N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/MXN · Meksikon peso · vuosi 2024 Meksikon peson kurssi 2024

Euro vahvistui Meksikon pesoa vastaan 15,10 % vuonna 2024

Vuonna 2024 EKP julkaisi Meksikon peson viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 19,8314 Meksikon pesoa. Kurssi oli korkeimmillaan 22,2790 5.9.2024 ja matalimmillaan 17,5982 12.4.2024. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2024 oli 21,5504.

Keskikurssi 2024
19,8314
Muutos vuoden aikana
▲ +15,10 %
Ylin
22,2790 5.9.2024
Alin
17,5982 12.4.2024

Kurssikehitys

EUR/MXN vuonna 2024

256 julkaisua 2.1.2024–31.12.2024.

Näin monta Meksikon pesoa eurolla sai vuonna 2024

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2024

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/MXN: kuukausien keskikurssit 2024
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu18,626818,451418,805418,581722
Helmikuu18,442518,320018,619518,496921
Maaliskuu18,261017,917918,451717,917920
Huhtikuu18,006617,598218,481918,189521
Toukokuu18,154917,980018,438718,438722
Kesäkuu19,613419,016120,274319,565420
Heinäkuu19,639719,290420,331720,331723
Elokuu21,082319,993621,882321,758122
Syyskuu21,762521,240222,279021,984221
Lokakuu21,460321,035321,844421,808723
Marraskuu21,615221,274222,075521,537021
Joulukuu21,233820,949021,550421,550420
Koko vuosi19,831417,598222,279021,5504256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2024

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/MXN: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2024
Päivä1 EUR = MXN1 MXN = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.18,68870,05351−0,18 %
ke 3.1.18,66820,05357−0,11 %
to 4.1.18,61240,05373−0,30 %
pe 5.1.18,60660,05374−0,03 %
ma 8.1.18,49820,05406−0,58 %
ti 9.1.18,45140,05420−0,25 %
ke 10.1.18,59830,05377+0,80 %
to 11.1.18,66880,05357+0,38 %
pe 12.1.18,49310,05407−0,94 %
ma 15.1.18,48990,05408−0,02 %
ti 16.1.18,53900,05394+0,27 %
ke 17.1.18,80540,05318+1,44 %
to 18.1.18,68600,05352−0,63 %
pe 19.1.18,64940,05362−0,20 %
ma 22.1.18,58970,05379−0,32 %
ti 23.1.18,75480,05332+0,89 %
ke 24.1.18,75370,05332−0,01 %
to 25.1.18,76480,05329+0,06 %
pe 26.1.18,65820,05360−0,57 %
ma 29.1.18,55910,05388−0,53 %
ti 30.1.18,67290,05355+0,61 %
ke 31.1.18,58170,05382−0,49 %
Helmikuu
to 1.2.18,61950,05371+0,20 %
pe 2.2.18,55790,05389−0,33 %
ma 5.2.18,47810,05412−0,43 %
ti 6.2.18,32000,05459−0,86 %
ke 7.2.18,38210,05440+0,34 %
to 8.2.18,37770,05441−0,02 %
pe 9.2.18,44480,05422+0,37 %
ma 12.2.18,37030,05444−0,40 %
ti 13.2.18,42720,05427+0,31 %
ke 14.2.18,35590,05448−0,39 %
to 15.2.18,35620,05448±0,00 %
pe 16.2.18,35360,05449−0,01 %
ma 19.2.18,36980,05444+0,09 %
ti 20.2.18,37920,05441+0,05 %
ke 21.2.18,43790,05424+0,32 %
to 22.2.18,50700,05403+0,37 %
pe 23.2.18,50890,05403+0,01 %
ma 26.2.18,54730,05392+0,21 %
ti 27.2.18,52210,05399−0,14 %
ke 28.2.18,48010,05411−0,23 %
to 29.2.18,49690,05406+0,09 %
Maaliskuu
pe 1.3.18,40790,05432−0,48 %
ma 4.3.18,45170,05420+0,24 %
ti 5.3.18,39240,05437−0,32 %
ke 6.3.18,35320,05449−0,21 %
to 7.3.18,37150,05443+0,10 %
pe 8.3.18,42820,05426+0,31 %
ma 11.3.18,35890,05447−0,38 %
ti 12.3.18,36730,05444+0,05 %
ke 13.3.18,34720,05450−0,11 %
to 14.3.18,23080,05485−0,63 %
pe 15.3.18,19150,05497−0,22 %
ma 18.3.18,22070,05488+0,16 %
ti 19.3.18,33760,05453+0,64 %
ke 20.3.18,25410,05478−0,46 %
to 21.3.18,26100,05476+0,04 %
pe 22.3.18,13720,05514−0,68 %
ma 25.3.18,13740,05513±0,00 %
ti 26.3.18,11650,05520−0,12 %
ke 27.3.17,93670,05575−0,99 %
to 28.3.17,91790,05581−0,10 %
Huhtikuu
ti 2.4.17,84900,05603−0,38 %
ke 3.4.17,87820,05593+0,16 %
to 4.4.17,96750,05566+0,50 %
pe 5.4.17,91040,05583−0,32 %
ma 8.4.17,80530,05616−0,59 %
ti 9.4.17,72680,05641−0,44 %
ke 10.4.17,73050,05640+0,02 %
to 11.4.17,64480,05667−0,48 %
pe 12.4.17,59820,05682−0,26 %
ma 15.4.17,65610,05664+0,33 %
ti 16.4.17,91410,05582+1,46 %
ke 17.4.18,07610,05532+0,90 %
to 18.4.18,09400,05527+0,10 %
pe 19.4.18,48190,05411+2,14 %
ma 22.4.18,20590,05493−1,49 %
ti 23.4.18,27320,05472+0,37 %
ke 24.4.18,08240,05530−1,04 %
to 25.4.18,26700,05474+1,02 %
pe 26.4.18,46720,05415+1,10 %
ma 29.4.18,32020,05458−0,80 %
ti 30.4.18,18950,05498−0,71 %
Toukokuu
to 2.5.18,11870,05519−0,39 %
pe 3.5.18,20860,05492+0,50 %
ma 6.5.18,23460,05484+0,14 %
ti 7.5.18,16060,05506−0,41 %
ke 8.5.18,19360,05496+0,18 %
to 9.5.18,17640,05502−0,09 %
pe 10.5.18,07300,05533−0,57 %
ma 13.5.18,07130,05534−0,01 %
ti 14.5.18,13630,05514+0,36 %
ke 15.5.18,27100,05473+0,74 %
to 16.5.18,17840,05501−0,51 %
pe 17.5.18,08890,05528−0,49 %
ma 20.5.18,03150,05546−0,32 %
ti 21.5.17,98000,05562−0,29 %
ke 22.5.18,03970,05543+0,33 %
to 23.5.18,05340,05539+0,08 %
pe 24.5.18,08440,05530+0,17 %
ma 27.5.18,09010,05528+0,03 %
ti 28.5.18,11160,05521+0,12 %
ke 29.5.18,25880,05477+0,81 %
to 30.5.18,40710,05433+0,81 %
pe 31.5.18,43870,05423+0,17 %
Kesäkuu
ma 3.6.19,01610,05259+3,13 %
ti 4.6.19,53260,05120+2,72 %
ke 5.6.19,19190,05211−1,74 %
to 6.6.19,12540,05229−0,35 %
pe 7.6.19,49430,05130+1,93 %
ma 10.6.19,75310,05062+1,33 %
ti 11.6.19,70080,05076−0,26 %
ke 12.6.20,27430,04932+2,91 %
to 13.6.20,16540,04959−0,54 %
pe 14.6.19,84710,05039−1,58 %
ma 17.6.19,85940,05035+0,06 %
ti 18.6.19,71670,05072−0,72 %
ke 19.6.19,85830,05036+0,72 %
to 20.6.19,74530,05064−0,57 %
pe 21.6.19,52710,05121−1,11 %
ma 24.6.19,38870,05158−0,71 %
ti 25.6.19,33380,05172−0,28 %
ke 26.6.19,49410,05130+0,83 %
to 27.6.19,67800,05082+0,94 %
pe 28.6.19,56540,05111−0,57 %
Heinäkuu
ma 1.7.19,73150,05068+0,85 %
ti 2.7.19,68250,05081−0,25 %
ke 3.7.19,65770,05087−0,13 %
to 4.7.19,58010,05107−0,39 %
pe 5.7.19,54720,05116−0,17 %
ma 8.7.19,53990,05118−0,04 %
ti 9.7.19,48580,05132−0,28 %
ke 10.7.19,29040,05184−1,00 %
to 11.7.19,40560,05153+0,60 %
pe 12.7.19,31120,05178−0,49 %
ma 15.7.19,40410,05154+0,48 %
ti 16.7.19,33240,05173−0,37 %
ke 17.7.19,43850,05144+0,55 %
to 18.7.19,36750,05163−0,37 %
pe 19.7.19,50650,05126+0,72 %
ma 22.7.19,64570,05090+0,71 %
ti 23.7.19,52540,05122−0,61 %
ke 24.7.19,81130,05048+1,46 %
to 25.7.20,09800,04976+1,45 %
pe 26.7.19,92540,05019−0,86 %
ma 29.7.19,94200,05015+0,08 %
ti 30.7.20,15330,04962+1,06 %
ke 31.7.20,33170,04918+0,89 %
Elokuu
to 1.8.19,99360,05002−1,66 %
pe 2.8.20,57990,04859+2,93 %
ma 5.8.21,64140,04621+5,16 %
ti 6.8.21,08720,04742−2,56 %
ke 7.8.21,06920,04746−0,09 %
to 8.8.21,04020,04753−0,14 %
pe 9.8.20,56520,04863−2,26 %
ma 12.8.20,56600,04862±0,00 %
ti 13.8.20,72350,04825+0,77 %
ke 14.8.20,87800,04790+0,75 %
to 15.8.20,74750,04820−0,63 %
pe 16.8.20,54590,04867−0,97 %
ma 19.8.20,65860,04841+0,55 %
ti 20.8.20,84400,04798+0,90 %
ke 21.8.21,12830,04733+1,36 %
to 22.8.21,61750,04626+2,32 %
pe 23.8.21,53110,04644−0,40 %
ma 26.8.21,40920,04671−0,57 %
ti 27.8.21,68690,04611+1,30 %
ke 28.8.21,88230,04570+0,90 %
to 29.8.21,85750,04575−0,11 %
pe 30.8.21,75810,04596−0,45 %
Syyskuu
ma 2.9.21,76180,04595+0,02 %
ti 3.9.21,87850,04571+0,54 %
ke 4.9.21,96380,04553+0,39 %
to 5.9.22,27900,04489+1,44 %
pe 6.9.22,15120,04514−0,57 %
ma 9.9.21,98790,04548−0,74 %
ti 10.9.21,95270,04555−0,16 %
ke 11.9.21,99520,04546+0,19 %
to 12.9.21,74560,04599−1,13 %
pe 13.9.21,56370,04637−0,84 %
ma 16.9.21,40290,04672−0,75 %
ti 17.9.21,52900,04645+0,59 %
ke 18.9.21,24020,04708−1,34 %
to 19.9.21,39100,04675+0,71 %
pe 20.9.21,60890,04628+1,02 %
ma 23.9.21,59150,04631−0,08 %
ti 24.9.21,57480,04635−0,08 %
ke 25.9.21,74260,04599+0,78 %
to 26.9.21,82990,04581+0,40 %
pe 27.9.21,83740,04579+0,03 %
ma 30.9.21,98420,04549+0,67 %
Lokakuu
ti 1.10.21,84440,04578−0,64 %
ke 2.10.21,60830,04628−1,08 %
to 3.10.21,53890,04643−0,32 %
pe 4.10.21,26880,04702−1,25 %
ma 7.10.21,22340,04712−0,21 %
ti 8.10.21,13830,04731−0,40 %
ke 9.10.21,19160,04719+0,25 %
to 10.10.21,27880,04700+0,41 %
pe 11.10.21,23560,04709−0,20 %
ma 14.10.21,03530,04754−0,94 %
ti 15.10.21,20970,04715+0,83 %
ke 16.10.21,47910,04656+1,27 %
to 17.10.21,71350,04605+1,09 %
pe 18.10.21,40760,04671−1,41 %
ma 21.10.21,65390,04618+1,15 %
ti 22.10.21,52020,04647−0,62 %
ke 23.10.21,61150,04627+0,42 %
to 24.10.21,36670,04680−1,13 %
pe 25.10.21,44080,04664+0,35 %
ma 28.10.21,62230,04625+0,85 %
ti 29.10.21,57190,04636−0,23 %
ke 30.10.21,81740,04583+1,14 %
to 31.10.21,80870,04585−0,04 %
Marraskuu
pe 1.11.21,72470,04603−0,39 %
ma 4.11.21,91870,04562+0,89 %
ti 5.11.21,95790,04554+0,18 %
ke 6.11.22,07550,04530+0,54 %
to 7.11.21,38970,04675−3,11 %
pe 8.11.21,53490,04644+0,68 %
ma 11.11.21,85590,04575+1,49 %
ti 12.11.21,64280,04620−0,98 %
ke 13.11.21,79420,04588+0,70 %
to 14.11.21,72090,04604−0,34 %
pe 15.11.21,56970,04636−0,70 %
ma 18.11.21,50230,04651−0,31 %
ti 19.11.21,49560,04652−0,03 %
ke 20.11.21,30360,04694−0,89 %
to 21.11.21,44440,04663+0,66 %
pe 22.11.21,27420,04701−0,79 %
ma 25.11.21,33010,04688+0,26 %
ti 26.11.21,55930,04638+1,07 %
ke 27.11.21,84660,04577+1,33 %
to 28.11.21,44190,04664−1,85 %
pe 29.11.21,53700,04643+0,44 %
Joulukuu
ma 2.12.21,53410,04644−0,01 %
ti 3.12.21,39060,04675−0,67 %
ke 4.12.21,30670,04693−0,39 %
to 5.12.21,38600,04676+0,37 %
pe 6.12.21,35950,04682−0,12 %
ma 9.12.21,30400,04694−0,26 %
ti 10.12.21,22980,04710−0,35 %
ke 11.12.21,23250,04710+0,01 %
to 12.12.21,15880,04726−0,35 %
pe 13.12.21,24380,04707+0,40 %
ma 16.12.21,16350,04725−0,38 %
ti 17.12.21,13680,04731−0,13 %
ke 18.12.21,13930,04731+0,01 %
to 19.12.21,13390,04732−0,03 %
pe 20.12.21,01940,04758−0,54 %
ma 23.12.21,00690,04760−0,06 %
ti 24.12.20,94900,04773−0,28 %
pe 27.12.21,14530,04729+0,94 %
ma 30.12.21,28470,04698+0,66 %
ti 31.12.21,55040,04640+1,25 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Meksikon peson kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026