N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/BRL · Brasilian real · vuosi 2001 Realin kurssi 2001

Euro vahvistui realia vastaan 12,76 % vuonna 2001

Vuonna 2001 EKP julkaisi realin viitekurssin 254 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 2,1069 realia. Kurssi oli korkeimmillaan 2,5952 24.9.2001 ja matalimmillaan 1,7994 15.2.2001. Vuoden viimeinen kurssi 28.12.2001 oli 2,0465.

Keskikurssi 2001
2,1069
Muutos vuoden aikana
▲ +12,76 %
Ylin
2,5952 24.9.2001
Alin
1,7994 15.2.2001

Kurssikehitys

EUR/BRL vuonna 2001

254 julkaisua 2.1.2001–28.12.2001.

Näin monta Brasilian realia eurolla sai vuonna 2001

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2001

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/BRL: kuukausien keskikurssit 2001
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,83501,80311,86561,832122
Helmikuu1,84731,79941,88241,882420
Maaliskuu1,90121,87251,94021,901122
Huhtikuu1,95781,88822,06221,954919
Toukokuu2,00041,96092,06311,985422
Kesäkuu2,03021,94562,11081,961821
Heinäkuu2,12181,95732,21182,124422
Elokuu2,25882,15222,35012,317923
Syyskuu2,42862,28052,59522,440020
Lokakuu2,48122,40882,57802,456323
Marraskuu2,26672,16182,43252,261422
Joulukuu2,11352,04652,21112,046518
Koko vuosi2,10691,79942,59522,0465254

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2001

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 254 päivää
EUR/BRL: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2001
Päivä1 EUR = BRL1 BRL = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.1,82760,5472+0,70 %
ke 3.1.1,85450,5392+1,47 %
to 4.1.1,83060,5463−1,29 %
pe 5.1.1,85890,5380+1,55 %
ma 8.1.1,85480,5391−0,22 %
ti 9.1.1,83120,5461−1,27 %
ke 10.1.1,82970,5465−0,08 %
to 11.1.1,85600,5388+1,44 %
pe 12.1.1,86560,5360+0,52 %
ma 15.1.1,83520,5449−1,63 %
ti 16.1.1,83680,5444+0,09 %
ke 17.1.1,83220,5458−0,25 %
to 18.1.1,83710,5443+0,27 %
pe 19.1.1,83800,5441+0,05 %
ma 22.1.1,81900,5498−1,03 %
ti 23.1.1,84280,5427+1,31 %
ke 24.1.1,82580,5477−0,92 %
to 25.1.1,80310,5546−1,24 %
pe 26.1.1,82440,5481+1,18 %
ma 29.1.1,81700,5504−0,41 %
ti 30.1.1,81730,5503+0,02 %
ke 31.1.1,83210,5458+0,81 %
Helmikuu
to 1.2.1,86070,5374+1,56 %
pe 2.2.1,87460,5334+0,75 %
ma 5.2.1,87510,5333+0,03 %
ti 6.2.1,86300,5368−0,65 %
ke 7.2.1,86920,5350+0,33 %
to 8.2.1,84030,5434−1,55 %
pe 9.2.1,83850,5439−0,10 %
ma 12.2.1,84090,5432+0,13 %
ti 13.2.1,83600,5447−0,27 %
ke 14.2.1,82780,5471−0,45 %
to 15.2.1,79940,5557−1,55 %
pe 16.2.1,81490,5510+0,86 %
ma 19.2.1,84680,5415+1,76 %
ti 20.2.1,81810,5500−1,55 %
ke 21.2.1,84660,5415+1,57 %
to 22.2.1,84290,5426−0,20 %
pe 23.2.1,85310,5396+0,55 %
ma 26.2.1,84880,5409−0,23 %
ti 27.2.1,86600,5359+0,93 %
ke 28.2.1,88240,5312+0,88 %
Maaliskuu
to 1.3.1,89410,5280+0,62 %
pe 2.3.1,91150,5231+0,92 %
ma 5.3.1,88190,5314−1,55 %
ti 6.3.1,87250,5340−0,50 %
ke 7.3.1,89350,5281+1,12 %
to 8.3.1,89510,5277+0,08 %
pe 9.3.1,93210,5176+1,95 %
ma 12.3.1,90350,5253−1,48 %
ti 13.3.1,90110,5260−0,13 %
ke 14.3.1,90480,5250+0,19 %
to 15.3.1,88580,5303−1,00 %
pe 16.3.1,90280,5255+0,90 %
ma 19.3.1,91750,5215+0,77 %
ti 20.3.1,91000,5236−0,39 %
ke 21.3.1,89010,5291−1,04 %
to 22.3.1,89780,5269+0,41 %
pe 23.3.1,92720,5189+1,55 %
ma 26.3.1,94020,5154+0,67 %
ti 27.3.1,90680,5244−1,72 %
ke 28.3.1,87790,5325−1,52 %
to 29.3.1,87810,5325+0,01 %
pe 30.3.1,90110,5260+1,22 %
Huhtikuu
ma 2.4.1,88820,5296−0,68 %
ti 3.4.1,91540,5221+1,44 %
ke 4.4.1,96940,5078+2,82 %
to 5.4.1,96050,5101−0,45 %
pe 6.4.1,92430,5197−1,85 %
ma 9.4.1,95100,5126+1,39 %
ti 10.4.1,92990,5182−1,08 %
ke 11.4.1,88910,5294−2,11 %
to 12.4.1,90540,5248+0,86 %
ti 17.4.1,92830,5186+1,20 %
ke 18.4.1,92900,5184+0,04 %
to 19.4.1,92120,5205−0,40 %
pe 20.4.1,96590,5087+2,33 %
ma 23.4.2,01190,4970+2,34 %
ti 24.4.2,02390,4941+0,60 %
ke 25.4.2,04040,4901+0,82 %
to 26.4.2,06220,4849+1,07 %
pe 27.4.2,02660,4934−1,73 %
ma 30.4.1,95490,5115−3,54 %
Toukokuu
ke 2.5.1,96090,5100+0,31 %
to 3.5.1,98890,5028+1,43 %
pe 4.5.1,97420,5065−0,74 %
ma 7.5.1,97110,5073−0,16 %
ti 8.5.1,96250,5096−0,44 %
ke 9.5.1,97770,5056+0,77 %
to 10.5.2,00280,4993+1,27 %
pe 11.5.1,97960,5052−1,16 %
ma 14.5.1,99830,5004+0,94 %
ti 15.5.2,03140,4923+1,66 %
ke 16.5.2,06310,4847+1,56 %
to 17.5.2,03490,4914−1,37 %
pe 18.5.2,01650,4959−0,90 %
ma 21.5.2,02000,4950+0,17 %
ti 22.5.2,00960,4976−0,51 %
ke 23.5.1,99830,5004−0,56 %
to 24.5.2,01810,4955+0,99 %
pe 25.5.2,02100,4948+0,14 %
ma 28.5.1,98850,5029−1,61 %
ti 29.5.1,99970,5001+0,56 %
ke 30.5.2,00680,4983+0,36 %
to 31.5.1,98540,5037−1,07 %
Kesäkuu
pe 1.6.2,01060,4974+1,27 %
ma 4.6.2,02400,4941+0,67 %
ti 5.6.2,01850,4954−0,27 %
ke 6.6.2,03110,4923+0,62 %
to 7.6.2,02040,4950−0,53 %
pe 8.6.2,00220,4995−0,90 %
ma 11.6.2,00800,4980+0,29 %
ti 12.6.2,01700,4958+0,45 %
ke 13.6.2,05780,4860+2,02 %
to 14.6.2,05800,4859+0,01 %
pe 15.6.2,09920,4764+2,00 %
ma 18.6.2,06930,4833−1,42 %
ti 19.6.2,11040,4738+1,99 %
ke 20.6.2,11080,4738+0,02 %
to 21.6.2,10040,4761−0,49 %
pe 22.6.2,01990,4951−3,83 %
ma 25.6.1,97620,5060−2,16 %
ti 26.6.1,98100,5048+0,24 %
ke 27.6.2,01150,4971+1,54 %
to 28.6.1,94560,5140−3,28 %
pe 29.6.1,96180,5097+0,83 %
Heinäkuu
ma 2.7.1,95730,5109−0,23 %
ti 3.7.1,97900,5053+1,11 %
ke 4.7.1,98690,5033+0,40 %
to 5.7.2,03600,4912+2,47 %
pe 6.7.2,07210,4826+1,77 %
ma 9.7.2,07460,4820+0,12 %
ti 10.7.2,09140,4781+0,81 %
ke 11.7.2,17860,4590+4,17 %
to 12.7.2,19210,4562+0,62 %
pe 13.7.2,17960,4588−0,57 %
ma 16.7.2,21180,4521+1,48 %
ti 17.7.2,19540,4555−0,74 %
ke 18.7.2,11310,4732−3,75 %
to 19.7.2,19990,4546+4,11 %
pe 20.7.2,19840,4549−0,07 %
ma 23.7.2,12390,4708−3,39 %
ti 24.7.2,10210,4757−1,03 %
ke 25.7.2,17800,4591+3,61 %
to 26.7.2,16480,4619−0,61 %
pe 27.7.2,17310,4602+0,38 %
ma 30.7.2,14790,4656−1,16 %
ti 31.7.2,12440,4707−1,09 %
Elokuu
ke 1.8.2,18140,4584+2,68 %
to 2.8.2,19790,4550+0,76 %
pe 3.8.2,19330,4559−0,21 %
ma 6.8.2,20480,4536+0,52 %
ti 7.8.2,15300,4645−2,35 %
ke 8.8.2,15220,4646−0,04 %
to 9.8.2,18710,4572+1,62 %
pe 10.8.2,21410,4517+1,23 %
ma 13.8.2,21400,4517±0,00 %
ti 14.8.2,25320,4438+1,77 %
ke 15.8.2,29420,4359+1,82 %
to 16.8.2,27550,4395−0,82 %
pe 17.8.2,28630,4374+0,47 %
ma 20.8.2,30420,4340+0,78 %
ti 21.8.2,29800,4352−0,27 %
ke 22.8.2,35010,4255+2,27 %
to 23.8.2,29800,4352−2,22 %
pe 24.8.2,30300,4342+0,22 %
ma 27.8.2,31430,4321+0,49 %
ti 28.8.2,31250,4324−0,08 %
ke 29.8.2,33320,4286+0,90 %
to 30.8.2,31420,4321−0,81 %
pe 31.8.2,31790,4314+0,16 %
Syyskuu
ma 3.9.2,32660,4298+0,38 %
ti 4.9.2,30130,4345−1,09 %
ke 5.9.2,28050,4385−0,90 %
to 6.9.2,28190,4382+0,06 %
pe 7.9.2,31150,4326+1,30 %
ma 10.9.2,33480,4283+1,01 %
ti 11.9.2,32660,4298−0,35 %
ke 12.9.2,41340,4144+3,73 %
to 13.9.2,43530,4106+0,91 %
pe 14.9.2,48730,4020+2,14 %
ma 17.9.2,49220,4013+0,20 %
ti 18.9.2,46790,4052−0,98 %
ke 19.9.2,49430,4009+1,07 %
to 20.9.2,50830,3987+0,56 %
pe 21.9.2,58430,3870+3,03 %
ma 24.9.2,59520,3853+0,42 %
ti 25.9.2,46280,4060−5,10 %
ke 26.9.2,50850,3986+1,86 %
to 27.9.2,52030,3968+0,47 %
pe 28.9.2,44000,4098−3,19 %
Lokakuu
ma 1.10.2,43750,4103−0,10 %
ti 2.10.2,45900,4067+0,88 %
ke 3.10.2,49070,4015+1,29 %
to 4.10.2,49260,4012+0,08 %
pe 5.10.2,50890,3986+0,65 %
ma 8.10.2,57800,3879+2,75 %
ti 9.10.2,54770,3925−1,18 %
ke 10.10.2,54070,3936−0,27 %
to 11.10.2,51220,3981−1,12 %
pe 12.10.2,51400,3978+0,07 %
ma 15.10.2,53350,3947+0,78 %
ti 16.10.2,49340,4011−1,58 %
ke 17.10.2,44950,4082−1,76 %
to 18.10.2,47490,4041+1,04 %
pe 19.10.2,49300,4011+0,73 %
ma 22.10.2,44640,4088−1,87 %
ti 23.10.2,40880,4151−1,54 %
ke 24.10.2,43480,4107+1,08 %
to 25.10.2,44450,4091+0,40 %
pe 26.10.2,43450,4108−0,41 %
ma 29.10.2,45070,4080+0,67 %
ti 30.10.2,46630,4055+0,64 %
ke 31.10.2,45630,4071−0,41 %
Marraskuu
to 1.11.2,43250,4111−0,97 %
pe 2.11.2,42070,4131−0,49 %
ma 5.11.2,36840,4222−2,16 %
ti 6.11.2,32630,4299−1,78 %
ke 7.11.2,36030,4237+1,46 %
to 8.11.2,29730,4353−2,67 %
pe 9.11.2,26910,4407−1,23 %
ma 12.11.2,26770,4410−0,06 %
ti 13.11.2,23300,4478−1,53 %
ke 14.11.2,22410,4496−0,40 %
to 15.11.2,24550,4453+0,96 %
pe 16.11.2,24880,4447+0,15 %
ma 19.11.2,21450,4516−1,53 %
ti 20.11.2,23820,4468+1,07 %
ke 21.11.2,23510,4474−0,14 %
to 22.11.2,22890,4487−0,28 %
pe 23.11.2,21240,4520−0,74 %
ma 26.11.2,20230,4541−0,46 %
ti 27.11.2,16180,4626−1,84 %
ke 28.11.2,19320,4560+1,45 %
to 29.11.2,22530,4494+1,46 %
pe 30.11.2,26140,4422+1,62 %
Joulukuu
ma 3.12.2,21110,4523−2,22 %
ti 4.12.2,16010,4629−2,31 %
ke 5.12.2,16110,4627+0,05 %
to 6.12.2,17560,4596+0,67 %
pe 7.12.2,13820,4677−1,72 %
ma 10.12.2,10080,4760−1,75 %
ti 11.12.2,08630,4793−0,69 %
ke 12.12.2,09730,4768+0,53 %
to 13.12.2,14230,4668+2,15 %
pe 14.12.2,14990,4651+0,35 %
ma 17.12.2,13060,4694−0,90 %
ti 18.12.2,11200,4735−0,87 %
ke 19.12.2,06970,4832−2,00 %
to 20.12.2,07910,4810+0,45 %
pe 21.12.2,07520,4819−0,19 %
ma 24.12.2,05650,4863−0,90 %
to 27.12.2,05050,4877−0,29 %
pe 28.12.2,04650,4886−0,20 %

Lataa CSV-tiedostona 254 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Realin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026