N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/AUD · Australian dollari · vuosi 2008 Australian dollarin kurssi 2008

Euro vahvistui Australian dollaria vastaan 20,99 % vuonna 2008

Vuonna 2008 EKP julkaisi Australian dollarin viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,7416 Australian dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 2,0735 18.12.2008 ja matalimmillaan 1,5984 19.2.2008. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2008 oli 2,0274.

Keskikurssi 2008
1,7416
Muutos vuoden aikana
▲ +20,99 %
Ylin
2,0735 18.12.2008
Alin
1,5984 19.2.2008

Kurssikehitys

EUR/AUD vuonna 2008

256 julkaisua 2.1.2008–31.12.2008.

Näin monta Australian dollaria eurolla sai vuonna 2008

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2008

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/AUD: kuukausien keskikurssit 2008
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,66941,65331,68831,668222
Helmikuu1,61561,59841,65101,622621
Maaliskuu1,67631,62741,73341,733419
Huhtikuu1,69331,66141,72151,661422
Toukokuu1,63821,62121,65581,621221
Kesäkuu1,63431,61001,64951,637121
Heinäkuu1,63861,62461,65451,654523
Elokuu1,69611,66621,71201,706621
Syyskuu1,75431,71361,79611,773922
Lokakuu1,93451,76582,05381,924723
Marraskuu1,93811,85542,02781,953320
Joulukuu2,01051,93772,07352,027421
Koko vuosi1,74161,59842,07352,0274256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2008

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/AUD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2008
Päivä1 EUR = AUD1 AUD = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.1,66730,5998−0,50 %
to 3.1.1,67400,5974+0,40 %
pe 4.1.1,67100,5984−0,18 %
ma 7.1.1,68560,5933+0,87 %
ti 8.1.1,67120,5984−0,85 %
ke 9.1.1,66100,6020−0,61 %
to 10.1.1,66110,6020+0,01 %
pe 11.1.1,65450,6044−0,40 %
ma 14.1.1,65550,6040+0,06 %
ti 15.1.1,65330,6049−0,13 %
ke 16.1.1,68060,5950+1,65 %
to 17.1.1,66420,6009−0,98 %
pe 18.1.1,66970,5989+0,33 %
ma 21.1.1,67340,5976+0,22 %
ti 22.1.1,68760,5926+0,85 %
ke 23.1.1,68830,5923+0,04 %
to 24.1.1,67630,5966−0,71 %
pe 25.1.1,66520,6005−0,66 %
ma 28.1.1,67030,5987+0,31 %
ti 29.1.1,66410,6009−0,37 %
ke 30.1.1,66540,6005+0,08 %
to 31.1.1,66820,5994+0,17 %
Helmikuu
pe 1.2.1,65100,6057−1,03 %
ma 4.2.1,63360,6121−1,05 %
ti 5.2.1,62630,6149−0,45 %
ke 6.2.1,63150,6129+0,32 %
to 7.2.1,63670,6110+0,32 %
pe 8.2.1,62330,6160−0,82 %
ma 11.2.1,60610,6226−1,06 %
ti 12.2.1,60570,6228−0,02 %
ke 13.2.1,62510,6153+1,21 %
to 14.2.1,61640,6187−0,54 %
pe 15.2.1,61890,6177+0,15 %
ma 18.2.1,60400,6234−0,92 %
ti 19.2.1,59840,6256−0,35 %
ke 20.2.1,60310,6238+0,29 %
to 21.2.1,60370,6236+0,04 %
pe 22.2.1,60790,6219+0,26 %
ma 25.2.1,60170,6243−0,39 %
ti 26.2.1,60480,6231+0,19 %
ke 27.2.1,60210,6242−0,17 %
to 28.2.1,60380,6235+0,11 %
pe 29.2.1,62260,6163+1,17 %
Maaliskuu
ma 3.3.1,62740,6145+0,30 %
ti 4.3.1,63040,6133+0,18 %
ke 5.3.1,64050,6096+0,62 %
to 6.3.1,63510,6116−0,33 %
pe 7.3.1,64810,6068+0,80 %
ma 10.3.1,66010,6024+0,73 %
ti 11.3.1,66030,6023+0,01 %
ke 12.3.1,66540,6005+0,31 %
to 13.3.1,66160,6018−0,23 %
pe 14.3.1,65310,6049−0,51 %
ma 17.3.1,71020,5847+3,45 %
ti 18.3.1,69740,5891−0,75 %
ke 19.3.1,68410,5938−0,78 %
to 20.3.1,70870,5852+1,46 %
ti 25.3.1,70360,5870−0,30 %
ke 26.3.1,70430,5868+0,04 %
to 27.3.1,70880,5852+0,26 %
pe 28.3.1,71710,5824+0,49 %
ma 31.3.1,73340,5769+0,95 %
Huhtikuu
ti 1.4.1,72150,5809−0,69 %
ke 2.4.1,71450,5833−0,41 %
to 3.4.1,70650,5860−0,47 %
pe 4.4.1,71100,5845+0,26 %
ma 7.4.1,69770,5890−0,78 %
ti 8.4.1,69680,5893−0,05 %
ke 9.4.1,69410,5903−0,16 %
to 10.4.1,70200,5875+0,47 %
pe 11.4.1,70240,5874+0,02 %
ma 14.4.1,71580,5828+0,79 %
ti 15.4.1,71210,5841−0,22 %
ke 16.4.1,70690,5859−0,30 %
to 17.4.1,69350,5905−0,79 %
pe 18.4.1,68820,5923−0,31 %
ma 21.4.1,68730,5927−0,05 %
ti 22.4.1,68510,5934−0,13 %
ke 23.4.1,67550,5968−0,57 %
to 24.4.1,66890,5992−0,39 %
pe 25.4.1,67440,5972+0,33 %
ma 28.4.1,66660,6000−0,47 %
ti 29.4.1,67100,5984+0,26 %
ke 30.4.1,66140,6019−0,57 %
Toukokuu
pe 2.5.1,65540,6041−0,36 %
ma 5.5.1,64240,6089−0,79 %
ti 6.5.1,64480,6080+0,15 %
ke 7.5.1,63120,6130−0,83 %
to 8.5.1,63120,6130±0,00 %
pe 9.5.1,64660,6073+0,94 %
ma 12.5.1,63740,6107−0,56 %
ti 13.5.1,64080,6095+0,21 %
ke 14.5.1,65580,6039+0,91 %
to 15.5.1,65410,6046−0,10 %
pe 16.5.1,63200,6127−1,34 %
ma 19.5.1,63250,6126+0,03 %
ti 20.5.1,62940,6137−0,19 %
ke 21.5.1,63460,6118+0,32 %
to 22.5.1,64000,6098+0,33 %
pe 23.5.1,63760,6106−0,15 %
ma 26.5.1,64200,6090+0,27 %
ti 27.5.1,63710,6108−0,30 %
ke 28.5.1,63390,6120−0,20 %
to 29.5.1,62140,6168−0,77 %
pe 30.5.1,62120,6168−0,01 %
Kesäkuu
ma 2.6.1,62430,6156+0,19 %
ti 3.6.1,62720,6146+0,18 %
ke 4.6.1,61000,6211−1,06 %
to 5.6.1,61690,6185+0,43 %
pe 6.6.1,62600,6150+0,56 %
ma 9.6.1,64140,6092+0,95 %
ti 10.6.1,63350,6122−0,48 %
ke 11.6.1,63760,6106+0,25 %
to 12.6.1,64950,6062+0,73 %
pe 13.6.1,63940,6100−0,61 %
ma 16.6.1,64340,6085+0,24 %
ti 17.6.1,64720,6071+0,23 %
ke 18.6.1,64610,6075−0,07 %
to 19.6.1,63440,6118−0,71 %
pe 20.6.1,63520,6115+0,05 %
ma 23.6.1,63050,6133−0,29 %
ti 24.6.1,63260,6125+0,13 %
ke 25.6.1,63080,6132−0,11 %
to 26.6.1,63890,6102+0,50 %
pe 27.6.1,63830,6104−0,04 %
ma 30.6.1,63710,6108−0,07 %
Heinäkuu
ti 1.7.1,65190,6054+0,90 %
ke 2.7.1,64380,6083−0,49 %
to 3.7.1,65090,6057+0,43 %
pe 4.7.1,62800,6143−1,39 %
ma 7.7.1,63630,6111+0,51 %
ti 8.7.1,64760,6069+0,69 %
ke 9.7.1,65020,6060+0,16 %
to 10.7.1,63570,6114−0,88 %
pe 11.7.1,64230,6089+0,40 %
ma 14.7.1,63690,6109−0,33 %
ti 15.7.1,62800,6143−0,54 %
ke 16.7.1,62700,6146−0,06 %
to 17.7.1,62460,6155−0,15 %
pe 18.7.1,62880,6139+0,26 %
ma 21.7.1,62600,6150−0,17 %
ti 22.7.1,62840,6141+0,15 %
ke 23.7.1,63300,6124+0,28 %
to 24.7.1,63190,6128−0,07 %
pe 25.7.1,64380,6083+0,73 %
ma 28.7.1,64660,6073+0,17 %
ti 29.7.1,64540,6078−0,07 %
ke 30.7.1,64680,6072+0,09 %
to 31.7.1,65450,6044+0,47 %
Elokuu
pe 1.8.1,66620,6002+0,71 %
ma 4.8.1,66970,5989+0,21 %
ti 5.8.1,68900,5921+1,16 %
ke 6.8.1,69200,5910+0,18 %
to 7.8.1,69860,5887+0,39 %
pe 8.8.1,68850,5922−0,59 %
ma 11.8.1,68500,5935−0,21 %
ti 12.8.1,70480,5866+1,18 %
ke 13.8.1,71200,5841+0,42 %
to 14.8.1,70100,5879−0,64 %
pe 15.8.1,70310,5872+0,12 %
ma 18.8.1,68370,5939−1,14 %
ti 19.8.1,69310,5906+0,56 %
ke 20.8.1,69240,5909−0,04 %
to 21.8.1,70110,5879+0,51 %
pe 22.8.1,70200,5875+0,05 %
ma 25.8.1,70210,5875+0,01 %
ti 26.8.1,71200,5841+0,58 %
ke 27.8.1,71140,5843−0,04 %
to 28.8.1,70450,5867−0,40 %
pe 29.8.1,70660,5860+0,12 %
Syyskuu
ma 1.9.1,71360,5836+0,41 %
ti 2.9.1,73940,5749+1,51 %
ke 3.9.1,73430,5766−0,29 %
to 4.9.1,73280,5771−0,09 %
pe 5.9.1,76080,5679+1,62 %
ma 8.9.1,73460,5765−1,49 %
ti 9.9.1,73870,5751+0,24 %
ke 10.9.1,75410,5701+0,89 %
to 11.9.1,75240,5706−0,10 %
pe 12.9.1,74420,5733−0,47 %
ma 15.9.1,75440,5700+0,58 %
ti 16.9.1,79580,5569+2,36 %
ke 17.9.1,79050,5585−0,30 %
to 18.9.1,79610,5568+0,31 %
pe 19.9.1,75050,5713−2,54 %
ma 22.9.1,74360,5735−0,39 %
ti 23.9.1,75110,5711+0,43 %
ke 24.9.1,75580,5695+0,27 %
to 25.9.1,74910,5717−0,38 %
pe 26.9.1,76640,5661+0,99 %
ma 29.9.1,76150,5677−0,28 %
ti 30.9.1,77390,5637+0,70 %
Lokakuu
ke 1.10.1,76580,5663−0,46 %
to 2.10.1,76760,5657+0,10 %
pe 3.10.1,78000,5618+0,70 %
ma 6.10.1,82180,5489+2,35 %
ti 7.10.1,87850,5323+3,11 %
ke 8.10.2,00220,4995+6,59 %
to 9.10.1,95030,5127−2,59 %
pe 10.10.2,05380,4869+5,31 %
ma 13.10.2,03200,4921−1,06 %
ti 14.10.1,90660,5245−6,17 %
ke 15.10.1,95710,5110+2,65 %
to 16.10.2,00180,4996+2,28 %
pe 17.10.1,96170,5098−2,00 %
ma 20.10.1,93600,5165−1,31 %
ti 21.10.1,92800,5187−0,41 %
ke 22.10.1,90730,5243−1,07 %
to 23.10.1,93720,5162+1,57 %
pe 24.10.2,05060,4877+5,85 %
ma 27.10.2,03960,4903−0,54 %
ti 28.10.2,00370,4991−1,76 %
ke 29.10.1,96720,5083−1,82 %
to 30.10.1,92040,5207−2,38 %
pe 31.10.1,92470,5196+0,22 %
Marraskuu
ma 3.11.1,91020,5235−0,75 %
ti 4.11.1,85540,5390−2,87 %
ke 5.11.1,86090,5374+0,30 %
to 6.11.1,87730,5327+0,88 %
pe 7.11.1,90960,5237+1,72 %
ma 10.11.1,86410,5365−2,38 %
ti 11.11.1,90280,5255+2,08 %
ke 12.11.1,89920,5265−0,19 %
to 13.11.1,95960,5103+3,18 %
pe 14.11.1,93010,5181−1,51 %
ma 17.11.1,94300,5147+0,67 %
ti 18.11.1,95110,5125+0,42 %
ke 19.11.1,95470,5116+0,18 %
to 20.11.1,99270,5018+1,94 %
pe 21.11.2,02780,4931+1,76 %
ma 24.11.1,99360,5016−1,69 %
ti 25.11.2,00860,4979+0,75 %
ke 26.11.1,99920,5002−0,47 %
to 27.11.1,96890,5079−1,52 %
pe 28.11.1,95330,5120−0,79 %
Joulukuu
ma 1.12.1,96490,5089+0,59 %
ti 2.12.1,96020,5102−0,24 %
ke 3.12.1,96250,5096+0,12 %
to 4.12.1,96340,5093+0,05 %
pe 5.12.1,98950,5026+1,33 %
ma 8.12.1,93770,5161−2,60 %
ti 9.12.1,95960,5103+1,13 %
ke 10.12.1,96650,5085+0,35 %
to 11.12.1,98890,5028+1,14 %
pe 12.12.2,02910,4928+2,02 %
ma 15.12.2,02460,4939−0,22 %
ti 16.12.2,03740,4908+0,63 %
ke 17.12.2,04690,4885+0,47 %
to 18.12.2,07350,4823+1,30 %
pe 19.12.2,04700,4885−1,28 %
ma 22.12.2,03930,4904−0,38 %
ti 23.12.2,04420,4892+0,24 %
ke 24.12.2,05400,4869+0,48 %
ma 29.12.2,05950,4856+0,27 %
ti 30.12.2,04350,4894−0,78 %
ke 31.12.2,02740,4932−0,79 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Australian dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026