N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/AUD · Australian dollari · vuosi 2025 Australian dollarin kurssi 2025

Euro vahvistui Australian dollaria vastaan 4,82 % vuonna 2025

Vuonna 2025 EKP julkaisi Australian dollarin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,7518 Australian dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,8391 9.4.2025 ja matalimmillaan 1,6382 20.2.2025. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2025 oli 1,7581.

Keskikurssi 2025
1,7518
Muutos vuoden aikana
▲ +4,82 %
Ylin
1,8391 9.4.2025
Alin
1,6382 20.2.2025

Kurssikehitys

EUR/AUD vuonna 2025

255 julkaisua 2.1.2025–31.12.2025.

Näin monta Australian dollaria eurolla sai vuonna 2025

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2025

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/AUD: kuukausien keskikurssit 2025
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,66261,65551,67101,670222
Helmikuu1,65281,63821,67411,674120
Maaliskuu1,71581,68111,73571,731821
Huhtikuu1,78431,71461,83911,779820
Toukokuu1,75211,73401,76471,764721
Kesäkuu1,77231,75141,79631,794821
Heinäkuu1,78621,77531,80431,776223
Elokuu1,79201,77561,81181,786521
Syyskuu1,77951,76461,78971,776022
Lokakuu1,77811,76001,79951,767223
Marraskuu1,77721,75971,78781,772120
Joulukuu1,76341,75131,77401,758121
Koko vuosi1,75181,63821,83911,7581255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2025

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/AUD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2025
Päivä1 EUR = AUD1 AUD = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.1,66180,6018−0,92 %
pe 3.1.1,65560,6040−0,37 %
ma 6.1.1,65550,6040−0,01 %
ti 7.1.1,65570,6040+0,01 %
ke 8.1.1,66000,6024+0,26 %
to 9.1.1,66300,6013+0,18 %
pe 10.1.1,66550,6004+0,15 %
ma 13.1.1,65780,6032−0,46 %
ti 14.1.1,66010,6024+0,14 %
ke 15.1.1,66160,6018+0,09 %
to 16.1.1,65740,6034−0,25 %
pe 17.1.1,66460,6007+0,43 %
ma 20.1.1,66270,6014−0,11 %
ti 21.1.1,66390,6010+0,07 %
ke 22.1.1,66030,6023−0,22 %
to 23.1.1,65940,6026−0,05 %
pe 24.1.1,66000,6024+0,04 %
ma 27.1.1,67000,5988+0,60 %
ti 28.1.1,66980,5989−0,01 %
ke 29.1.1,67100,5984+0,07 %
to 30.1.1,67050,5986−0,03 %
pe 31.1.1,67020,5987−0,02 %
Helmikuu
ma 3.2.1,66710,5998−0,19 %
ti 4.2.1,66290,6014−0,25 %
ke 5.2.1,65800,6031−0,29 %
to 6.2.1,65470,6043−0,20 %
pe 7.2.1,65250,6051−0,13 %
ma 10.2.1,64480,6080−0,47 %
ti 11.2.1,64420,6082−0,04 %
ke 12.2.1,65250,6051+0,50 %
to 13.2.1,65910,6027+0,40 %
pe 14.2.1,65140,6055−0,46 %
ma 17.2.1,64560,6077−0,35 %
ti 18.2.1,64660,6073+0,06 %
ke 19.2.1,64190,6091−0,29 %
to 20.2.1,63820,6104−0,23 %
pe 21.2.1,63940,6100+0,07 %
ma 24.2.1,64340,6085+0,24 %
ti 25.2.1,65380,6047+0,63 %
ke 26.2.1,66220,6016+0,51 %
to 27.2.1,66380,6010+0,10 %
pe 28.2.1,67410,5973+0,62 %
Maaliskuu
ma 3.3.1,68110,5948+0,42 %
ti 4.3.1,69190,5911+0,64 %
ke 5.3.1,70300,5872+0,66 %
to 6.3.1,70370,5870+0,04 %
pe 7.3.1,72580,5794+1,30 %
ma 10.3.1,71580,5828−0,58 %
ti 11.3.1,73570,5761+1,16 %
ke 12.3.1,72970,5781−0,35 %
to 13.3.1,72640,5792−0,19 %
pe 14.3.1,72370,5801−0,16 %
ma 17.3.1,71600,5828−0,45 %
ti 18.3.1,71470,5832−0,08 %
ke 19.3.1,72080,5811+0,36 %
to 20.3.1,72420,5800+0,20 %
pe 21.3.1,72400,5800−0,01 %
ma 24.3.1,72230,5806−0,10 %
ti 25.3.1,71230,5840−0,58 %
ke 26.3.1,70770,5856−0,27 %
to 27.3.1,71010,5848+0,14 %
pe 28.3.1,71200,5841+0,11 %
ma 31.3.1,73180,5774+1,16 %
Huhtikuu
ti 1.4.1,72550,5795−0,36 %
ke 2.4.1,71460,5832−0,63 %
to 3.4.1,74480,5731+1,76 %
pe 4.4.1,80980,5525+3,73 %
ma 7.4.1,81740,5502+0,42 %
ti 8.4.1,80730,5533−0,56 %
ke 9.4.1,83910,5437+1,76 %
to 10.4.1,79050,5585−2,64 %
pe 11.4.1,82010,5494+1,65 %
ma 14.4.1,80340,5545−0,92 %
ti 15.4.1,77940,5620−1,33 %
ke 16.4.1,78160,5613+0,12 %
to 17.4.1,78450,5604+0,16 %
ti 22.4.1,79450,5573+0,56 %
ke 23.4.1,78140,5614−0,73 %
to 24.4.1,78230,5611+0,05 %
pe 25.4.1,77970,5619−0,15 %
ma 28.4.1,77590,5631−0,21 %
ti 29.4.1,77540,5633−0,03 %
ke 30.4.1,77980,5619+0,25 %
Toukokuu
pe 2.5.1,76200,5675−1,00 %
ma 5.5.1,74920,5717−0,73 %
ti 6.5.1,75220,5707+0,17 %
ke 7.5.1,75530,5697+0,18 %
to 8.5.1,76050,5680+0,30 %
pe 9.5.1,75720,5691−0,19 %
ma 12.5.1,73840,5752−1,07 %
ti 13.5.1,73410,5767−0,25 %
ke 14.5.1,73400,5767−0,01 %
to 15.5.1,74570,5728+0,67 %
pe 16.5.1,74580,5728+0,01 %
ma 19.5.1,74710,5724+0,07 %
ti 20.5.1,75380,5702+0,38 %
ke 21.5.1,75690,5692+0,18 %
to 22.5.1,76080,5679+0,22 %
pe 23.5.1,75690,5692−0,22 %
ma 26.5.1,74880,5718−0,46 %
ti 27.5.1,76240,5674+0,78 %
ke 28.5.1,75800,5688−0,25 %
to 29.5.1,75130,5710−0,38 %
pe 30.5.1,76470,5667+0,77 %
Kesäkuu
ma 2.6.1,76060,5680−0,23 %
ti 3.6.1,76400,5669+0,19 %
ke 4.6.1,75520,5697−0,50 %
to 5.6.1,75500,5698−0,01 %
pe 6.6.1,75920,5684+0,24 %
ma 9.6.1,75140,5710−0,44 %
ti 10.6.1,75290,5705+0,09 %
ke 11.6.1,75780,5689+0,28 %
to 12.6.1,77990,5618+1,26 %
pe 13.6.1,77770,5625−0,12 %
ma 16.6.1,77320,5640−0,25 %
ti 17.6.1,76930,5652−0,22 %
ke 18.6.1,77030,5649+0,06 %
to 19.6.1,77440,5636+0,23 %
pe 20.6.1,77540,5633+0,06 %
ma 23.6.1,79630,5567+1,18 %
ti 24.6.1,78340,5607−0,72 %
ke 25.6.1,78540,5601+0,11 %
to 26.6.1,79060,5585+0,29 %
pe 27.6.1,79120,5583+0,03 %
ma 30.6.1,79480,5572+0,20 %
Heinäkuu
ti 1.7.1,79350,5576−0,07 %
ke 2.7.1,79340,5576−0,01 %
to 3.7.1,79280,5578−0,03 %
pe 4.7.1,79480,5572+0,11 %
ma 7.7.1,80430,5542+0,53 %
ti 8.7.1,79250,5579−0,65 %
ke 9.7.1,79380,5575+0,07 %
to 10.7.1,78730,5595−0,36 %
pe 11.7.1,77770,5625−0,54 %
ma 14.7.1,78060,5616+0,16 %
ti 15.7.1,77850,5623−0,12 %
ke 16.7.1,77940,5620+0,05 %
to 17.7.1,79230,5579+0,72 %
pe 18.7.1,78520,5602−0,40 %
ma 21.7.1,78830,5592+0,17 %
ti 22.7.1,79440,5573+0,34 %
ke 23.7.1,77760,5626−0,94 %
to 24.7.1,77710,5627−0,03 %
pe 25.7.1,78520,5602+0,46 %
ma 28.7.1,78530,5601+0,01 %
ti 29.7.1,77530,5633−0,56 %
ke 30.7.1,77750,5626+0,12 %
to 31.7.1,77620,5630−0,07 %
Elokuu
pe 1.8.1,77560,5632−0,03 %
ma 4.8.1,78460,5603+0,51 %
ti 5.8.1,78600,5599+0,08 %
ke 6.8.1,78440,5604−0,09 %
to 7.8.1,78520,5602+0,04 %
pe 8.8.1,78570,5600+0,03 %
ma 11.8.1,78580,5600+0,01 %
ti 12.8.1,78870,5591+0,16 %
ke 13.8.1,78720,5595−0,08 %
to 14.8.1,79180,5581+0,26 %
pe 15.8.1,79470,5572+0,16 %
ma 18.8.1,79310,5577−0,09 %
ti 19.8.1,79940,5557+0,35 %
ke 20.8.1,80940,5527+0,56 %
to 21.8.1,81180,5519+0,13 %
pe 22.8.1,80680,5535−0,28 %
ma 25.8.1,80050,5554−0,35 %
ti 26.8.1,79560,5569−0,27 %
ke 27.8.1,79160,5582−0,22 %
to 28.8.1,78800,5593−0,20 %
pe 29.8.1,78650,5598−0,08 %
Syyskuu
ma 1.9.1,78850,5591+0,11 %
ti 2.9.1,78970,5588+0,07 %
ke 3.9.1,78230,5611−0,41 %
to 4.9.1,78700,5596+0,26 %
pe 5.9.1,78700,5596±0,00 %
ma 8.9.1,77990,5618−0,40 %
ti 9.9.1,77710,5627−0,16 %
ke 10.9.1,77200,5643−0,29 %
to 11.9.1,76970,5651−0,13 %
pe 12.9.1,76460,5667−0,29 %
ma 15.9.1,76590,5663+0,07 %
ti 16.9.1,76980,5650+0,22 %
ke 17.9.1,77280,5641+0,17 %
to 18.9.1,77810,5624+0,30 %
pe 19.9.1,78020,5617+0,12 %
ma 22.9.1,78650,5598+0,35 %
ti 23.9.1,78540,5601−0,06 %
ke 24.9.1,77910,5621−0,35 %
to 25.9.1,78320,5608+0,23 %
pe 26.9.1,78810,5593+0,27 %
ma 29.9.1,78590,5599−0,12 %
ti 30.9.1,77600,5631−0,55 %
Lokakuu
ke 1.10.1,77410,5637−0,11 %
to 2.10.1,77860,5622+0,25 %
pe 3.10.1,77710,5627−0,08 %
ma 6.10.1,76980,5650−0,41 %
ti 7.10.1,77080,5647+0,06 %
ke 8.10.1,76890,5653−0,11 %
to 9.10.1,76000,5682−0,50 %
pe 10.10.1,76500,5666+0,28 %
ma 13.10.1,77750,5626+0,71 %
ti 14.10.1,79060,5585+0,74 %
ke 15.10.1,78390,5606−0,37 %
to 16.10.1,79260,5578+0,49 %
pe 17.10.1,79950,5557+0,38 %
ma 20.10.1,79650,5566−0,17 %
ti 21.10.1,78850,5591−0,45 %
ke 22.10.1,78640,5598−0,12 %
to 23.10.1,78250,5610−0,22 %
pe 24.10.1,78620,5598+0,21 %
ma 27.10.1,77470,5635−0,64 %
ti 28.10.1,77450,5635−0,01 %
ke 29.10.1,76310,5672−0,64 %
to 30.10.1,76720,5659+0,23 %
pe 31.10.1,76720,5659±0,00 %
Marraskuu
ma 3.11.1,75970,5683−0,42 %
ti 4.11.1,76910,5653+0,53 %
ke 5.11.1,77240,5642+0,19 %
to 6.11.1,76970,5651−0,15 %
pe 7.11.1,78380,5606+0,80 %
ma 10.11.1,77100,5647−0,72 %
ti 11.11.1,77380,5638+0,16 %
ke 12.11.1,76960,5651−0,24 %
to 13.11.1,77220,5643+0,15 %
pe 14.11.1,78470,5603+0,71 %
ma 17.11.1,77980,5619−0,27 %
ti 18.11.1,78300,5609+0,18 %
ke 19.11.1,78530,5601+0,13 %
to 20.11.1,77730,5627−0,45 %
pe 21.11.1,78730,5595+0,56 %
ma 24.11.1,78780,5593+0,03 %
ti 25.11.1,78770,5594−0,01 %
ke 26.11.1,78180,5612−0,33 %
to 27.11.1,77530,5633−0,36 %
pe 28.11.1,77210,5643−0,18 %
Joulukuu
ma 1.12.1,77400,5637+0,11 %
ti 2.12.1,77230,5642−0,10 %
ke 3.12.1,77000,5650−0,13 %
to 4.12.1,76570,5663−0,24 %
pe 5.12.1,75460,5699−0,63 %
ma 8.12.1,75490,5698+0,02 %
ti 9.12.1,75320,5704−0,10 %
ke 10.12.1,75130,5710−0,11 %
to 11.12.1,76010,5681+0,50 %
pe 12.12.1,75940,5684−0,04 %
ma 15.12.1,76690,5660+0,43 %
ti 16.12.1,77370,5638+0,38 %
ke 17.12.1,77040,5648−0,19 %
to 18.12.1,77340,5639+0,17 %
pe 19.12.1,77390,5637+0,03 %
ma 22.12.1,76670,5660−0,41 %
ti 23.12.1,76070,5680−0,34 %
ke 24.12.1,75870,5686−0,11 %
ma 29.12.1,75830,5687−0,02 %
ti 30.12.1,75430,5700−0,23 %
ke 31.12.1,75810,5688+0,22 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Australian dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026