N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CHF · Sveitsin frangi · vuosi 2018 Sveitsin frangin kurssi 2018

Euro heikkeni Sveitsin frangia vastaan 3,70 % vuonna 2018

Vuonna 2018 EKP julkaisi Sveitsin frangin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,1550 Sveitsin frangia. Kurssi oli korkeimmillaan 1,1986 25.4.2018 ja matalimmillaan 1,1217 7.9.2018. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2018 oli 1,1269.

Keskikurssi 2018
1,1550
Muutos vuoden aikana
▼ −3,70 %
Ylin
1,1986 25.4.2018
Alin
1,1217 7.9.2018

Kurssikehitys

EUR/CHF vuonna 2018

255 julkaisua 2.1.2018–31.12.2018.

Näin monta Sveitsin frangia eurolla sai vuonna 2018

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2018

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CHF: kuukausien keskikurssit 2018
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,17231,15631,17991,163122
Helmikuu1,15421,15001,16101,152020
Maaliskuu1,16851,15121,18011,177921
Huhtikuu1,18901,17751,19861,196820
Toukokuu1,17801,15131,19651,152622
Kesäkuu1,15621,14961,16311,156921
Heinäkuu1,16221,15571,17041,159222
Elokuu1,14131,12811,15891,128123
Syyskuu1,12861,12171,13761,131620
Lokakuu1,14131,13541,14701,139923
Marraskuu1,13771,12731,14601,134022
Joulukuu1,12931,12271,13481,126919
Koko vuosi1,15501,12171,19861,1269255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2018

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CHF: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2018
Päivä1 EUR = CHF1 CHF = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.1,17180,8534+0,14 %
ke 3.1.1,17360,8521+0,15 %
to 4.1.1,17630,8501+0,23 %
pe 5.1.1,17570,8506−0,05 %
ma 8.1.1,17090,8540−0,41 %
ti 9.1.1,17270,8527+0,15 %
ke 10.1.1,17250,8529−0,02 %
to 11.1.1,17360,8521+0,09 %
pe 12.1.1,17870,8484+0,43 %
ma 15.1.1,17990,8475+0,10 %
ti 16.1.1,17950,8478−0,03 %
ke 17.1.1,17740,8493−0,18 %
to 18.1.1,17480,8512−0,22 %
pe 19.1.1,17580,8505+0,09 %
ma 22.1.1,17640,8501+0,05 %
ti 23.1.1,17790,8490+0,13 %
ke 24.1.1,17350,8522−0,37 %
to 25.1.1,16800,8562−0,47 %
pe 26.1.1,16320,8597−0,41 %
ma 29.1.1,15630,8648−0,59 %
ti 30.1.1,15890,8629+0,22 %
ke 31.1.1,16310,8598+0,36 %
Helmikuu
to 1.2.1,16030,8618−0,24 %
pe 2.2.1,15960,8624−0,06 %
ma 5.2.1,15990,8621+0,03 %
ti 6.2.1,15710,8642−0,24 %
ke 7.2.1,16100,8613+0,34 %
to 8.2.1,15550,8654−0,47 %
pe 9.2.1,15000,8696−0,48 %
ma 12.2.1,15030,8693+0,03 %
ti 13.2.1,15220,8679+0,17 %
ke 14.2.1,15190,8681−0,03 %
to 15.2.1,15450,8662+0,23 %
pe 16.2.1,15210,8680−0,21 %
ma 19.2.1,15130,8686−0,07 %
ti 20.2.1,15370,8668+0,21 %
ke 21.2.1,15510,8657+0,12 %
to 22.2.1,15080,8690−0,37 %
pe 23.2.1,15050,8692−0,03 %
ma 26.2.1,15300,8673+0,22 %
ti 27.2.1,15390,8666+0,08 %
ke 28.2.1,15200,8681−0,16 %
Maaliskuu
to 1.3.1,15190,8681−0,01 %
pe 2.3.1,15120,8687−0,06 %
ma 5.3.1,15490,8659+0,32 %
ti 6.3.1,16260,8601+0,67 %
ke 7.3.1,16730,8567+0,40 %
to 8.3.1,17310,8524+0,50 %
pe 9.3.1,16950,8551−0,31 %
ma 12.3.1,16810,8561−0,12 %
ti 13.3.1,16900,8554+0,08 %
ke 14.3.1,17040,8544+0,12 %
to 15.3.1,16890,8555−0,13 %
pe 16.3.1,17020,8546+0,11 %
ma 19.3.1,17170,8535+0,13 %
ti 20.3.1,17210,8532+0,03 %
ke 21.3.1,17090,8540−0,10 %
to 22.3.1,16710,8568−0,32 %
pe 23.3.1,17030,8545+0,27 %
ma 26.3.1,17390,8519+0,31 %
ti 27.3.1,17640,8501+0,21 %
ke 28.3.1,18010,8474+0,31 %
to 29.3.1,17790,8490−0,19 %
Huhtikuu
ti 3.4.1,17750,8493−0,03 %
ke 4.4.1,17760,8492+0,01 %
to 5.4.1,17960,8477+0,17 %
pe 6.4.1,17980,8476+0,02 %
ma 9.4.1,17900,8482−0,07 %
ti 10.4.1,17920,8480+0,02 %
ke 11.4.1,18550,8435+0,53 %
to 12.4.1,18760,8420+0,18 %
pe 13.4.1,18540,8436−0,19 %
ma 16.4.1,18780,8419+0,20 %
ti 17.4.1,19080,8398+0,25 %
ke 18.4.1,19790,8348+0,60 %
to 19.4.1,19760,8350−0,03 %
pe 20.4.1,19700,8354−0,05 %
ma 23.4.1,19410,8375−0,24 %
ti 24.4.1,19440,8372+0,03 %
ke 25.4.1,19860,8343+0,35 %
to 26.4.1,19760,8350−0,08 %
pe 27.4.1,19600,8361−0,13 %
ma 30.4.1,19680,8356+0,07 %
Toukokuu
ke 2.5.1,19570,8363−0,09 %
to 3.5.1,19580,8363+0,01 %
pe 4.5.1,19500,8368−0,07 %
ma 7.5.1,19640,8358+0,12 %
ti 8.5.1,19060,8399−0,48 %
ke 9.5.1,18950,8407−0,09 %
to 10.5.1,19080,8398+0,11 %
pe 11.5.1,19330,8380+0,21 %
ma 14.5.1,19650,8358+0,27 %
ti 15.5.1,19100,8396−0,46 %
ke 16.5.1,17920,8480−0,99 %
to 17.5.1,18190,8461+0,23 %
pe 18.5.1,17730,8494−0,39 %
ma 21.5.1,17530,8508−0,17 %
ti 22.5.1,17380,8519−0,13 %
ke 23.5.1,15980,8622−1,19 %
to 24.5.1,16070,8615+0,08 %
pe 25.5.1,15930,8626−0,12 %
ma 28.5.1,15770,8638−0,14 %
ti 29.5.1,15170,8683−0,52 %
ke 30.5.1,15130,8686−0,03 %
to 31.5.1,15260,8676+0,11 %
Kesäkuu
pe 1.6.1,15310,8672+0,04 %
ma 4.6.1,15460,8661+0,13 %
ti 5.6.1,15150,8684−0,27 %
ke 6.6.1,16290,8599+0,99 %
to 7.6.1,16130,8611−0,14 %
pe 8.6.1,15720,8642−0,35 %
ma 11.6.1,16310,8598+0,51 %
ti 12.6.1,16150,8610−0,14 %
ke 13.6.1,16160,8609+0,01 %
to 14.6.1,15850,8632−0,27 %
pe 15.6.1,15750,8639−0,09 %
ma 18.6.1,15540,8655−0,18 %
ti 19.6.1,15010,8695−0,46 %
ke 20.6.1,15370,8668+0,31 %
to 21.6.1,14960,8699−0,36 %
pe 22.6.1,15340,8670+0,33 %
ma 25.6.1,15490,8659+0,13 %
ti 26.6.1,15430,8663−0,05 %
ke 27.6.1,15360,8669−0,06 %
to 28.6.1,15560,8654+0,17 %
pe 29.6.1,15690,8644+0,11 %
Heinäkuu
ma 2.7.1,15630,8648−0,05 %
ti 3.7.1,15730,8641+0,09 %
ke 4.7.1,15570,8653−0,14 %
to 5.7.1,16130,8611+0,48 %
pe 6.7.1,16340,8595+0,18 %
ma 9.7.1,16460,8587+0,10 %
ti 10.7.1,16490,8584+0,03 %
ke 11.7.1,16530,8581+0,03 %
to 12.7.1,16420,8590−0,09 %
pe 13.7.1,17040,8544+0,53 %
ma 16.7.1,16960,8550−0,07 %
ti 17.7.1,16480,8585−0,41 %
ke 18.7.1,16110,8613−0,32 %
to 19.7.1,16220,8604+0,09 %
pe 20.7.1,16330,8596+0,09 %
ma 23.7.1,16140,8610−0,16 %
ti 24.7.1,16260,8601+0,10 %
ke 25.7.1,15980,8622−0,24 %
to 26.7.1,16160,8609+0,16 %
pe 27.7.1,15970,8623−0,16 %
ma 30.7.1,15980,8622+0,01 %
ti 31.7.1,15920,8627−0,05 %
Elokuu
ke 1.8.1,15890,8629−0,03 %
to 2.8.1,15500,8658−0,34 %
pe 3.8.1,15280,8675−0,19 %
ma 6.8.1,15130,8686−0,13 %
ti 7.8.1,15300,8673+0,15 %
ke 8.8.1,15440,8663+0,12 %
to 9.8.1,15120,8687−0,28 %
pe 10.8.1,13910,8779−1,05 %
ma 13.8.1,13380,8820−0,47 %
ti 14.8.1,12980,8851−0,35 %
ke 15.8.1,12890,8858−0,08 %
to 16.8.1,12990,8850+0,09 %
pe 17.8.1,13380,8820+0,35 %
ma 20.8.1,13660,8798+0,25 %
ti 21.8.1,13720,8794+0,05 %
ke 22.8.1,14010,8771+0,26 %
to 23.8.1,13830,8785−0,16 %
pe 24.8.1,13980,8773+0,13 %
ma 27.8.1,14280,8750+0,26 %
ti 28.8.1,14270,8751−0,01 %
ke 29.8.1,13850,8783−0,37 %
to 30.8.1,13390,8819−0,40 %
pe 31.8.1,12810,8864−0,51 %
Syyskuu
ma 3.9.1,12680,8875−0,12 %
ti 4.9.1,12610,8880−0,06 %
ke 5.9.1,12880,8859+0,24 %
to 6.9.1,12750,8869−0,12 %
pe 7.9.1,12170,8915−0,51 %
ma 10.9.1,12670,8875+0,45 %
ti 11.9.1,12760,8868+0,08 %
ke 12.9.1,12770,8868+0,01 %
to 13.9.1,12650,8877−0,11 %
pe 14.9.1,12740,8870+0,08 %
ma 17.9.1,12360,8900−0,34 %
ti 18.9.1,12450,8893+0,08 %
ke 19.9.1,13040,8846+0,52 %
to 20.9.1,13120,8840+0,07 %
pe 21.9.1,12280,8906−0,74 %
ma 24.9.1,12900,8857+0,55 %
ti 25.9.1,13760,8790+0,76 %
ke 26.9.1,13690,8796−0,06 %
to 27.9.1,13710,8794+0,02 %
pe 28.9.1,13160,8837−0,48 %
Lokakuu
ma 1.10.1,14140,8761+0,87 %
ti 2.10.1,13540,8807−0,53 %
ke 3.10.1,14120,8763+0,51 %
to 4.10.1,14090,8765−0,03 %
pe 5.10.1,14330,8747+0,21 %
ma 8.10.1,13960,8775−0,32 %
ti 9.10.1,13810,8787−0,13 %
ke 10.10.1,14120,8763+0,27 %
to 11.10.1,14300,8749+0,16 %
pe 12.10.1,14700,8718+0,35 %
ma 15.10.1,14280,8750−0,37 %
ti 16.10.1,14440,8738+0,14 %
ke 17.10.1,14530,8731+0,08 %
to 18.10.1,14510,8733−0,02 %
pe 19.10.1,14210,8756−0,26 %
ma 22.10.1,14560,8729+0,31 %
ti 23.10.1,14240,8754−0,28 %
ke 24.10.1,13730,8793−0,45 %
to 25.10.1,14070,8767+0,30 %
pe 26.10.1,13670,8797−0,35 %
ma 29.10.1,13840,8784+0,15 %
ti 30.10.1,13860,8783+0,02 %
ke 31.10.1,13990,8773+0,11 %
Marraskuu
to 1.11.1,14300,8749+0,27 %
pe 2.11.1,14220,8755−0,07 %
ma 5.11.1,14370,8744+0,13 %
ti 6.11.1,14600,8726+0,20 %
ke 7.11.1,14440,8738−0,14 %
to 8.11.1,14560,8729+0,10 %
pe 9.11.1,14140,8761−0,37 %
ma 12.11.1,13680,8797−0,40 %
ti 13.11.1,13680,8797±0,00 %
ke 14.11.1,13950,8776+0,24 %
to 15.11.1,13650,8799−0,26 %
pe 16.11.1,14310,8748+0,58 %
ma 19.11.1,13910,8779−0,35 %
ti 20.11.1,13280,8828−0,55 %
ke 21.11.1,13410,8818+0,11 %
to 22.11.1,13510,8810+0,09 %
pe 23.11.1,13160,8837−0,31 %
ma 26.11.1,13320,8825+0,14 %
ti 27.11.1,13090,8843−0,20 %
ke 28.11.1,12730,8871−0,32 %
to 29.11.1,13240,8831+0,45 %
pe 30.11.1,13400,8818+0,14 %
Joulukuu
ma 3.12.1,13230,8832−0,15 %
ti 4.12.1,13480,8812+0,22 %
ke 5.12.1,13280,8828−0,18 %
to 6.12.1,13040,8846−0,21 %
pe 7.12.1,12990,8850−0,04 %
ma 10.12.1,12950,8853−0,04 %
ti 11.12.1,12480,8890−0,42 %
ke 12.12.1,12860,8861+0,34 %
to 13.12.1,12870,8860+0,01 %
pe 14.12.1,12540,8886−0,29 %
ma 17.12.1,12540,8886±0,00 %
ti 18.12.1,12810,8864+0,24 %
ke 19.12.1,13280,8828+0,42 %
to 20.12.1,13310,8825+0,03 %
pe 21.12.1,13120,8840−0,17 %
ma 24.12.1,13120,8840±0,00 %
to 27.12.1,12790,8866−0,29 %
pe 28.12.1,12270,8907−0,46 %
ma 31.12.1,12690,8874+0,37 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Sveitsin frangin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026