N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/BRL · Brasilian real · vuosi 2023 Realin kurssi 2023

Euro heikkeni realia vastaan 4,91 % vuonna 2023

Vuonna 2023 EKP julkaisi realin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 5,4010 realia. Kurssi oli korkeimmillaan 5,7758 4.1.2023 ja matalimmillaan 5,1860 15.9.2023. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2023 oli 5,3618.

Keskikurssi 2023
5,4010
Muutos vuoden aikana
▼ −4,91 %
Ylin
5,7758 4.1.2023
Alin
5,1860 15.9.2023

Kurssikehitys

EUR/BRL vuonna 2023

255 julkaisua 2.1.2023–29.12.2023.

Näin monta Brasilian realia eurolla sai vuonna 2023

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2023

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/BRL: kuukausien keskikurssit 2023
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu5,60475,51045,77585,537322
Helmikuu5,53865,46335,62455,528020
Maaliskuu5,57845,42025,72985,515823
Huhtikuu5,49955,38615,57885,487218
Toukokuu5,40925,33205,55215,428822
Kesäkuu5,26955,21775,40325,278822
Heinäkuu5,30995,19965,40015,203121
Elokuu5,34275,21485,42955,308223
Syyskuu5,27705,18605,35025,306521
Lokakuu5,35095,24515,46345,374322
Marraskuu5,29635,19675,39845,398422
Joulukuu5,34285,26145,40855,361819
Koko vuosi5,40105,18605,77585,3618255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2023

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/BRL: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2023
Päivä1 EUR = BRL1 BRL = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.5,70480,1753+1,17 %
ti 3.1.5,66560,1765−0,69 %
ke 4.1.5,77580,1731+1,95 %
to 5.1.5,70600,1753−1,21 %
pe 6.1.5,60340,1785−1,80 %
ma 9.1.5,64750,1771+0,79 %
ti 10.1.5,64710,1771−0,01 %
ke 11.1.5,58400,1791−1,12 %
to 12.1.5,55560,1800−0,51 %
pe 13.1.5,55120,1801−0,08 %
ma 16.1.5,52400,1810−0,49 %
ti 17.1.5,56070,1798+0,66 %
ke 18.1.5,52520,1810−0,64 %
to 19.1.5,63260,1775+1,94 %
pe 20.1.5,62710,1777−0,10 %
ma 23.1.5,63720,1774+0,18 %
ti 24.1.5,61640,1780−0,37 %
ke 25.1.5,56900,1796−0,84 %
to 26.1.5,55720,1799−0,21 %
pe 27.1.5,51040,1815−0,84 %
ma 30.1.5,56540,1797+1,00 %
ti 31.1.5,53730,1806−0,50 %
Helmikuu
ke 1.2.5,51740,1812−0,36 %
to 2.2.5,48590,1823−0,57 %
pe 3.2.5,54140,1805+1,01 %
ma 6.2.5,56250,1798+0,38 %
ti 7.2.5,52160,1811−0,74 %
ke 8.2.5,56440,1797+0,78 %
to 9.2.5,61650,1780+0,94 %
pe 10.2.5,62450,1778+0,14 %
ma 13.2.5,55760,1799−1,19 %
ti 14.2.5,55520,1800−0,04 %
ke 15.2.5,58600,1790+0,55 %
to 16.2.5,60900,1783+0,41 %
pe 17.2.5,54870,1802−1,08 %
ma 20.2.5,51620,1813−0,59 %
ti 21.2.5,51100,1815−0,09 %
ke 22.2.5,50080,1818−0,19 %
to 23.2.5,47650,1826−0,44 %
pe 24.2.5,46330,1830−0,24 %
ma 27.2.5,48480,1823+0,39 %
ti 28.2.5,52800,1809+0,79 %
Maaliskuu
ke 1.3.5,55350,1801+0,46 %
to 2.3.5,52420,1810−0,53 %
pe 3.3.5,52480,1810+0,01 %
ma 6.3.5,53560,1806+0,20 %
ti 7.3.5,52240,1811−0,24 %
ke 8.3.5,45100,1835−1,29 %
to 9.3.5,42020,1845−0,57 %
pe 10.3.5,50370,1817+1,54 %
ma 13.3.5,62560,1778+2,21 %
ti 14.3.5,61360,1781−0,21 %
ke 15.3.5,56720,1796−0,83 %
to 16.3.5,60050,1786+0,60 %
pe 17.3.5,58720,1790−0,24 %
ma 20.3.5,61830,1780+0,56 %
ti 21.3.5,64910,1770+0,55 %
ke 22.3.5,66830,1764+0,34 %
to 23.3.5,69950,1755+0,55 %
pe 24.3.5,72980,1745+0,53 %
ma 27.3.5,63620,1774−1,63 %
ti 28.3.5,60800,1783−0,50 %
ke 29.3.5,59580,1787−0,22 %
to 30.3.5,55310,1801−0,76 %
pe 31.3.5,51580,1813−0,67 %
Huhtikuu
ma 3.4.5,47860,1825−0,67 %
ti 4.4.5,51210,1814+0,61 %
ke 5.4.5,54970,1802+0,68 %
to 6.4.5,50960,1815−0,72 %
ti 11.4.5,50720,1816−0,04 %
ke 12.4.5,46350,1830−0,79 %
to 13.4.5,41170,1848−0,95 %
pe 14.4.5,44100,1838+0,54 %
ma 17.4.5,38610,1857−1,01 %
ti 18.4.5,38990,1855+0,07 %
ke 19.4.5,48430,1823+1,75 %
to 20.4.5,54840,1802+1,17 %
pe 21.4.5,54320,1804−0,09 %
ma 24.4.5,57880,1793+0,64 %
ti 25.4.5,57290,1794−0,11 %
ke 26.4.5,57390,1794+0,02 %
to 27.4.5,55320,1801−0,37 %
pe 28.4.5,48720,1822−1,19 %
Toukokuu
ti 2.5.5,48530,1823−0,03 %
ke 3.5.5,55210,1801+1,22 %
to 4.5.5,51940,1812−0,59 %
pe 5.5.5,49600,1820−0,42 %
ma 8.5.5,46130,1831−0,63 %
ti 9.5.5,48630,1823+0,46 %
ke 10.5.5,44970,1835−0,67 %
to 11.5.5,42180,1844−0,51 %
pe 12.5.5,38440,1857−0,69 %
ma 15.5.5,34310,1872−0,77 %
ti 16.5.5,33400,1875−0,17 %
ke 17.5.5,37280,1861+0,73 %
to 18.5.5,36120,1865−0,22 %
pe 19.5.5,35540,1867−0,11 %
ma 22.5.5,40560,1850+0,94 %
ti 23.5.5,36490,1864−0,75 %
ke 24.5.5,33970,1873−0,47 %
to 25.5.5,33200,1875−0,14 %
pe 26.5.5,38780,1856+1,05 %
ma 29.5.5,34600,1871−0,78 %
ti 30.5.5,37560,1860+0,55 %
ke 31.5.5,42880,1842+0,99 %
Kesäkuu
to 1.6.5,40320,1851−0,47 %
pe 2.6.5,37520,1860−0,52 %
ma 5.6.5,29590,1888−1,48 %
ti 6.6.5,25380,1903−0,79 %
ke 7.6.5,26070,1901+0,13 %
to 8.6.5,28660,1892+0,49 %
pe 9.6.5,29650,1888+0,19 %
ma 12.6.5,25490,1903−0,79 %
ti 13.6.5,24690,1906−0,15 %
ke 14.6.5,24890,1905+0,04 %
to 15.6.5,22440,1914−0,47 %
pe 16.6.5,27900,1894+1,05 %
ma 19.6.5,25880,1902−0,38 %
ti 20.6.5,23760,1909−0,40 %
ke 21.6.5,22730,1913−0,20 %
to 22.6.5,23310,1911+0,11 %
pe 23.6.5,22350,1914−0,18 %
ma 26.6.5,21770,1917−0,11 %
ti 27.6.5,23110,1912+0,26 %
ke 28.6.5,29400,1889+1,20 %
to 29.6.5,30060,1887+0,12 %
pe 30.6.5,27880,1894−0,41 %
Heinäkuu
ma 3.7.5,20830,1920−1,34 %
ti 4.7.5,22930,1912+0,40 %
ke 5.7.5,29330,1889+1,22 %
to 6.7.5,29260,1889−0,01 %
pe 7.7.5,35270,1868+1,14 %
ma 10.7.5,32460,1878−0,52 %
ti 11.7.5,36790,1863+0,81 %
ke 12.7.5,34770,1870−0,38 %
to 13.7.5,37470,1861+0,50 %
pe 14.7.5,38470,1857+0,19 %
ma 17.7.5,39600,1853+0,21 %
ti 18.7.5,40010,1852+0,08 %
ke 19.7.5,39960,1852−0,01 %
to 20.7.5,36650,1863−0,61 %
pe 21.7.5,34370,1871−0,42 %
ma 24.7.5,29810,1887−0,85 %
ti 25.7.5,21780,1917−1,52 %
ke 26.7.5,24010,1908+0,43 %
to 27.7.5,26670,1899+0,51 %
pe 28.7.5,19960,1923−1,27 %
ma 31.7.5,20310,1922+0,07 %
Elokuu
ti 1.8.5,21480,1918+0,22 %
ke 2.8.5,25610,1903+0,79 %
to 3.8.5,29960,1887+0,83 %
pe 4.8.5,37290,1861+1,38 %
ma 7.8.5,36090,1865−0,22 %
ti 8.8.5,39700,1853+0,67 %
ke 9.8.5,36640,1863−0,57 %
to 10.8.5,38720,1856+0,39 %
pe 11.8.5,36560,1864−0,40 %
ma 14.8.5,37640,1860+0,20 %
ti 15.8.5,42950,1842+0,99 %
ke 16.8.5,42760,1842−0,03 %
to 17.8.5,41270,1848−0,27 %
pe 18.8.5,40760,1849−0,09 %
ma 21.8.5,41400,1847+0,12 %
ti 22.8.5,38910,1856−0,46 %
ke 23.8.5,33060,1876−1,09 %
to 24.8.5,28650,1892−0,83 %
pe 25.8.5,25240,1904−0,65 %
ma 28.8.5,26330,1900+0,21 %
ti 29.8.5,27620,1895+0,25 %
ke 30.8.5,28770,1891+0,22 %
to 31.8.5,30820,1884+0,39 %
Syyskuu
pe 1.9.5,34950,1869+0,78 %
ma 4.9.5,33280,1875−0,31 %
ti 5.9.5,31840,1880−0,27 %
ke 6.9.5,35020,1869+0,60 %
to 7.9.5,33300,1875−0,32 %
pe 8.9.5,32380,1878−0,17 %
ma 11.9.5,32050,1880−0,06 %
ti 12.9.5,29200,1890−0,54 %
ke 13.9.5,31300,1882+0,40 %
to 14.9.5,26520,1899−0,90 %
pe 15.9.5,18600,1928−1,50 %
ma 18.9.5,19050,1927+0,09 %
ti 19.9.5,19140,1926+0,02 %
ke 20.9.5,19820,1924+0,13 %
to 21.9.5,20920,1920+0,21 %
pe 22.9.5,22950,1912+0,39 %
ma 25.9.5,25160,1904+0,42 %
ti 26.9.5,27210,1897+0,39 %
ke 27.9.5,27160,1897−0,01 %
to 28.9.5,31150,1883+0,76 %
pe 29.9.5,30650,1884−0,09 %
Lokakuu
ma 2.10.5,32500,1878+0,35 %
ti 3.10.5,33700,1874+0,23 %
ke 4.10.5,39550,1853+1,10 %
to 5.10.5,43720,1839+0,77 %
pe 6.10.5,46340,1830+0,48 %
ma 9.10.5,43850,1839−0,46 %
ti 10.10.5,42120,1845−0,32 %
ke 11.10.5,34610,1871−1,39 %
to 12.10.5,36040,1866+0,27 %
pe 13.10.5,33520,1874−0,47 %
ma 16.10.5,33300,1875−0,04 %
ti 17.10.5,33050,1876−0,05 %
ke 18.10.5,32950,1876−0,02 %
to 19.10.5,35200,1868+0,42 %
pe 20.10.5,35500,1867+0,06 %
ma 23.10.5,35240,1868−0,05 %
ti 24.10.5,33730,1874−0,28 %
ke 25.10.5,28630,1892−0,96 %
to 26.10.5,26940,1898−0,32 %
pe 27.10.5,24510,1907−0,46 %
ma 30.10.5,29520,1889+0,96 %
ti 31.10.5,37430,1861+1,49 %
Marraskuu
ke 1.11.5,29630,1888−1,45 %
to 2.11.5,28180,1893−0,27 %
pe 3.11.5,24230,1908−0,75 %
ma 6.11.5,25950,1901+0,33 %
ti 7.11.5,19670,1924−1,19 %
ke 8.11.5,21320,1918+0,32 %
to 9.11.5,23780,1909+0,47 %
pe 10.11.5,25790,1902+0,38 %
ma 13.11.5,25990,1901+0,04 %
ti 14.11.5,24490,1907−0,29 %
ke 15.11.5,28290,1893+0,72 %
to 16.11.5,27030,1897−0,24 %
pe 17.11.5,29470,1889+0,46 %
ma 20.11.5,33640,1874+0,79 %
ti 21.11.5,34540,1871+0,17 %
ke 22.11.5,34020,1873−0,10 %
to 23.11.5,33670,1874−0,07 %
pe 24.11.5,33250,1875−0,08 %
ma 27.11.5,35220,1868+0,37 %
ti 28.11.5,35930,1866+0,13 %
ke 29.11.5,37850,1859+0,36 %
to 30.11.5,39840,1852+0,37 %
Joulukuu
pe 1.12.5,35380,1868−0,83 %
ma 4.12.5,31750,1881−0,68 %
ti 5.12.5,36360,1864+0,87 %
ke 6.12.5,29940,1887−1,20 %
to 7.12.5,26140,1901−0,72 %
pe 8.12.5,29330,1889+0,61 %
ma 11.12.5,31690,1881+0,45 %
ti 12.12.5,33270,1875+0,30 %
ke 13.12.5,36090,1865+0,53 %
to 14.12.5,33490,1874−0,48 %
pe 15.12.5,40850,1849+1,38 %
ma 18.12.5,39350,1854−0,28 %
ti 19.12.5,33750,1874−1,04 %
ke 20.12.5,32870,1877−0,16 %
to 21.12.5,36880,1863+0,75 %
pe 22.12.5,36240,1865−0,12 %
ke 27.12.5,34340,1871−0,35 %
to 28.12.5,37390,1861+0,57 %
pe 29.12.5,36180,1865−0,23 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Realin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026