N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CHF · Sveitsin frangi · vuosi 2014 Sveitsin frangin kurssi 2014

Euro heikkeni Sveitsin frangia vastaan 2,05 % vuonna 2014

Vuonna 2014 EKP julkaisi Sveitsin frangin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,2146 Sveitsin frangia. Kurssi oli korkeimmillaan 1,2383 8.1.2014 ja matalimmillaan 1,2009 16.12.2014. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2014 oli 1,2024.

Keskikurssi 2014
1,2146
Muutos vuoden aikana
▼ −2,05 %
Ylin
1,2383 8.1.2014
Alin
1,2009 16.12.2014

Kurssikehitys

EUR/CHF vuonna 2014

255 julkaisua 2.1.2014–31.12.2014.

Näin monta Sveitsin frangia eurolla sai vuonna 2014

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2014

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CHF: kuukausien keskikurssit 2014
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,23171,22201,23831,222022
Helmikuu1,22121,21531,22491,215320
Maaliskuu1,21771,21241,22161,219421
Huhtikuu1,21891,21541,22351,220020
Toukokuu1,22041,21691,22281,220421
Kesäkuu1,21811,21561,22161,215621
Heinäkuu1,21501,21371,21691,216923
Elokuu1,21181,20601,21751,206121
Syyskuu1,20761,20551,21011,206322
Lokakuu1,20781,20561,21321,206723
Marraskuu1,20271,20131,20551,201820
Joulukuu1,20261,20091,20521,202421
Koko vuosi1,21461,20091,23831,2024255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2014

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CHF: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2014
Päivä1 EUR = CHF1 CHF = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.1,23070,8125+0,25 %
pe 3.1.1,23090,8124+0,02 %
ma 6.1.1,23190,8118+0,08 %
ti 7.1.1,23670,8086+0,39 %
ke 8.1.1,23830,8076+0,13 %
to 9.1.1,23680,8085−0,12 %
pe 10.1.1,23420,8102−0,21 %
ma 13.1.1,23420,8102±0,00 %
ti 14.1.1,23340,8108−0,06 %
ke 15.1.1,23540,8095+0,16 %
to 16.1.1,23500,8097−0,03 %
pe 17.1.1,23320,8109−0,15 %
ma 20.1.1,23370,8106+0,04 %
ti 21.1.1,23570,8093+0,16 %
ke 22.1.1,23450,8100−0,10 %
to 23.1.1,23170,8119−0,23 %
pe 24.1.1,22560,8159−0,50 %
ma 27.1.1,22670,8152+0,09 %
ti 28.1.1,22780,8145+0,09 %
ke 29.1.1,22550,8160−0,19 %
to 30.1.1,22330,8175−0,18 %
pe 31.1.1,22200,8183−0,11 %
Helmikuu
ma 3.2.1,22260,8179+0,05 %
ti 4.2.1,22150,8187−0,09 %
ke 5.2.1,22220,8182+0,06 %
to 6.2.1,22240,8181+0,02 %
pe 7.2.1,22370,8172+0,11 %
ma 10.2.1,22340,8174−0,02 %
ti 11.2.1,22350,8173+0,01 %
ke 12.2.1,22490,8164+0,11 %
to 13.2.1,22160,8186−0,27 %
pe 14.2.1,22210,8183+0,04 %
ma 17.2.1,22210,8183±0,00 %
ti 18.2.1,22210,8183±0,00 %
ke 19.2.1,22140,8187−0,06 %
to 20.2.1,22030,8195−0,09 %
pe 21.2.1,21950,8200−0,07 %
ma 24.2.1,22090,8191+0,11 %
ti 25.2.1,21930,8201−0,13 %
ke 26.2.1,21980,8198+0,04 %
to 27.2.1,21610,8223−0,30 %
pe 28.2.1,21530,8228−0,07 %
Maaliskuu
ma 3.3.1,21290,8245−0,20 %
ti 4.3.1,21720,8216+0,35 %
ke 5.3.1,21860,8206+0,12 %
to 6.3.1,21900,8203+0,03 %
pe 7.3.1,21910,8203+0,01 %
ma 10.3.1,21920,8202+0,01 %
ti 11.3.1,21750,8214−0,14 %
ke 12.3.1,21590,8224−0,13 %
to 13.3.1,21600,8224+0,01 %
pe 14.3.1,21240,8248−0,30 %
ma 17.3.1,21540,8228+0,25 %
ti 18.3.1,21620,8222+0,07 %
ke 19.3.1,21670,8219+0,04 %
to 20.3.1,21900,8203+0,19 %
pe 21.3.1,21820,8209−0,07 %
ma 24.3.1,21970,8199+0,12 %
ti 25.3.1,21970,8199±0,00 %
ke 26.3.1,22160,8186+0,16 %
to 27.3.1,21870,8205−0,24 %
pe 28.3.1,21860,8206−0,01 %
ma 31.3.1,21940,8201+0,07 %
Huhtikuu
ti 1.4.1,21780,8212−0,13 %
ke 2.4.1,21900,8203+0,10 %
to 3.4.1,22090,8191+0,16 %
pe 4.4.1,22350,8173+0,21 %
ma 7.4.1,22020,8195−0,27 %
ti 8.4.1,22000,8197−0,02 %
ke 9.4.1,21840,8207−0,13 %
to 10.4.1,21800,8210−0,03 %
pe 11.4.1,21610,8223−0,16 %
ma 14.4.1,21540,8228−0,06 %
ti 15.4.1,21620,8222+0,07 %
ke 16.4.1,21690,8218+0,06 %
to 17.4.1,21750,8214+0,05 %
ti 22.4.1,22140,8187+0,32 %
ke 23.4.1,21980,8198−0,13 %
to 24.4.1,22030,8195+0,04 %
pe 25.4.1,21940,8201−0,07 %
ma 28.4.1,21810,8210−0,11 %
ti 29.4.1,22000,8197+0,16 %
ke 30.4.1,22000,8197±0,00 %
Toukokuu
pe 2.5.1,21890,8204−0,09 %
ma 5.5.1,21740,8214−0,12 %
ti 6.5.1,21690,8218−0,04 %
ke 7.5.1,21860,8206+0,14 %
to 8.5.1,21780,8212−0,07 %
pe 9.5.1,21860,8206+0,07 %
ma 12.5.1,22110,8189+0,21 %
ti 13.5.1,22010,8196−0,08 %
ke 14.5.1,21990,8197−0,02 %
to 15.5.1,22270,8179+0,23 %
pe 16.5.1,22100,8190−0,14 %
ma 19.5.1,22280,8178+0,15 %
ti 20.5.1,22230,8181−0,04 %
ke 21.5.1,22160,8186−0,06 %
to 22.5.1,22150,8187−0,01 %
pe 23.5.1,22100,8190−0,04 %
ma 26.5.1,22100,8190±0,00 %
ti 27.5.1,22210,8183+0,09 %
ke 28.5.1,22250,8180+0,03 %
to 29.5.1,22100,8190−0,12 %
pe 30.5.1,22040,8194−0,05 %
Kesäkuu
ma 2.6.1,22140,8187+0,08 %
ti 3.6.1,22160,8186+0,02 %
ke 4.6.1,22040,8194−0,10 %
to 5.6.1,22000,8197−0,03 %
pe 6.6.1,21850,8207−0,12 %
ma 9.6.1,21930,8201+0,07 %
ti 10.6.1,21880,8205−0,04 %
ke 11.6.1,21790,8211−0,07 %
to 12.6.1,21740,8214−0,04 %
pe 13.6.1,21780,8212+0,03 %
ma 16.6.1,21760,8213−0,02 %
ti 17.6.1,21880,8205+0,10 %
ke 18.6.1,21800,8210−0,07 %
to 19.6.1,21700,8217−0,08 %
pe 20.6.1,21690,8218−0,01 %
ma 23.6.1,21670,8219−0,02 %
ti 24.6.1,21730,8215+0,05 %
ke 25.6.1,21680,8218−0,04 %
to 26.6.1,21640,8221−0,03 %
pe 27.6.1,21620,8222−0,02 %
ma 30.6.1,21560,8226−0,05 %
Heinäkuu
ti 1.7.1,21380,8239−0,15 %
ke 2.7.1,21370,8239−0,01 %
to 3.7.1,21470,8232+0,08 %
pe 4.7.1,21600,8224+0,11 %
ma 7.7.1,21550,8227−0,04 %
ti 8.7.1,21550,8227±0,00 %
ke 9.7.1,21580,8225+0,02 %
to 10.7.1,21430,8235−0,12 %
pe 11.7.1,21430,8235±0,00 %
ma 14.7.1,21390,8238−0,03 %
ti 15.7.1,21420,8236+0,02 %
ke 16.7.1,21560,8226+0,12 %
to 17.7.1,21470,8232−0,07 %
pe 18.7.1,21440,8235−0,02 %
ma 21.7.1,21440,8235±0,00 %
ti 22.7.1,21510,8230+0,06 %
ke 23.7.1,21500,8230−0,01 %
to 24.7.1,21520,8229+0,02 %
pe 25.7.1,21520,8229±0,00 %
ma 28.7.1,21500,8230−0,02 %
ti 29.7.1,21520,8229+0,02 %
ke 30.7.1,21650,8220+0,11 %
to 31.7.1,21690,8218+0,03 %
Elokuu
pe 1.8.1,21630,8222−0,05 %
ma 4.8.1,21670,8219+0,03 %
ti 5.8.1,21750,8214+0,07 %
ke 6.8.1,21520,8229−0,19 %
to 7.8.1,21500,8230−0,02 %
pe 8.8.1,21370,8239−0,11 %
ma 11.8.1,21340,8241−0,02 %
ti 12.8.1,21380,8239+0,03 %
ke 13.8.1,21350,8241−0,02 %
to 14.8.1,21240,8248−0,09 %
pe 15.8.1,21140,8255−0,08 %
ma 18.8.1,21070,8260−0,06 %
ti 19.8.1,21040,8262−0,02 %
ke 20.8.1,21060,8260+0,02 %
to 21.8.1,21090,8258+0,02 %
pe 22.8.1,21000,8264−0,07 %
ma 25.8.1,20870,8273−0,11 %
ti 26.8.1,20860,8274−0,01 %
ke 27.8.1,20680,8286−0,15 %
to 28.8.1,20600,8292−0,07 %
pe 29.8.1,20610,8291+0,01 %
Syyskuu
ma 1.9.1,20720,8284+0,09 %
ti 2.9.1,20720,8284±0,00 %
ke 3.9.1,20780,8280+0,05 %
to 4.9.1,20550,8295−0,19 %
pe 5.9.1,20640,8289+0,07 %
ma 8.9.1,20690,8286+0,04 %
ti 9.9.1,20600,8292−0,07 %
ke 10.9.1,20720,8284+0,10 %
to 11.9.1,21000,8264+0,23 %
pe 12.9.1,20890,8272−0,09 %
ma 15.9.1,20990,8265+0,08 %
ti 16.9.1,20850,8275−0,12 %
ke 17.9.1,21010,8264+0,13 %
to 18.9.1,20860,8274−0,12 %
pe 19.9.1,20670,8287−0,16 %
ma 22.9.1,20690,8286+0,02 %
ti 23.9.1,20690,8286±0,00 %
ke 24.9.1,20770,8280+0,07 %
to 25.9.1,20760,8281−0,01 %
pe 26.9.1,20710,8284−0,04 %
ma 29.9.1,20710,8284±0,00 %
ti 30.9.1,20630,8290−0,07 %
Lokakuu
ke 1.10.1,20720,8284+0,07 %
to 2.10.1,20850,8275+0,11 %
pe 3.10.1,20890,8272+0,03 %
ma 6.10.1,21200,8251+0,26 %
ti 7.10.1,21150,8254−0,04 %
ke 8.10.1,21320,8243+0,14 %
to 9.10.1,21070,8260−0,21 %
pe 10.10.1,20920,8270−0,12 %
ma 13.10.1,20770,8280−0,12 %
ti 14.10.1,20790,8279+0,02 %
ke 15.10.1,20720,8284−0,06 %
to 16.10.1,20610,8291−0,09 %
pe 17.10.1,20740,8282+0,11 %
ma 20.10.1,20640,8289−0,08 %
ti 21.10.1,20680,8286+0,03 %
ke 22.10.1,20620,8290−0,05 %
to 23.10.1,20670,8287+0,04 %
pe 24.10.1,20600,8292−0,06 %
ma 27.10.1,20600,8292±0,00 %
ti 28.10.1,20560,8295−0,03 %
ke 29.10.1,20590,8293+0,02 %
to 30.10.1,20590,8293±0,00 %
pe 31.10.1,20670,8287+0,07 %
Marraskuu
ma 3.11.1,20540,8296−0,11 %
ti 4.11.1,20550,8295+0,01 %
ke 5.11.1,20430,8304−0,10 %
to 6.11.1,20450,8302+0,02 %
pe 7.11.1,20400,8306−0,04 %
ma 10.11.1,20280,8314−0,10 %
ti 11.11.1,20240,8317−0,03 %
ke 12.11.1,20230,8317−0,01 %
to 13.11.1,20180,8321−0,04 %
pe 14.11.1,20150,8323−0,02 %
ma 17.11.1,20130,8324−0,02 %
ti 18.11.1,20130,8324±0,00 %
ke 19.11.1,20140,8324+0,01 %
to 20.11.1,20140,8324±0,00 %
pe 21.11.1,20240,8317+0,08 %
ma 24.11.1,20270,8315+0,02 %
ti 25.11.1,20300,8313+0,02 %
ke 26.11.1,20260,8315−0,03 %
to 27.11.1,20220,8318−0,03 %
pe 28.11.1,20180,8321−0,03 %
Joulukuu
ma 1.12.1,20280,8314+0,08 %
ti 2.12.1,20400,8306+0,10 %
ke 3.12.1,20320,8311−0,07 %
to 4.12.1,20350,8309+0,02 %
pe 5.12.1,20210,8319−0,12 %
ma 8.12.1,20230,8317+0,02 %
ti 9.12.1,20210,8319−0,02 %
ke 10.12.1,20240,8317+0,02 %
to 11.12.1,20120,8325−0,10 %
pe 12.12.1,20100,8326−0,02 %
ma 15.12.1,20110,8326+0,01 %
ti 16.12.1,20090,8327−0,02 %
ke 17.12.1,20100,8326+0,01 %
to 18.12.1,20520,8297+0,35 %
pe 19.12.1,20390,8306−0,11 %
ma 22.12.1,20350,8309−0,03 %
ti 23.12.1,20320,8311−0,02 %
ke 24.12.1,20250,8316−0,06 %
ma 29.12.1,20280,8314+0,02 %
ti 30.12.1,20280,8314±0,00 %
ke 31.12.1,20240,8317−0,03 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Sveitsin frangin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026