N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ISK · Islannin kruunu · vuosi 2023 Islannin kruunun kurssi 2023

Euro heikkeni Islannin kruunua vastaan 0,66 % vuonna 2023

Vuonna 2023 EKP julkaisi Islannin kruunun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 149,13 Islannin kruunua. Kurssi oli korkeimmillaan 157,10 25.1.2023 ja matalimmillaan 141,90 29.8.2023. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2023 oli 150,50.

Keskikurssi 2023
149,13
Muutos vuoden aikana
▼ −0,66 %
Ylin
157,10 25.1.2023
Alin
141,90 29.8.2023

Kurssikehitys

EUR/ISK vuonna 2023

255 julkaisua 2.1.2023–29.12.2023.

Näin monta Islannin kruunua eurolla sai vuonna 2023

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2023

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ISK: kuukausien keskikurssit 2023
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu154,06151,70157,10153,1022
Helmikuu153,11151,10154,70152,3020
Maaliskuu149,89148,10151,70148,3023
Huhtikuu149,62149,10150,30149,1018
Toukokuu150,47149,30152,10149,7022
Kesäkuu149,35148,30151,10148,7022
Heinäkuu146,79144,30149,50144,3021
Elokuu143,87141,90145,10142,3023
Syyskuu144,46142,50145,50144,9021
Lokakuu146,50144,90147,50147,5022
Marraskuu151,44147,90153,90150,7022
Joulukuu150,55150,10151,10150,5019
Koko vuosi149,13141,90157,10150,50255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2023

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/ISK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2023
Päivä1 EUR = ISK1 ISK = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.151,700,006592+0,13 %
ti 3.1.151,700,006592±0,00 %
ke 4.1.151,700,006592±0,00 %
to 5.1.152,300,006566+0,40 %
pe 6.1.152,900,006540+0,39 %
ma 9.1.153,500,006515+0,39 %
ti 10.1.154,700,006464+0,78 %
ke 11.1.154,300,006481−0,26 %
to 12.1.154,300,006481±0,00 %
pe 13.1.154,300,006481±0,00 %
ma 16.1.154,500,006472+0,13 %
ti 17.1.154,500,006472±0,00 %
ke 18.1.154,500,006472±0,00 %
to 19.1.154,500,006472±0,00 %
pe 20.1.154,300,006481−0,13 %
ma 23.1.154,700,006464+0,26 %
ti 24.1.156,100,006406+0,90 %
ke 25.1.157,100,006365+0,64 %
to 26.1.156,500,006390−0,38 %
pe 27.1.154,900,006456−1,02 %
ma 30.1.153,300,006523−1,03 %
ti 31.1.153,100,006532−0,13 %
Helmikuu
ke 1.2.153,500,006515+0,26 %
to 2.2.153,500,006515±0,00 %
pe 3.2.153,700,006506+0,13 %
ma 6.2.152,900,006540−0,52 %
ti 7.2.152,100,006575−0,52 %
ke 8.2.151,500,006601−0,39 %
to 9.2.151,100,006618−0,26 %
pe 10.2.152,100,006575+0,66 %
ma 13.2.153,100,006532+0,66 %
ti 14.2.153,300,006523+0,13 %
ke 15.2.153,900,006498+0,39 %
to 16.2.154,300,006481+0,26 %
pe 17.2.154,100,006489−0,13 %
ma 20.2.154,700,006464+0,39 %
ti 21.2.154,100,006489−0,39 %
ke 22.2.154,300,006481+0,13 %
to 23.2.152,700,006549−1,04 %
pe 24.2.152,700,006549±0,00 %
ma 27.2.152,300,006566−0,26 %
ti 28.2.152,300,006566±0,00 %
Maaliskuu
ke 1.3.151,700,006592−0,39 %
to 2.3.151,100,006618−0,40 %
pe 3.3.150,300,006653−0,53 %
ma 6.3.149,700,006680−0,40 %
ti 7.3.149,900,006671+0,13 %
ke 8.3.149,900,006671±0,00 %
to 9.3.149,900,006671±0,00 %
pe 10.3.150,100,006662+0,13 %
ma 13.3.150,900,006627+0,53 %
ti 14.3.151,100,006618+0,13 %
ke 15.3.150,300,006653−0,53 %
to 16.3.150,100,006662−0,13 %
pe 17.3.149,300,006698−0,53 %
ma 20.3.150,100,006662+0,54 %
ti 21.3.150,100,006662±0,00 %
ke 22.3.149,900,006671−0,13 %
to 23.3.149,900,006671±0,00 %
pe 24.3.150,100,006662+0,13 %
ma 27.3.149,900,006671−0,13 %
ti 28.3.148,100,006752−1,20 %
ke 29.3.148,700,006725+0,41 %
to 30.3.148,100,006752−0,40 %
pe 31.3.148,300,006743+0,14 %
Huhtikuu
ma 3.4.149,700,006680+0,94 %
ti 4.4.149,300,006698−0,27 %
ke 5.4.149,700,006680+0,27 %
to 6.4.149,700,006680±0,00 %
ti 11.4.149,500,006689−0,13 %
ke 12.4.149,100,006707−0,27 %
to 13.4.149,100,006707±0,00 %
pe 14.4.149,700,006680+0,40 %
ma 17.4.149,700,006680±0,00 %
ti 18.4.149,700,006680±0,00 %
ke 19.4.149,500,006689−0,13 %
to 20.4.149,500,006689±0,00 %
pe 21.4.150,100,006662+0,40 %
ma 24.4.150,100,006662±0,00 %
ti 25.4.150,300,006653+0,13 %
ke 26.4.149,700,006680−0,40 %
to 27.4.149,700,006680±0,00 %
pe 28.4.149,100,006707−0,40 %
Toukokuu
ti 2.5.149,700,006680+0,40 %
ke 3.5.150,100,006662+0,27 %
to 4.5.150,100,006662±0,00 %
pe 5.5.150,100,006662±0,00 %
ma 8.5.150,500,006645+0,27 %
ti 9.5.150,700,006636+0,13 %
ke 10.5.149,900,006671−0,53 %
to 11.5.149,900,006671±0,00 %
pe 12.5.150,300,006653+0,27 %
ma 15.5.150,900,006627+0,40 %
ti 16.5.150,900,006627±0,00 %
ke 17.5.152,100,006575+0,80 %
to 18.5.151,500,006601−0,39 %
pe 19.5.151,300,006609−0,13 %
ma 22.5.151,300,006609±0,00 %
ti 23.5.151,300,006609±0,00 %
ke 24.5.151,300,006609±0,00 %
to 25.5.150,700,006636−0,40 %
pe 26.5.149,500,006689−0,80 %
ma 29.5.149,300,006698−0,13 %
ti 30.5.149,300,006698±0,00 %
ke 31.5.149,700,006680+0,27 %
Kesäkuu
to 1.6.149,700,006680±0,00 %
pe 2.6.150,100,006662+0,27 %
ma 5.6.150,900,006627+0,53 %
ti 6.6.151,100,006618+0,13 %
ke 7.6.150,500,006645−0,40 %
to 8.6.149,500,006689−0,66 %
pe 9.6.149,500,006689±0,00 %
ma 12.6.149,500,006689±0,00 %
ti 13.6.149,500,006689±0,00 %
ke 14.6.148,700,006725−0,54 %
to 15.6.149,300,006698+0,40 %
pe 16.6.149,500,006689+0,13 %
ma 19.6.149,100,006707−0,27 %
ti 20.6.149,100,006707±0,00 %
ke 21.6.148,300,006743−0,54 %
to 22.6.148,500,006734+0,13 %
pe 23.6.148,900,006716+0,27 %
ma 26.6.148,900,006716±0,00 %
ti 27.6.148,900,006716±0,00 %
ke 28.6.148,500,006734−0,27 %
to 29.6.149,100,006707+0,40 %
pe 30.6.148,700,006725−0,27 %
Heinäkuu
ma 3.7.149,500,006689+0,54 %
ti 4.7.149,100,006707−0,27 %
ke 5.7.149,300,006698+0,13 %
to 6.7.148,300,006743−0,67 %
pe 7.7.146,900,006807−0,94 %
ma 10.7.147,300,006789+0,27 %
ti 11.7.146,900,006807−0,27 %
ke 12.7.146,900,006807±0,00 %
to 13.7.146,900,006807±0,00 %
pe 14.7.146,900,006807±0,00 %
ma 17.7.146,900,006807±0,00 %
ti 18.7.146,300,006835−0,41 %
ke 19.7.146,500,006826+0,14 %
to 20.7.146,300,006835−0,14 %
pe 21.7.146,300,006835±0,00 %
ma 24.7.146,300,006835±0,00 %
ti 25.7.145,700,006863−0,41 %
ke 26.7.145,500,006873−0,14 %
to 27.7.145,500,006873±0,00 %
pe 28.7.144,900,006901−0,41 %
ma 31.7.144,300,006930−0,41 %
Elokuu
ti 1.8.144,300,006930±0,00 %
ke 2.8.144,700,006911+0,28 %
to 3.8.144,700,006911±0,00 %
pe 4.8.144,900,006901+0,14 %
ma 7.8.145,100,006892+0,14 %
ti 8.8.144,900,006901−0,14 %
ke 9.8.144,500,006920−0,28 %
to 10.8.144,500,006920±0,00 %
pe 11.8.144,700,006911+0,14 %
ma 14.8.144,700,006911±0,00 %
ti 15.8.144,300,006930−0,28 %
ke 16.8.144,100,006940−0,14 %
to 17.8.144,100,006940±0,00 %
pe 18.8.143,700,006959−0,28 %
ma 21.8.143,700,006959±0,00 %
ti 22.8.143,700,006959±0,00 %
ke 23.8.143,100,006988−0,42 %
to 24.8.143,100,006988±0,00 %
pe 25.8.143,100,006988±0,00 %
ma 28.8.142,300,007027−0,56 %
ti 29.8.141,900,007047−0,28 %
ke 30.8.142,700,007008+0,56 %
to 31.8.142,300,007027−0,28 %
Syyskuu
pe 1.9.142,500,007018+0,14 %
ma 4.9.143,100,006988+0,42 %
ti 5.9.143,900,006949+0,56 %
ke 6.9.143,900,006949±0,00 %
to 7.9.143,900,006949±0,00 %
pe 8.9.143,300,006978−0,42 %
ma 11.9.143,700,006959+0,28 %
ti 12.9.143,700,006959±0,00 %
ke 13.9.143,700,006959±0,00 %
to 14.9.145,300,006882+1,11 %
pe 15.9.145,300,006882±0,00 %
ma 18.9.145,100,006892−0,14 %
ti 19.9.144,900,006901−0,14 %
ke 20.9.145,300,006882+0,28 %
to 21.9.145,500,006873+0,14 %
pe 22.9.145,300,006882−0,14 %
ma 25.9.145,500,006873+0,14 %
ti 26.9.145,100,006892−0,27 %
ke 27.9.144,900,006901−0,14 %
to 28.9.144,900,006901±0,00 %
pe 29.9.144,900,006901±0,00 %
Lokakuu
ma 2.10.146,500,006826+1,10 %
ti 3.10.145,900,006854−0,41 %
ke 4.10.145,700,006863−0,14 %
to 5.10.145,300,006882−0,27 %
pe 6.10.144,900,006901−0,28 %
ma 9.10.145,100,006892+0,14 %
ti 10.10.146,300,006835+0,83 %
ke 11.10.146,900,006807+0,41 %
to 12.10.146,500,006826−0,27 %
pe 13.10.146,500,006826±0,00 %
ma 16.10.146,300,006835−0,14 %
ti 17.10.146,500,006826+0,14 %
ke 18.10.146,300,006835−0,14 %
to 19.10.146,300,006835±0,00 %
pe 20.10.146,900,006807+0,41 %
ma 23.10.146,900,006807±0,00 %
ti 24.10.147,300,006789+0,27 %
ke 25.10.147,300,006789±0,00 %
to 26.10.147,500,006780+0,14 %
pe 27.10.147,500,006780±0,00 %
ma 30.10.147,100,006798−0,27 %
ti 31.10.147,500,006780+0,27 %
Marraskuu
ke 1.11.148,100,006752+0,41 %
to 2.11.147,900,006761−0,14 %
pe 3.11.149,100,006707+0,81 %
ma 6.11.150,500,006645+0,94 %
ti 7.11.150,500,006645±0,00 %
ke 8.11.150,500,006645±0,00 %
to 9.11.150,900,006627+0,27 %
pe 10.11.151,900,006583+0,66 %
ma 13.11.153,300,006523+0,92 %
ti 14.11.153,700,006506+0,26 %
ke 15.11.153,900,006498+0,13 %
to 16.11.153,300,006523−0,39 %
pe 17.11.153,300,006523±0,00 %
ma 20.11.152,500,006557−0,52 %
ti 21.11.152,500,006557±0,00 %
ke 22.11.153,900,006498+0,92 %
to 23.11.152,900,006540−0,65 %
pe 24.11.150,300,006653−1,70 %
ma 27.11.150,500,006645+0,13 %
ti 28.11.150,900,006627+0,27 %
ke 29.11.150,500,006645−0,27 %
to 30.11.150,700,006636+0,13 %
Joulukuu
pe 1.12.150,900,006627+0,13 %
ma 4.12.151,100,006618+0,13 %
ti 5.12.150,700,006636−0,26 %
ke 6.12.150,100,006662−0,40 %
to 7.12.150,100,006662±0,00 %
pe 8.12.150,100,006662±0,00 %
ma 11.12.150,700,006636+0,40 %
ti 12.12.151,100,006618+0,27 %
ke 13.12.150,700,006636−0,26 %
to 14.12.150,300,006653−0,27 %
pe 15.12.150,500,006645+0,13 %
ma 18.12.150,700,006636+0,13 %
ti 19.12.150,900,006627+0,13 %
ke 20.12.150,300,006653−0,40 %
to 21.12.150,300,006653±0,00 %
pe 22.12.150,500,006645+0,13 %
ke 27.12.150,700,006636+0,13 %
to 28.12.150,300,006653−0,27 %
pe 29.12.150,500,006645+0,13 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Islannin kruunun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2018
  12. 2019
  13. 2020
  14. 2021
  15. 2022
  16. 2023
  17. 2024
  18. 2025
  19. 2026