N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/MYR · Malesian ringgit · vuosi 2023 Ringgitin kurssi 2023

Euro vahvistui ringgitiä vastaan 8,07 % vuonna 2023

Vuonna 2023 EKP julkaisi ringgitin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,9320 ringgitiä. Kurssi oli korkeimmillaan 5,1319 19.12.2023 ja matalimmillaan 4,5884 6.2.2023. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2023 oli 5,0775.

Keskikurssi 2023
4,9320
Muutos vuoden aikana
▲ +8,07 %
Ylin
5,1319 19.12.2023
Alin
4,5884 6.2.2023

Kurssikehitys

EUR/MYR vuonna 2023

255 julkaisua 2.1.2023–29.12.2023.

Näin monta Malesian ringgitiä eurolla sai vuonna 2023

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2023

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/MYR: kuukausien keskikurssit 2023
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu4,65894,61164,70594,621122
Helmikuu4,67944,58844,76534,765320
Maaliskuu4,78164,72964,81964,798623
Huhtikuu4,85614,80154,92804,898118
Toukokuu4,91194,87624,96554,930722
Kesäkuu5,02084,89335,10975,071722
Heinäkuu5,07544,97035,12804,970321
Elokuu5,02944,95685,07125,042823
Syyskuu5,00244,96035,03974,974121
Lokakuu5,01424,94505,08745,059422
Marraskuu5,06674,98015,12625,093322
Joulukuu5,08265,02695,13195,077519
Koko vuosi4,93204,58845,13195,0775255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2023

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/MYR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2023
Päivä1 EUR = MYR1 MYR = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.4,70590,2125+0,16 %
ti 3.1.4,64390,2153−1,32 %
ke 4.1.4,66410,2144+0,43 %
to 5.1.4,65170,2150−0,27 %
pe 6.1.4,62370,2163−0,60 %
ma 9.1.4,68000,2137+1,22 %
ti 10.1.4,68890,2133+0,19 %
ke 11.1.4,69750,2129+0,18 %
to 12.1.4,69550,2130−0,04 %
pe 13.1.4,68900,2133−0,14 %
ma 16.1.4,66650,2143−0,48 %
ti 17.1.4,69120,2132+0,53 %
ke 18.1.4,67540,2139−0,34 %
to 19.1.4,65910,2146−0,35 %
pe 20.1.4,63950,2155−0,42 %
ma 23.1.4,65880,2146+0,42 %
ti 24.1.4,64480,2153−0,30 %
ke 25.1.4,63570,2157−0,20 %
to 26.1.4,62550,2162−0,22 %
pe 27.1.4,61160,2168−0,30 %
ma 30.1.4,62720,2161+0,34 %
ti 31.1.4,62110,2164−0,13 %
Helmikuu
ke 1.2.4,64710,2152+0,56 %
to 2.2.4,66550,2143+0,40 %
pe 3.2.4,65700,2147−0,18 %
ma 6.2.4,58840,2179−1,47 %
ti 7.2.4,60350,2172+0,33 %
ke 8.2.4,61440,2167+0,24 %
to 9.2.4,64880,2151+0,75 %
pe 10.2.4,63140,2159−0,37 %
ma 13.2.4,66180,2145+0,66 %
ti 14.2.4,67860,2137+0,36 %
ke 15.2.4,70000,2128+0,46 %
to 16.2.4,71230,2122+0,26 %
pe 17.2.4,70900,2124−0,07 %
ma 20.2.4,72910,2115+0,43 %
ti 21.2.4,72680,2116−0,05 %
ke 22.2.4,72750,2115+0,01 %
to 23.2.4,70710,2124−0,43 %
pe 24.2.4,68830,2133−0,40 %
ma 27.2.4,72660,2116+0,82 %
ti 28.2.4,76530,2099+0,82 %
Maaliskuu
ke 1.3.4,77840,2093+0,27 %
to 2.3.4,74630,2107−0,67 %
pe 3.3.4,75130,2105+0,11 %
ma 6.3.4,76730,2098+0,34 %
ti 7.3.4,76990,2096+0,05 %
ke 8.3.4,77210,2096+0,05 %
to 9.3.4,77150,2096−0,01 %
pe 10.3.4,78490,2090+0,28 %
ma 13.3.4,81450,2077+0,62 %
ti 14.3.4,81770,2076+0,07 %
ke 15.3.4,72960,2114−1,83 %
to 16.3.4,77200,2096+0,90 %
pe 17.3.4,76490,2099−0,15 %
ma 20.3.4,80760,2080+0,90 %
ti 21.3.4,81960,2075+0,25 %
ke 22.3.4,80470,2081−0,31 %
to 23.3.4,80630,2081+0,03 %
pe 24.3.4,75790,2102−1,01 %
ma 27.3.4,76330,2099+0,11 %
ti 28.3.4,77170,2096+0,18 %
ke 29.3.4,79270,2087+0,44 %
to 30.3.4,81430,2077+0,45 %
pe 31.3.4,79860,2084−0,33 %
Huhtikuu
ma 3.4.4,80350,2082+0,10 %
ti 4.4.4,80300,2082−0,01 %
ke 5.4.4,81200,2078+0,19 %
to 6.4.4,80150,2083−0,22 %
ti 11.4.4,81840,2075+0,35 %
ke 12.4.4,81930,2075+0,02 %
to 13.4.4,84660,2063+0,57 %
pe 14.4.4,86730,2055+0,43 %
ma 17.4.4,85580,2059−0,24 %
ti 18.4.4,86500,2055+0,19 %
ke 19.4.4,85640,2059−0,18 %
to 20.4.4,85640,2059±0,00 %
pe 21.4.4,87150,2053+0,31 %
ma 24.4.4,88210,2048+0,22 %
ti 25.4.4,90460,2039+0,46 %
ke 26.4.4,92010,2032+0,32 %
to 27.4.4,92800,2029+0,16 %
pe 28.4.4,89810,2042−0,61 %
Toukokuu
ti 2.5.4,89480,2043−0,07 %
ke 3.5.4,91740,2034+0,46 %
to 4.5.4,93130,2028+0,28 %
pe 5.5.4,88690,2046−0,90 %
ma 8.5.4,89710,2042+0,21 %
ti 9.5.4,87620,2051−0,43 %
ke 10.5.4,88210,2048+0,12 %
to 11.5.4,87750,2050−0,09 %
pe 12.5.4,87850,2050+0,02 %
ma 15.5.4,89150,2044+0,27 %
ti 16.5.4,89540,2043+0,08 %
ke 17.5.4,90010,2041+0,10 %
to 18.5.4,90530,2039+0,11 %
pe 19.5.4,90520,2039±0,00 %
ma 22.5.4,92180,2032+0,34 %
ti 23.5.4,92600,2030+0,09 %
ke 24.5.4,95360,2019+0,56 %
to 25.5.4,96550,2014+0,24 %
pe 26.5.4,94650,2022−0,38 %
ma 29.5.4,93430,2027−0,25 %
ti 30.5.4,94390,2023+0,19 %
ke 31.5.4,93070,2028−0,27 %
Kesäkuu
to 1.6.4,93510,2026+0,09 %
pe 2.6.4,92680,2030−0,17 %
ma 5.6.4,89330,2044−0,68 %
ti 6.6.4,92220,2032+0,59 %
ke 7.6.4,92710,2030+0,10 %
to 8.6.4,95890,2017+0,65 %
pe 9.6.4,97390,2010+0,30 %
ma 12.6.4,97340,2011−0,01 %
ti 13.6.4,98310,2007+0,20 %
ke 14.6.4,99540,2002+0,25 %
to 15.6.5,00490,1998+0,19 %
pe 16.6.5,06030,1976+1,11 %
ma 19.6.5,05420,1979−0,12 %
ti 20.6.5,07290,1971+0,37 %
ke 21.6.5,07370,1971+0,02 %
to 22.6.5,10910,1957+0,70 %
pe 23.6.5,08990,1965−0,38 %
ma 26.6.5,10250,1960+0,25 %
ti 27.6.5,10970,1957+0,14 %
ke 28.6.5,10970,1957±0,00 %
to 29.6.5,10970,1957±0,00 %
pe 30.6.5,07170,1972−0,74 %
Heinäkuu
ma 3.7.5,08710,1966+0,30 %
ti 4.7.5,06840,1973−0,37 %
ke 5.7.5,06200,1976−0,13 %
to 6.7.5,08110,1968+0,38 %
pe 7.7.5,08420,1967+0,06 %
ma 10.7.5,11650,1954+0,64 %
ti 11.7.5,11810,1954+0,03 %
ke 12.7.5,12630,1951+0,16 %
to 13.7.5,12800,1950+0,03 %
pe 14.7.5,07860,1969−0,96 %
ma 17.7.5,09900,1961+0,40 %
ti 18.7.5,11260,1956+0,27 %
ke 19.7.5,09760,1962−0,29 %
to 20.7.5,08680,1966−0,21 %
pe 21.7.5,07380,1971−0,26 %
ma 24.7.5,07360,1971±0,00 %
ti 25.7.5,04200,1983−0,62 %
ke 26.7.5,03130,1988−0,21 %
to 27.7.5,03070,1988−0,01 %
pe 28.7.5,01450,1994−0,32 %
ma 31.7.4,97030,2012−0,88 %
Elokuu
ti 1.8.4,95680,2017−0,27 %
ke 2.8.4,99160,2003+0,70 %
to 3.8.4,97950,2008−0,24 %
pe 4.8.4,98590,2006+0,13 %
ma 7.8.5,00760,1997+0,44 %
ti 8.8.5,01510,1994+0,15 %
ke 9.8.5,01460,1994−0,01 %
to 10.8.5,03680,1985+0,44 %
pe 11.8.5,04750,1981+0,21 %
ma 14.8.5,04640,1982−0,02 %
ti 15.8.5,06500,1974+0,37 %
ke 16.8.5,05360,1979−0,23 %
to 17.8.5,07120,1972+0,35 %
pe 18.8.5,05040,1980−0,41 %
ma 21.8.5,07060,1972+0,40 %
ti 22.8.5,06030,1976−0,20 %
ke 23.8.5,03130,1988−0,57 %
to 24.8.5,03520,1986+0,08 %
pe 25.8.5,01490,1994−0,40 %
ma 28.8.5,03060,1988+0,31 %
ti 29.8.5,01850,1993−0,24 %
ke 30.8.5,05110,1980+0,65 %
to 31.8.5,04280,1983−0,16 %
Syyskuu
pe 1.9.5,03970,1984−0,06 %
ma 4.9.5,02790,1989−0,23 %
ti 5.9.5,00600,1998−0,44 %
ke 6.9.5,02220,1991+0,32 %
to 7.9.5,01070,1996−0,23 %
pe 8.9.5,00570,1998−0,10 %
ma 11.9.5,01290,1995+0,14 %
ti 12.9.5,01050,1996−0,05 %
ke 13.9.5,02300,1991+0,25 %
to 14.9.5,02380,1991+0,02 %
pe 15.9.4,99220,2003−0,63 %
ma 18.9.4,99990,2000+0,15 %
ti 19.9.5,03080,1988+0,62 %
ke 20.9.5,01440,1994−0,33 %
to 21.9.4,98940,2004−0,50 %
pe 22.9.4,99080,2004+0,03 %
ma 25.9.4,98160,2007−0,18 %
ti 26.9.4,97370,2011−0,16 %
ke 27.9.4,96030,2016−0,27 %
to 28.9.4,96180,2015+0,03 %
pe 29.9.4,97410,2010+0,25 %
Lokakuu
ma 2.10.4,96700,2013−0,14 %
ti 3.10.4,94500,2022−0,44 %
ke 4.10.4,96610,2014+0,43 %
to 5.10.4,97620,2010+0,20 %
pe 6.10.4,97890,2008+0,05 %
ma 9.10.4,98330,2007+0,09 %
ti 10.10.5,00530,1998+0,44 %
ke 11.10.5,00350,1999−0,04 %
to 12.10.5,00420,1998+0,01 %
pe 13.10.4,97630,2010−0,56 %
ma 16.10.4,99080,2004+0,29 %
ti 17.10.5,00550,1998+0,29 %
ke 18.10.5,01260,1995+0,14 %
to 19.10.5,03190,1987+0,39 %
pe 20.10.5,04930,1980+0,35 %
ma 23.10.5,08120,1968+0,63 %
ti 24.10.5,08740,1966+0,12 %
ke 25.10.5,05530,1978−0,63 %
to 26.10.5,04470,1982−0,21 %
pe 27.10.5,03700,1985−0,15 %
ma 30.10.5,05060,1980+0,27 %
ti 31.10.5,05940,1977+0,17 %
Marraskuu
ke 1.11.5,02720,1989−0,64 %
to 2.11.5,06560,1974+0,76 %
pe 3.11.5,06150,1976−0,08 %
ma 6.11.4,98010,2008−1,61 %
ti 7.11.4,99200,2003+0,24 %
ke 8.11.4,99780,2001+0,12 %
to 9.11.5,01680,1993+0,38 %
pe 10.11.5,02960,1988+0,26 %
ma 13.11.5,02340,1991−0,12 %
ti 14.11.5,05960,1976+0,72 %
ke 15.11.5,07810,1969+0,37 %
to 16.11.5,08660,1966+0,17 %
pe 17.11.5,08810,1965+0,03 %
ma 20.11.5,10060,1961+0,25 %
ti 21.11.5,09740,1962−0,06 %
ke 22.11.5,10420,1959+0,13 %
to 23.11.5,10010,1961−0,08 %
pe 24.11.5,11360,1956+0,26 %
ma 27.11.5,12620,1951+0,25 %
ti 28.11.5,11480,1955−0,22 %
ke 29.11.5,11050,1957−0,08 %
to 30.11.5,09330,1963−0,34 %
Joulukuu
pe 1.12.5,08240,1968−0,21 %
ma 4.12.5,06180,1976−0,41 %
ti 5.12.5,04830,1981−0,27 %
ke 6.12.5,03170,1987−0,33 %
to 7.12.5,03440,1986+0,05 %
pe 8.12.5,02690,1989−0,15 %
ma 11.12.5,03700,1985+0,20 %
ti 12.12.5,06110,1976+0,48 %
ke 13.12.5,07640,1970+0,30 %
to 14.12.5,10190,1960+0,50 %
pe 15.12.5,11230,1956+0,20 %
ma 18.12.5,12490,1951+0,25 %
ti 19.12.5,13190,1949+0,14 %
ke 20.12.5,09770,1962−0,67 %
to 21.12.5,11310,1956+0,30 %
pe 22.12.5,10590,1959−0,14 %
ke 27.12.5,12200,1952+0,32 %
to 28.12.5,12130,1953−0,01 %
pe 29.12.5,07750,1969−0,86 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Ringgitin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026