218+3,27 %
to 9.3.82,67000,01210+0,66 %
pe 10.3.83,97000,01191+1,57 %
ma 13.3.85,82000,01165+2,20 %
ti 14.3.84,08000,01189−2,03 %
ke 15.3.84,25000,01187+0,20 %
to 16.3.83,83000,01193−0,50 %
pe 17.3.83,98000,01191+0,18 %
ma 20.3.84,70000,01181+0,86 %
ti 21.3.85,18000,01174+0,57 %
ke 22.3.86,51000,01156+1,56 %
to 23.3.86,06000,01162−0,52 %
pe 24.3.87,80000,01139+2,02 %
ma 27.3.86,84000,01152−1,09 %
ti 28.3.86,56000,01155−0,32 %
ke 29.3.86,11000,01161−0,52 %
to 30.3.85,14000,01175−1,13 %
pe 31.3.86,06000,01162+1,08 %
Huhtikuu
ma 3.4.87,73000,01140+1,94 %
ti 4.4.88,04000,01136+0,35 %
ke 5.4.88,90000,01125+0,98 %
to 6.4.89,53000,01117+0,71 %
pe 7.4.88,45000,01131−1,21 %
ma 10.4.88,93000,01124+0,54 %
ti 11.4.89,74000,01114+0,91 %
ke 12.4.92,37000,01083+2,93 %
to 13.4.92,25000,01084−0,13 %
ti 18.4.93,15000,01074+0,98 %
ke 19.4.95,95000,01042+3,01 %
to 20.4.97,51000,01026+1,63 %
pe 21.4.95,83000,01044−1,72 %
ma 24.4.94,84000,01054−1,03 %
ti 25.4.92,00000,01087−2,99 %
ke 26.4.92,87000,01077+0,95 %
to 27.4.93,03000,01075+0,17 %
pe 28.4.93,81000,01066+0,84 %
Toukokuu
ti 2.5.93,97000,01064+0,17 %
ke 3.5.93,83000,01066−0,15 %
to 4.5.90,95000,01100−3,07 %
pe 5.5.91,18000,01097+0,25 %
ma 8.5.91,10000,01098−0,09 %
ti 9.5.89,12000,01122−2,17 %
ke 10.5.89,94000,01112+0,92 %
to 11.5.89,52000,01117−0,47 %
pe 12.5.91,23000,01096+1,91 %
ma 15.5.91,41000,01094+0,20 %
ti 16.5.91,13000,01097−0,31 %
ke 17.5.89,89000,01112−1,36 %
to 18.5.91,44000,01094+1,72 %
pe 19.5.91,15000,01097−0,32 %
ma 22.5.91,74000,01090+0,65 %
ti 23.5.92,92000,01076+1,29 %
ke 24.5.93,34000,01071+0,45 %
to 25.5.93,07000,01074−0,29 %
pe 26.5.92,81000,01077−0,28 %
ma 29.5.92,58000,01080−0,25 %
ti 30.5.92,61000,01080+0,03 %
ke 31.5.92,33000,01083−0,30 %
Kesäkuu
to 1.6.92,34000,01083+0,01 %
pe 2.6.91,74000,01090−0,65 %
ma 5.6.92,01000,01087+0,29 %
ti 6.6.93,82000,01066+1,97 %
ke 7.6.93,77000,01066−0,05 %
to 8.6.93,52000,01069−0,27 %
pe 9.6.93,43000,01070−0,10 %
ma 12.6.93,48000,01070+0,05 %
ti 13.6.94,19000,01062+0,76 %
ke 14.6.95,29000,01049+1,17 %
to 15.6.95,02000,01052−0,28 %
pe 16.6.94,92000,01054−0,11 %
ma 19.6.94,43000,01059−0,52 %
ti 20.6.93,92000,01065−0,54 %
ke 21.6.94,21000,01061+0,31 %
to 22.6.94,62000,01057+0,44 %
pe 23.6.95,45000,01048+0,88 %
ma 26.6.95,05000,01052−0,42 %
ti 27.6.95,45000,01048+0,42 %
ke 28.6.96,16000,01040+0,74 %
to 29.6.96,45000,01037+0,30 %
pe 30.6.97,01000,01031+0,58 %
Heinäkuu
ma 3.7.96,56000,01036−0,46 %
ti 4.7.96,15000,01040−0,42 %
ke 5.7.95,98000,01042−0,18 %
to 6.7.96,58000,01035+0,63 %
pe 7.7.96,56000,01036−0,02 %
ma 10.7.96,39000,01037−0,18 %
ti 11.7.94,78000,01055−1,67 %
ke 12.7.94,55000,01058−0,24 %
to 13.7.94,52000,01058−0,03 %
pe 14.7.94,94000,01053+0,44 %
ma 17.7.94,69000,01056−0,26 %
ti 18.7.94,90000,01054+0,22 %
ke 19.7.93,52000,01069−1,45 %
to 20.7.92,75000,01078−0,82 %
pe 21.7.93,18000,01073+0,46 %
ma 24.7.93,48000,01070+0,32 %
ti 25.7.92,46000,01082−1,09 %
ke 26.7.91,54000,01092−1,00 %
to 27.7.91,81000,01089+0,29 %
pe 28.7.92,69000,01079+0,96 %
ma 31.7.92,92000,01076+0,25 %
Elokuu
ti 1.8.92,51000,01081−0,44 %
ke 2.8.91,28000,01096−1,33 %
to 3.8.90,25000,01108−1,13 %
pe 4.8.90,29000,01108+0,04 %
ma 7.8.90,40000,01106+0,12 %
ti 8.8.91,19000,01097+0,87 %
ke 9.8.90,91000,01100−0,31 %
to 10.8.90,69000,01103−0,24 %
pe 11.8.90,41000,01106−0,31 %
ma 14.8.90,44000,01106+0,03 %
ti 15.8.90,41000,01106−0,03 %
ke 16.8.89,42000,01118−1,10 %
to 17.8.88,64000,01128−0,87 %
pe 18.8.88,90000,01125+0,29 %
ma 21.8.90,10000,01110+1,35 %
ti 22.8.89,85000,01113−0,28 %
ke 23.8.90,08000,01110+0,26 %
to 24.8.89,97000,01111−0,12 %
pe 25.8.89,36000,01119−0,68 %
ma 28.8.89,55000,01117+0,21 %
ti 29.8.89,47000,01118−0,09 %
ke 30.8.88,87000,01125−0,67 %
to 31.8.88,92000,01125+0,06 %
Syyskuu
pe 1.9.88,22000,01134−0,79 %
ma 4.9.88,86000,01125+0,73 %
ti 5.9.88,39000,01131−0,53 %
ke 6.9.88,90000,01125+0,58 %
to 7.9.89,47000,01118+0,64 %
pe 8.9.90,88000,01100+1,58 %
ma 11.9.91,06000,01098+0,20 %
ti 12.9.90,29000,01108−0,85 %
ke 13.9.89,71000,01115−0,64 %
to 14.9.88,49000,01130−1,36 %
pe 15.9.89,28000,01120+0,89 %
ma 18.9.88,79000,01126−0,55 %
ti 19.9.88,89000,01125+0,11 %
ke 20.9.89,17000,01121+0,31 %
to 21.9.89,43000,01118+0,29 %
pe 22.9.90,97000,01099+1,72 %
ma 25.9.89,49000,01117−1,63 %
ti 26.9.89,05000,01123−0,49 %
ke 27.9.88,77000,01127−0,31 %
to 28.9.88,75000,01127−0,02 %
pe 29.9.88,67000,01128−0,09 %
Lokakuu
ma 2.10.89,07000,01123+0,45 %
ti 3.10.88,31000,01132−0,85 %
ke 4.10.87,38000,01144−1,05 %
to 5.10.86,30000,01159−1,24 %
pe 6.10.86,08000,01162−0,25 %
ma 9.10.86,49000,01156+0,48 %
ti 10.10.86,08000,01162−0,47 %
ke 11.10.86,04000,01162−0,05 %
to 12.10.85,87000,01165−0,20 %
pe 13.10.85,67000,01167−0,23 %
ma 16.10.84,76000,01180−1,06 %
ti 17.10.85,54000,01169+0,92 %
ke 18.10.85,25000,01173−0,34 %
to 19.10.85,62000,01168+0,43 %
pe 20.10.86,14000,01161+0,61 %
ma 23.10.86,42000,01157+0,33 %
ti 24.10.85,69000,01167−0,84 %
ke 25.10.85,71000,01167+0,02 %
to 26.10.86,03000,01162+0,37 %
pe 27.10.86,57000,01155+0,63 %
ma 30.10.86,95000,01150+0,44 %
ti 31.10.86,37000,01158−0,67 %
Marraskuu
ke 1.11.86,57000,01155+0,23 %
to 2.11.86,33000,01158−0,28 %
pe 3.11.86,68000,01154+0,41 %
ma 6.11.86,55000,01155−0,15 %
ti 7.11.86,92000,01150+0,43 %
ke 8.11.87,25000,01146+0,38 %
to 9.11.86,88000,01151−0,42 %
pe 10.11.87,09000,01148+0,24 %
ma 13.11.88,27000,01133+1,35 %
ti 14.11.89,98000,01111+1,94 %
ke 15.11.90,35000,01107+0,41 %
to 16.11.89,58000,01116−0,85 %
pe 17.11.89,99000,01111+0,46 %
ma 20.11.90,61000,01104+0,69 %
ti 21.11.90,57000,01104−0,04 %
ke 22.11.92,60000,01080+2,24 %
to 23.11.91,78000,01090−0,89 %
pe 24.11.92,02000,01087+0,26 %
ma 27.11.91,96000,01087−0,07 %
ti 28.11.91,71000,01090−0,27 %
ke 29.11.90,61000,01104−1,20 %
to 30.11.90,15000,01109−0,51 %
Joulukuu
pe 1.12.89,92000,01112−0,26 %
ma 4.12.90,42000,01106+0,56 %
ti 5.12.90,65000,01103+0,25 %
ke 6.12.91,74000,01090+1,20 %
to 7.12.91,85000,01089+0,12 %
pe 8.12.91,79000,01089−0,07 %
ma 11.12.92,14000,01085+0,38 %
ti 12.12.91,73000,01090−0,44 %
ke 13.12.91,76000,01090+0,03 %
to 14.12.91,21000,01096−0,60 %
pe 15.12.90,14000,01109−1,17 %
ma 18.12.90,06000,01110−0,09 %
ti 19.12.90,75000,01102+0,77 %
ke 20.12.91,45000,01093+0,77 %
to 21.12.91,57000,01092+0,13 %
pe 22.12.91,89000,01088+0,35 %
ke 27.12.94,47000,01059+2,81 %
to 28.12.93,60000,01068−0,92 %
pe 29.12.93,13000,01074−0,50 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Islannin kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2018
  12. 2019
  13. 2020
  14. 2021
  15. 2022
  16. 2023
  17. 2024
  18. 2025
  19. 2026