N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/AUD · Australian dollari · vuosi 2001 Australian dollarin kurssi 2001

Euro vahvistui Australian dollaria vastaan 3,04 % vuonna 2001

Vuonna 2001 EKP julkaisi Australian dollarin viitekurssin 254 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,7319 Australian dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 1,9000 21.9.2001 ja matalimmillaan 1,6137 12.6.2001. Vuoden viimeinen kurssi 28.12.2001 oli 1,7280.

Keskikurssi 2001
1,7319
Muutos vuoden aikana
▲ +3,04 %
Ylin
1,9000 21.9.2001
Alin
1,6137 12.6.2001

Kurssikehitys

EUR/AUD vuonna 2001

254 julkaisua 2.1.2001–28.12.2001.

Näin monta Australian dollaria eurolla sai vuonna 2001

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2001

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/AUD: kuukausien keskikurssit 2001
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,68911,67341,70501,703422
Helmikuu1,72361,69591,75571,755720
Maaliskuu1,80721,75541,83861,815822
Huhtikuu1,78471,74041,85491,747619
Toukokuu1,68131,64851,72001,672722
Kesäkuu1,64691,61371,67351,673521
Heinäkuu1,68901,62681,73631,728222
Elokuu1,71691,69511,73801,730523
Syyskuu1,80361,70021,90001,842020
Lokakuu1,79551,74701,86221,794223
Marraskuu1,71721,68301,78641,707322
Joulukuu1,73481,71761,76771,728018
Koko vuosi1,73191,61371,90001,7280254

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2001

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 254 päivää
EUR/AUD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2001
Päivä1 EUR = AUD1 AUD = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.1,68450,5936+0,45 %
ke 3.1.1,69150,5912+0,42 %
to 4.1.1,67550,5968−0,95 %
pe 5.1.1,67340,5976−0,13 %
ma 8.1.1,67450,5972+0,07 %
ti 9.1.1,67670,5964+0,13 %
ke 10.1.1,68470,5936+0,48 %
to 11.1.1,70500,5865+1,20 %
pe 12.1.1,70030,5881−0,28 %
ma 15.1.1,70480,5866+0,26 %
ti 16.1.1,69280,5907−0,70 %
ke 17.1.1,68750,5926−0,31 %
to 18.1.1,69300,5907+0,33 %
pe 19.1.1,68170,5946−0,67 %
ma 22.1.1,68160,5947−0,01 %
ti 23.1.1,69450,5901+0,77 %
ke 24.1.1,68890,5921−0,33 %
to 25.1.1,68170,5946−0,43 %
pe 26.1.1,70430,5868+1,34 %
ma 29.1.1,69250,5908−0,69 %
ti 30.1.1,68820,5923−0,25 %
ke 31.1.1,70340,5871+0,90 %
Helmikuu
to 1.2.1,69620,5896−0,42 %
pe 2.2.1,69590,5897−0,02 %
ma 5.2.1,70570,5863+0,58 %
ti 6.2.1,70050,5881−0,30 %
ke 7.2.1,70300,5872+0,15 %
to 8.2.1,69800,5889−0,29 %
pe 9.2.1,71700,5824+1,12 %
ma 12.2.1,72850,5785+0,67 %
ti 13.2.1,72520,5796−0,19 %
ke 14.2.1,73260,5772+0,43 %
to 15.2.1,73320,5770+0,03 %
pe 16.2.1,72630,5793−0,40 %
ma 19.2.1,74050,5745+0,82 %
ti 20.2.1,73160,5775−0,51 %
ke 21.2.1,73620,5760+0,27 %
to 22.2.1,73410,5767−0,12 %
pe 23.2.1,73600,5760+0,11 %
ma 26.2.1,73380,5768−0,13 %
ti 27.2.1,74280,5738+0,52 %
ke 28.2.1,75570,5696+0,74 %
Maaliskuu
to 1.3.1,75540,5697−0,02 %
pe 2.3.1,77450,5635+1,09 %
ma 5.3.1,78120,5614+0,38 %
ti 6.3.1,79030,5586+0,51 %
ke 7.3.1,81370,5514+1,31 %
to 8.3.1,83210,5458+1,01 %
pe 9.3.1,82680,5474−0,29 %
ma 12.3.1,82530,5479−0,08 %
ti 13.3.1,82930,5467+0,22 %
ke 14.3.1,83860,5439+0,51 %
to 15.3.1,83530,5449−0,18 %
pe 16.3.1,81120,5521−1,31 %
ma 19.3.1,79600,5568−0,84 %
ti 20.3.1,80970,5526+0,76 %
ke 21.3.1,80570,5538−0,22 %
to 22.3.1,81260,5517+0,38 %
pe 23.3.1,81170,5520−0,05 %
ma 26.3.1,80750,5533−0,23 %
ti 27.3.1,79950,5557−0,44 %
ke 28.3.1,79190,5581−0,42 %
to 29.3.1,79410,5574+0,12 %
pe 30.3.1,81580,5507+1,21 %
Huhtikuu
ma 2.4.1,81650,5505+0,04 %
ti 3.4.1,83040,5463+0,77 %
ke 4.4.1,85490,5391+1,34 %
to 5.4.1,83600,5447−1,02 %
pe 6.4.1,81890,5498−0,93 %
ma 9.4.1,82480,5480+0,32 %
ti 10.4.1,80630,5536−1,01 %
ke 11.4.1,76350,5671−2,37 %
to 12.4.1,74250,5739−1,19 %
ti 17.4.1,74040,5746−0,12 %
ke 18.4.1,76760,5657+1,56 %
to 19.4.1,74220,5740−1,44 %
pe 20.4.1,74370,5735+0,09 %
ma 23.4.1,77940,5620+2,05 %
ti 24.4.1,78230,5611+0,16 %
ke 25.4.1,77500,5634−0,41 %
to 26.4.1,77470,5635−0,02 %
pe 27.4.1,76310,5672−0,65 %
ma 30.4.1,74760,5722−0,88 %
Toukokuu
ke 2.5.1,71580,5828−1,82 %
to 3.5.1,70780,5855−0,47 %
pe 4.5.1,71570,5829+0,46 %
ma 7.5.1,72000,5814+0,25 %
ti 8.5.1,70510,5865−0,87 %
ke 9.5.1,69480,5900−0,60 %
to 10.5.1,69230,5909−0,15 %
pe 11.5.1,67420,5973−1,07 %
ma 14.5.1,69070,5915+0,99 %
ti 15.5.1,69620,5896+0,33 %
ke 16.5.1,69220,5909−0,24 %
to 17.5.1,66880,5992−1,38 %
pe 18.5.1,66870,5993−0,01 %
ma 21.5.1,65750,6033−0,67 %
ti 22.5.1,65930,6027+0,11 %
ke 23.5.1,65750,6033−0,11 %
to 24.5.1,67130,5983+0,83 %
pe 25.5.1,64850,6066−1,36 %
ma 28.5.1,65050,6059+0,12 %
ti 29.5.1,66080,6021+0,62 %
ke 30.5.1,66730,5998+0,39 %
to 31.5.1,67270,5978+0,32 %
Kesäkuu
pe 1.6.1,66600,6002−0,40 %
ma 4.6.1,66950,5990+0,21 %
ti 5.6.1,66750,5997−0,12 %
ke 6.6.1,65890,6028−0,52 %
to 7.6.1,63750,6107−1,29 %
pe 8.6.1,61870,6178−1,15 %
ma 11.6.1,61570,6189−0,19 %
ti 12.6.1,61370,6197−0,12 %
ke 13.6.1,62210,6165+0,52 %
to 14.6.1,62120,6168−0,06 %
pe 15.6.1,64260,6088+1,32 %
ma 18.6.1,64440,6081+0,11 %
ti 19.6.1,63800,6105−0,39 %
ke 20.6.1,64400,6083+0,37 %
to 21.6.1,65400,6046+0,61 %
pe 22.6.1,65100,6057−0,18 %
ma 25.6.1,66300,6013+0,73 %
ti 26.6.1,66210,6016−0,05 %
ke 27.6.1,65870,6029−0,20 %
to 28.6.1,66350,6011+0,29 %
pe 29.6.1,67350,5976+0,60 %
Heinäkuu
ma 2.7.1,66120,6020−0,73 %
ti 3.7.1,64230,6089−1,14 %
ke 4.7.1,62820,6142−0,86 %
to 5.7.1,62680,6147−0,09 %
pe 6.7.1,65780,6032+1,91 %
ma 9.7.1,67240,5979+0,88 %
ti 10.7.1,67400,5974+0,10 %
ke 11.7.1,68420,5938+0,61 %
to 12.7.1,69270,5908+0,50 %
pe 13.7.1,68210,5945−0,63 %
ma 16.7.1,68300,5942+0,05 %
ti 17.7.1,68110,5948−0,11 %
ke 18.7.1,68940,5919+0,49 %
to 19.7.1,69310,5906+0,22 %
pe 20.7.1,71110,5844+1,06 %
ma 23.7.1,71030,5847−0,05 %
ti 24.7.1,71520,5830+0,29 %
ke 25.7.1,73630,5759+1,23 %
to 26.7.1,72400,5800−0,71 %
pe 27.7.1,73230,5773+0,48 %
ma 30.7.1,73140,5776−0,05 %
ti 31.7.1,72820,5786−0,18 %
Elokuu
ke 1.8.1,71880,5818−0,54 %
to 2.8.1,69510,5899−1,38 %
pe 3.8.1,70200,5875+0,41 %
ma 6.8.1,70550,5863+0,21 %
ti 7.8.1,70200,5875−0,21 %
ke 8.8.1,70100,5879−0,06 %
to 9.8.1,71350,5836+0,73 %
pe 10.8.1,73320,5770+1,15 %
ma 13.8.1,73290,5771−0,02 %
ti 14.8.1,73800,5754+0,29 %
ke 15.8.1,72910,5783−0,51 %
to 16.8.1,73580,5761+0,39 %
pe 17.8.1,71200,5841−1,37 %
ma 20.8.1,71450,5833+0,15 %
ti 21.8.1,71100,5845−0,20 %
ke 22.8.1,71140,5843+0,02 %
to 23.8.1,71180,5842+0,02 %
pe 24.8.1,71800,5821+0,36 %
ma 27.8.1,72310,5803+0,30 %
ti 28.8.1,71620,5827−0,40 %
ke 29.8.1,72020,5813+0,23 %
to 30.8.1,71390,5835−0,37 %
pe 31.8.1,73050,5779+0,97 %
Syyskuu
ma 3.9.1,72250,5806−0,46 %
ti 4.9.1,71700,5824−0,32 %
ke 5.9.1,70800,5855−0,52 %
to 6.9.1,70020,5882−0,46 %
pe 7.9.1,72320,5803+1,35 %
ma 10.9.1,76340,5671+2,33 %
ti 11.9.1,74530,5730−1,03 %
ke 12.9.1,75680,5692+0,66 %
to 13.9.1,76070,5680+0,22 %
pe 14.9.1,78440,5604+1,35 %
ma 17.9.1,84800,5411+3,56 %
ti 18.9.1,86520,5361+0,93 %
ke 19.9.1,88370,5309+0,99 %
to 20.9.1,87480,5334−0,47 %
pe 21.9.1,90000,5263+1,34 %
ma 24.9.1,86260,5369−1,97 %
ti 25.9.1,86100,5373−0,09 %
ke 26.9.1,85750,5384−0,19 %
to 27.9.1,89500,5277+2,02 %
pe 28.9.1,84200,5429−2,80 %
Lokakuu
ma 1.10.1,85360,5395+0,63 %
ti 2.10.1,86220,5370+0,46 %
ke 3.10.1,84630,5416−0,85 %
to 4.10.1,83060,5463−0,85 %
pe 5.10.1,80930,5527−1,16 %
ma 8.10.1,81700,5504+0,43 %
ti 9.10.1,82470,5480+0,42 %
ke 10.10.1,81890,5498−0,32 %
to 11.10.1,81330,5515−0,31 %
pe 12.10.1,80900,5528−0,24 %
ma 15.10.1,77020,5649−2,14 %
ti 16.10.1,76410,5669−0,34 %
ke 17.10.1,76280,5673−0,07 %
to 18.10.1,77500,5634+0,69 %
pe 19.10.1,77930,5620+0,24 %
ma 22.10.1,76720,5659−0,68 %
ti 23.10.1,74700,5724−1,14 %
ke 24.10.1,75500,5698+0,46 %
to 25.10.1,75630,5694+0,07 %
pe 26.10.1,77670,5628+1,16 %
ma 29.10.1,78330,5608+0,37 %
ti 30.10.1,78160,5613−0,10 %
ke 31.10.1,79420,5574+0,71 %
Marraskuu
to 1.11.1,77810,5624−0,90 %
pe 2.11.1,78640,5598+0,47 %
ma 5.11.1,76650,5661−1,11 %
ti 6.11.1,74700,5724−1,10 %
ke 7.11.1,74850,5719+0,09 %
to 8.11.1,74340,5736−0,29 %
pe 9.11.1,73470,5765−0,50 %
ma 12.11.1,71660,5825−1,04 %
ti 13.11.1,70400,5869−0,73 %
ke 14.11.1,68550,5933−1,09 %
to 15.11.1,69890,5886+0,80 %
pe 16.11.1,68930,5920−0,57 %
ma 19.11.1,68680,5928−0,15 %
ti 20.11.1,69410,5903+0,43 %
ke 21.11.1,69820,5889+0,24 %
to 22.11.1,70060,5880+0,14 %
pe 23.11.1,70100,5879+0,02 %
ma 26.11.1,70070,5880−0,02 %
ti 27.11.1,68300,5942−1,04 %
ke 28.11.1,69500,5900+0,71 %
to 29.11.1,71250,5839+1,03 %
pe 30.11.1,70730,5857−0,30 %
Joulukuu
ma 3.12.1,72030,5813+0,76 %
ti 4.12.1,72270,5805+0,14 %
ke 5.12.1,73230,5773+0,56 %
to 6.12.1,71760,5822−0,85 %
pe 7.12.1,72450,5799+0,40 %
ma 10.12.1,72090,5811−0,21 %
ti 11.12.1,73250,5772+0,67 %
ke 12.12.1,72350,5802−0,52 %
to 13.12.1,72410,5800+0,03 %
pe 14.12.1,73980,5748+0,91 %
ma 17.12.1,74580,5728+0,34 %
ti 18.12.1,74520,5730−0,03 %
ke 19.12.1,74650,5726+0,07 %
to 20.12.1,76770,5657+1,21 %
pe 21.12.1,76490,5666−0,16 %
ma 24.12.1,73190,5774−1,87 %
to 27.12.1,73840,5752+0,38 %
pe 28.12.1,72800,5787−0,60 %

Lataa CSV-tiedostona 254 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Australian dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026