N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/AUD · Australian dollari · vuosi 2016 Australian dollarin kurssi 2016

Euro heikkeni Australian dollaria vastaan 2,02 % vuonna 2016

Vuonna 2016 EKP julkaisi Australian dollarin viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,4883 Australian dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,6083 9.2.2016 ja matalimmillaan 1,4109 15.12.2016. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2016 oli 1,4596.

Keskikurssi 2016
1,4883
Muutos vuoden aikana
▼ −2,02 %
Ylin
1,6083 9.2.2016
Alin
1,4109 15.12.2016

Kurssikehitys

EUR/AUD vuonna 2016

257 julkaisua 4.1.2016–30.12.2016.

Näin monta Australian dollaria eurolla sai vuonna 2016

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2016

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/AUD: kuukausien keskikurssit 2016
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,55101,49821,59161,538820
Helmikuu1,55561,52021,60831,526021
Maaliskuu1,48231,45221,51961,480721
Huhtikuu1,48021,44961,50921,494821
Toukokuu1,54611,50251,55971,536622
Kesäkuu1,51731,48571,55161,492922
Heinäkuu1,46941,45171,49021,478221
Elokuu1,46901,44501,48771,480623
Syyskuu1,47681,46251,50371,465722
Lokakuu1,44701,42201,47621,439721
Marraskuu1,43311,41941,44791,429122
Joulukuu1,43561,41091,45961,459621
Koko vuosi1,48831,41091,60831,4596257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2016

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/AUD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2016
Päivä1 EUR = AUD1 AUD = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.1,51530,6599+1,72 %
ti 5.1.1,49820,6675−1,13 %
ke 6.1.1,51870,6585+1,37 %
to 7.1.1,55500,6431+2,39 %
pe 8.1.1,54950,6454−0,35 %
ma 11.1.1,55160,6445+0,14 %
ti 12.1.1,54600,6468−0,36 %
ke 13.1.1,54130,6488−0,30 %
to 14.1.1,56950,6371+1,83 %
pe 15.1.1,58950,6291+1,27 %
ma 18.1.1,58100,6325−0,53 %
ti 19.1.1,56730,6380−0,87 %
ke 20.1.1,59160,6283+1,55 %
to 21.1.1,57550,6347−1,01 %
pe 22.1.1,53800,6502−2,38 %
ma 25.1.1,54960,6453+0,75 %
ti 26.1.1,55500,6431+0,35 %
ke 27.1.1,54610,6468−0,57 %
to 28.1.1,54190,6486−0,27 %
pe 29.1.1,53880,6499−0,20 %
Helmikuu
ma 1.2.1,53770,6503−0,07 %
ti 2.2.1,54750,6462+0,64 %
ke 3.2.1,54840,6458+0,06 %
to 4.2.1,55460,6433+0,40 %
pe 5.2.1,55830,6417+0,24 %
ma 8.2.1,57260,6359+0,92 %
ti 9.2.1,60830,6218+2,27 %
ke 10.2.1,58480,6310−1,46 %
to 11.2.1,60180,6243+1,07 %
pe 12.2.1,59010,6289−0,73 %
ma 15.2.1,56240,6400−1,74 %
ti 16.2.1,56050,6408−0,12 %
ke 17.2.1,56290,6398+0,15 %
to 18.2.1,54960,6453−0,85 %
pe 19.2.1,56050,6408+0,70 %
ma 22.2.1,53220,6527−1,81 %
ti 23.2.1,52020,6578−0,78 %
ke 24.2.1,53190,6528+0,77 %
to 25.2.1,52920,6539−0,18 %
pe 26.2.1,52750,6547−0,11 %
ma 29.2.1,52600,6553−0,10 %
Maaliskuu
ti 1.3.1,51960,6581−0,42 %
ke 2.3.1,50100,6662−1,22 %
to 3.3.1,48520,6733−1,05 %
pe 4.3.1,48590,6730+0,05 %
ma 7.3.1,47760,6768−0,56 %
ti 8.3.1,47940,6759+0,12 %
ke 9.3.1,46500,6826−0,97 %
to 10.3.1,45220,6886−0,87 %
pe 11.3.1,47660,6772+1,68 %
ma 14.3.1,47550,6777−0,07 %
ti 15.3.1,48770,6722+0,83 %
ke 16.3.1,49110,6706+0,23 %
to 17.3.1,48280,6744−0,56 %
pe 18.3.1,48040,6755−0,16 %
ma 21.3.1,48190,6748+0,10 %
ti 22.3.1,47510,6779−0,46 %
ke 23.3.1,47800,6766+0,20 %
to 24.3.1,48580,6730+0,53 %
ti 29.3.1,49010,6711+0,29 %
ke 30.3.1,47660,6772−0,91 %
to 31.3.1,48070,6754+0,28 %
Huhtikuu
pe 1.4.1,48840,6719+0,52 %
ma 4.4.1,49170,6704+0,22 %
ti 5.4.1,50850,6629+1,13 %
ke 6.4.1,50290,6654−0,37 %
to 7.4.1,50920,6626+0,42 %
pe 8.4.1,50910,6626−0,01 %
ma 11.4.1,50600,6640−0,21 %
ti 12.4.1,48820,6720−1,18 %
ke 13.4.1,47680,6771−0,77 %
to 14.4.1,46100,6845−1,07 %
pe 15.4.1,46480,6827+0,26 %
ma 18.4.1,46850,6810+0,25 %
ti 19.4.1,45470,6874−0,94 %
ke 20.4.1,45560,6870+0,06 %
to 21.4.1,44960,6898−0,41 %
pe 22.4.1,45700,6863+0,51 %
ma 25.4.1,45870,6855+0,12 %
ti 26.4.1,46000,6849+0,09 %
ke 27.4.1,48850,6718+1,95 %
to 28.4.1,49060,6709+0,14 %
pe 29.4.1,49480,6690+0,28 %
Toukokuu
ma 2.5.1,50250,6656+0,52 %
ti 3.5.1,53030,6535+1,85 %
ke 4.5.1,53790,6502+0,50 %
to 5.5.1,52660,6551−0,73 %
pe 6.5.1,55010,6451+1,54 %
ma 9.5.1,55440,6433+0,28 %
ti 10.5.1,54860,6457−0,37 %
ke 11.5.1,54740,6462−0,08 %
to 12.5.1,55410,6435+0,43 %
pe 13.5.1,55790,6419+0,24 %
ma 16.5.1,55260,6441−0,34 %
ti 17.5.1,54570,6470−0,44 %
ke 18.5.1,55210,6443+0,41 %
to 19.5.1,55630,6425+0,27 %
pe 20.5.1,55190,6444−0,28 %
ma 23.5.1,55420,6434+0,15 %
ti 24.5.1,55970,6411+0,35 %
ke 25.5.1,54750,6462−0,78 %
to 26.5.1,54810,6460+0,04 %
pe 27.5.1,54830,6459+0,01 %
ma 30.5.1,55040,6450+0,14 %
ti 31.5.1,53660,6508−0,89 %
Kesäkuu
ke 1.6.1,53700,6506+0,03 %
to 2.6.1,55160,6445+0,95 %
pe 3.6.1,53970,6495−0,77 %
ma 6.6.1,54170,6486+0,13 %
ti 7.6.1,52600,6553−1,02 %
ke 8.6.1,52280,6567−0,21 %
to 9.6.1,52500,6557+0,14 %
pe 10.6.1,52740,6547+0,16 %
ma 13.6.1,52280,6567−0,30 %
ti 14.6.1,52770,6546+0,32 %
ke 15.6.1,51880,6584−0,58 %
to 16.6.1,52120,6574+0,16 %
pe 17.6.1,52340,6564+0,14 %
ma 20.6.1,51880,6584−0,30 %
ti 21.6.1,50730,6634−0,76 %
ke 22.6.1,50330,6652−0,27 %
to 23.6.1,50600,6640+0,18 %
pe 24.6.1,49100,6707−1,00 %
ma 27.6.1,48570,6731−0,36 %
ti 28.6.1,49840,6674+0,85 %
ke 29.6.1,49110,6706−0,49 %
to 30.6.1,49290,6698+0,12 %
Heinäkuu
pe 1.7.1,48840,6719−0,30 %
ma 4.7.1,47920,6760−0,62 %
ti 5.7.1,49020,6711+0,74 %
ke 6.7.1,48120,6751−0,60 %
to 7.7.1,47370,6786−0,51 %
pe 8.7.1,47310,6788−0,04 %
ma 11.7.1,46170,6841−0,77 %
ti 12.7.1,45320,6881−0,58 %
ke 13.7.1,45170,6888−0,10 %
to 14.7.1,45880,6855+0,49 %
pe 15.7.1,45380,6879−0,34 %
ma 18.7.1,45570,6870+0,13 %
ti 19.7.1,47270,6790+1,17 %
ke 20.7.1,47120,6797−0,10 %
to 21.7.1,47100,6798−0,01 %
pe 22.7.1,47170,6795+0,05 %
ma 25.7.1,46660,6818−0,35 %
ti 26.7.1,45990,6850−0,46 %
ke 27.7.1,47150,6796+0,79 %
to 28.7.1,47350,6787+0,14 %
pe 29.7.1,47820,6765+0,32 %
Elokuu
ma 1.8.1,47510,6779−0,21 %
ti 2.8.1,47170,6795−0,23 %
ke 3.8.1,47500,6780+0,22 %
to 4.8.1,46040,6847−0,99 %
pe 5.8.1,45670,6865−0,25 %
ma 8.8.1,45200,6887−0,32 %
ti 9.8.1,44630,6914−0,39 %
ke 10.8.1,44500,6920−0,09 %
to 11.8.1,44600,6916+0,07 %
pe 12.8.1,45350,6880+0,52 %
ma 15.8.1,45770,6860+0,29 %
ti 16.8.1,46020,6848+0,17 %
ke 17.8.1,47800,6766+1,22 %
to 18.8.1,47660,6772−0,09 %
pe 19.8.1,48770,6722+0,75 %
ma 22.8.1,48560,6731−0,14 %
ti 23.8.1,48230,6746−0,22 %
ke 24.8.1,47820,6765−0,28 %
to 25.8.1,48400,6739+0,39 %
pe 26.8.1,47710,6770−0,46 %
ma 29.8.1,47900,6761+0,13 %
ti 30.8.1,47870,6763−0,02 %
ke 31.8.1,48060,6754+0,13 %
Syyskuu
to 1.9.1,48010,6756−0,03 %
pe 2.9.1,48100,6752+0,06 %
ma 5.9.1,46960,6805−0,77 %
ti 6.9.1,46250,6838−0,48 %
ke 7.9.1,46370,6832+0,08 %
to 8.9.1,46320,6834−0,03 %
pe 9.9.1,48360,6740+1,39 %
ma 12.9.1,49300,6698+0,63 %
ti 13.9.1,49380,6694+0,05 %
ke 14.9.1,50220,6657+0,56 %
to 15.9.1,50370,6650+0,10 %
pe 16.9.1,49490,6689−0,59 %
ma 19.9.1,47920,6760−1,05 %
ti 20.9.1,48120,6751+0,14 %
ke 21.9.1,46650,6819−0,99 %
to 22.9.1,46740,6815+0,06 %
pe 23.9.1,46850,6810+0,07 %
ma 26.9.1,47510,6779+0,45 %
ti 27.9.1,46610,6821−0,61 %
ke 28.9.1,46370,6832−0,16 %
to 29.9.1,46420,6830+0,03 %
pe 30.9.1,46570,6823+0,10 %
Lokakuu
ma 3.10.1,46380,6832−0,13 %
ti 4.10.1,45640,6866−0,51 %
ke 5.10.1,47220,6793+1,08 %
to 6.10.1,47620,6774+0,27 %
pe 7.10.1,46960,6805−0,45 %
ma 10.10.1,46900,6807−0,04 %
ti 11.10.1,46790,6812−0,07 %
ke 12.10.1,45530,6871−0,86 %
to 13.10.1,46040,6847+0,35 %
pe 14.10.1,44210,6934−1,25 %
ma 17.10.1,44360,6927+0,10 %
ti 18.10.1,43320,6977−0,72 %
ke 19.10.1,42980,6994−0,24 %
to 20.10.1,43140,6986+0,11 %
pe 21.10.1,42680,7009−0,32 %
ma 24.10.1,42820,7002+0,10 %
ti 25.10.1,42290,7028−0,37 %
ke 26.10.1,42200,7032−0,06 %
to 27.10.1,43390,6974+0,84 %
pe 28.10.1,44240,6933+0,59 %
ma 31.10.1,43970,6946−0,19 %
Marraskuu
ti 1.11.1,43410,6973−0,39 %
ke 2.11.1,44790,6907+0,96 %
to 3.11.1,44340,6928−0,31 %
pe 4.11.1,44380,6926+0,03 %
ma 7.11.1,43970,6946−0,28 %
ti 8.11.1,43320,6977−0,45 %
ke 9.11.1,43360,6975+0,03 %
to 10.11.1,43360,6975±0,00 %
pe 11.11.1,43380,6974+0,01 %
ma 14.11.1,42760,7005−0,43 %
ti 15.11.1,42400,7022−0,25 %
ke 16.11.1,43330,6977+0,65 %
to 17.11.1,43590,6964+0,18 %
pe 18.11.1,43760,6956+0,12 %
ma 21.11.1,44240,6933+0,33 %
ti 22.11.1,43520,6968−0,50 %
ke 23.11.1,42940,6996−0,40 %
to 24.11.1,42740,7006−0,14 %
pe 25.11.1,42300,7027−0,31 %
ma 28.11.1,41940,7045−0,25 %
ti 29.11.1,42100,7037+0,11 %
ke 30.11.1,42910,6997+0,57 %
Joulukuu
to 1.12.1,43780,6955+0,61 %
pe 2.12.1,43330,6977−0,31 %
ma 5.12.1,43910,6949+0,40 %
ti 6.12.1,43950,6947+0,03 %
ke 7.12.1,44080,6941+0,09 %
to 8.12.1,44060,6942−0,01 %
pe 9.12.1,41410,7072−1,84 %
ma 12.12.1,41740,7055+0,23 %
ti 13.12.1,41550,7065−0,13 %
ke 14.12.1,41770,7054+0,16 %
to 15.12.1,41090,7088−0,48 %
pe 16.12.1,42390,7023+0,92 %
ma 19.12.1,43510,6968+0,79 %
ti 20.12.1,43200,6983−0,22 %
ke 21.12.1,43420,6973+0,15 %
to 22.12.1,44700,6911+0,89 %
pe 23.12.1,45660,6865+0,66 %
ti 27.12.1,45320,6881−0,23 %
ke 28.12.1,44920,6900−0,28 %
to 29.12.1,45050,6894+0,09 %
pe 30.12.1,45960,6851+0,63 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Australian dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026