N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CHF · Sveitsin frangi · vuosi 2012 Sveitsin frangin kurssi 2012

Euro heikkeni Sveitsin frangia vastaan 0,69 % vuonna 2012

Vuonna 2012 EKP julkaisi Sveitsin frangin viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,2053 Sveitsin frangia. Kurssi oli korkeimmillaan 1,2196 4.1.2012 ja matalimmillaan 1,2008 1.6.2012. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2012 oli 1,2072.

Keskikurssi 2012
1,2053
Muutos vuoden aikana
▼ −0,69 %
Ylin
1,2196 4.1.2012
Alin
1,2008 1.6.2012

Kurssikehitys

EUR/CHF vuonna 2012

256 julkaisua 2.1.2012–31.12.2012.

Näin monta Sveitsin frangia eurolla sai vuonna 2012

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2012

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CHF: kuukausien keskikurssit 2012
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,21081,20461,21961,204822
Helmikuu1,20711,20481,21141,205121
Maaliskuu1,20611,20451,21101,204522
Huhtikuu1,20231,20111,20441,201819
Toukokuu1,20121,20101,20191,201022
Kesäkuu1,20111,20081,20301,203021
Heinäkuu1,20111,20091,20151,201422
Elokuu1,20111,20091,20241,200923
Syyskuu1,20891,20081,21621,209920
Lokakuu1,20981,20761,21231,207623
Marraskuu1,20521,20331,20751,205422
Joulukuu1,20911,20681,21361,207219
Koko vuosi1,20531,20081,21961,2072256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2012

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/CHF: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2012
Päivä1 EUR = CHF1 CHF = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.1,21550,8227−0,01 %
ti 3.1.1,21830,8208+0,23 %
ke 4.1.1,21960,8199+0,11 %
to 5.1.1,21870,8205−0,07 %
pe 6.1.1,21770,8212−0,08 %
ma 9.1.1,21390,8238−0,31 %
ti 10.1.1,21360,8240−0,02 %
ke 11.1.1,21200,8251−0,13 %
to 12.1.1,21120,8256−0,07 %
pe 13.1.1,21000,8264−0,10 %
ma 16.1.1,20930,8269−0,06 %
ti 17.1.1,20900,8271−0,02 %
ke 18.1.1,20880,8273−0,02 %
to 19.1.1,20760,8281−0,10 %
pe 20.1.1,20770,8280+0,01 %
ma 23.1.1,20610,8291−0,13 %
ti 24.1.1,20650,8288+0,03 %
ke 25.1.1,20750,8282+0,08 %
to 26.1.1,20710,8284−0,03 %
pe 27.1.1,20780,8280+0,06 %
ma 30.1.1,20460,8302−0,26 %
ti 31.1.1,20480,8300+0,02 %
Helmikuu
ke 1.2.1,20480,8300±0,00 %
to 2.2.1,20480,8300±0,00 %
pe 3.2.1,20500,8299+0,02 %
ma 6.2.1,20670,8287+0,14 %
ti 7.2.1,20870,8273+0,17 %
ke 8.2.1,21140,8255+0,22 %
to 9.2.1,21030,8262−0,09 %
pe 10.2.1,20980,8266−0,04 %
ma 13.2.1,20900,8271−0,07 %
ti 14.2.1,20750,8282−0,12 %
ke 15.2.1,20730,8283−0,02 %
to 16.2.1,20720,8284−0,01 %
pe 17.2.1,20830,8276+0,09 %
ma 20.2.1,20750,8282−0,07 %
ti 21.2.1,20730,8283−0,02 %
ke 22.2.1,20720,8284−0,01 %
to 23.2.1,20530,8297−0,16 %
pe 24.2.1,20480,8300−0,04 %
ma 27.2.1,20520,8297+0,03 %
ti 28.2.1,20500,8299−0,02 %
ke 29.2.1,20510,8298+0,01 %
Maaliskuu
to 1.3.1,20520,8297+0,01 %
pe 2.3.1,20620,8290+0,08 %
ma 5.3.1,20610,8291−0,01 %
ti 6.3.1,20550,8295−0,05 %
ke 7.3.1,20520,8297−0,02 %
to 8.3.1,20500,8299−0,02 %
pe 9.3.1,20530,8297+0,02 %
ma 12.3.1,20560,8295+0,02 %
ti 13.3.1,20600,8292+0,03 %
ke 14.3.1,21100,8258+0,41 %
to 15.3.1,20960,8267−0,12 %
pe 16.3.1,20700,8285−0,21 %
ma 19.3.1,20670,8287−0,02 %
ti 20.3.1,20590,8293−0,07 %
ke 21.3.1,20580,8293−0,01 %
to 22.3.1,20550,8295−0,02 %
pe 23.3.1,20540,8296−0,01 %
ma 26.3.1,20540,8296±0,00 %
ti 27.3.1,20560,8295+0,02 %
ke 28.3.1,20630,8290+0,06 %
to 29.3.1,20510,8298−0,10 %
pe 30.3.1,20450,8302−0,05 %
Huhtikuu
ma 2.4.1,20440,8303−0,01 %
ti 3.4.1,20350,8309−0,07 %
ke 4.4.1,20380,8307+0,02 %
to 5.4.1,20250,8316−0,11 %
ti 10.4.1,20270,8315+0,02 %
ke 11.4.1,20110,8326−0,13 %
to 12.4.1,20270,8315+0,13 %
pe 13.4.1,20170,8322−0,08 %
ma 16.4.1,20250,8316+0,07 %
ti 17.4.1,20180,8321−0,06 %
ke 18.4.1,20320,8311+0,12 %
to 19.4.1,20210,8319−0,09 %
pe 20.4.1,20170,8322−0,03 %
ma 23.4.1,20180,8321+0,01 %
ti 24.4.1,20210,8319+0,02 %
ke 25.4.1,20180,8321−0,02 %
to 26.4.1,20160,8322−0,02 %
pe 27.4.1,20140,8324−0,02 %
ma 30.4.1,20180,8321+0,03 %
Toukokuu
ke 2.5.1,20180,8321±0,00 %
to 3.5.1,20140,8324−0,03 %
pe 4.5.1,20140,8324±0,00 %
ma 7.5.1,20120,8325−0,02 %
ti 8.5.1,20140,8324+0,02 %
ke 9.5.1,20100,8326−0,03 %
to 10.5.1,20130,8324+0,02 %
pe 11.5.1,20120,8325−0,01 %
ma 14.5.1,20100,8326−0,02 %
ti 15.5.1,20100,8326±0,00 %
ke 16.5.1,20110,8326+0,01 %
to 17.5.1,20110,8326±0,00 %
pe 18.5.1,20120,8325+0,01 %
ma 21.5.1,20110,8326−0,01 %
ti 22.5.1,20110,8326±0,00 %
ke 23.5.1,20110,8326±0,00 %
to 24.5.1,20100,8326−0,01 %
pe 25.5.1,20140,8324+0,03 %
ma 28.5.1,20190,8320+0,04 %
ti 29.5.1,20150,8323−0,03 %
ke 30.5.1,20100,8326−0,04 %
to 31.5.1,20100,8326±0,00 %
Kesäkuu
pe 1.6.1,20080,8328−0,02 %
ma 4.6.1,20090,8327+0,01 %
ti 5.6.1,20100,8326+0,01 %
ke 6.6.1,20080,8328−0,02 %
to 7.6.1,20110,8326+0,02 %
pe 8.6.1,20120,8325+0,01 %
ma 11.6.1,20100,8326−0,02 %
ti 12.6.1,20120,8325+0,02 %
ke 13.6.1,20090,8327−0,02 %
to 14.6.1,20080,8328−0,01 %
pe 15.6.1,20100,8326+0,02 %
ma 18.6.1,20100,8326±0,00 %
ti 19.6.1,20090,8327−0,01 %
ke 20.6.1,20090,8327±0,00 %
to 21.6.1,20100,8326+0,01 %
pe 22.6.1,20090,8327−0,01 %
ma 25.6.1,20080,8328−0,01 %
ti 26.6.1,20100,8326+0,02 %
ke 27.6.1,20110,8326+0,01 %
to 28.6.1,20100,8326−0,01 %
pe 29.6.1,20300,8313+0,17 %
Heinäkuu
ma 2.7.1,20150,8323−0,12 %
ti 3.7.1,20120,8325−0,02 %
ke 4.7.1,20130,8324+0,01 %
to 5.7.1,20120,8325−0,01 %
pe 6.7.1,20110,8326−0,01 %
ma 9.7.1,20100,8326−0,01 %
ti 10.7.1,20100,8326±0,00 %
ke 11.7.1,20100,8326±0,00 %
to 12.7.1,20100,8326±0,00 %
pe 13.7.1,20090,8327−0,01 %
ma 16.7.1,20100,8326+0,01 %
ti 17.7.1,20100,8326±0,00 %
ke 18.7.1,20100,8326±0,00 %
to 19.7.1,20100,8326±0,00 %
pe 20.7.1,20090,8327−0,01 %
ma 23.7.1,20100,8326+0,01 %
ti 24.7.1,20100,8326±0,00 %
ke 25.7.1,20100,8326±0,00 %
to 26.7.1,20100,8326±0,00 %
pe 27.7.1,20100,8326±0,00 %
ma 30.7.1,20100,8326±0,00 %
ti 31.7.1,20140,8324+0,03 %
Elokuu
ke 1.8.1,20130,8324−0,01 %
to 2.8.1,20240,8317+0,09 %
pe 3.8.1,20120,8325−0,10 %
ma 6.8.1,20130,8324+0,01 %
ti 7.8.1,20150,8323+0,02 %
ke 8.8.1,20120,8325−0,02 %
to 9.8.1,20100,8326−0,02 %
pe 10.8.1,20090,8327−0,01 %
ma 13.8.1,20100,8326+0,01 %
ti 14.8.1,20100,8326±0,00 %
ke 15.8.1,20110,8326+0,01 %
to 16.8.1,20100,8326−0,01 %
pe 17.8.1,20110,8326+0,01 %
ma 20.8.1,20100,8326−0,01 %
ti 21.8.1,20100,8326±0,00 %
ke 22.8.1,20090,8327−0,01 %
to 23.8.1,20100,8326+0,01 %
pe 24.8.1,20090,8327−0,01 %
ma 27.8.1,20100,8326+0,01 %
ti 28.8.1,20100,8326±0,00 %
ke 29.8.1,20100,8326±0,00 %
to 30.8.1,20090,8327−0,01 %
pe 31.8.1,20090,8327±0,00 %
Syyskuu
ma 3.9.1,20080,8328−0,01 %
ti 4.9.1,20100,8326+0,02 %
ke 5.9.1,20140,8324+0,03 %
to 6.9.1,20490,8299+0,29 %
pe 7.9.1,21280,8245+0,66 %
ma 10.9.1,20900,8271−0,31 %
ti 11.9.1,20740,8282−0,13 %
ke 12.9.1,20830,8276+0,07 %
to 13.9.1,21300,8244+0,39 %
pe 14.9.1,21620,8222+0,26 %
ma 17.9.1,21600,8224−0,02 %
ti 18.9.1,21130,8256−0,39 %
ke 19.9.1,20950,8268−0,15 %
to 20.9.1,20880,8273−0,06 %
pe 21.9.1,21100,8258+0,18 %
ma 24.9.1,20950,8268−0,12 %
ti 25.9.1,20920,8270−0,02 %
ke 26.9.1,20880,8273−0,03 %
to 27.9.1,20840,8275−0,03 %
pe 28.9.1,20990,8265+0,12 %
Lokakuu
ma 1.10.1,20950,8268−0,03 %
ti 2.10.1,21020,8263+0,06 %
ke 3.10.1,21040,8262+0,02 %
to 4.10.1,21230,8249+0,16 %
pe 5.10.1,21120,8256−0,09 %
ma 8.10.1,21100,8258−0,02 %
ti 9.10.1,21110,8257+0,01 %
ke 10.10.1,21100,8258−0,01 %
to 11.10.1,20870,8273−0,19 %
pe 12.10.1,20930,8269+0,05 %
ma 15.10.1,20910,8271−0,02 %
ti 16.10.1,20910,8271±0,00 %
ke 17.10.1,21060,8260+0,12 %
to 18.10.1,20940,8269−0,10 %
pe 19.10.1,20850,8275−0,07 %
ma 22.10.1,20970,8267+0,10 %
ti 23.10.1,20980,8266+0,01 %
ke 24.10.1,21000,8264+0,02 %
to 25.10.1,20970,8267−0,02 %
pe 26.10.1,20900,8271−0,06 %
ma 29.10.1,20870,8273−0,02 %
ti 30.10.1,20850,8275−0,02 %
ke 31.10.1,20760,8281−0,07 %
Marraskuu
to 1.11.1,20720,8284−0,03 %
pe 2.11.1,20730,8283+0,01 %
ma 5.11.1,20630,8290−0,08 %
ti 6.11.1,20750,8282+0,10 %
ke 7.11.1,20650,8288−0,08 %
to 8.11.1,20580,8293−0,06 %
pe 9.11.1,20540,8296−0,03 %
ma 12.11.1,20570,8294+0,02 %
ti 13.11.1,20460,8302−0,09 %
ke 14.11.1,20400,8306−0,05 %
to 15.11.1,20420,8304+0,02 %
pe 16.11.1,20420,8304±0,00 %
ma 19.11.1,20450,8302+0,02 %
ti 20.11.1,20490,8299+0,03 %
ke 21.11.1,20410,8305−0,07 %
to 22.11.1,20450,8302+0,03 %
pe 23.11.1,20500,8299+0,04 %
ma 26.11.1,20460,8302−0,03 %
ti 27.11.1,20430,8304−0,02 %
ke 28.11.1,20330,8310−0,08 %
to 29.11.1,20430,8304+0,08 %
pe 30.11.1,20540,8296+0,09 %
Joulukuu
ma 3.12.1,20870,8273+0,27 %
ti 4.12.1,21360,8240+0,41 %
ke 5.12.1,21280,8245−0,07 %
to 6.12.1,21140,8255−0,12 %
pe 7.12.1,20770,8280−0,31 %
ma 10.12.1,20680,8286−0,07 %
ti 11.12.1,21150,8254+0,39 %
ke 12.12.1,21090,8258−0,05 %
to 13.12.1,20900,8271−0,16 %
pe 14.12.1,20890,8272−0,01 %
ma 17.12.1,20820,8277−0,06 %
ti 18.12.1,20800,8278−0,02 %
ke 19.12.1,20960,8267+0,13 %
to 20.12.1,20790,8279−0,14 %
pe 21.12.1,20770,8280−0,02 %
ma 24.12.1,20700,8285−0,06 %
to 27.12.1,20820,8277+0,10 %
pe 28.12.1,20800,8278−0,02 %
ma 31.12.1,20720,8284−0,07 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Sveitsin frangin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026