N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ILS · Israelin sekeli · vuosi 2023 Sekelin kurssi 2023

Euro vahvistui sekeliä vastaan 6,49 % vuonna 2023

Vuonna 2023 EKP julkaisi sekelin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 3,9880 sekeliä. Kurssi oli korkeimmillaan 4,3177 24.10.2023 ja matalimmillaan 3,6524 18.1.2023. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2023 oli 3,9993.

Keskikurssi 2023
3,9880
Muutos vuoden aikana
▲ +6,49 %
Ylin
4,3177 24.10.2023
Alin
3,6524 18.1.2023

Kurssikehitys

EUR/ILS vuonna 2023

255 julkaisua 2.1.2023–29.12.2023.

Näin monta Israelin sekeliä eurolla sai vuonna 2023

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2023

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ILS: kuukausien keskikurssit 2023
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu3,71263,65243,77863,767522
Helmikuu3,79753,72073,89163,882120
Maaliskuu3,87423,78613,93713,928423
Huhtikuu3,98773,88554,04263,993918
Toukokuu3,98633,93384,02683,971322
Kesäkuu3,95023,85364,04864,048622
Heinäkuu4,05464,01364,12904,071421
Elokuu4,08614,00024,13954,129323
Syyskuu4,07934,04384,12054,047221
Lokakuu4,20344,02894,31774,275622
Marraskuu4,11184,03654,24914,059722
Joulukuu4,00573,97184,05303,999319
Koko vuosi3,98803,65244,31773,9993255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2023

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/ILS: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2023
Päivä1 EUR = ILS1 ILS = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.3,75370,2664−0,05 %
ti 3.1.3,72160,2687−0,86 %
ke 4.1.3,73970,2674+0,49 %
to 5.1.3,74000,2674+0,01 %
pe 6.1.3,73610,2677−0,10 %
ma 9.1.3,73470,2678−0,04 %
ti 10.1.3,72440,2685−0,28 %
ke 11.1.3,71040,2695−0,38 %
to 12.1.3,68930,2711−0,57 %
pe 13.1.3,70320,2700+0,38 %
ma 16.1.3,69710,2705−0,16 %
ti 17.1.3,70210,2701+0,14 %
ke 18.1.3,65240,2738−1,34 %
to 19.1.3,69520,2706+1,17 %
pe 20.1.3,68390,2715−0,31 %
ma 23.1.3,67090,2724−0,35 %
ti 24.1.3,66710,2727−0,10 %
ke 25.1.3,66510,2728−0,05 %
to 26.1.3,70910,2696+1,20 %
pe 27.1.3,73530,2677+0,71 %
ma 30.1.3,77860,2646+1,16 %
ti 31.1.3,76750,2654−0,29 %
Helmikuu
ke 1.2.3,76900,2653+0,04 %
to 2.2.3,75770,2661−0,30 %
pe 3.2.3,72070,2688−0,98 %
ma 6.2.3,73380,2678+0,35 %
ti 7.2.3,72370,2686−0,27 %
ke 8.2.3,74080,2673+0,46 %
to 9.2.3,75760,2661+0,45 %
pe 10.2.3,78200,2644+0,65 %
ma 13.2.3,78140,2645−0,02 %
ti 14.2.3,77240,2651−0,24 %
ke 15.2.3,77300,2650+0,02 %
to 16.2.3,79070,2638+0,47 %
pe 17.2.3,78500,2642−0,15 %
ma 20.2.3,80320,2629+0,48 %
ti 21.2.3,88590,2573+2,17 %
ke 22.2.3,88600,2573±0,00 %
to 23.2.3,84010,2604−1,18 %
pe 24.2.3,89160,2570+1,34 %
ma 27.2.3,87420,2581−0,45 %
ti 28.2.3,88210,2576+0,20 %
Maaliskuu
ke 1.3.3,87290,2582−0,24 %
to 2.3.3,86740,2586−0,14 %
pe 3.3.3,89130,2570+0,62 %
ma 6.3.3,82300,2616−1,76 %
ti 7.3.3,85040,2597+0,72 %
ke 8.3.3,78610,2641−1,67 %
to 9.3.3,80790,2626+0,58 %
pe 10.3.3,81180,2623+0,10 %
ma 13.3.3,88140,2576+1,83 %
ti 14.3.3,89370,2568+0,32 %
ke 15.3.3,83300,2609−1,56 %
to 16.3.3,88900,2571+1,46 %
pe 17.3.3,90570,2560+0,43 %
ma 20.3.3,93590,2541+0,77 %
ti 21.3.3,93700,2540+0,03 %
ke 22.3.3,92070,2551−0,41 %
to 23.3.3,93710,2540+0,42 %
pe 24.3.3,87550,2580−1,56 %
ma 27.3.3,84120,2603−0,89 %
ti 28.3.3,84090,2604−0,01 %
ke 29.3.3,87090,2583+0,78 %
to 30.3.3,90550,2560+0,89 %
pe 31.3.3,92840,2546+0,59 %
Huhtikuu
ma 3.4.3,90550,2560−0,58 %
ti 4.4.3,88550,2574−0,51 %
ke 5.4.3,92260,2549+0,95 %
to 6.4.3,92610,2547+0,09 %
ti 11.4.3,97220,2517+1,17 %
ke 12.4.4,01380,2491+1,05 %
to 13.4.4,02770,2483+0,35 %
pe 14.4.4,04260,2474+0,37 %
ma 17.4.4,00050,2500−1,04 %
ti 18.4.3,99370,2504−0,17 %
ke 19.4.4,00070,2500+0,18 %
to 20.4.4,00220,2499+0,04 %
pe 21.4.4,01750,2489+0,38 %
ma 24.4.4,02440,2485+0,17 %
ti 25.4.4,01460,2491−0,24 %
ke 26.4.4,01610,2490+0,04 %
to 27.4.4,01840,2489+0,06 %
pe 28.4.3,99390,2504−0,61 %
Toukokuu
ti 2.5.3,97170,2518−0,56 %
ke 3.5.4,01630,2490+1,12 %
to 4.5.4,02680,2483+0,26 %
pe 5.5.4,01590,2490−0,27 %
ma 8.5.4,01320,2492−0,07 %
ti 9.5.4,00770,2495−0,14 %
ke 10.5.4,01530,2490+0,19 %
to 11.5.3,98690,2508−0,71 %
pe 12.5.3,96950,2519−0,44 %
ma 15.5.3,97760,2514+0,20 %
ti 16.5.3,98550,2509+0,20 %
ke 17.5.3,94930,2532−0,91 %
to 18.5.3,93490,2541−0,36 %
pe 19.5.3,93380,2542−0,03 %
ma 22.5.3,95520,2528+0,54 %
ti 23.5.3,97560,2515+0,52 %
ke 24.5.4,00950,2494+0,85 %
to 25.5.3,98940,2507−0,50 %
pe 26.5.4,01800,2489+0,72 %
ma 29.5.3,98580,2509−0,80 %
ti 30.5.3,98900,2507+0,08 %
ke 31.5.3,97130,2518−0,44 %
Kesäkuu
to 1.6.3,99700,2502+0,65 %
pe 2.6.4,03110,2481+0,85 %
ma 5.6.3,99960,2500−0,78 %
ti 6.6.3,95290,2530−1,17 %
ke 7.6.3,91450,2555−0,97 %
to 8.6.3,93360,2542+0,49 %
pe 9.6.3,88160,2576−1,32 %
ma 12.6.3,86270,2589−0,49 %
ti 13.6.3,85360,2595−0,24 %
ke 14.6.3,89320,2569+1,03 %
to 15.6.3,88100,2577−0,31 %
pe 16.6.3,90240,2563+0,55 %
ma 19.6.3,94080,2538+0,98 %
ti 20.6.3,94240,2537+0,04 %
ke 21.6.3,94040,2538−0,05 %
to 22.6.3,98470,2510+1,12 %
pe 23.6.3,94010,2538−1,12 %
ma 26.6.3,95650,2527+0,42 %
ti 27.6.3,98300,2511+0,67 %
ke 28.6.4,02120,2487+0,96 %
to 29.6.4,04390,2473+0,56 %
pe 30.6.4,04860,2470+0,12 %
Heinäkuu
ma 3.7.4,04670,2471−0,05 %
ti 4.7.4,03410,2479−0,31 %
ke 5.7.4,02390,2485−0,25 %
to 6.7.4,02870,2482+0,12 %
pe 7.7.4,04280,2474+0,35 %
ma 10.7.4,05880,2464+0,40 %
ti 11.7.4,07190,2456+0,32 %
ke 12.7.4,04500,2472−0,66 %
to 13.7.4,03780,2477−0,18 %
pe 14.7.4,04990,2469+0,30 %
ma 17.7.4,08970,2445+0,98 %
ti 18.7.4,07300,2455−0,41 %
ke 19.7.4,02350,2485−1,22 %
to 20.7.4,02450,2485+0,02 %
pe 21.7.4,02140,2487−0,08 %
ma 24.7.4,01360,2492−0,19 %
ti 25.7.4,09060,2445+1,92 %
ke 26.7.4,09870,2440+0,20 %
to 27.7.4,12900,2422+0,74 %
pe 28.7.4,07170,2456−1,39 %
ma 31.7.4,07140,2456−0,01 %
Elokuu
ti 1.8.4,00020,2500−1,75 %
ke 2.8.4,01580,2490+0,39 %
to 3.8.4,03900,2476+0,58 %
pe 4.8.4,03470,2478−0,11 %
ma 7.8.4,03350,2479−0,03 %
ti 8.8.4,05500,2466+0,53 %
ke 9.8.4,07530,2454+0,50 %
to 10.8.4,09750,2441+0,54 %
pe 11.8.4,09940,2439+0,05 %
ma 14.8.4,06940,2457−0,73 %
ti 15.8.4,11560,2430+1,14 %
ke 16.8.4,09320,2443−0,54 %
to 17.8.4,11250,2432+0,47 %
pe 18.8.4,12450,2425+0,29 %
ma 21.8.4,13950,2416+0,36 %
ti 22.8.4,10690,2435−0,79 %
ke 23.8.4,09160,2444−0,37 %
to 24.8.4,09260,2443+0,02 %
pe 25.8.4,09980,2439+0,18 %
ma 28.8.4,10800,2434+0,20 %
ti 29.8.4,11270,2431+0,11 %
ke 30.8.4,13470,2419+0,53 %
to 31.8.4,12930,2422−0,13 %
Syyskuu
pe 1.9.4,11630,2429−0,31 %
ma 4.9.4,12010,2427+0,09 %
ti 5.9.4,07240,2456−1,16 %
ke 6.9.4,09020,2445+0,44 %
to 7.9.4,12050,2427+0,74 %
pe 8.9.4,11620,2429−0,10 %
ma 11.9.4,11200,2432−0,10 %
ti 12.9.4,07390,2455−0,93 %
ke 13.9.4,10140,2438+0,68 %
to 14.9.4,10110,2438−0,01 %
pe 15.9.4,05730,2465−1,07 %
ma 18.9.4,08100,2450+0,58 %
ti 19.9.4,07250,2455−0,21 %
ke 20.9.4,07540,2454+0,07 %
to 21.9.4,05150,2468−0,59 %
pe 22.9.4,05340,2467+0,05 %
ma 25.9.4,04380,2473−0,24 %
ti 26.9.4,05110,2468+0,18 %
ke 27.9.4,05160,2468+0,01 %
to 28.9.4,05600,2465+0,11 %
pe 29.9.4,04720,2471−0,22 %
Lokakuu
ma 2.10.4,03580,2478−0,28 %
ti 3.10.4,02890,2482−0,17 %
ke 4.10.4,05420,2467+0,63 %
to 5.10.4,06670,2459+0,31 %
pe 6.10.4,07310,2455+0,16 %
ma 9.10.4,13560,2418+1,53 %
ti 10.10.4,17890,2393+1,05 %
ke 11.10.4,19370,2385+0,35 %
to 12.10.4,20320,2379+0,23 %
pe 13.10.4,18410,2390−0,45 %
ma 16.10.4,20550,2378+0,51 %
ti 17.10.4,22640,2366+0,50 %
ke 18.10.4,25150,2352+0,59 %
to 19.10.4,25690,2349+0,13 %
pe 20.10.4,29620,2328+0,92 %
ma 23.10.4,30400,2323+0,18 %
ti 24.10.4,31770,2316+0,32 %
ke 25.10.4,29870,2326−0,44 %
to 26.10.4,30060,2325+0,04 %
pe 27.10.4,29030,2331−0,24 %
ma 30.10.4,29630,2328+0,14 %
ti 31.10.4,27560,2339−0,48 %
Marraskuu
ke 1.11.4,24370,2356−0,75 %
to 2.11.4,21830,2371−0,60 %
pe 3.11.4,24910,2353+0,73 %
ma 6.11.4,17230,2397−1,81 %
ti 7.11.4,13000,2421−1,01 %
ke 8.11.4,10910,2434−0,51 %
to 9.11.4,11010,2433+0,02 %
pe 10.11.4,14580,2412+0,87 %
ma 13.11.4,12670,2423−0,46 %
ti 14.11.4,11170,2432−0,36 %
ke 15.11.4,09430,2442−0,42 %
to 16.11.4,09700,2441+0,07 %
pe 17.11.4,04870,2470−1,18 %
ma 20.11.4,08110,2450+0,80 %
ti 21.11.4,06550,2460−0,38 %
ke 22.11.4,06380,2461−0,04 %
to 23.11.4,07840,2452+0,36 %
pe 24.11.4,08070,2451+0,06 %
ma 27.11.4,08180,2450+0,03 %
ti 28.11.4,05460,2466−0,67 %
ke 29.11.4,03650,2477−0,45 %
to 30.11.4,05970,2463+0,57 %
Joulukuu
pe 1.12.4,05300,2467−0,17 %
ma 4.12.4,04030,2475−0,31 %
ti 5.12.4,03100,2481−0,23 %
ke 6.12.3,99690,2502−0,85 %
to 7.12.3,98610,2509−0,27 %
pe 8.12.3,99820,2501+0,30 %
ma 11.12.3,99770,2501−0,01 %
ti 12.12.4,00440,2497+0,17 %
ke 13.12.3,99710,2502−0,18 %
to 14.12.4,02640,2484+0,73 %
pe 15.12.4,01670,2490−0,24 %
ma 18.12.3,98750,2508−0,73 %
ti 19.12.4,00150,2499+0,35 %
ke 20.12.3,99830,2501−0,08 %
to 21.12.3,97180,2518−0,66 %
pe 22.12.3,97640,2515+0,12 %
ke 27.12.4,00280,2498+0,66 %
to 28.12.4,02210,2486+0,48 %
pe 29.12.3,99930,2500−0,57 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Sekelin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026